Рішення від 25.02.2026 по справі 200/848/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року Справа№200/848/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), поданий 06 лютого 2026 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 28 жовтня 2025 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області нарахувати та виплатити з 28 жовтня 2025 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі № 200/1774/21-а від 13 квітня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

10 лютого 2026 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 12 січня 2026 року № 40/2026 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 14 січня 2026 року № 4757-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган не нараховує і не виплачує щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що до 30 березня 2024 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262, яка йому призначена по лінії Служби Безпеки України з 30 грудня 2017 року.

Відповідно до довідки від 10 листопада 2022 року № 3525-5002313519 позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа в Кіровоградській області.

12 квітня 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області звернулося до ГУ ПФУ в Донецькій області із запитом пенсійної справи позивача.

Пенсійна справа ОСОБА_1 перебувала в ГУ ПФУ в Донецькій області в м. Донецьк, який перебуває в тимчасовій окупації внаслідок військової агресії російської федерації проти України з 2014 року.

Листом від 15 квітня 2024 року № 0500-0508-9/36657 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про неможливість направлення паперової пенсійної справи, однак надало дані в електронному вигляді, на підставі яких був сформований протокол про призначення пенсії.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області взяло на облік пенсійну справу позивача з 01 квітня 2024 року.

Відповідач зазначив, що п. 1 Постанови КМУ № 713 передбачено встановлення з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262, до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 цього Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 цього Закону.

У разі коли пенсія зазначеним особам переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 грн.

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідач зауважив, що при розгляді питання встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, порівнюються розміри пенсії, визначені відповідно до чинного законодавства, та обчислені на виконання рішення суду.

У разі, якщо розмір пенсії на виконання рішення суду зріс більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення (подовження виплати) вказаної щомісячної доплати відсутні.

Відповідач вказував на те, що на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена щомісячна доплата в розмірі 2 000,00 грн.

В подальшому на виконання рішення суду у справі № 200/1774/21-а ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , внаслідок чого його пенсія збільшилась на 4 750,91 грн, а виплату доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, припинено з 01 вересня 2021 року.

Відтак, відповідач вважає, що підстави для нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати відсутні.

При цьому відповідач покликався на висновок Верховного Суду, викладений в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24, про відсутність підстав для встановлення доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн після перерахунку пенсії із збільшеного розміру грошового забезпечення.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 22 травня 2001 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою від 10 листопада 2022 року № 3525-5002313519.

Його фактичне місце проживання після переміщення: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 20632802) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.

ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), нині перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

З 30 грудня 2017 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 15 квітня 2024 року № 0500-0508-9/36657 та визнається сторонами.

Внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, що визнається сторонами.

При цьому в лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії.

13 квітня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішенні у справі № 200/1774/21-а, яким позов задовольнив, а саме:

- визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо неперерахування розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях № 15/155 від 24 вересня 2020 року;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області прийняти та долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку № 15/155 від 24 вересня 2020 року, видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, на підставі якої провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) у відповідності до вимог Закону № 2262, з урахуванням вже виплачених сум.

Під час розгляду справи № 200/1774/21-а суд встановив такі фактичні обставини, що найшло відображення в рішенні від 13 квітня 2021 року:

«[…]

Матеріали пенсійної справи та відомості довідки від 11 квітня 2018 року № 15/102 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 свідчать, що пенсію позивачу обраховано, виходячи з таких складових: посадовий оклад - 6 630,00 грн; оклад за військовим званням підполковник - 1 410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 3 618,00 грн. Усього 11 658,00 грн.

24 вересня 2020 року ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях складено довідку № 15/155 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05 березня 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 відповідно до якої встановлено такі види грошового забезпечення:

посадовий оклад - 6 630,00 грн;

оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн;

надбавка за вислугу років 45% - 3 618,00 грн;

глава 2 розділ ІІІ 44% - 5129,52 грн;

глава 3 розділ ІІІ 15% - 994,50 грн;

глава 15 розділ ІІІ 10% - 663,00 грн;

Усього - 18 445,02 грн.

У примітці вказано, що довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 15 жовтня 2020 року № 0500-0304-5/19084 на ім'я начальника ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях «Щодо повернення довідок про розмір ГЗ по 6 особам» повідомлено, що ГУ ПФУ в Донецькій області отримало, зокрема, довідку від 24 вересня 2020 року № 15/155, однак після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалось. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Враховуючи вищевикладене, означена довідка повертається без опрацювання.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

[…]».

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2021 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/1774/21-а ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Після цього перерахунку з 01 вересня 2021 року пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, що визнається сторонами.

До 31 березня 2024 року включно позивач отримував пенсію в ГУ ПФУ в Донецькій області, з 01 квітня 2024 року виплата пенсії була призупинена у зв'язку з непроходженням фізичної ідентифікації, що встановлено на підставі листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 15 квітня 2024 року № 0500-0508-9/36657.

12 квітня 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області звернулося до ГУ ПФУ в Донецькій області з листом № 1100-0203-9/23270, яким просило надіслати електронну та паперову пенсійні справи ОСОБА_1 (№ 0502017900) у зв'язку зі зміною останнім місця проживання.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № 1102012519 (СБУ) від 01 квітня 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області обчислило пенсію ОСОБА_1 , виходячи з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 07 лютого 2018 року;

умови призначення - вислуга років - 30,6 (календарна - 26,3), у розмірі 70% грошового забезпечення;

заявник - не працює;

військове звання - підполковник;

посада - підполковник у розпорядженні начальника Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях;

дата і причина звільнення - 29 грудня 2017 року, ст. 63 Б - 2 п. запас;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 6 630,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 618,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.2, 15% - 994,50 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби 44% - 5 129,52 грн;

- премія 10% - 663,00 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 445,02 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 911,51 грн;

з урахуванням індексації - 17 510,16 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (12 911,51*0,140) - 1 807,61 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (14 719,12*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (16 219,12*0,0796) - 1 291,04 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

учасник АТО, учасник бойових дій (ст. 6) - 590,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

всього призначено - 18 410,41 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 18 140,41 грн;

з 01 квітня 2024 року довічно.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 1102012519-СБУ пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2024 року із грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 6 630,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 618,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.2, 15% - 994,50 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби 44% - 5 129,52 грн;

- премія 10% - 663,00 грн;

всього - 18 445,02 грн;

сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 445,02 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 12 911,51 грн;

з урахуванням індексації - 17 510,16 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (12 911,51*0,140) - 1 807,61 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (14 719,12*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (16 219,12*0,0796) - 1 291,04 грн;

підвищення або надбавка до пенсії:

учасник АТО, учасник бойових дій (ст. 6) - 590,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації з 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 18 140,41 грн;

підстава перерахунку: взяття на облік (пенсійна справа надійшла з іншого регіону);

з 01 травня 2024 року - 18 140,41 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 1102012519-СБУ пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2025 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 6 630,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 618,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.2, 15% - 994,50 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби 44% - 5 129,52 грн;

- премія 10% - 663,00 грн;

всього - 18 445,02 грн;

сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 445,02 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 12 911,51 грн;

з урахуванням індексації - 12 911,51 грн;

базовий розмір пенсії (18 445,02*70%) - 12 911,51 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (12 911,51*0,1400) - 1 807,61 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (14 719,12*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (19 219,12*0,0796) - 1 291,04 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (17 510,16*0,1150) - 1 500,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

учасник АТО, учасник бойових дій (ст. 6) - 590,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 19 640,41 грн;

підстава перерахунку: ДБУ 2025 року + індексація з березня 2025 року;

з 01 березня 2025 року - 19 640,41 грн.

28 жовтня 2025 року позивач, від імені якого діяла його представник - адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою, в якій просив нарахувати та виплачувати з 01 липня 2021 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713, у розмірі 2 000,00 грн, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду у справі № 200/1774/21-а, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження пенсії максимальним розміром.

Також позивач просив надати інформацію про те, з яких дат була нарахована та припинена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713.

У відповідь на цю заяву листом від 20 листопада 2025 року № 11625-12487/Б-04/8-1100/25 ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило, що:

- на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн;

- після виконання рішення суду у справі № 200/1774/21-а розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився на 4 750,91 грн, а виплата щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, припинено з 01 вересня 2021 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 1102012519-СБУ, з 01 лютого 2026 року пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 6 630,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 410,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 618,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.2, 15% - 994,50 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби 44% - 5 129,52 грн;

- премія 10 - 663,00 грн;

всього - 18 445,02 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 445,02 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 12 911,51 грн;

з урахуванням індексації - 18 445,02 грн;

базовий розмір пенсії (18 445,02*70%) - 12 911,51 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (12 911,51*0,1400) - 1 807,61 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (14 719,12*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (16 219,12*0,0796) - 1 291,04 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (17 510,16*0,1150) - 1 500,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

учасник АТО, учасник бойових дій (ст. 6) - 648,75 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 19 698,91 грн;

підстава перерахунку: поновлення пенсії після ідентифікації;

з 01 лютого 2026 року - 19 698,91 грн.

Докази, які б свідчили, що на час розгляду цієї справи по суті позивач отримує щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713, суду не надані.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 580/303/23 та інших.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в серпні 2021 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/1774/21-а, яким, зокрема, ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано прийняти та долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку № 15/155 від 24 вересня 2020 року, видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, на підставі якої провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) у відповідності до вимог Закону № 2262, з урахуванням вже виплачених сум.

Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/1774/21-а перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в серпні 2021 року на виконання судового рішення у справі № 200/1774/21-а з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Суд встановив, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, в розмірі 2 000,00 грн, і ця доплата була припинена з 01 вересня 2021 року після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/1774/21-а.

Зважаючи на те, що з 01 березня 2018 року по теперішній час пенсійні органи не проводили перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач не втратив права на щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713.

Порушення права позивача на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, має триваючий характер.

При цьому правомірність рішень (дій) ГУ ПФУ в Донецькій області, які призвели до припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, з 01 вересня 2021 року, не є предметом спору у справі, що розглядається.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 28 жовтня 2025 року, підлягає визнанню протиправною.

Визнання протиправною бездіяльності відповідача охоплює позовні вимоги в частині визнання протиправними його дій.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 28 жовтня 2025 року.

Дата, з якої належить відновити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, визначена позивачем у позові і пов'язана з датою його звернення до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою про відновлення нарахування та виплати цієї доплати.

Дата, з якої позивач просить відновити нарахування та виплату щомісячної доплати, не виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду, визначеного ч. 2 ст. 122 КАС.

Також суд вважає за необхідне відзначити, що покладання на ГУ ПФУ в Кіровоградській області обов'язку виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 28 жовтня 2025 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з 28 жовтня 2025 року до місяця відновлення її виплати.

Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 28 жовтня 2025 року щомісячну доплату відповідно до Постанови КМУ № 713, «виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року у справі № 200/1774/21-а».

Виходячи з конституційних засад судочинства, до яких, з-поміж іншого, належить обов'язковість судового рішення, відсутня необхідність повторно покладати на пенсійний орган обов'язок вчинити певні дії, який вже визначений іншим рішенням суду, яке набрало законної сили, в даному випадку йдеться про рішення суду у справі № 200/1774/21-а.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві з 28 жовтня 2025 року щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 «з урахуванням фактично виплачених сум».

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що з 28 жовтня 2025 року відповідна доплата позивачеві не нараховувалась і не виплачувалась.

Відтак, з 28 жовтня 2025 року відсутні «раніше виплачені суми» такої доплати, що мають враховуватись пенсійним органом при відновленні нарахування і виплати цієї доплати з 28 жовтня 2025 року на виконання рішення суду у цій справі.

Висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24 щодо правомірності невиплати доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки за обставин перерахунку пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин як такі, що сформульовані за інших фактичних обставин та іншого правового регулювання.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як учасник бойових дій, позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані, а тому вони не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 20632802, місцезнаходження: 25009, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7а) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 28 жовтня 2025 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 28 жовтня 2025 року.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 25 лютого 2026 року.

Суддя Т.О. Кравченко