Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 лютого 2026 року Справа№200/563/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Малькевича Євгена Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
26 січня 2026 року адвокат Малькевич Євген Анатолійович в інтересах ОСОБА_1 , позивача, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 , у розмірі меншому ніж визначено стаття 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням положення частин третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щодо максимального розміру пенсії.
За змістом викладеного позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідача та з 07 червня 2017 року отримує пенсію на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, розмір пенсії складає менше ніж 80% від його заробітку для обчислення пенсії, обрахованого відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно протоколу про призначення/перерахунок пенсії, розмір пенсії з усіма доплатами на день звернення до суду складає 22871,69 грн. Згідно розрахунку заробітку для обчислення пенсії, розмір мого середнього заробітку для обчислення пенсії складає 33089,56 грн., 80% від цієї суми складає 26471,65 грн. Представник позивача вважає, що враховуючи положення частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо максимального розміру пенсії, він має право на отримання пенсії в максимальному розмірі, який з 01 січня 2026 року складає 25950,00 грн.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV обчислену у розмірі 80% заробітної плати відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року №345. Відповідач зауважує, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний, відповідач вважає, що розмір пенсії позивача обчислено згідно діючого законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Вирішено ряд процесуальних питань.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та з 07 червня 2017 року є одержувачем пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914270330875 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 27 лютого 2023 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2023 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (27488,66 * 0,58083) - 15966,24 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 481,39 грн., загальний розмір пенсії - 16447,63 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 5543,30 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 27488,66 грн.) - 21990,93 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -2119,24 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 19871,69 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 1,9671198511 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197). Середньомісячний заробіток для обчислення 27488,66 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 27488,66 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 21990,93 грн. - 2119,24 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) = 19871,69 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914270330875 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 28 лютого 2024 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2024 року, вид перерахунку: «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (29676,75 * 0,58083) - 17237,15 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 543,03 грн., загальний розмір пенсії - 17780,18 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 5961,22 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 29676,75 грн.) - 23741,40 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -2119,24 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -250,47 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 21371,69 грн.
Відтак, з 01 березня 2024 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 29676,75 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 23741,40 грн. - 2119,24 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) - 250,47 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) = 21371,69 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914270330875 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2025 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2025 року, вид перерахунку: «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (33089,56 * 0,58917) - 19495,38 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 543,03 грн., загальний розмір пенсії - 20038,41 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6433,24 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 33089,56 грн.) - 26471,65 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -2119,24 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -250,47 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2025 року - -1230,25 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 22871,69 грн.
Відтак, з 01 березня 2025 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 33089,56 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 26471,65 грн. - 2119,24 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) - 250,47 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) - 1230,25 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209) = 22871,69 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914270330875 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 21 грудня 2025 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 січня 2026 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (33089,56 * 0,58917) - 19495,38 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 596,85 грн., загальний розмір пенсії - 20092,23 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6379,42 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 33089,56 грн.) - 26471,65 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2026 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -2119,24 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -250,47 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2025 року - -1230,25 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 22871,69 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 січня 2026 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 2,367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115). Середньомісячний заробіток для обчислення 33089,56 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 січня 2026 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 33089,56 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 26471,65 грн. - 2119,24 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) - 250,47 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) - 1230,25 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209) = 22871,69 грн.
Суд зауважує, що доказів обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром, зокрема, з урахуванням частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», матеріали розглядаємої справи не містять.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною третьою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Частиною другою статті 40 Закону №1058-IV визначено порядок розрахунку заробітної плати (дохіду) для обчислення пенсії.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI) встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Суд зауважує, що окремі положення зазначеної статті неодноразово визнавались Конституційним Судом України неконституційними.
Крім того, суд зауважує, що згідно з положеннями частини першої статті 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, такий Закон не розповсюджує свою дію на осіб, які отримують пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що свідчить про безпідставність доводів представника відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.
Водночас, в межах цієї справи, представник позивача вважає, що враховуючи положення частини третьої статті 27 Закону №1058-IV щодо максимального розміру пенсії, позивач має право на отримання пенсії в максимальному розмірі, який з 01 січня 2026 року складає 25950,00 грн.
Однак, як встановлено судом вище, відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914270330875 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 21 грудня 2025 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 січня 2026 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (33089,56 * 0,58917) - 19495,38 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 596,85 грн., загальний розмір пенсії - 20092,23 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6379,42 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 33089,56 грн.) - 26471,65 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2026 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -2119,24 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -250,47 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2025 року - -1230,25 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 22871,69 грн.
Згідно з частиною третьою статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 січня 2026 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 2,367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115). Середньомісячний заробіток для обчислення 33089,56 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 січня 2026 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 33089,56 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 26471,65 грн. - 2119,24 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) - 250,47 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) - 1230,25 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209) = 22871,69 грн.
Крім того, судом встановлено, що доказів обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром, зокрема, з урахуванням частини третьої статті 27 Закону №1058-IV, матеріали розглядаємої справи не містять.
Суд констатує, що встановлені вище обставини справи свідчать про те, що відповідачем не обмежено розмір пенсійних виплат позивача максимальним розміром з урахуванням частини третьої статті 27 Закону №1058-IV.
У даному випадку, відповідачем застосовано виключно обмеження в індексації з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року та з 01 березня 2025 року, що, у свою чергу, не оскаржується представником позивача та не є спірним питанням у справі.
Відтак, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд не вбачає допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо нарахування та виплати пенсії позивачу у розмірі меншому ніж визначено статтею 8 Закону №345-VI та частиною третьою статті 27 Закону №1058-IV, тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
З огляду на відсутність доказів обмеження відповідачем розміру пенсійних виплат позивача максимальним розміром з урахуванням частини третьої статті 27 Закону №1058-IV, похідна вимога також не підлягає задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що інші наведені сторонами аргументи, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні по справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (від 09 грудня 1994 року №18390/91) вказав, що статтю 6 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов'язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
У рішенні «Салов проти України» (заява №65518/01; від 06 вересня 2005 року) суд також звернув увагу на те, що статтю 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.
У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто, мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягає стягненню.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову адвоката Малькевича Євгена Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 25 лютого 2026 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна