Рішення від 16.02.2026 по справі 380/7481/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 рокусправа № 380/7481/25

Зал судових засідань №7,

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Волявська В.С.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача Приндоти У.Г.,

представника відповідача Бобра А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у м.Львові, в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Винниченка, 18, м. Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 00022562), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- стягнути з Львівської обласної державної (військової) адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 25.03.2025 по момент набрання законної сили рішенням суду у даній справі, з утриманням із цієї суми установлених законодавством України податків і зборів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА ОСОБА_1 було звільнено з посади начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації. Позивач не погоджується з оскаржуваним розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації про звільнення її з роботи. Вважає, що її посада відносилася до державної служби категорії «Б», а тому рішення про звільнення з огляду на норми Закону України «Про державну службу» мав приймати саме керівник апарату обласної державної адміністрації, а не голова, до повноважень якого не належить звільнення чи призначення працівників апарату Львівської обласної державної адміністрації.

Також зазначає, що позивача було звільнено з посади на підставі п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» (скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу). Попри це, щодо самої зміни структури Львівської обласної державної (військової) адміністрації, повідомляє, що розпорядженням голови Львівської обласної державної (військової) адміністрації №790/0/5-24ВА від 15.08.2024 «Про внесення змін до структури апарату обласної державної адміністрації» серед іншого було ліквідовано відділ персоналу та нагород обласної державної адміністрації та скорочено у структурі апарату обласної державної адміністрації посаду «начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації», яку займала позивач. Водночас, цим же розпорядженням утворено управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, а також введено до структури апарату обласної державної адміністрації посаду «начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації».

Вважає, що відповідач повинен був запропонувати дану рівнозначну посаду позивачу, однак в супереч норм Закону України «Про державну службу» свідомо цього не зробив. Більше того, вважає, що по суті ліквідації відділу персоналу та нагород фактично не відбулося, оскільки відповідний відділ також є в складі управління персоналу, нагород та промоцій апарату обласної державної адміністрації.

Враховуючи вищенаведене, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою від 21.04.2025 суддя відкрила провадження у цій справі за правилами загального позовного провадження.

Від представника відповідача 09.05.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що на підставі розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації №790/0/5-24ВА від 15.08.2024 «Про внесення змін до структури апарату обласної державної адміністрації» було прийнято рішення про внесення змін до структури апарату Львівської обласної державної адміністрації.

Згідно з п. 1 вказаного розпорядження, ліквідовано в апараті обласної державної адміністрації відділ персоналу та нагород та відділ розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (10 штатних одиниць). Згідно з п. 2 розпорядження утворено управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації у складі: відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (4 штатні одиниці); відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (4 штатні одиниці).

Згідно з п. 3 розпорядження скорочено у структурі апарату обласної державної адміністрації посаду начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації. Також, скорочено всі інші посади у цих двох відділах. Згідно з п. 4 розпорядження введено до структури апарату обласної державної адміністрації посади начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, а також посади головних спеціалістів у ці два відділи.

Повідомляє, що 14 лютого 2025 року видано розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації від 14.02.2025 №40/0/8-25ВА «Про введення в дію штатного розпису на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації), яким введено в дію з 25 березня 2025 року штатний розпис на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації), затверджений 29 січня 2025 року Головнокомандувачем Збройних Сил України.

17 лютого 2025 року, з метою виконання приписів частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу», враховуючи факт відсутності позивача на роботі на протязі певного періоду часу, позивачу було надіслано примірник Попередження про можливе звільнення №5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17.02.2025, в якому було повідомлено: про скорочення посади начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації; запропоновано для працевлаштування посади в кількості 23 штатні одиниці; роз'яснено, що у випадку відмови позивача від працевлаштування, її буде звільнено на підставі пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» не раніше ніж через 30 календарних днів.

Вказаний примірник Попередження про можливе звільнення від 17 лютого 2025 року № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 було надіслано цінним листом з описом вкладення за місцем реєстрації проживання позивача ( АДРЕСА_2 ), що підтверджується фіскальним чеком, описом вкладення в лист, накладною.

Окрім цього, 17 лютого 2025 року о 18.29 год примірник Попередження про можливе звільнення № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17 лютого 2025 року було надіслано засобами телекомунікаційного зв'язку - на електронну пошту позивача ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується Протоколом про доведення інформації або документів до відома державного службовця, складеним відповідно до Порядку фіксації доведення інформації або документів до відома державного службовця шляхом використання засобів телекомунікаційного зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1042. Також, вихідний лист зареєстровано через СЕД «Megapolis.Doc.Net» від 17.02.2025 № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1.

В зв'язку із виявленням механічної описки в описі вкладення у цінний лист, допущеної працівником адміністративного управління, а саме: в описі вкладення адресату ОСОБА_1 зазначено реєстраційний номер документу (вихідний № 5/36- 2115/0/2-25/4-4), який не збігається із номером документа зареєстровано через СЕД «Megapolis.Doc.Net» № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1., було повторно надіслано засобами поштового зв'язку примірник Попередження про можливе звільнення від 19.02.2025 № 5/36-2209/0/2-25/4-4.

Позивач відмовилася від працевлаштування на запропонованих посадах державної служби. Вважає, що у зв'язку із відмовою позивача від запропонованих посадах виникли юридичні підстави для її звільнення.

Щодо твердження позивача про те, що рішення про звільнення мав приймати керівник апарату обласної державної адміністрації, а не голова, зазначає, що відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» (далі - Указ № 68/2022), на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, утворено Львівську обласну військову адміністрацію. У зв'язку з утворенням військової адміністрації, обласна державна адміністрація та голова цієї адміністрацій набули статусу військової адміністрації та начальника цієї військової адміністрації. Водночас, відповідно до пункту 3 частини 7 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації: призначає на посади та звільняє з посад посадових і службових осіб, інших працівників відповідної військової адміністрації.

Додатково інформує суд, що позивач, займаючи посаду начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації, в період з моменту запровадження воєнного стану, особисто готувала проекти та візувала аналогічні розпорядження про звільнення державних службовців начальником, чим визнавала законність та правомірність видачі таких документів.

Щодо твердження позивача про те, що жодної вакантної посади їй не було запропоновано, зазначає, що із змісту Попереджень про можливе звільнення № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17.02.2025 та № 5/36-2115/0/2-25/4-4 від 19.02.2025 видно, що позивачу було запропоновано для працевлаштування посади державної служби в кількості 23 штатних одиниці. Однак, від працевлаштування на зазначених посадах позивач відмовилася.

Також повідомляє, що твердження позивача про протиправність ліквідації відділу персоналу не відповідає фактичним обставинам справи, адже одним і тим ж розпорядженням було прийнято рішення про ліквідацію відділу персоналу та нагород і про утворення відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації. Тобто, забезпечено принцип безперервності роботи відділу персоналу та нагород.

За наведених обставин відповідач вважає, що підстав до задоволення позову немає.

Від позивача 12.05.2026 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій серед іншого зазначає, що відповідач запропонував позивачеві, як він стверджує аж 23 штатних посад, окрім створеної рівнозначної посади «начальника управління персоналу, розвитку та промоцій» про що свідчить доданий штатний розпис самим же відповідачем до відзиву.

Зазначене, свідчить про вибіркове пропонування посад відповідачем та порушення обов'язку, врегульованого нормами Закону України «Про державну службу», що призвело до незаконного звільнення позивача з державної служби.

Від відповідача 19.05.2025 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких серед іншого зазначає, що посада «начальника управління персоналу, розвитку та промоцій» не є рівнозначною посаді, з якої було звільнено позивача.

Протокольною ухвалою суду від 07.07.2025 задоволено клопотання представника позивача та витребувано у відповідача інформацію про наявні вакантні посади станом на 24.03.2025 у апараті та структурних підрозділах Львівської обласної державної адміністрації, які відповідають рівню професійної підготовки та професійних компетентностей (стаття 87 Закону України «Про державну службу»); положення про відділ персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації; посадову інструкцію начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації; положення про управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; посадову інструкцію начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; положення про відділ персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; посадову інструкцію начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації.

02.09.2025 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення, у яких зазначає, що як вбачається із змісту Посадової інструкції «Начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації», категорія посади державної служби «Б» (посада, яку займала позивач до звільнення - 24 березня 2025 року), метою посади є реалізація державної політики з питань управління персоналом в апараті та структурних підрозділах обласної державної адміністрації.

Повідомляє, що перелік посад державної служби, в кількості 23 штатних одиниць, які було запропоновано для працевлаштування позивачу, наведено у Попередженнях про можливе звільнення № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17.02.2025 та № 5/36-2115/0/2-25/4-4 від 19.02.2025, які відповідачем долучено до матеріалів справи. Інші, окрім запропонованих, вакантні посади, станом на 24.03.2025, в апараті Львівської обласної державної адміністрації, які відповідають рівню професійної підготовки та професійним компетентностям (стаття 87 Закону України «Про державну службу») позивача, були відсутні.

Також повідомляє, що Положення про відділ персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, окремо не розроблялось, оскільки його правовий статус, компетенція, завдання, повноваження врегульовано у Положенні про управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації.

У судовому засіданні, яке відбулося 22.09.2025, судом було частково задоволено клопотання представника позивача від 21.09.2025 про витребування доказів та витребувано у відповідача: копії розпоряджень ЛОВА про прийняття на посади: начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації.

03.10.2025 від відповідача надійшли витребувані судом документи.

Протокольною ухвалою суду від 06.10.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Від представника позивача 12.01.2026 до суду надійшли додаткові пояснення, у яких зазначає, що згідно з довідкою відповідача про середньоденну заробітну плату №5/8-1/4-8 від 09.01.2026 за час перебування на посаді начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації заробітна плата ОСОБА_1 в січні місяці 2025 року складала 22162,46 грн, в лютому 2025 року 6847,95 грн, що загалом за період з січня по лютий за мінусом лікарняних та відпускних складає 29010, 41грн. Відповідно загальна сума доходу за 22 відпрацьовані дні в січні та лютому 2025 року (17 +5= 22) за мінусом лікарняних складає - 29010, 41 грн. Таким чином, середньоденний заробіток за 22 робочих дні складає 1318,66 грн ( 29010,41: 22 =1318,66). Оскільки вимушений прогул ОСОБА_1 станом на 13.01.2025, складає 211 день, з 24.03.2025 по 13.01.2025, за виключенням святкових та вихідних днів, виходячи із п'ятиденного робочого тижня, тому сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу складає 278237,26 грн (1318,66*211=278237,26 грн).

Просить врахувати вказаний розрахунок при винесенні судового рішення.

В судовому засіданні, яке відбулося 16.02.2026 позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях. Просили суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходила публічну службу на посаді начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної (військової) адміністрації.

На підставі розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації №790/0/5-24ВА від 15.08.2024 «Про внесення змін до структури апарату обласної державної адміністрації» було прийнято рішення про внесення змін до структури апарату Львівської обласної державної адміністрації.

Зокрема, згідно з п. 1 вказаного розпорядження, ліквідовано в апараті обласної державної адміністрації відділ персоналу та нагород та відділ розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (10 штатних одиниць).

Згідно з п. 2 розпорядження утворено управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації у складі: відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (4 штатні одиниці); відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (4 штатні одиниці).

Згідно з п. 3 розпорядження скорочено у структурі апарату обласної державної адміністрації посаду начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації. Також, скорочено всі інші посади у цих двох відділах.

Згідно з п. 4 розпорядження введено до структури апарату обласної державної адміністрації посади начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації; начальника відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, а також посади головних спеціалістів у ці два відділи.

Наказом від 15 серпня 2024 року №325 «Про проведення класифікації посад державної служби в апараті Львівської обласної державної адміністрації» зобов'язано провести повторну класифікацію посад державної служби та надіслати до 15.08.2024 до Західного міжрегіонального управління НАДС на погодження.

15 серпня 2024 року листом від 15.08.2024 №5/6-9811/0/2-24/4-4 «Щодо повторної класифікації посад» Львівська обласна державна адміністрація, на виконання вимог постанови Кабінету міністрів України № 1109 від 23.10.2023 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», якою затверджено Алгоритм проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану, звернулася до Західного міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби із проханням про погодження класифікації утворених та змінених посад з врахуванням умов правового режиму воєнного стану.

Листом від 19 вересня 2024 року №9050/92-24 «Про необхідність доопрацювання результатів класифікації посад» Національного агентства України з питань державної служби, що надійшов на адресу обласної державної адміністрації 20.09.2024, було повідомлено про необхідність доопрацювання відомостей (результати класифікації посад) апарату Львівської ОВА та згаданих структурних підрозділів зі статусом юридичної особи публічного права в частині правильного визначення сімей та рівнів посад, після чого доопрацьовані відомості повторно надіслати.

26 вересня 2024 року листом №5/6-11599/0/2-24/4-3.1 «Щодо класифікації посад» Львівська обласна державна адміністрація повідомила Національне агентство України з питань державної служби про врахування інформації, викладеної в листі № 9050/92-24 від 19 вересня 2024 року.

30 грудня 2024 року було видано розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації № 425/0/8-24ВА від 30.12.2024 «Про внесення змін до структури апарату обласної державної адміністрації», яким внесено зміни до структури апарату Львівської обласної державної адміністрації, яка була затверджена розпорядженням від 30.10.2015 № 679/0/5-15 голови Львівської обласної державної адміністрації.

Наказом від 30 грудня 2024 №560 «Про проведення повторної класифікації посад державної служби в апараті Львівської обласної державної адміністрації» зобов'язано провести повторну класифікацію посад державної служби та надіслати до Західного міжрегіонального управління НАДС на погодження.

01 січня 2025 року листом №5/6-15931/0/2-25/4-4 «Щодо повторної класифікації посад» Львівська обласна державна адміністрація, на виконання вимог постанови Кабінету міністрів України від 23.10.2023 № 1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», якою затверджено Алгоритм проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану, звернулась до Західного міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби, із проханням про погодження класифікації посад державної служби на 2025 рік.

Відповідно до п. 18 Алгоритму проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.10.2023 № 1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», результати класифікації посад в державному органі вважаються погодженими, якщо повідомлення НАДС про необхідність доопрацювання відомостей не надіслано відповідному державному органу протягом 30 днів.

Оскільки, повідомлення НАДС про необхідність доопрацювання відомостей не надіслано Львівській обласній державній адміністрації протягом 30 днів, то результати класифікації посад вважаються погодженими.

16 січня 2025 року листом № 5/36-617/0/2-25 «Щодо затвердження структури та штатного розпису апарату Львівської обласної державної адміністрації (Львівської обласної військової адміністрації)», Львівська обласна військова адміністрація, на виконання вимог ч. 7 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» звернулась до Головнокомандувача Збройних Сил України із проханням про затвердження структури та штатного розпису на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації).

Листом від 29 січня 2025 року №321/636 Начальником Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України повідомлено про затвердження структури, штатного розпису апарату Львівської обласної військової адміністрації на 2025 рік.

14 лютого 2025 року видано розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації від 14.02.2025 №40/0/8-25ВА «Про введення в дію штатного розпису на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації), яким введено в дію з 25 березня 2025 року штатний розпис на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації), затверджений 29 січня 2025 року Головнокомандувачем Збройних Сил України.

17 лютого 2025 року, з метою виконання приписів частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу», враховуючи факт відсутності позивача на роботі на протязі певного періоду часу, позивачу було надіслано примірник Попередження про можливе звільнення №5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17.02.2025, в якому було повідомлено: про скорочення посади начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації; запропоновано для працевлаштування посади в кількості 23 штатні одиниці; роз'яснено, що у випадку відмови позивача від працевлаштування, її буде звільнено на підставі пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» не раніше ніж через 30 календарних днів.

Вказаний примірник Попередження про можливе звільнення від 17 лютого 2025 року № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 було надіслано цінним листом з описом вкладення за місцем реєстрації проживання позивача ( АДРЕСА_2 ), що підтверджується фіскальним чеком, описом вкладення в цінний лист та накладною від 17.02.2025.

Окрім цього, 17 лютого 2025 року о 18.29 год примірник Попередження про можливе звільнення № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17 лютого 2025 року було надіслано засобами телекомунікаційного зв'язку - на електронну пошту позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Протоколом про доведення інформації або документів до відома державного службовця, складеним відповідно до Порядку фіксації доведення інформації або документів до відома державного службовця шляхом використання засобів телекомунікаційного зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1042. Також, вихідний лист зареєстровано через СЕД «Megapolis.Doc.Net» від 17.02.2025 № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1.

В зв'язку із виявленням механічної описки в описі вкладення у цінний лист, допущеної працівником адміністративного управління, а саме: в описі вкладення адресату ОСОБА_1 зазначено реєстраційний номер документу (вихідний № 5/36-2115/0/2-25/4-4), який не збігається із номером документа зареєстровано через СЕД «Megapolis.Doc.Net» № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1, було повторно надіслано засобами поштового зв'язку примірник Попередження про можливе звільнення від 19.02.2025 № 5/36-2209/0/2-25/4-4, що підтверджується фіскальним чеком, описом вкладення в цінний лист та накладною від 19.02.2025.

В подальшому, розпорядженням голови Львівської обласної державної (військової) адміністрації від 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 » відповідно до статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», пункту 1 частини першої статті 87, статті 89 Закону України «Про державну службу», статей 47, 116 Кодексу законів про працю України та у зв'язку зі зміною структури та штатного розпису Львівської обласної державної адміністрації, відмовою від продовження роботи на запропонованих вакантних посадах, позивача звільнено зі займаної посади з 24.03.2025, у зв'язку зі скороченням посади начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації.

Позивач, вважаючи розпорядження голови Львівської обласної державної (військової) адміністрації від 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 » протиправним, звернулася до суду з даним позовом.

При вирішенні спору, суд керувався таким.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 38 Конституції України громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Згідно з статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України «Про державну службу» (далі- Закон № 889-VIII).

Згідно з ст. 1 Закону № 889-VIII державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:

1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;

2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;

3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;

4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;

5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;

6) управління персоналом державних органів;

7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 889-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

За змістом частини третьої статті 5 Закону № 889-VIII дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII), на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

У разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військових адміністрацій їх статусу набувають відповідно районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій.

Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» (далі - Указ № 68/2022), на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, утворено Львівську обласну військову адміністрацію.

У зв'язку з утворенням військової адміністрації, обласна державна адміністрація та голова цієї адміністрацій набули статусу військової адміністрації та начальника цієї військової адміністрації.

Водночас, відповідно до частини 7 статті 15 Закону № 389-VIII начальник військової адміністрації:

1) забезпечує на відповідній території додержання Конституції і законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організовує роботу відповідної військової адміністрації та здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за виконання військовою адміністрацією покладених на неї повноважень;

3) призначає на посади та звільняє з посад посадових і службових осіб, інших працівників відповідної військової адміністрації;

4) є розпорядником бюджетних коштів;

5) представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами;

6) звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади;

7) укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством;

8) видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом;

9) веде особистий прийом громадян та забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та громадських об'єднань.

Отже, начальник Львівської обласної військової адміністрації відповідно до пункту 3 частини 7 статті 15 Закону № 389-VIII має повноваження призначати на посади та звільняти з посад посадових і службових осіб, інших працівників Львівської обласної військової адміністрації, яка є тимчасовим державним органом.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає помилковими доводи позивача про те, що рішення про її звільнення з огляду на норми Закону України «Про державну службу» мав приймати саме керівник апарату обласної державної адміністрації, а не голова військової адміністрації, адже Закон №389-VIII є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Щодо наявності правових та фактичних підстав, дотримання відповідачем порядку звільнення позивача відповідно до пункту 4 частини першої статті 83, пункту 1 частини першої статті 87 Закону №889-VIII, суд враховує таке.

Пунктом 4 частини першої статті 83 Закону № 889-VIII визначено, що державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 87 Закону № 889-VIII підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

Частиною третьої статті 87 Закону № 889-VIII (в редакції Закону № 1285-IX від 23 лютого 2021 року) унормовано, що суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю. Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.

Верховний Суд, зокрема, у постановах від 30 січня 2025 року у справі № 340/1765/23, від 05 квітня 2023 року у справі № 640/12871/21, від 12 квітня 2023 року у справі №340/1791/22, від 24 липня 2023 року у справі № 140/7340/22 зазначав, що положення частини третьої статті 87 Закону № 889-VIII в редакції Закону № 1285-IX у системному зв'язку з іншими положеннями цього Закону (зокрема статті 22) треба розуміти так, що в разі реорганізації державного органу, що є підставою для звільнення державного службовця у значенні пункту 1 частини першої статті 87 Закону № 889-VIII, суб'єкт призначення/керівник державної служби повинен запропонувати державному службовцеві, попередженого про звільнення посади, усі вакантні посади (за умови, що такі є), на які можна було б його перевести.

З матеріалів справи встановлено, що 14 лютого 2025 року видано розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації від 14.02.2025 №40/0/8-25ВА «Про введення в дію штатного розпису на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації), яким введено в дію з 25 березня 2025 року штатний розпис на 2025 рік апарату Львівської обласної державної адміністрації (апарату Львівської обласної військової адміністрації), затверджений 29 січня 2025 року Головнокомандувачем Збройних Сил України.

17 лютого 2025 року, з метою виконання приписів частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу», враховуючи факт відсутності позивача на роботі на протязі певного періоду часу, позивачу було надіслано примірник Попередження про можливе звільнення №5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17.02.2025, в якому було повідомлено: про скорочення посади начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації; запропоновано для працевлаштування посади в кількості 23 штатні одиниці; роз'яснено, що у випадку відмови позивача від працевлаштування, її буде звільнено на підставі пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» не раніше ніж через 30 календарних днів.

Вказаний примірник Попередження про можливе звільнення від 17 лютого 2025 року № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 було надіслано цінним листом з описом вкладення за місцем реєстрації проживання позивача ( АДРЕСА_2 ), що підтверджується фіскальним чеком, описом вкладення в цінний лист та накладною від 17.02.2025.

На виконання статті 9-1 Закону № 889-VІІІ постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1042 затверджено Порядок фіксації доведення інформації або документів до відома державного службовця шляхом використання засобів телекомунікаційного зв'язку, згідно з яким факт доведення інформації або документів до відома державного службовця фіксується протоколом про доведення інформації або документів до відома державного службовця.

17 лютого 2025 року о 18.29 год примірник Попередження про можливе звільнення № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17 лютого 2025 року було надіслано засобами телекомунікаційного зв'язку - на електронну пошту позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Протоколом про доведення інформації або документів до відома державного службовця, складеним відповідно до Порядку фіксації доведення інформації або документів до відома державного службовця шляхом використання засобів телекомунікаційного зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1042. Також, вихідний лист зареєстровано через СЕД «Megapolis.Doc.Net» від 17.02.2025 № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1.

В зв'язку із виявленням механічної описки в описі вкладення у цінний лист, допущеної працівником адміністративного управління, а саме: в описі вкладення адресату ОСОБА_1 зазначено реєстраційний номер документу (вихідний № 5/36-2115/0/2-25/4-4), який не збігається із номером документа зареєстровано через СЕД «Megapolis.Doc.Net» № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1, було повторно надіслано засобами поштового зв'язку примірник Попередження про можливе звільнення від 19.02.2025 № 5/36-2209/0/2-25/4-4, що підтверджується фіскальним чеком, описом вкладення в цінний лист та накладною від 19.02.2025.

Відповідно до ч. 4 ст. 9-1 Закону № 889-VІІІ інформація або документи, надіслані поштою, в тому числі електронною, чи шляхом передачі з використанням інших засобів зв'язку вважаються такими, що доведені до відома державного службовця на п'ятий календарний день з моменту їх відправлення.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивача була своєчасно та у належній формі повідомлена про наступне звільнення.

Водночас, спірним є питання щодо дотримання відповідачем обов'язку в частині пропозиції рівнозначних посад державної служби та врахування переважного права на залишення на роботі.

Суд враховує позицію Верховного Суду, який неодноразово, зокрема у постановах Верховного Суду від 25.07.2019 у справі № 807/3588/14, від 27.05.2020 у справі № 813/1715/16, висновував, що обов'язок по працевлаштуванню працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору та охоплює вакантні посади, які з'явилися в установі протягом всього цього періоду і які існували на день звільнення.

Як вже згадувалося, станом на момент звільнення позивача, частина третя статті 87 Закону № 889-VIII передбачала обов'язок роботодавця запропонувати працівникові іншу рівнозначну посаду державної служби.

Верховний Суд у постанові від 12 вересня 2024 року у справі № 380/9055/22 виснував, що під «іншою» варто розуміти будь-яку вакантну рівнозначну посаду державної служби, яку може обійняти державний службовець з урахуванням своєї кваліфікації. Відповідно, якщо таких посад декілька, то всі вони повинні бути запропоновані державному службовцю.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 2 Закону № 889-VІІІ рівнозначна посада - це посада державної служби, що належить до однієї підкатегорії посад державної служби з урахуванням рівнів державних органів.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 889-VІІІ посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

За пунктом 2 частини 2 статті 6 Закону №889 встановлюються такі категорії посад державної служби: категорія «Б» - посади: керівників та заступників керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення; керівників державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення; керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

Спір у цій справі виник у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 з посади начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації через внесення змін до структури апарату обласної державної адміністрації, зокрема ліквідації згаданого відділу та скорочення посади начальника такого відділу.

Так, з матеріалів справи встановлено та сторонами не заперечується, що на підставі розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації №790/0/5-24ВА від 15.08.2024 «Про внесення змін до структури апарату обласної державної адміністрації» було прийнято рішення про внесення змін до структури апарату Львівської обласної державної адміністрації.

Згідно п. 1 вказаного розпорядження, ліквідовано в апараті обласної державної адміністрації: відділ персоналу та нагород та відділ розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (10 штатних одиниць).

Водночас згідно з п. 2 цього ж розпорядження утворено управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації у складі:

- відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (4 штатні одиниці);

- відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації (4 штатні одиниці).

Згідно п. 3 розпорядження скорочено у структурі апарату обласної державної адміністрації посаду:

- начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації;

- начальника відділу розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації. Також, скорочено всі інші посади у цих двох відділах.

Водночас згідно п. 4 розпорядження введено до структури апарату обласної державної адміністрації посади:

- начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації;

- начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації;

- начальника відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації;

- посади головних спеціалістів у ці два відділи.

Таким чином, відповідачем створено новий структурний підрозділ вищого рівня відносно відділу - управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, до структури якого увійшло два відділи: відділ персоналу та нагород; відділ розвитку та промоцій.

Дослідивши посадову інструкцію начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, а також положення про управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, суд дійшов висновку, що посада начальника управління є вищою за посаду начальника відділу, яку обіймала позивач, адже управління фактично охоплює два відділи та виконує функції як у сфері персоналу та нагород, так і у сфері розвитку та промоцій.

Відповідно до посад державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2025 році, використаних в постанові Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», посади - «Керівник самостійного управління, служби» та «Керівник самостійного відділу, служби», хоча і належать до однієї підкатегорії «Б1», однак для таких встановлюється різний посадовий оклад. Таким чином, законодавець відокремлює вказані посади як нерівнозначні.

Як вже зазначалося, частина 3 статті 87 Закону № 889-VIII покладає на суб'єкта призначення або керівника державної служби запропонувати державному службовцю іншу саме рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей.

Відтак, суд відхиляє доводи позивача про те, що відповідачем одночасно з попередженням про звільнення протиправно не запропоновано їй вакантної посади начальника управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, оскільки така посада не є рівнозначною до посади, яку займала ОСОБА_1 на момент звільнення з роботи та є вищою.

Між тим, дослідивши посадову інструкцію начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації та посадову інструкцію начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації суд звертає увагу, що обидві посади належать до категорії «Б».

Відповідно до посад державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2025 році, використаних в постанові Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» посада Керівника самостійного відділу, служби є єдиною та належать до підкатегорії «Б1».

Окрім цього, з аналізу згаданих посадових інструкцій, а також положень про відділ персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації та про управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації, суд дійшов висновку, що посада начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації фактично є рівнозначною до посади начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації, яку власне й займала позивач.

Зокрема, збігаються як основні посадові обов'язки начальника відділу, так і основні завдання, функції та права самого відділу персоналу та нагород.

Отже, відповідачем одним і тим ж розпорядженням фактично прийнято рішення про ліквідацію відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації і про утворення відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації. Тобто, забезпечено принцип безперервності роботи відділу персоналу та нагород, що власне підтверджується представником відповідача у відзиві на позовну заяву (сторінка 14 відзиву).

З попереджень про можливе звільнення № 5/36-2115/0/2-25/4-3.1 від 17.02.2025 та №5/36-2115/0/2-25/4-4 від 19.02.2025 судом встановлено, що позивачу справді було запропоновано для працевлаштування посади державної служби в кількості 23 штатних одиниці, зокрема:

- начальник відділу забезпечення діяльності керівництва управління забезпечення діяльності керівництва та організаційної роботи апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст відділу забезпечення діяльності керівництва управління забезпечення діяльності керівництва та організаційної роботи апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- провідний консультант відділу забезпечення діяльності керівництва управління забезпечення діяльності керівництва та організаційної роботи апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- начальник відділу організаційної роботи управління забезпечення діяльності керівництва та організаційної роботи апарату Львівської обласної державної адміністрації (тимчасова вакансія);

- головний спеціаліст відділу господарського забезпечення апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст сектору з питань режимно-секретної роботи апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- начальник відділу діловодства та документообігу адміністративного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації (тимчасова вакансія);

- провідний консультант відділу діловодства та документообігу адміністративного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- провідний спеціаліст відділу діловодства та документообігу адміністративного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- завідувач сектору контролю адміністративного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації (тимчасова вакансія);

- провідний інженер відділу електронного урядування адміністративного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст відділу фінансового забезпечення апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст сектору внутрішнього аудиту апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Львівської обласної державної адміністрації (тимчасова вакансія);

- головний спеціаліст відділу мобілізаційної роботи апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- провідний консультант відділу розвитку та промоцій управління персоналу, розвитку та промоцій апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- представник Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю обласної державної адміністрації апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- заступник начальника управління - начальник відділу правового забезпечення апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст відділу правового забезпечення юридичного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- начальник відділу забезпечення представництва в судах юридичного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації;

- головний спеціаліст відділу забезпечення представництва в судах юридичного управління апарату Львівської обласної державної адміністрації.

Зміст частини третьої статті 87 Закону № 889-VIII передбачає, що роботодавець вважається таким, що виконав свій обов'язок, якщо працівникові були запропоновані всі можливі варіанти переведення, що відповідають його професійній кваліфікації.

Однак, серед запропонованих позивачу посад відсутня новостворена посада «начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації», що фактично є рівнозначною посаді «начальника відділу персоналу та нагород апарату обласної державної адміністрації», яку займала позивач та яка власне відповідає її професійній кваліфікації.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій представник відповідача у судовому засіданні зазначив про те, що зазначена посада не була вакантною, а тому не пропонувалася позивачу.

Поряд з цим, такі твердження суперечать матеріалам справи, адже згідно з наданим представником відповідача розпорядженням Львівської військової адміністрації від 13.03.2025, на посаду «начальника відділу персоналу та нагород управління персоналу, розвитку та промоцій апарату обласної державної адміністрації» лише 13.03.2025 було призначено ОСОБА_2 , тоді як попередження про можливе звільнення направлялися позивачу ще 17.02.2025 та 19.02.2025.

Суд також відхиляє аргументи представника відповідача про те, що на зайняття такої посади ОСОБА_2 ще 17.02.2025 була написана заява, адже усупереч ч. 3 ст 87 Закону № 889-VIII відповідачем не враховано переважного права позивача на залишення на роботі, передбаченого законодавством про працю.

Таким чином, відповідач не вживав достатніх заходів для працевлаштування позивача, не дотримався переважного права позивача на залишення на роботі, чим порушив вимоги Закону № 889-VIII.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить переконання, що оскаржуване розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 » не відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, що визначені ч. 2 ст. 2 КАС України, а відтак позовні вимоги про визнання протиправними та скасування такого підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 235 КЗпП України передбачено, що у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

При цьому закон не наділяє орган, який розглядає трудовий спір, повноваженнями на обрання іншого способу захисту трудових прав, ніж зазначені в частині першій статті 235 КЗпП України, а тому встановивши, що звільнення відбулося із порушенням установленого законом порядку, суд зобов'язаний поновити працівника на попередній роботі.

Таким чином, ОСОБА_1 має бути поновлена на посаді начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації.

Вирішуючи питання щодо визначення дати, з якої позивача має бути поновлено на посаді, суд виходить з такого.

Згідно з частинами першою та п'ятою статті 241-1 КЗпП України строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Відповідно до пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110), днем звільнення вважається останній день роботи.

Отже, оскільки розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 » позивача звільнено з посади 24.03.2025, то цей день є її останнім робочим днем, тому поновлювати позивача на посаді слід з наступного дня після звільнення - з 25.03.2025.

Частиною третьою статті 235 КЗпП України визначено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Згідно з приписами пункту 1 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок № 100), цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках вимушеного прогулу.

Пунктом 5 цього Порядку № 100 передбачено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.

Суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт.

Згідно з пунктом 2 Порядку №100 середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.

З наявної у матеріалах справи довідки Львівської обласної державної адміністрації №5/8-1/4-8 від 09.01.2026 судом встановлено, що середньоденна заробітна плату ОСОБА_1 за два місяці, що передували місяцю її звільнення (січень-лютий 2025 року) становить 1318,66 грн.

Вказану довідку №5/8-1/4-8 від 09.01.2026 та заробітну плату також просить врахувати представник позивача у своїх додаткових поясненнях від 12.01.2026, а тому відповідний розмір середньоденної заробітної плати не є спірним в даній справі та сторонами не заперечується.

Оскільки день звільнення позивача (24.03.2025) є останнім днем її роботи, період вимушеного прогулу, що підлягає оплаті - це період з 25.03.2025 по день ухвалення судом рішення про поновлення позивача (16.02.2025), який складає 235 робочих днів.

Отже, середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача, який підлягає стягненню на її корить з відповідача, складає 309885,10 грн (1318,66 грн * 235 робочих днів).

Відповідно до п.2 та п.3 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

З наявної у матеріалах справи довідки Львівської обласної державної адміністрації №5/8-1/4-8 від 09.01.2026 судом також встановлено, що середньомісячна заробітна плата ОСОБА_1 за два місяці, що передували місяцю її звільнення (січень-лютий 2025 року) становить 14505,26 грн.

Таким чином, рішення суду в частині поновлення на посаді та виплати середнього заробітку у межах суми стягнення за один місяць (14505,26 грн) необхідно допустити до негайного виконання.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Щодо судового збору, то оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, тому відповідно до ст.139 КАС України, такий розподілу не підлягає.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовну заяву.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24 березня 2025 року №74/0/8-25ВА «Про звільнення з роботи ОСОБА_1 ».

Поновити ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на посаді начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації з 25.03.2025.

Стягнути з Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Винниченка, 18, м. Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 00022562) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25.03.2025 по 16.02.2026 включно, в сумі 309885 (триста дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят п'ять) грн 10 коп, з відрахуванням податків, зборів та обов'язкових платежів.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу персоналу та нагород апарату Львівської обласної державної адміністрації з 25.03.2025.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Львівської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах стягнення за один місяць в розмірі 14505 (чотирнадцять тисяч п'ятсот п'ять) 26 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 26.02.2026.

СуддяБратичак Уляна Володимирівна