Рішення від 26.02.2026 по справі 400/11969/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

26 лютого 2026 р.справа № 400/11969/25

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., за участю секретаря судового засідання Клепки А.В.,

представника позивача: Савченко О.В.,

представника відповідача: Оверко В.В.,

у спрощеному позовному провадженні із повідомленням сторін, у відкритому судовому засіданні розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 54005,

провизнання протиправними та скасування п. 1 наказу від 15.08.25 р. № 2380 та наказу від 21.10.25 р. № 1111о/с; поновлення на посаді; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ НП в Миколаївській області), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати п. 1 наказу ГУ НП в Миколаївській області від 15.08.25 р. № 2380 про застосування до поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції;

- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП в Миколаївській області від 21.10.25 р. № 1111о/с про звільнення зі служби з поліції поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 ;

- поновити ОСОБА_1 на службі в поліції на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області;

- стягнути з ГУ НП в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату відповідно до кількості календарних днів за час вимушеного прогулу на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області.

На обґрунтування своїх вимог позивач пояснив, що 06.08.25 р. під час оголошення йому наказу про виконання службового (спеціального) завдання, позивач повідомив про неможливість на той момент виконати вимоги цього наказу, за станом здоров'я та просив надати йому можливість звернутись до лікаря за медичною допомогою. Ні командир батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_2 , ні особа, яка зачитувала цей наказ, не наполягали на його виконанні. Незадовільний стан здоров'я позивача підтверджується відповідними медичними документами. Незважаючи на це, в подальшому йому було оголошено наказ т.в.о. начальника ГУ НП в Миколаївській області від 15.08.25 р. № 2380, відповідно до п. 1 якого на позивача було накладене дисциплінарне стягнення у виді звільненні зі служби в поліції. 25.10.25 р. відповідач ознайомив позивача з наказом від 21.10.25 р. № 1111о/с про звільнення позивача зі служби з поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення. Позивач вважає, що він не вчиняв умисних дій або бездіяльності, пов'язаних із порушенням службової дисципліни, не перешкоджав іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, не підривав авторитет Національної поліції України, а лише негайно повідомив особу, яка зачитувала наказ, а також командира батальйону ГУ НП в Миколаївській області про наявність перешкод, які фактично унеможливлюють його виконання і для усунення яких йому необхідно було отримати медичну допомогу.

Від відповідача надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що за результатами службового розслідування було встановлено, що позивач відмовився виконувати наказ командира. Аналіз зібраних під час службового розслідування доказів дає підстави вважати, що ОСОБА_1 умисно вчинив дисциплінарний проступок, який став можливим внаслідок його особистої недисциплінованості та неналежного ставлення до служби.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечив доводи відповідача та додатково зазначив, що службове розслідування проведено відповідачем із порушенням Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.18 р. № 2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут), зокрема без наявності правових підстав, без об'єктивного з'ясування всіх обставин та без врахування доводів позивача.

Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких він наполягає, що службове розслідування проведено у відповідності до вимог Дисциплінарного статуту, а його результати свідчать про доведеність вини позивача у вчиненні дисциплінарного проступку.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Наказом ГУ НП в Миколаївській області від 24.06.24 р. № 525о/с старшого сержанта поліції взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_1 з 01.07.24 р. призначено на посаду для подальшого проходження служби у вищевказаному підрозділі.

Відповідно до Законів України «Про Національну поліцію», «Про правовий режим воєнного стану», Указів Президента України від 24.02.22 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 15.04.25 р. № 235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», ОСОБА_1 направлено для виконання бойових завдань в підпорядкування командира об'єднаної штурмової бригади Національної поліції України «Лють» (далі - ОШБ НПУ «Лють»).

04.08.25 р. старшому сержанту поліції ОСОБА_1 були доведені вимоги наказу про виконання бойового завдання, на що позивач повідомив про неможливість виконання вимог цього наказу за станом здоров'я.

06.08.25 р. до керівництва ГУ НП в Миколаївській області надійшла доповідна записка т.в.о. командира БПОП (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області підполковника поліції ОСОБА_3 щодо можливих порушень службової дисципліни окремими поліцейськими БПОП (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області, що призвело до відмови від виконання наказу.

Наказом ГУ НП в Миколаївській області від 08.08.25 р. № 2285 призначено службове розслідування.

За результатами службового розслідування, 15.08.25 р. ГУ НП в Миколаївській області видало наказ № 2380 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремого поліцейського БПОП (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області», яким до ОСОБА_1 за вчинення дисциплінарного проступку, який виразився в порушенні вимог п. 1, 2, 3, 4, 6, 13, ст. 1 ч. 3, ст. 5 ч. 1 Дисциплінарного статуту.

Згідно з наказом ГУ НП в Миколаївській області від 21.10.25 р. № 1111о/с, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 відповідно до ст. 77 ч. 1 п. 6 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.15 р. № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ).

Відповідно до ст. 1 ч. 1 вказаного Закону № 580-VІІІ, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції (ст. 17 ч. 1 Закону № 580-VІІІ).

Відповідно до ст. 59 ч. 1 Закону № 580-VІІІ, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Основні обов'язки поліцейського визначені ст. 18 Закону № 580-VІІІ. Так, поліцейський зобов'язаний:

1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;

5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;

6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Відповідно до ст. 19 ч. 1 Закону № 580-VІІІ у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України".

Частиною першою ст. 64 ч. 1 Закону № 580-VІІІ визначено, що особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові та усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягає вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.

Отже, в основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги.

При цьому, порушення Присяги слід розуміти як скоєння поліцейським проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов'язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету органів поліції та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків. Присяга поліцейського передбачає зобов'язання виконувати обов'язки сумлінно.

Тобто, порушення Присяги - це несумлінне, недобросовісне виконання обов'язків поліцейським. Про несумлінність дій (бездіяльності) поліцейського свідчить невиконання обов'язків умисно або внаслідок недбалого ставлення до них.

Між тим, інститут Присяги поліцейського вже сам по собі призначений імперативно забезпечити зразкове та бездоганне дотримання публічним службовцем - поліцейським Закону як у повсякденній службовій, так і позаслужбовій (приватній) діяльності.

При цьому, у кореспонденції зі ст. 18 Закону № 580-VІІІ, інститут Присяги поліцейського забезпечує необхідність виконання завдань поліції безперервно та незалежно від дії будь-яких факторів, адже жодних виключень із загального правила законом не передбачено.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом (ст. 19 ч. 2 Закону № 580-VІІІ).

Так, Дисциплінарний статут визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

Згідно з ст. 1 ч. 1 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна це дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Частиною 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

Відповідно до ст. 5 ч. 1, 2 Дисциплінарного статуту, поліцейський отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості та зобов'язаний неухильно та у визначений строк точно його виконувати. За відсутності можливості виконати наказ поліцейський зобов'язаний негайно повідомити про це безпосередньому керівнику з обґрунтуванням причин невиконання і повідомленням про вжиття заходів до подолання перешкод у виконанні наказу.

Відповідно до ст. 11 ч. 1 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Частиною першою ст. 14 Дисциплінарного статуту визначено, що службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку (частини друга - четверта статті 14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України).

Порядок застосування дисциплінарних стягнень визначено ст. 19 Дисциплінарного статуту.

Так, згідно з ст. 19 ч. 1 Дисциплінарного статуту у висновку за результатами службового розслідування зазначаються: 1) дата і місце складання висновку, прізвище та ініціали, посада і місце служби членів дисциплінарної комісії, що проводила службове розслідування; 2) підстава для призначення службового розслідування; 3) обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку; 4) пояснення поліцейського щодо обставин справи; 5) пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; 6) пояснення безпосереднього керівника поліцейського щодо обставин справи; 7) документи та матеріали, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; 8) відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; 9) причини та умови, що призвели до вчинення проступку, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення, обставини, що знімають з поліцейського звинувачення; 10) висновок щодо наявності або відсутності у діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону; 11) вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського у разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку.

Як встановлено судом, наказом ГУ НП в Миколаївській області від 08.08.25 р. № 2285 призначено службове розслідування. Під час службового розслідування було встановлено наступне.

04.08.25 р. у м. Краматорськ Донецької області старшому сержанту поліції Прокопенку К.П. було доведено вимоги наказу про виконання бойового завдання.

Позивач повідомив особу, яка зачитувала текст наказу, про неможливість виконати його вимоги за станом здоров'я.

Зазначене підтверджується відеозаписом зафіксованим за допомогою портативного відеореєстратору відділенням моніторингу та контролю ГУ НП в Миколаївській області.

Ці обставини підтверджуються також поясненнями командира зведеного загону «Цунамі» № 1 ОШБ НПУ «Лють» підполковника поліції ОСОБА_4 , начальника відділу психологічного забезпечення управління кадрового забезпечення ОШБ НПУ «Лють» підполковника поліції ОСОБА_5 , заступника начальника відділу лікувально-евакуаційного забезпечення ОШБ НПУ «Лють» капітана поліції ОСОБА_6 .

За результатами службового розслідування 15.08.25 р. ГУ НП в Миколаївській області було видано наказ № 2380 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремого поліцейського БПОП (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області», яким до позивача за вчинення дисциплінарного проступку, який виразився у порушенні вимог п. 1, 2, 3, 4, 6, 13, 3 ст. 1 ч. 3, ст. 5 ч. 1 Дисциплінарного статуту щодо обов'язку поліцейського бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України, знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки, поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень, безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону, утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України та сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, а також обов'язку поліцейського, який отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості неухильно та у визначений строк точно його виконувати, вимог ст. 18 ч. 1 п. 1, 2 та ст. 64 ч. 1 Закону України «Про Національну поліцію» в частині обов'язку поліцейського неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, що виразилось у порушенні Присяги на вірність Українському народові: «усвідомлюючи свою високу відповідальність, вірно служити Українському народові, дотримуватись Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки», вимог абзаців 5, 6, 7, 8 п. 1 Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.16 р. № 1179 щодо обов'язку поліцейського під час несення служби неухильно дотримуватись законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, обов'язку неухильно дотримуватись обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України «Про Національну поліцію» та іншими актами законодавства України, виявляти повагу до гідності кожної людини, справедливо та неупереджено ставитися до кожного, поводитися доброзичливо, відкрито, уважно, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати, вимог п. 2.3. та 2.5. наказу ГУ НП в Миколаївській області від 31.12.24 р. № 3410 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та дотримання законності в підрозділах ГУ НП в Миколаївській області», обов'язку сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, неухильно дотримуватись та виконувати без виключення всі обов'язки, вимоги, обмеження та заборони, визначені Законом України «Про Національну поліцію», вимог п. 1.1., 1.2 розділу VII Положення про батальйон поліції особливого призначення (стрілецький), затвердженого наказом ГУ НП в Миколаївській області від 04.10.24 р. № 242 в частині обов'язку неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, Присяги поліцейського та вимог цього Положення, а також професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог законодавства України, посадових (функціональних) обов'язків, нормативно- правових актів Міністерства внутрішніх справ України, актів Національної поліції України та ГУНП в Миколаївській області, організаційно-розпорядчого характеру, вимог пп. 1, 2 п. 1 розділу VII Положення про підрозділи поліції особливого призначення, затвердженого наказом МВС України від 04.12.17 р. № 987, в частині обов'язку неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, Присяги поліцейського та вимог цього Положення, а також професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог законодавства України, посадових (функціональних) обов'язків, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України та актів Національної поліції України організаційно-розпорядчого характеру, а також вимог п. 2.4, 2.9., 2.13, 2.21 Посадової інструкції поліцейського взводу № 2 роти № 1 БПОП (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області щодо запобігання, виявлення та припинення адміністративних та кримінальних правопорушень, дотримання правил внутрішнього розпорядку органу (підрозділу) поліції, де поліцейський проходить службу або до якого відряджений, безумовне виконання наказів (доручень) керівників, відданих (виданих) у межах повноважень та відповідно до законодавства України, сприянні керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції, інформуванні безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють подальшу службу в поліції або перебуванні на займаній посаді, вимог пункту 7 розділу IV Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.18 р. № 893, щодо обов'язку кожної посадової особи поліції відповідно до своїх повноважень сприяти проведенню службового розслідування, що призвело до відмови від виконання вимог бойового наказу (бойового розпорядження), враховуючи високий рівень безвідповідальності в умовах воєнного стану та посиленого варіанту службової діяльності, нехтування Присяги поліцейського, неналежне ставлення до служби та характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби, застосувати до поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Миколаївській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.

Відповідно до ст. 5 Дисциплінарного статуту на поліцейських покладено зобов'язання неухильно та у визначений строк точно виконувати накази керівника, а невиконання правомірного наказу тягнуть за собою відповідальність, передбачену цим Статутом та законом.

Суд відхиляє посилання позивача на те, що він не мав об'єктивної можливості виконати вимоги наказу у зв'язку із станом здоров'я, так як всі медичні довідки, на які посилається позивач, датовані пізніше дати ознайомлення з наказом, від виконання якого позивач відмовився.

Так, згідно з медичними довідками та виписками із медичних карток № 13, 15, 16, 911, № 1803/1230, № 2006/1373 позивача визнано тимчасово непрацездатним, у зв'язку з чим він знаходився на амбулаторному та стаціонарному лікуванні в період з 18.08.25 р. до 17.10.25 р., тоді як наказ було оголошено позивачу 04.08.25 р.

Таким чином, позивач проходячи службу в Національній поліції, був зобов'язаний: безумовно виконувати накази прямих керівників, віддані в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та невідкладно інформувати про це безпосереднього керівника; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Норми Закону України “Про Національну поліцію» та Дисциплінарного статуту дають підстави для висновку про те, що служба в поліції є особливим видом державної служби. До поліцейських висуваються підвищені вимоги в частині несення служби, дотримання службової дисципліни, а в період дії воєнного часу на поліцейських покладаються і додаткові функції. Позивач, в період дії воєнного стану, свідомо і без поважної причини відмовився від виконання бойового наказу, а тому суд вважає, що відповідач вірно встановив обставини дисциплінарного проступку та надав йому вірну правову кваліфікацію.

Що стосується застосування до позивача дисциплінарного стягнення саме у виді звільнення зі служби в поліції, суд звертає увагу на таке.

Дисциплінарний статут не визначає безумовної послідовності та черговості накладення дисциплінарних стягнень. Це в свою чергу наділяє уповноважену особу правом самостійно визначити вид стягнення в залежності від конкретних обставин дисциплінарного проступку.

Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами. Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Верховний Суд у постанові від 23.11.23 р. у справі № 420/14443/22 виснував, що повноваження керівника щодо обрання одного з видів дисциплінарного стягнення у період дії воєнного стану залишаються дискреційними.

Що стосується доводів позивача про те, що службове розслідування проведено відповідачем з порушенням Дисциплінарного статуту, то вони не знаходять свого підтвердження: так, службове розслідування призначене за наявності визначених підстав, позивач, під час службового розслідування, надав свої письмові пояснення, позивача своєчасно ознайомлено із наказами про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 54005, ЄДРПОУ 40108735) відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз