Ухвала від 26.02.2026 по справі 420/28104/24

Справа № 420/28104/24

УХВАЛА

26 лютого 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року, з 01.02.2023 року з 83% на 70% грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2020 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-691 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-692 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-693 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-694 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

Ухвалою від 25.11.2025 року судом задоволено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Херсонській області протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24.

На адресу суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24, відповідно до якого з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 року по справі №420/28104/24, що набрало законної сили 06.10.2025 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у листопаді 2025 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2020 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-691 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-692 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-693 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-694 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум. Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.07.2021 року по 28.02.2025 року склала - 21270 грн. Слід врахувати, що виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету. З набранням чинності постанови № 1279 з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України (а не Головному управлінню). Обставини, які ускладнюють виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 року по справі №420/28104/24 в частині виплати заборгованості. За рішенням суду по справі №420/28104/24 нарахована заборгованість за період з 01.07.2021 року по 05.10.2025 року у сумі 21270 грн., джерелом фінансування, якої є кошти Державного бюджету. Відповідна заборгованість, обліковується в реєстрі судових рішень (витяг додається), виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Постанови №821. Інших фінансових можливостей, крім визначених Постановою №821, для здійснення виплат Головне управління не має. Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що підстави тимчасової не виплати заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду, у зв'язку з набранням чинності Постанови №821 та тривалого введення в дію оновленого програмного забезпечення, є поважними та такими, що не залежали від волі та дій відповідача. В свою чергу, Головне управління не може визначити орієнтовні строки виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 року у справі №420/12736/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип «пропорційності» виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд врахувати постанову Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі 160/13013/19, у якій, з посиланням на постанову від 31.10.2018 року у справі №704/1547/17, Верховним Судом вказано про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту, тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Заходи які вживаються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області для усунення обставин, що ускладнюють виконання рішення суду Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» та централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат, в тому числі за рішеннями суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, з метою виконання рішення суду в повному обсязі, листом від 28.11.2025 року №2100-0207-5/47229, звернулось до Пенсійного фонду України щодо вирішення питання виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду. Відповідь на лист від 28.11.2025 року № 2100-0207-5/47229 не надходила. На підставі наведеного, відповідач вважає, що Головним управлінням, в межах повноважень здійснено всі необхідні дії з метою виконання рішення суду від 03.09.2025 року по справі № 420/28104/24.

Відповідно до ч. 1 ст. 382, ч. 1, 2, 3 ст. 382-2, ч. 1, 2 ст. 382-3 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Херсонській області складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.

Також, звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення.

При цьому, згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі №420/28104/24, що складає три місяці з дня отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області вказаної ухвали суду.

Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до вимог ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2020 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-691 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-692 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-693 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-694 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у листопаді 2025 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2020 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-691 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-692 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-693 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-694 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум. Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.07.2021 року по 28.02.2025 року склала - 21270 грн. Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області рішення суду у справі №420/28104/24 виконано в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2020 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-691 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-692 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-693 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-694 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

При цьому, виплата нарахованої пенсії на виконання рішення суду у справі №420/28104/24 позивачу не виплачена з поважних причин, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що свідчить про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відтак, суд вважає за доцільне встановити відповідачу новий строк подання звіту про виконання рішення по цій справі.

Керуючись ст. ст. 382, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 90 денний строк з дати прийняття цієї ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА