26 лютого 2026 рокусправа № 380/23303/25 м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні справу № 380/23303/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 по незаконному затриманню та позбавленню волі ОСОБА_1 ;
- визнати незаконним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.09.2025 про мобілізацію ОСОБА_1 ;
- зобов'язати в/ч НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 , з військової служби.
06.01.2026 позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої просить:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у незаконному затриманню та позбавленню волі ОСОБА_1 ;
- визнати незаконним та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2025 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» №2580 щодо призову ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є батьком та виховує дитину з інвалідністю, що дає йому право на відстрочку від мобілізації у відповідності до положення постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
З метою реалізації права на надання відстрочки від мобілізації позивач подав відповідну заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 , додавши до неї наявні документи, що підтверджують факт споріднення з дитиною та її захворювання, внесеного до переліку затвердженого постановою уряду.
Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що 29.04.2025 позивач був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 працівниками поліції в зв'язку з порушенням військового обліку.
Встановивши, що позивач має право на відстрочку від призову на військову службу по п. 5 ч. 1. ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», йому було повідомлено про необхідність її оформлення.
02.06.2025 позивач особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 подав заяву щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації по п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, яка зареєстрована вх. № 6113 від 02.06.2025.
05.06.2025 комісією по наданню відстрочок від призову на загальну мобілізацію при ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто заяву від 02.06.2025 вх. № 6113 позивача по п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» оформлену протоколом № 54 від 05.06.2025, яку комісією погоджено для отримання позивачем вказаної відстрочки.
При подачі заяви на відстрочку позивачеві повідомлялось, що йому необхідно долучити військово-обліковий документ. Однак оформити відстрочку від призову на військову службу відповідно до додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, виявилось не можливим, оскільки позивачем не долучено копії військово-облікового документа (на момент подачі заяви оформлялась довідка про надання відстрочки за формою 6).
В затвердженій формі довідки 6 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, має містити відомості про серію та номер військово-облікового документа. Також вказана довідка є дійсною за пред'явлення військово-облікового документа та документа, що посвідчує особу. Крім заяви на відстрочку від призову на військову службу ОСОБА_1 через «Резерв +» оформив скерування на проходження ВЛК (№ 3733920 від 02.06.2025). Військову лікарську комісію позивач пройшов 16.06.2025 року (довідка ВЛК №2025-0616-1527-0151-0) результат обстеження, придатний до військової служби.
22.07.2025 ОСОБА_1 отримав військово-обліковий документ, однак не долучив до пакету документів, які подавав на відстрочку від призову на військову службу.
11.09.2025 в рамках здійснення заходів оповіщення, мобілізації населення та пошуку осіб, які ухиляються від мобілізації згідно Закону України «Про військовий стан» працівниками другого відділу м. Миколаїв ІНФОРМАЦІЯ_1 на території відповідальності було виявлено громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та запрошено до другого відділу м. Миколаїв ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення військово- облікових даних.
За результатом звірки персональних даних встановлено, що ОСОБА_1 не має підтверджуючих документів на відстрочку від призову на військову службу від мобілізації, а також бронювання та підлягає призову за загальною мобілізацією. Оскільки за відсутності військово-облікового документу, який він не долучив при подачі заяви на відстрочку від призову на військову службу для виготовлення довідки Форми 6, інформація про наявність права на відстрочку не була внесена в Єдиний державний реєстр призовників військовозобов'язаних та резервістів.
Позивача взято на військовий облік в другий відділ м. ІНФОРМАЦІЯ_3 10.09.2025. В подальшому виданий наказ «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» № 2580 від 11.09.2025 року. Відтак, позивач почав проходити військову службу за призовом під час мобілізації та набув статусу військовослужбовця.
Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги заперечив, надав суду додаткові докази та документи, просив в задоволені позовних вимого відмовити повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 08.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини:
Згідно із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 11.07.2014, позивач є батьком ОСОБА_2 .
06.10.2014 Стрийською міською дитячою лікарнею було надано Медичний висновок №65 про дитину - інваліда віком до 16 років, щодо ОСОБА_2 ,
Згідно із примірника медичного висновку №65 про дитину інваліда віком до 16 років, у ОСОБА_2 наявне захворювання, що відповідає розділу ХХІ пункту 3 підпункту 3.29 Переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 16 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2001 №454/471/516.
Висновок дійсний до 27.06.2032 до 18 років. Дата перегляду 27.05.2032.
02.06.2025 позивачем подано до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від мобілізації, наступного змісту:
«Я, ОСОБА_1 , повідомляю, що є особою, яка на підставі пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі викладеного прошу розглянути мою заяву та оформити мені в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити мені письмово за адресою, що зазначена в заяві.
Додаток:
1 Медичний висновок про дитину - інваліда віком до 16 років.
2 Копія свідоцтва про народження дитини»
05.06.2025 згідно із Витягу з Протоколу №54 засідання комісії по розгляду питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за результатами розгляду заяви військовозобов'язаних про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вирішили надати відстрочку ОСОБА_1 на підставі абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме «Дитина особа з інвалідністю до 18 років»
16.06.2025 позивачу видано Довідку військово-лікарської комісії № 2025-0616-1527-0151-0, згідно якої: «солдат (запасу) ОСОБА_1
Проведено медичний огляд «ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 »
Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва)
Опис діагнозу: Здоровий
На підставі графи ІІ рокладу хвороб: Придатний до служби на підводних човних, на надводних кораблях, у морскій піхоті, Десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення».
11.09.2025 Згідно із Наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 №2580 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), з набранням чинності Указу Президента України №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (зі змінами) вирішено:
« 1. Нижчепойменованих військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до поіменного списку №13097 від 11.09.2025, призвати на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправити до військової частини НОМЕР_3 : Рядового ОСОБА_1 1980 року народження військово облікова спеціальність та код згідно з обліком НОМЕР_4 ».
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірний наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2025 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» №2580 щодо призову ОСОБА_1 протиправним та таким, що не відповідає вимогам Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2025 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» №2580 щодо призову ОСОБА_1 та враховуються заперечення відповідача з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства (правові норми застосовуються у редакції на час виникнення спірних відносин):
Згідно із ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно із ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на час розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (в редакції на час вчинення спірних правовідносин) визначені правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.
Як закріплено у ст. 1 Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано
Підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації закріплені у статті 23 цього Закону.
Згідно із абз. 1 ч. 5 ст. 22 цього ж Закону, призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
За правилами ч. 7 цієї ж статті, перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
За визначенням у п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно із п. 2 цього ж Положення, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Згідно із п. 9 цього ж Положення, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
Згідно із абз. 9 п. 11 цього ж Положення, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Згідно із п. 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.
Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.
Згідно із п. 54 цього ж Порядку, під час перевірки військово-облікового документа:
уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний назвати своє прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред'явити службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина України (посвідченням офіцера, військовим квитком);
поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку, визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.
Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно із п. 56 цього ж Положення, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно із п. 58 цього ж Положення, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території якого вони розміщуються (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів, де військовозобов'язані працівники перебувають на військовому обліку). До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають засвідчену в установленому законодавством порядку копію довідки про надання таким особам відстрочки за формою згідно з додатком 6 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку.
Зарахування заброньованих на спеціальний облік в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів) здійснюється згідно з Порядком бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 12 і від 7 червня 2024 р. № 674, або відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р., № 107, ст. 6790).
Згідно із п. 60 цього ж Положення, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Згідно із абз. 26-28 п. 60 цього ж Положення, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, зазначеним у підпунктах 3-5 пункту 2 додатка 5, надається на строк дії відповідних законних підстав.
Довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається військовозобов'язаним на строк дії відповідних законних підстав на період проведення мобілізації.
Відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв'язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Згідно із п. 82 цього ж Порядку, наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:
керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);
командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у незаконному затриманні та позбавленні волі ОСОБА_1 , суд зазначає, що не дає оцінку спірним діям, оскільки питання законного чи незаконного затримання, позбавлення волі виходить за межі компетенції адміністративного судочинства.
В цій частині, на думку суду, позивач помилився в обраному способі захисту, що є підставою для відмови в задоволені позовних вимог в цій частині.
Щодо позовних про визнання незаконним та скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2025 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» №2580 в частині призову ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
З матеріалів справи встановлено, що 02.06.2025 позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.5 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В матеріалах справи наявний Витяг з протоколу №54, яким підтверджується належний розгляд заяви позивача про надання відстрочки від мобілізації, в якому зазначається висновок комісії, яким позивачу надано відстрочку.
Відповідачем здійснено покладений на нього законодавством обов'язків щодо належного своєчасного розгляду заяви позивача про надання відстрочки, однак, за наслідками прийняття рішення про надання відстрочки, позивачу так і не було видано довідки із зазначенням строку відстрочки за формою згідно із додатком 6.
Як зазначається відповідачем, та не заперечується позивачем, станом на час розгляду заяви про надання відстрочки позивачем не було додано всіх документи, що підтверджують право на відстрочку, а саме військово-облікового документу.
Відповідач зазначає, що військово-обліковий документ був отриманий позивачем лише 22.07.2025, однак в подальшому позивач не долучив такий до пакету документів, які подавав на відстрочку від призову на військову службу.
Суд висновує, що за наслідками прийняття рішення про надання відстрочки, позивачу так і не було видано довідки із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6, з причин, які не залежали від відповідача.
Згідно із абз. 1-2 п. 58 згадано Порядку, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Отже позивач, по суті, мав обов'язок (та правовий інтерес) надати разом із заявою про надання відстрочки всі документи, що підтверджують право на відстрочку, що позивачем не було вчинено.
Суд зазначає, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Отже, за встановлених обставин суд дійшов висновку, що у територіального центру комплектування та соціальної підтримки була відсутня законодавча заборона здійснювати мобілізаційні процедури щодо позивача, приймати наказ про його призов на військову службу за мобілізацією, оскільки на момент прийняття оскаржуваного наказу від 11.09.2025 №2580 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині, що стосується ОСОБА_1 , до заяви від 02.06.2025 не були долучені всі необхідні документи, що підтверджують право на відстрочку та не будо видано довідки про надання відстрочки за формою згідно з додатком 6.
З вказаних підстав судом не враховуються аргументи позивача про порушення відповідачем процедури мобілізації, оскільки на військову службу під час мобілізації призиваються військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
У свою чергу територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Відповідно, позовні вимоги про визнання незаконним та скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2025 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» №2580 щодо призову ОСОБА_1 , задоволенню не підлягають.
Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Враховуючи викладене, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії, -відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення цього Кодексу.
СуддяГавдик Зіновій Володимирович