Ухвала від 25.02.2026 по справі 420/3972/25

Справа № 420/3972/25

УХВАЛА

25 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо припинення з 01.02.2025 року нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.02.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили 05.08.2025.

10.10.2025 по справі видано виконавчі листи № 420/3972/25.

09.09.2025 від представника позивача надійшла заява в порядку ст. 382 КАС України, в якому останній просить суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/3972/25 від 04.07.2025, що набрало законної сили.

Ухвалою суду від 25.09.2025 року у задоволенні заяви представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі №420/3972/25 відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення скасовано, і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою суду від 21.11.2025 року заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі №420/3972/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року в справі № 420/3972/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надати Одеському окружному адміністративному суду протягом 1 місяця з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання в порядку передбаченому ч.2 ст. 382-2 КАС України.

22.12.2025 від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/3972/25.

Ухвалою суду від 26.12.2025 року у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про прийняття звіту по справі № 420/3972/25 - відмовлено. Зобов'язано керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати протягом 60 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання в повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №420/3972/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надати суду докази виплати залишку заборгованості позивачу або включення до Реєстру судових рішень. Попереджено керівника Головного управління ПФУ в Херсонській області про те, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд має право накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

20.02.2026 від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення по справі № 420/3972/25.

У даному звіті зазначено, що Головним управлінням з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі № 420/3972/25, що набрало законної сили 05.08.2025, у серпні 2025 року позивачу проведено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань починаючи з 01.02.2025 та з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії з урахуванням проведеного перерахунку склав - 16937,07 грн. За рішенням суду нараховано загальну суму доплати - 22000 грн. На теперішній час додався період з 01.01.2026 по 31.01.2026 із сумою доплати - 2000,00 грн. Таким чином, загальна сума доплати за період з 01.02.2025 по 31.01.2026 збільшилась та складає 24000 грн. За додатковими відомостями виплачено - 7741,94 грн, невиплаченою залишається заборгованість у сумі: 16258,06 грн. Зазначена сума обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1. Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості по конкретним судовим рішенням. З набранням чинності постанови № 1279 з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України (а не Головному управлінню). Обставини, які ускладнюють виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 420/3972/25 в частині виплати заборгованості.

Розглянувши матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами України та є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Обов'язковість судових рішень закріплено також і статтею 370 КАС України.

Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст. 382 КАС України.

Так, відповідно до частини 1 вказаної статті Кодексу суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Статтею 382-3 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 382-3 КАС України якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами статті 382-3 КАС України. А тому, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень (боржника), суд має встановити факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Зокрема, суд повинен з'ясувати чи вживалися суб'єктом владних повноважень (зокрема в особі його керівника) всі необхідні та вичерпні заходи для своєчасного і повного виконання судового рішення, та які саме заходи; чи діяв зазначений керівник при вжитті тих чи інших заходів добросовісно, пропорційно, своєчасно та обґрунтовано; чи існували документально підтверджені поважні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення. Необхідність встановлення судом цих обставин під час розгляду звіту про виконання судового рішення, ухваленого у справі, яка стосується здійснення пенсійних (соціальних та ін.) виплат, випливає безпосередньо зі змісту частин другої і п'ятої статті 382-3 КАС України.

В поданому до суду звіті про виконання судового рішення по справі №420/3972/25 ГУ ПФУ в Херсонській області зазначило, що Головним управлінням у серпні 2025 року позивачу проведено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань, починаючи з 01.02.2025 року та з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії з урахуванням проведеного перерахунку склав - 16937,07 грн. За рішенням суду нараховано загальну суму доплати - 22000 грн. На теперішній час додався період з 01.01.2026 по 31.01.2026 із сумою доплати - 2000,00 грн. Таким чином, загальна сума доплати за період з 01.02.2025 по 31.01.2026 збільшилась та складає 24000 грн. За додатковими відомостями виплачено - 7741,94 грн, невиплаченою залишається заборгованість у сумі: 16258,06 грн. Сума заборгованості обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2025р. №821, за реєстраційним №821-6492. Виплата заборгованості буде здійснюватися відповідно до Постанови №821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

ГУ ПФУ в Херсонській області просить суд врахувати, що наразі неможливо визначити орієнтовні строки виконання судового рішення по справі №420/3972/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки така виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип пропорційності виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.

За висновками суду, покладені судом зобов'язання щодо нарахування та виплати з 01.02.2025 року ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виконані відповідачем у відповідності до судового рішення та виплата нарахованої доплати склала 22000,00 грн. На теперішній час додався період з 01.01.2026 по 31.01.2026 із сумою доплати - 2000,00 грн. Таким чином, загальна сума доплати за період з 01.02.2025 по 31.01.2026 збільшилась та складає 24000 грн. За додатковими відомостями виплачено - 7741,94 грн, невиплаченою залишається заборгованість у сумі: 16258,06 грн. Сума заборгованості обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Постанови №821, за реєстраційним №821-6492 і буде здійснена після виділення коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Проаналізувавши доводи ГУ ПФУ в Херсонській області, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, встановив, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025р. по справі №420/3972/25 в частині здійснення з 01.02.2025 року перерахунку ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виконано, але в частині погашення нарахованої виплати станом на день подання цього звіту таке рішення залишається не виконаним.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018р. у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018р. у справі №757/29541/14-а, від 21.08.2019р. у справі №754/3105/17, від 21.05.2020р. у справі №310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, не можна вважати фактично виконаним рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025р. по справі №420/3972/25 шляхом здійснення виключно перерахунку пенсії позивача та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.

Відтак, ГУ ПФУ в Херсонській області не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 належних їй коштів.

Прийняття судом такого звіту, як належного виконання судового рішення, буде суперечити статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтям 14, 370 КАС України.

При цьому, суд погоджується з позицією відповідача, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати пов'язане з об'єктивними причинами, які не залежать від волі відповідача, оскільки виділення коштів відбувається за відповідними бюджетними асигнуваннями з Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналізуючи причинно-наслідковий зв'язок невиконання в повному обсязі рішення суду, суд вважає відсутніми ознаки вини та умислу у діях ГУ ПФУ в Херсонській області та, відповідно, робить висновок про недоцільність застосування до нього штрафних санкцій.

Накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області в порядку ст.382 КАС України жодним чином не прискорить виділення бюджетних коштів Пенсійному фонду України, які, в свою чергу, могли би бути спрямовані на виплату заборгованості з пенсії за минулий період, зокрема позивачу.

14.07.2025р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Відповідно до пунктів 4 - 7 цього Порядку видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Враховуючи черговість виплат на виконання рішень суду, яка визначається датою набрання ними законної сили, суд враховує, що виплата заборгованості у розмірі 16258,06 грн. буде здійснення з урахуванням положень Порядку №821.

З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту в частині, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі вжиті боржником, що підтверджується наданими доказами. Виплата доплати у сумі 16258,06 грн. не проведена за наявності обґрунтованих обставин, наведених боржником.

Висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 13.11.2025р. по справі №640/16655/21.

Згідно ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Оскільки відповідачем виконане рішення суду не у повному обсязі (не надано доказів виплати ОСОБА_2 донарахованих сум пенсії), тому, на думку суду наявні підстави для встановлення відповідачу нового строку для подання відзиву про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025р. по справі №420/3972/25 - протягом 60 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 250, 382-1, 382-3, 383, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про часткове виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі №420/3972/25 в частині здійснення з 01.02.2025 року перерахунку ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі №420/3972/25 в частині виплати на користь ОСОБА_1 донарахованих сум пенсії протягом шістдесяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області, що звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі №420/3972/25 має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА