Ухвала від 26.02.2026 по справі 420/24669/25

Справа № 420/24669/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про закриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовною заявою, в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 , викладені в відповіді 20354-17995/Г-02/8-1500/25 від 22.07.2025, починаючи з 01.08.2025 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без будь-яких обмежень максимальним розміром, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.08.2025 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без будь-яких обмежень максимальним розміром в подальшому, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Суд ухвалою від 14 серпня 2025 року відкрив провадження у справі №420/24669/25 та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою від 26.02.2026 суд відмовив у прийнятті до провадження заяв позивача про уточнення позовних вимог від 11.12.2025 (вх.№ЕС131553/25 від 12.12.2025) та від 30.01.2025 (вх.№ЕС11509/26 від 30.01.2026), та повернув їх позивачу без розгляду.

28 січня 2026 року представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подав до суду клопотання про закриття провадження у справі (вх.№ЕС10787/26 від 29.01.2026).

Подане клопотання обґрунтоване тим, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року у справі №420/5833/25 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2025, перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішеннями Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року у справі №420/6630/25 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2025 пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року у справі №420/8161/25 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити починаючи з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням індексації відповідно постанови КМУ від 25.02.2025 №209 з 01.03.2025 року без обмеження максимальним розміром, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1.

Отже, на переконання представника відповідача, судом вирішено питання щодо неправомірності дій ГУ ПФУ про застосування обмеження максимального розміру з 01.03.2025 року пенсії на підставі Закону України від 08.07.2011 №3668 - VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та неправомірності дій ГУ ПФУ щодо застосування до пенсії позивача положень п.1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Представник відповідача зауважив, що вимога позивача щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії без будь-яких обмежень максимальним розміром та без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 з 01.07.2025, тобто з більш пізнього місяця не свідчить про новий предмет та підставу позову.

З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає, що наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Вирішуючи клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №420/24669/25, суд виходить з такого.

Так, згідно з даним КП «Діловодство спеціалізованого суду» та Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року у справі №420/6630/25 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2025 пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. Рішення набрало законної сили 03.06.2025.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 у справі №420/20777/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.06.2025 року, перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням індексації відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», та без обмеження максимальним розміром, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням виплачених сум. Рішення набрало законної сили 20.02.2026.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №420/18627/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум. Рішення набрало законної сили 30.09.2025.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року у справі №420/8161/25 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити починаючи з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням індексації відповідно постанови КМУ від 25.02.2025 №209 з 01.03.2025 року без обмеження максимальним розміром, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1. Рішення суду набрало законної сили: 08.08.2025.

До того ж, згідно з ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 у справі №420/8161/25, постановленою в порядку виконання судового рішення, суд встановив, що на виконання наголошеного рішення суду відповідач 22.08.2025 провів перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2025 наступним чином: підсумок пенсії (з надбавками): 94473,35 грн.

В ухвалі суду від 21.11.2025 у справі №420/8161/25 суд вказав, що сума доплати пенсії, яка утворилась на виконання рішення суду у вказаній справі за період з 01.03.2025 по 30.11.2025 становить 428917,02 грн.

Згідно з наданим представником відповідача розрахунком на доплату пенсії позивача від 22.08.2025, що проведений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №420/8161/25, розмір пенсії позивача у серпні 2025 року складає 94473,35 грн.

До того ж, з перерахунку пенсії позивача з 01.08.2025 вбачається, що пенсію позивача обраховано без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Тобто, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 у справі №420/8161/25, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, в тому числі з 01.08.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Отже, судом вирішено питання щодо неправомірності дій ГУ ПФУ про застосування обмеження максимального розміру з 01.03.2025 року пенсії на підставі Закону України від 08.07.2011 №3668 - VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та неправомірності дій ГУ ПФУ щодо застосування до пенсії позивача положень п.1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Суд погоджується з відповідачем, що вимога позивача у цій справі №420/24669/25 щодо здійснення перерахунку пенсії позивача та виплату пенсії без будь-яких обмежень максимальним розміром та без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 з 01.08.2025, тобто з більш пізнього місяця, не свідчить про новий предмет та підставу позову.

До того ж, суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 у справі №420/8161/25, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача без обмежень максимальним розміром та без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що спірні правовідносини вирішені судом.

Окрім того, суд звертає увагу, що позивач звертався з тотожними вимогами у справі №420/21885/25, в якій суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, про що постановив відповідну ухвалу від 03.10.2025. Означена ухвала Одеського окружного адміністративного суду набрала законної сили 03.10.2025 та не оскаржувалась позивачем.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.238 КАС України, провадження в справі закривається, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Верховний Суд у даній справі у постанові від 27.07.2023 року у справі №420/14418/22 зазначив, що за змістом п.4 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Зазначена підстава для закриття провадження у справі спрямована на усунення випадків повторного вирішення судом спорів, які вже розглянуті і остаточно вирішені по суті. Перешкодою для звернення до суду є наявність у тотожному спорі рішення або постанови суду, що набрали законної сили, або ухвали про закриття провадження у справі.

Необхідно зауважити на тому, що відповідно до наведеної норми тотожними визнаються позови, у яких збігаються сторони, предмет і підстава, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників адміністративного процесу, вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.

Предмет позову - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення.

Визначаючи підстави позову, як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.

У постанові від 09 жовтня 2018 року у справі №809/487/18 Верховний Суд зазначив, що підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин. Відтак, для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше.

Отже, достатньою та необхідною правовою підставою для закриття провадження у справі на підставі п.4 ч.1 ст.238 КАС України є одночасна сукупність таких умов: тотожність спору (підстави, предмет позову та сторони співпадають); наявність в іншій справі постанови чи ухвали, якими завершено розгляд справи і які набрали законної сили.

Такий правовий підхід викладений Верховним Судом, зокрема у постановах від 31.03.2021 року у справі №240/6357/20, від 27.08.2021 року у справі №580/3966/20, від 15.12.2020 року у справі №804/5759/17, від 17.08.2022 року у справі №520/9008/2020.

Отже, спірним є питання наявності в межах двох справ одночасної сукупності вищевказаних умов для закриття провадження у справі, що розглядається (пункти 44-52 постанови ВС від 27.07.2023 року).

Законодавець чітко визначив неможливість повторного звернення до суду у разі якщо суд вже вирішив спірні правовідносини, тобто прийняв рішення у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

При цьому законодавець не ставить таку неможливість повторного звернення до суду у випадку прийняття судом не обґрунтованого, на його думку, рішення. Скасування такого рішення можливо лише у встановленому законодавцем порядку.

Вказана вимога законодавця відповідає принципу верховенства права одним з елементі ж принцип правової визначеності, в склад якого входить принцип остаточності судового рішення.

Принцип остаточності судового рішення, яке набрало законної сили, - res judicata, передбачає, що жодна із сторін спору не має права домагатися перегляду остаточного й обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. ЄСПЛ у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що право на справедливий судовий розгляд повинно тлумачитися з урахуванням принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна із сторін не має права домагатися перегляду остаточного й обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи й постановлення нового рішення.

Отже, суд вважає наявними підстави у відповідності до ст.238 КАС України для закриття провадження у справі №420/24669/25 у зв'язку з наявністю рішень Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року у справі №420/6630/25 (набрало законної сили 03.06.2025), від 20.10.2025 у справі №420/20777/25 (набрало законної сили 20.02.2026), від 04.07.2025 у справі № 420/18627/25 (набрало законної сили 30.09.2025), від 30.04.2025 року у справі №420/8161/25 (набрало законної сили 08.08.2025), - якими вирішені спірні правовідносини.

Суд відхиляє твердження позивача про те, що відповідача не надав доказів фактичної виплати пенсії позивачу у новому розмірі, оскільки механізм захисту прав позивача під час виконання рішення суду, яке набрало законної сили, передбачений ст.382 та ст.383 КАС України, який позивач у зазначених судом справах використовує для захисту своїх прав.

Згідно з ч.2 ст.238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Керуючись ст.238, 243, 256, 295 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про закриття провадження у справі від 28.01.2026 (вх.№ ЕС10787/26 від 29.01.2026) - задовольнити.

Закрити провадження у справі №420/24669/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Сторонам роз'яснюється, що у відповідності до ч.2 ст.239 КАС України повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Копію ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, встановлений ст.295 КАС України.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, 65012.

Суддя Дмитро БАБЕНКО

.