Ухвала від 26.02.2026 по справі 460/3231/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

про виконання судового рішення

26 лютого 2026 року м. Рівне№460/3231/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.04.25 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 максимальним (граничним) розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 без обмеження будь - яким граничним розміром. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Ухвалою суду від 23.01.2026 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі - задоволено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати до суду звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 у справі №460/3231/24 протягом 30 днів.

На адресу Рівненського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання судового рішення у справі №460/3231/24.

Звіт відповідає вимогам частин другої та третьої статті 382-2 КАС України і поданий у встановлений судом строк.

Розглянувши Звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд зазначає таке.

У поданому звіті відповідач вказав, що на виконання цього рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 без обмеження пенсії максимального розміру пенсії пр, що свідчить копія перерахунку пенсії пенсійної справи №1711001332.

Розмір пенсії з 01.01.2024 становить 28 218,72 грн, що підтверджується перерахунком пенсії.

Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 29 714,72 грн, що підтверджується перерахунком пенсії.

Крім того, повідомлено, що доплата на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду за період з 01.02.2023 по 30.09.2024 становить 154 616,96, що підтверджується розрахунком на доплату та включена до реєстру судових рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

З огляду на наведене положення норм права, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданого відповідачем звіту про виконання судового рішення без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.

Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.

Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд встановив наступне.

Відповідно до частин першої-другої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з частинами першою-другою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За змістом ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Як вбачається із заяви позивача про встановлення судового контролю, останній акцентує увагу на протиправному обмеженню розміру пенсії з 01.01.2024 максимальним (граничним) розміром.

Щодо виплати заборгованості перерахованих коштів на виконання рішення суду.

Суд наголошує, що у заяві про встановлення судового контролю у порядку ст. 382 КАС України, позивач не акцентує на цьому своєї уваги та не наводить доводів та аргументів щодо виплати такої суми коштів.

Разом з тим, судом уважає за необхідне зазначити таке.

Як повідомлено представником ПФУ, на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду розмір пенсії позивача становить 29 714,72 грн.

Частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пп. «а» п. 9).

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 Nє 423 (далі -Положення № 423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.

З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що відповідачем ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.

Згідно Плану доходів і видатків відповідача на 2025 рік (зі змінами) виділено кошти на виконання рішень суду: за рахунок власних доходів 14780,1тис.грн на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду; 11896,8тис.грн на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень; за рахунок коштів Державного бюджету: - 21954,0 тис.грн на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду; 35120,4 тис.грн на погашення заборгованості з виплати (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень.

Водночас, тимчасовим розписом доходів і витадків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на 2026 рік, затвердженим наказом управлінням ПФІУ 31.12.2025 № 222, видатків щодо виплати пенсій, перерахованих на виконання рішень суду у січні-березні 2026 року не передбачено.

Щодо виплати пенсії позивачу з січня 2025 року у розмірі 26 287,99, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" Постановою № 1 передбачено, що коефіцієнти застосовуються до частини пенсії, яка перевищує розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, або суму пенсії, обчислену в солідарній системі, якщо вона більша за 10 розмірів прожиткового мінімуму (тобто коефіцієнти не застосовуються до частини пенсії, обчисленої зі страхових внесків, навіть якщо вона більша за 10 розмірів прожиткового мінімуму).

Постановою № 1 визначено розміри коефіцієнтів та діапазони прожиткових мінімумів, д яких застосовується той чи інший коефіцієнт.

Тож Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, на виконання Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" було проведено відповідний перерахунок пенсії позивача після якого розмір виплати склав 26287,99 грн., що підтверджується перерахунком пенсії.

Суд встановив, що з перерахунку пенсії позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" було застосовано розмір пенсії позивача в сумі 29714,72 грн., що був встановлений на виконання рішення суду та саме з нього було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025.

Щодо виплати пенсії позивачу з січня 2026 у розмірі 27 715,39 грн., суд зазначає.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, на виконання Закону України «Про Державний бюджет на 2026 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 року №1778 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану" було проведено відповідний перерахунок пенсії позивача після якого розмір пенсії склав 27715,39 грн., що підтверджується перерахунком пенсії.

Відповідно до перерахунку пенсії позивача (пенсійна справа №1711001332), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання Закону України «Про Державний бюджет на 2026 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 року №1778 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану" було застосовано розмір пенсії позивача в сумі 29714,72 грн. встановленого на виконання рішення суду та саме з нього було проведено обрахунок пенсії позивача з 01.01.2026 року відповідно до наведених вище норм.

Органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог ч.2 ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами. 3 наведеного вище вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області діяло відповідно до норм чинного законодавства. Наведені вище законодавчі акти, що були застосовані для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2026 є діючими та не визнавались неконституційними, тож є обов'язковими до їх застосування. Тож, враховуючи вищенаведене розмір пенсії позивача з 01.01.2026 до виплати становить 27715,39 грн., що обрахований з 29714,72 грн. Неодноразово Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Зокрема, в ухвалі від 19 травня 2015 року №21-104415 та в постанові від 22 листопада 2016 року у справі № 804/5081/13-а та підтримав Верховний Суд, зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19 за адміністративним провадженням №K/9901/719

Щодо накладення штрафу на керівника

Приписами ст. 382-3 КАС України встановлено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Зважаючи на те, що рішення суду виконане відповідачем у межах повноважень, то правові підстави для застосування штрафу до керівника відсутні.

Водночас, звіт відповідача слід прийняти.

Керуючись статтями 241, 256, 294, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/3231/24.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 26 лютого 2026 року

Суддя В.В. Щербаков