Рішення від 26.02.2026 по справі 240/13692/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/13692/25

категорія 111030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Мельниченко В.В.,

за участю: представника позивача Жмуцький М.В.,

представника відповідача Волинець Б.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкові повідомлення - рішення,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, з урахуванням заяви від 29.10.2025 року, про визнання протиправними та скасування:

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031802406 про збільшення податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 229 964,67 грн. та застосування фінансових санкцій в розмірі 16 340,68 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031852406 про збільшення військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 19 155,39 грн. та застосування фінансових санкцій в розмірі 1 361,72 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031852406 про застосування фінансових санкцій в розмірі 340,00 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031862406 про застосування фінансових санкцій в розмірі 1020,00 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031882406 про застосування фінансових санкцій в розмірі 8000,00 грн.;

Ухвалою суду від 27.05.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі і її призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 09.10.2025 року продовжено судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.11.2025 року в підготовчому судовому засіданні за клопотанням представника Позивача оголошено перерву.

Підготовче судове засідання у справі, призначене на 03.12.2025 року, не відбулося по причині неявки представників сторін та подання відповідного клопотання представником Позивача.

Ухвалою суду від 17.12.2025 року закрито підготовче судове засідання у справі і справу призначено до судового розгляду по суті.

Судове засідання у справі, призначене на 20.01.2026 року, не відбулося по причині неявки представників сторін та подання відповідного клопотання представником Позивача.

В судовому засіданні представники Позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що податковий орган з порушеннями вимог податкового законодавства призначив та провів відносно Позивача позапланову перевірку. Позивач не була належним чином повідомленні про проведення такої позапланової перевірки. Така перевірки була проведена з порушеннями трьохденного строку. Матеріали перевірки не містять жодних доказів щодо отримання Позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років в сумі 38 360 доларів США.

Детальні доводи представників Позивача наведено у відповіді на відзив на позов від 17.06.2025 року та в додаткових поясненнях від 30.10.2025 року та від 01.12.2025 року.

Представник Відповідача, Головного управління ДПС у Житомирській області, в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив і пояснив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті у повній відповідності до вимог податкового законодавства. Представник Відповідача зазначив, що про призначення перевірки, про дату її проведення та про необхідність подання відповідних пояснень та документів щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років Позивач була повідомлена за місцем її реєстрації у повній відповідності до вимог статті 42 Податкового кодексу України.

Жодних пояснень та документів щодо отримання Позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років в сумі 38 360 доларів США Позивачем на вимогу податкового органу не було надано. По цій причині, як зазначив представник Відповідача, оскаржувані рішення приймалися за наявних документів.

Детальні доводи представника Відповідача наведено у відзиві на позов та в додаткових поясненнях від 27.11.2025 року.

Ухвалою суду від 04.02.2026 року в судовому засіданні оголошено про закінчення з'ясування обставин у справі та їх перевірки доказами та про перехід до судових дебатів. Одночасно ухвалою суду за клопотанням представника Позивача оголошено перерву для підготовки до виступу в судових дебатах.

Ухвалою суду від 13.02.2026 року в судовому засіданні після судових дебатів оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в судовому засіданні.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, застосування фінансових санкцій регулюються правовими нормами Податкового кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

Суть спірних відносин по даній справі зведена до правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, перелічених в позовній заяві.

Як зазначено в оскаржуваних податкових повідомленнях - рішеннях від 21.02.2025 року, вони приймалися Відповідачем на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки від 13.01.2025 року.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що вказана спірна перевірка була проведена на підставі наказу Відповідача від 28.11.2024 року №2866-п.

Як зазначено в дослідженій судом копії наказу від 28.11.2024 року №2866-п, та відповідно до пояснень представника Відповідача, відносно Позивача проводилася документальна невиїзна позапланова перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів (в тому числі іноземних доходів, отриманих від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans), отриманих платником податків за період з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року.

Судом встановлено, що вказана спірна перевірка була проведена в термін з 02.01.2025 року по 06.01.2025 року, про що складено акт перевірки від 13.01.2025 року.

Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки Відповідачем було прийнято оскаржувані:

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031802406 про збільшення податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 229 964,67 грн. та застосування фінансових санкцій в розмірі 16 340,68 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031852406 про збільшення військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 19 155,39 грн. та застосування фінансових санкцій в розмірі 1 361,72 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031852406 про застосування фінансових санкцій в розмірі 340,00 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031862406 про застосування фінансових санкцій в розмірі 1020,00 грн.;

- податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031882406 про застосування фінансових санкцій в розмірі 8000,00 грн.;

Безспірно, за приписами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи, до яких відноситься Відповідач, мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

В розумінні положень пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною позаплановою невиїзною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, проведення якої не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом та проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Суд враховує, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з підстав, передбачених пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, в тому числі:

- отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України);

- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом (підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України).

Як зазначено в дослідженій судом копії наказу від 28.11.2024 року №2866-п, та відповідно до пояснень представника Відповідача в судовому засіданні підставою для призначення та проведення спірної документальної позапланової невиїзної перевірки слугували саме вимоги підпункту 78.1.1 та підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, а саме:

- отримання інформації від компетентного органу Сполученого Королівсва Великої Британії та Північної Ірландії про одержання Позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років в сумі 38 360 доларів США;

- не подання Позивачем як платником податків в установлений законом строк річної податкової декларації, до якої до загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається такий іноземний дохід.

Суд зазначає, що в розумінні положень підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України проведення документальної позапланової перевірки можливе за наявності одночасно таких умов:

- отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

- не надання платником пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Судом встановлено, що у зв'язку із отриманням інформації від компетентного органу Сполученого Королівсва Великої Британії та Північної Ірландії про одержання Позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років листом ДПС України від 02.10.2024 року Відповідача було уповноважено у відповідності до вимог пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України забезпечити одержання від Позивача відповідних пояснень та їх документального підтвердження і вжити заходів щодо проведення документальної перевірки (а.с.49).

Судом встановлено, що Відповідачем на виконання вказаного доручення ДПС України Позивачу 10.10.2024 року був направлений запит від 07.10.2024 року, в якому Позивачу у відповідності до вимог підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України було запропоновано в термін протягом 15 робочих днів з дня отримання повідомлення надати до податкового органу обґрунтовані пояснення та документальне підтвердження щодо одержання зазначених доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Відповідно до вимог підпункту 73.3.2 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України такий запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Судом встановлено, що такий запит платнику направлявся у відповідності до вимог статті 42 Податкового кодексу України, а саме шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.

Всупереч вимогам частини 1 статті 77 КАС України представниками Позивача суду не надано жодних доказів щодо подання Позивачем у відповідності до вимог пункту 42.4 статті 42 Податкового кодексу України заяви до податкового органу про бажання отримувати документи через електронний кабінет, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Більш того, в позовній заяві Позивача визнається, що електронним кабінетом Позивач користується лише з 07.05.2025 року.

В ході дослідження судом рекомендованого повідомлення поштового відправлення №0600971610660, копія якого та копія довідки про причини повернення якого долучені до справи, встановлено, що лист Відповідача від 07.10.2024 року не був вручений Позивачу за закінченням терміну зберігання та повернено Відповідачу 25.10.2024 року (а.с.43).

Як зазначено в пункті 42.5 статті 43 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

В зв'язку з цим суд погоджується із доводами представника Відповідача, що лист Відповідача про необхідність надання Позивачем обґрунтованих пояснень та документального підтвердження щодо одержання зазначених доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років вважається врученим Позивачу 25.10.2024 року.

Одночасно суд погоджується із доводами представника Відповідача, що приписи підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Податкового кодексу України зобов'язують платника податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Суд враховує, що відповідно до вимог підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, окрім іншого, від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.

Як вже зазначалося судом, від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії надійшла інформація про одержання Позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років в сумі 38 360 доларів США.

Надходження такої інформації зумовлено наявністю Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 року, із змінами та доповненнями (надалі - Конвенція) та Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (надалі - Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 №677-VI та від 11.01.2013 №21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013).

Приписи статті 5 Багатосторонньої конвенції визначають, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 цієї Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій.

Приписами статті 22 Багатосторонньої конвенції визначено, що з будь якою інформацією, отриманою Стороною згідно із Багатосторонньою конвенцією, поводяться як з таємною, така інформація захищається так само, як інформація, отримана відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони, настільки, наскільки це є необхіднім для забезпечення необхідного рівня захисту особових даних, відповідно до гарантій, які можуть зазначатися Стороною, яка надає інформацію, та які вимагаються відповідно до її внутрішнього законодавства. Така інформація в будь-якому разі розголошується лише особам або органам (зокрема, судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору або стягнення податків цієї Сторони, до здійснення виконавчих заходів або кримінального переслідування стосовно податків цієї Сторони чи до прийняття рішень за апеляціями стосовно податків цієї Сторони, чи до нагляду за зазначеним вище. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, зазначеними вище, і тільки для цих цілей. Незважаючи на положення пункту 1 статті 22 Багатосторонньої конвенції, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, які стосуються таких податків.

Згідно з пунктом 1 статті 27 Багатосторонньої конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів, що стосуються податків будь - якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно - територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.

Відповідно до пункту 2 статті 27 Багатосторонньої конвенції будь - яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.

Аналогічно відповідно до положень статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, необхідною для виконання положень цієї Конвенції або національних законодавств Договірних Держав, що стосуються податків, на які поширюється Конвенція в тій мірі, доки оподаткування не суперечить цій Конвенції, зокрема, щоб попереджувати шахрайство і полегшувати застосування встановлених законом положень проти легальних ухилень.

В розумінні пункту 2 статті 27 цієї Конвенції надана інформація є такою, яку можливо одержати за законодавством або в ході звичайного управління в будь-якій з Договірних Держав.

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 №118 (далі - Порядок №118), який спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.

Згідно підпункту 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

Суд враховує доводи представника Відповідача, що на сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.

Як вже зазначалося судом, листом від 02.10.2024 ДПС України на адресу Головних управлінь ДПС в областях та м. Києві, в тому числі і Відповідача, було направлено інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки.

Зазначені відомості використано при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки Позивача як платника податків з питань повноти нарахування податків і зборів з отриманого доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlуFans.

Таким чином, Відповідачем використано інформацію, що надана ДПС України листом від 02.10.2024 та Інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості трансакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України та яка підлягає розголошенню в спосіб визначений законом.

Суд робить висновок, що лист ДПС України від 02.10.2024 з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого Позивач отримала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans в 2021 році в сумі 13 535 доларів США (число трансакцій 99), 2022 році 24 825 доларів США (число трансакцій 254), який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави у відповідності до вказаної Конвенції є такою, що одержана за законодавством цієї країни та може бути отримана в ході звичайного управління і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивачки, суму нарахованого їй доходу), підпадає під ознаки податкової інформації .

В зв'язку з цим суд зазначає про безпідставність доводів представників Позивача про те, що інформація ДПС України не є первинним документом в розумінні норм Податкового кодексу України, а є засобом листування між Державною податковою службою України та відповідачем.

Зазначене дає підстави суду зробити висновок, що ненадання Позивачем податковому органу протягом 15 робочих дні з дня отримання повідомлення обґрунтовані пояснення та документальне підтвердження щодо одержання зазначених доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років відповідно до вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України та неподання Позивачем податкових декларацій за наслідками звітного податкового року (2021 та 2022 років) відповідно до вимог підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України правомірно слугували підставами для призначення Відповідачем відносно Позивача позапланової документальної невиїзної перевірки.

Одночасно суд зазначає про безпідставність доводів представників Позивача про порушення Відповідачем вимог податкового законодавства та прав Позивача при призначенні спірної перевірки.

Відтак, результати проведеної перевірки, оформлені актом перевірки від 13.01.2025 року, правомірно слугували підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Одночасно суд також зазначає про безпідставність доводів представників Позивача про порушення Відповідачем строків проведення такої перевірки.

У відповідності до наказу Відповідача від 28.11.2024 року вказана перевірка підлягала проведенню в термін трьох днів і проводилася в термін трьох робочих днів: 02.01.2025 року, 03.01.2025 року та 06.01.2025 року, про що зазначено в акті такої перевірки.

1. Правомірність податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031802406.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року № 0031802406 підставою для збільшення податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 229 964,67 грн. та застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 16 340,68 грн. стали порушення Позивачем вимог підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 та пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України. Вказані порушення, на думку Відповідача, призвели до заниження Позивачем свого загального річного оподаткованого доходу за 2021 рік в сумі 369 210,44 грн., за 2022 рік в сумі 907 815,14 грн., в результаті чого занижені податкові зобов'язання Позивача з податку на доходи фізичних осіб за 2021 рік в сумі 66 457,88 грн. і за 2022 рік в сумі 163 406,79 грн.

Такі порушення, на думку Відповідача, стали наслідком не декларування Позивачем грошових коштів, які отримано від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Безспірно, відповідно до вимог підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.

Відповідно до вимог підпункту 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України дохід, отриманий з джерел за межами України, - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.

За приписами підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Податкового кодексу України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

За приписами пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами

Зазначене дає підстави суду зробити висновок, що доходи Позивача які отримано від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans в 2021 році в сумі 13 535 доларів США (число трансакцій 99), 2022 році 24 825 доларів США (число трансакцій 254) підлягали обов'язковому річному декларуванню відповідно за 2021 та 2022 роки та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог пункту 164.4 статті 164 Податкового кодексу України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Суд зазначає про безпідставність доводів представників Позивача про порушення Відповідачем вимог податкового законодавства при перерахуванні доходу Позивача у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів. На думку представників Позивача, таке перерахування повинно проводитися за кожною трансакцією та із врахуванням валютного курсу Національного банку України, що діяв на момент кожної трансакції.

Такі доводи представників не узгоджуються із вимогами підпункту 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України, згідно яких загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

В акті перевірки (п.2.2.) прямо зазначено, що загальний річний оподатковуваний дохід Позивача, отриманий протягом 2021 звітного періоду, за сумою всіх трансакцій за 2021 рік становить 13 535 доларів США, що за валютним курсом Національного банку України станом на 31.12.2021 року (27,2782 грн.) при перерахунку відповідає 369 210,44 грн. Загальний річний оподатковуваний дохід Позивача, отриманий протягом 2022 звітного періоду, за сумою всіх трансакцій за 2022 рік становить 24 825 доларів США, що за валютним курсом Національного банку України станом на 31.12.2022 року (36,5686 грн.) при перерахунку відповідає 907 815,49 грн.

Представники Позивача не врахували, що приписи підпункту 164.1.1 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України визначають, що загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом. Тобто, вказані правові норми розмежовують:

- доходи, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- доходи, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу;

- доходи, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

В розумінні вказаних правих норм доходи, отримані Позивачем від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans в 2021-2022 роках, є доходами, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, а не доходами які оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року № 0031802406, податкові зобов'язання з цього податку Позивачу визначалися (донараховувалися) податковим органом, що відповідає вимогам підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, які наділяють податковий орган правом самостійно визначити суму грошових зобов'язань на результатами даних проведеної перевірки.

Як зазначено в розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031802406, штрафні санкції за заниження Позивачем загального річного оподаткованого доходу за 2021 рік не застосовувалися, а за заниження Позивачем загального річного оподаткованого доходу за 2022 рік до Позивача застосовано штрафні санкції в розмірі відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, що повністю відповідає вимогам пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України.

Зазначене свідчить про наявність підстав у податкового органу на прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031802406 про збільшення Позивачу грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 229 964,67 грн. та застосування фінансових санкцій в розмірі 16 340,68 грн.

2. Правомірність податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року №0031812406.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року №0031812406, підставою для збільшення військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 19 155,39 грн. та застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 1 361,72 грн. стали порушення Позивачем вимог підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 та підпунктів 1.2 і 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України. Вказані порушення, на думку Відповідача, призвели до заниження Позивачем свого загального річного оподаткованого доходу за 2021 рік в сумі 369 210,44 грн., за 2022 рік в сумі 907 815,14 грн., в результаті чого занижені податкові зобов'язання Позивача з податку на доходи фізичних осіб за 2021рік в сумі 66 457,88 грн. і за 2022 рік в сумі 163 406,79 грн. і як наслідок, занижено податкові зобов'язання з військового збору за 2021 рік на 5 538,16 грн. та за 2022 рік - на 13 617,23 грн.

Такі порушення, на думку Відповідача, стали наслідком не декларування Позивачем грошових коштів, які отримано від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Як вже зазначалося судом, податковим органом за результатами проведено документальної позапланової невиїзної перевірки правомірно зроблено висновок про заниження Позивачем свого загального річного оподаткованого доходу за 2021 рік в сумі 369 210,44 грн., за 2022 рік в сумі 907 815,14 грн., в результаті чого занижені податкові зобов'язання Позивача з податку на доходи фізичних осіб за 2021 рік в сумі 66 457,88 грн. і за 2022 рік в сумі 163 406,79 грн.

Приписами пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір.

Відповідно до вимог правових норм 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, до яких відноситься Позивач, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу, до яких також відноситься Позивач.

Як зазначено в підпункті 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, а ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ).

Тобто, в розумінні вимог вказаних правових норм пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України доходи, отримані Позивачем від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans в 2021-2022 роках, є об'єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 відсотка від такого об'єкта оподаткування.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року № 0031812406, податкові зобов'язання з військового збору Позивачу визначалися (донараховувалися) податковим органом, що відповідає вимогам підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, які наділяють податковий орган правом самостійно визначити суму грошових зобов'язань на результатами даних проведеної перевірки.

Як зазначено в розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031812406, штрафні санкції за заниження Позивачем військового збору, що сплачується за результатами річного декларування за 2021 рік не застосовувалися, а за заниження Позивачем з військового збору, що сплачується за результатами річного декларування за 2022 рік до Позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, що повністю відповідає вимогам пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України.

Зазначене свідчить про наявність підстав у податкового органу на прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031812406 про збільшення військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, на 19 155,39 грн. та застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 1 361,72 грн.

3. Правомірність податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року №0031852406.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року № 0031852406, підставою для застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 340,00 грн. стали порушення Позивачем вимог підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, пункту 176.1 статті 176 та пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України. На думку податкового органу, Позивачем не було подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік (граничний термін подання до 01.05.2022 року) та за 2022 рік (граничний термін подання до 01.05.2023 року). Подання таких декларацій були зумовлені отриманням Позивачем грошових коштів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Неподання таких податкових декларацій за 2021 та за 2022 роки не заперечили в судовому засіданні представники Позивача.

Суд погоджується із доводами податкового органу, що відповідно до вимог підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації з податку на доходи фізичних осіб підлягають поданню до податкового органу до 1 травня року, що настає за звітним роком.

Таким чином, податкова декларація про майновий стан і доходи за 2021 рік підлягала поданню Позивачем до 01.05.2022 року, а за 2022 рік - до 20.12.2023 року.

В розумінні вимог пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Як зазначено в розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031852406, штрафні санкції за неподання Позивачем декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік не застосовувалися, а за неподання Позивачем декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік до Позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 340,00 грн., що повністю відповідає вимогам пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Зазначене свідчить про наявність підстав у податкового органу на прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031852406 про застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 340,00 грн. за неподання Позивачем декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік.

4. Правомірність податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року №0031862406.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року № 0031862406, підставою для застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 1020,00 грн. стали порушення Позивачем вимог пункту 44.1 та пункту 44.3 статті 44, пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України та Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №591 від 23.06.2017 року (надалі - Порядок №591). На думку податкового органу, Позивачем не було надано первинні документи щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Безспірно, відповідно до вимог пункту 85.2 статі 85 Податкового кодексу України, Позивач як платник податків на доходи фізичних осіб за результатами щорічного декларування зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

За приписами підпункту "а" пункту 176.1 статті 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього Кодексу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку.

Як зазначено в наказі Міністерства фінансів України №591 від 23.06.2017 року, цей Порядок №591 розроблено саме відповідно до положень Кодексу, згідно з підпунктом “а» пункту 176.1 статті 176 розділу IV якого платники податків ведуть облік у Книзі обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу.

Позивач відповідно до розділу IV Податкового кодексу України є платником податку на доходи фізичних осіб та зобов'язана подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи.

В зв'язку з цим суд вважає безпідставними і такими, що не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства доводи представників Позивача щодо відсутності у Позивача обов'язку вести облік доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу та надавати на вимогу податкового органу всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Як вже зазначалося судом, згідно наказу Відповідача №2866-п від 28.11.2024 року була призначена відносно Позивача документальна невиїзна позапланова перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що Позивачем на вимогу податкового органу не були надані ні обґрунтовані пояснення та документальне підтвердження щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років, ні договори, угоди з британським суб'єктом господарювання "Fenix International LTD", ні банківські документи на підтвердження отримання коштів та понесених витрат.

За приписами пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Зазначене свідчить про наявність підстав у податкового органу на прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031862406 про застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 1020,00 грн. за ненадання первинних документів щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

5. Правомірність податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року №0031882406.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 21.02.2025 року № 0031882406, підставою для застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 8000,00 грн. стали порушення Позивачем вимог підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України. На думку податкового органу, Позивачем не було надано відповіді на письмовий запит про надання інформації щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що Позивачу 10.10.2024 року був направлений запит від 07.10.2024 року, в якому Позивачу у відповідності до вимог підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України було запропоновано в термін протягом 15 робочих днів з дня отримання повідомлення надати до податкового органу обґрунтовані пояснення та документальне підтвердження щодо одержання зазначених доходів від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Як вже зазначалося судом, такий запит платнику направлявся у відповідності до вимог статті 42 Податкового кодексу України, а саме шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення вважається врученим Позивачу 25.10.2024 року.

За приписами підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що Позивачем на вказаний запит податкового органу не була надана інформація щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Відповідно до вимог пункту 121.2 статті 121 Податкового кодексу України неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Зазначене свідчить про наявність підстав у податкового органу на прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 21.02.2025 року № 0031882406 про застосування до Позивача фінансових санкцій в розмірі 8000,00 грн. за ненадання відповіді на письмовий запит про надання інформації щодо грошових коштів, які надійшли від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років.

Суд вважає належними та допустимими докази, а саме Витяг з інформації наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про одержання Позивачем доходу від британського суб'єкта господарювання "Fenix International LTD" за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років в сумі 38 360 доларів США (а.с.114).

Більш того наявність вказаного доходу Позивача підтверджується інформацією, що надійшла за запит компетентного органу України від 22.10.2024 року №22290/06-30-24-02 від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Така інформація ототожнюється із Позивачем за датою народження та адресою.

Одночасно суд зазначає, що ні Позивачем ні її представниками всупереч вимогам частини 1 статті 77 КАС України не надано жодних доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача не відповідають обставинам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Суддя М.Ф. Нагірняк

26.02.26