29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"26" лютого 2026 р. Справа № 924/1202/25
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Шевчук О.І., за участі секретаря судових засідань Демчук М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом Нетішинської міської ради Хмельницької області, м.Нетішин, Шепетівський район, Хмельницька область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс", с.Трипілля, Обухівський район, Київська область
про стягнення 124 003,52 грн. безпідставно збережених коштів
Представники сторін:
від позивача: Власюк І.В. згідно виписки з ЄДРПОУ (в режимі відеоконференції)
від відповідача: не з'явився
Відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін
До Господарського суду Хмельницької області 08.12.2025 надійшла позовна заява Нетішинської міської ради Хмельницької області (30100, Хмельницька область, Шепетівський район, м. Нетішин, вул. Шевченка, 1, ЄДРПОУ 25939741) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" (08722, Обухівський район, Київська область, с.Трипілля, вул.Дружби, 6, ЄДРПОУ 36349093) про стягнення 124 003,52 грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 01.11.2021 по 06.02.2025.
Ухвалою суду від 11.12.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви.
18.12.2025 до суду надійшла заява Нетішинської міської ради про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 19.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті та призначено підготовче засідання на 13.01.2026.
Ухвалами суду від 13.01.2026 та 05.02.2026 за клопотаннями позивача підготовче засідання у справі відкладено на 05.02.2026 та 11.02.2026 відповідно.
11.02.2026 ухвалою суду продовжено підготовче провадження у справі на тридцять днів, закрито підготовче провадження та призначено справу №924/1202/25 до судового розгляду по суті на 26.02.2026.
Позивач - Нетішинська міська рада Хмельницької області (далі - міська рада, позивач) наполягає на задоволенні позовних вимог, в обґрунтування яких вказує, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" з 17.11.2010 є власником об'єкта нерухомого майна - бази "Малої механізації" загальною площею 838.2 кв.м, що знаходиться за адресою: Хмельницька область, Шепетівський район, м. Нетішин, вул. Промислова, 5/5.
Відповідач користується земельною ділянкою площею 0,4375 га в м. Нетішин, по вул. Промисловій, проєкт землеустрою щодо відведення якої (кадастровий номер 6810500000:02:007:1117) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, для подальшої передачі в оренду терміном понад один рік затверджено рішенням Нетішинської міської ради від 27.09.2024 № 51/2430, без правовстановлюючих документів.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га в м. Нетішин, по вул. Промисловій перебуває у власності Нетішинської міської територіальної громади в особі Нетішинської міської ради.
Позивач стверджує, що за період з 01.11.2021 по 06.02.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" не здійснювало плату за користування земельною ділянкою ні у вигляді орендної плати, ні земельного податку. Розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою за вказаний період, який мав би сплатити відповідач у випадку дотримання вимог чинного законодавства України щодо укладення договору оренди землі, становить 124 003,52 грн., розрахований на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2024 рік.
На адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" 23.09.2025 позивачем скеровано претензію щодо добровільної сплати безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю, однак кошти на сьогодні не сплачені.
Позивач звертає увагу, що внаслідок поведінки Товариства з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" щодо використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та несплати орендної плати Нетішинська міська територіальна громада в особі Нетішинської міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 124 003,52 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.11.2021 по 06.02.2025. Тому позивач, посилаючись на приписи ст.1212 ЦК України, звернувся до суду із даним позовом.
У наданих суду 11.02.2026 додаткових письмових поясненнях позивач зазначає, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок в межах населених пунктів проводиться на підставі технічної документації, що затверджується органом місцевого самоврядування. Базова вартість одного квадратного метра земель населеного пункт визначена у складі технічної документації з нормативної грошової оцінки, є основоположним показником, від якого залежить розрахунок нормативної грошової оцінки кожної окремої земельної ділянки. Рішенням Нетішинської міської ради №66/4300 від 20.12.2019 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту міста Нетішин, яким установлено базову вартість 1 (одного) кв.м землі. Разом з тим, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, витяг з якої видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Витяг формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки. Формування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку здійснюється автоматично, в режимі реального часу, за зверненням заявника. Програмним забезпеченням не передбачено формування витягів станом на дату, що минула. Для розрахунку нормативної грошової оцінки земель за минулі роки підлягають використанню коефіцієнти індексації. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки становлять: за 2021 рік для земель несільськогосподарського призначення - 1,1; за 2022 рік для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,15; за 2023 рік для усіх категорій земель і видів земельних угідь - 1,051. Відтак, з урахуванням відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2024 рік, із застосуванням законодавчо встановлених коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель розраховано нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік.
Представник позивача під час розгляду справи підтримала позовні вимоги, вважає їх підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" (далі ТОВ - "Трипілля Агро Плюс", товариство, відповідач) не скористався правом участі в судових засіданнях, письмового відзиву на позов не подав, причин неявки в судові засідання не повідомив; належним чином повідомлений про дати, час та місце розгляду справи шляхом надіслання йому ухвал суду від 19.12.2025, 13.01.2026, 05.02.2026 та 11.02.2026 до зареєстрованого електронного кабінету підсистеми "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС), які доставлені до електронного кабінету відповідача 19.12.2025, 13.01.2026, 05.02.2026 та 11.02.2026 відповідно, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками.
Суд враховує положення пункту 2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відповідно до якого днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи, відтак ТОВ "Трипілля Агро Плюс" належним чином повідомлене про здійснення Господарським судом Хмельницької області судового провадження у справі №924/1202/25, у якій воно є відповідачем.
Відповідно до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка застосовується судом при розгляді справ як джерело права, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення у справі "Смірнова проти України" від 08.11.2005). Разом з тим, гарантованому праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондує обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (рішення від 07.07.1989 у справі "Uniоn Alimentaria Sanders SA v. Spain").
Сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (рішення від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України"). Така позиція кореспондує висновку у рішенні від 16.02.2017 у справі "Каракуця проти України", де, серед іншого, зазначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165, ч.2 ст.178 ГПК України).
З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення ТОВ "Трипілля Агро Плюс" про дати, час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними у ній матеріалами, а неявка відповідача не призводить до неможливості вирішення спору по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке.
17.11.2010 Товариством з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна - базу "Малої механізації" загальною площею 838.2 кв.м, за адресою: Хмельницька область, м.Нетішин, вул.Промислова, буд.5/5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 7324380), на підставі договору купівлі-продажу №1553 від 25.10.2010, посвідченого приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Семенченко В.І., що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №405882034 від 29.11.2024.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3201027622004 від 29.08.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, яка знаходиться за адресою: м.Нетішин, вул.Промислова, зареєстрована 29.08.2024, належить до категорії земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення: 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.
Додатком до витягу оформлено кадастровий план земельної ділянки, координати поворотних точок меж земельної ділянки, експлікація земельних угідь (землі під будівлями та спорудами промислових підприємств 0,3420 га, 0,0640 га та 0,0315 га).
Рішенням Нетішинської міської ради від 27.09.2024 року №51/2430 затверджено Нетішинській міській територіальній громаді в особі Нетішинської міської ради проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4375 га, кадастровий номер 6810500000:02:007:1117, яка розташована в Хмельницькій області, м.Нетішин, вул.Промислова, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, для подальшої передачі в оренду терміном понад один рік.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117, площею 0,4375 га, зареєстрована 10.10.2024 за Нетішинською міською радою Хмельницької області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 3023592468105), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру-заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №405882231 від 29.11.2024 та витягом з Державного реєстру речових прав з індексним номером 399154487 від 14.10.2024.
21.10.2024 представниками виконавчого комітету Нетішинської міської ради проведено обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, яка розташована за адресою: Хмельницька область, м.Нетішин, вул.Промислова, про що складено акт обстеження земельної ділянки площею 0,4375 га. У акті вказано, що при обстеженні встановлено, що на земельній ділянці розміщена одноповерхова будівля з бетонних плит площею 315 кв.м. та одноповерхова будівля площею 640 кв.м., а також встановлено, що на земельній ділянці господарська діяльність не ведеться. З 17.11.2010 власником об'єкта нерухомого майна - бази "Малої механізації" загальною площею 838,2 кв.м. є ТОВ "Трипілля Агро Плюс". Договір оренди землі між Нетішинською міською радою та ТОВ "Трипілля Агро Плюс" не укладений.
До акту обстеження земельної ділянки площею 0,4375 га додано схему розташування земельної ділянки, інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 17.10.2024, інформаційну довідку №399623489 від 17.10.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - бази "Малої механізації" загальною площею 838,2 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 7324380), інформаційну довідку №399623180 від 17.10.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - бази "Малої механізації" загальною площею 838,2 кв.м. (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 7324380), а також 3 фотокопії обстеження земельної ділянки.
Позивач №20/01-10-4184/2024 від 18.10.2024 звернувся до Головного управління ДПС в Хмельницькій області з проханням надати інформацію щодо нарахування, сплату та заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2019 по 31.10.2024 за користування ТОВ "Трипілля Агро Плюс" земельною ділянкою площею 0,4375 га з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117.
На вказаний запит Головне управління ДПС у Хмельницькій області листом №12775/5/22-01-04-07-08 від 04.11.2024 повідомило, що ТОВ "Трипілля Агро Плюс" не подавало податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельну ділянку з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га за 2019-2024 роки. Також відсутня інформація про сплату до бюджету Нетішинської ТГ орендної плати ТОВ "Трипілля Агро Плюс" за період з 01.01.2019 по 31.10.2024.
29.10.2024 Нетішинська міська рада надіслала ТОВ "Трипілля Агро Плюс" претензію від 28.10.2024 за вих.№21/01-10-4300/2024 з вимогами сплати безпідставно збережених коштів в сумі 112 498,86 грн. за користування земельною ділянкою площею 0,4375 га без правовстановлюючих документів та виконання зобов'язань щодо укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, що підтверджується фіскальним чеком відділення поштового зв'язку.
Вказаний лист повернуто позивачеві з відміткою оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта" "за закінченням терміну зберігання".
07.02.2025 право власності на базу "Малої механізації" загальною площею 838.2 кв.м, за адресою: Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Промислова, буд. 5/5 зареєстровано за ОСОБА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 3080759468060) на підставі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів №406 від 07.02.2025, виданого приватним нотаріусом Шепетівського районного нотаріального округу Хмельницької області Івтушком Л.В., що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №443591374 від 15.09.2025.
23.09.2025 Нетішинська міська рада надіслала ТОВ "Трипілля Агро Плюс" претензію від 23.09.2025 за вих.№21/01-05-3799/2025 з вимогами сплати безпідставно збережених коштів в сумі 124 003,52 грн. за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га без правовстановлюючих документів за період з 01.11.2021 по 06.02.2025 з детальним розрахунком безпідставно збережених коштів.
Вказаний лист повернуто позивачеві з відміткою оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта" "адресат відсутній".
Оскільки відповідач добровільно не сплатив 124 003,52 грн. безпідставно збережених коштів в сумі, Нетішинська міська рада звернулась до суду.
При зверненні до суду із даним позовом позивач здійснив розрахунки розміру орендної плати за користування ТОВ "Трипілля Агро Плюс" земельною ділянкою з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га за період з 01.11.2021 по 06.02.2025, відповідно до якого за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 орендна плата становить 30 909,70 грн. із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 030 323,34 грн та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 орендна плата становить 34 000,67 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 133355,67 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 орендна плата становить 39 100,77 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 303 359,02 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 орендна плата становить 41 094,91 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 369 830,33 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2025 по 06.02.2025 орендна плата становить 4655,55 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 533 592 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік.
На підтвердження вищевказаного розрахунку, позивач долучив до матеріалів справи:
- рішення Нетішиської міської ради №68/1623 від 27.01.2015 "Про внесення змін до рішення восьмої сесії Нетішинської міської ради VI скликання від 31 березня 2011 року №8/157 "Про розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у межах міста Нетішина", яким додаток до рішення викласти в новій редакції. Відповідно до додатку до цього рішення розмір річної орендної плати за земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств становить 3% від грошової оцінки;
- рішення Нетішиської міської ради №66/4300 від 20.12.2019 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту міста Нетішин", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту міста Нетішин, розроблену ТОВ "Експертцентр", та базову вартість 1 (одного) кв.м. землі, що становить у місті Нетішин 202,58 грн.; введено в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель населеного пункту міста Нетішин від 01.01.2021;
- витяг №НВ-9949422782024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 27.09.2024, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 становить 1 369 830,33 грн;
- витяг №НВ-9977710352025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 11.09.2025, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 становить 1 533 592 грн;
- лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру№6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2025 про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік, згідно якого значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12; за 2021 рік - 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення; за 2022 рік - 1,15 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь); за 2023 рік - 1,051 (для всіх категорій земель); витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру у період з 01 січня по 16 січня 2025 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2024 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2024 рік. До цього листа додано лист Державної служби статистики №09.1-03/5-25 від 10.01.2025, згідно якого індекс споживчих цін по Україні у 2024 році становив 112%;
- лист Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №210/281-26 від 09.02.2026, згідно якого значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2025 рік становить 1,08 і застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь.
Інших доказів, які стосуються предмету спору, матеріали справи не містять.
Дослідивши обставини справи та оцінивши надані докази по суті спору, суд бере до уваги таке.
Згідно зі ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Своєю чергою суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.
Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (такий правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі №924/831/17, від 28.11.2019 у справі №910/8357/18, від 22.09.2022 у справі №924/1146/21, від 06.10.2022 у справі №922/2013/21, від 17.11.2022 у справі №904/7841/21).
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас, зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити. Близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц.
Аналіз наведених норм свідчить, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача, як власника об'єкту нерухомого майна з 17.11.2010 по 06.02.2025, на підставі статей 1212, 1214 ЦК України безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 загальною площею 0,4375 га за адресою: Хмельницька область, м.Нетішин, вул.Промислова, без належних на те правових підстав, за період з 01.01.2021 по 06.02.2025 в сумі 124 003,52 грн.
Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
За змістом ч.1 ст. 317, ч.1 ст. 319, ч.1 ст. 321 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою на умовах оренди (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Згідно із ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до частин 1, 3, 4, 9 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (ч.4 ст.79-1 ЗК України).
Верховний Суд у постанові від 17.01.2024 у справі №906/1141/22 вказав, що враховуючи приписи статті 79 ЗК України, нормативне регулювання, наведене у статті 79-1 ЗК України, не можна розуміти таким чином, що в разі, якщо земельна ділянка несформована, то існування прав на неї неможливе, оскільки вона не є об'єктом цивільних прав. Існують значні масиви земель комунальної власності, на яких не сформовані земельні ділянки. Це, однак, не означає, що право власності на ці землі нікому не належать. Висновок про те, що правом власності на земельні ділянки, розташовані в межах відповідного населеного пункту, рада наділена в силу закону, зокрема з уведенням 01.01.2002 у дію нового ЗК України, викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/20260/20. Натомість норму частини першої статті 79-1 ЗК України слід розуміти таким чином, що формування земельної ділянки є необхідним для її введення в цивільний обіг, зокрема, є передумовою для відчуження земельної ділянки чи встановлення речових прав на неї.
Судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, яка знаходиться за адресою: м.Нетішин, вул.Промислова, зареєстрована 29.08.2024, належить до категорії земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення: 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3201027622004 від 29.08.2024.
Рішенням Нетішинської міської ради від 27.09.2024 року №51/2430 затверджено Нетішинській міській територіальній громаді в особі Нетішинської міської ради проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4375 га, кадастровий номер 6810500000:02:007:1117, яка розташована в Хмельницькій області, м. Нетішин, вул. Промислова, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, для подальшої передачі в оренду терміном понад один рік.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Відповідно до статті 80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117, площею 0,4375 га, зареєстрована 10.10.2024 за Нетішинською міською радою Хмельницької області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 3023592468105), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру-заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №405882231 від 29.11.2024 та витягом з Державного реєстру речових прав з індексним номером 399154487 від 14.10.2024.
За ТОВ "Трипілля Агро Плюс" з 17.11.2010 по 06.02.2025 зареєстроване право власності на об'єкт нерухомого майна - базу "Малої механізації" загальною площею 838.2 кв.м, за адресою: Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Промислова, буд. 5/5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 7324380), що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №405882034 від 29.11.2024 та №443591374 від 15.09.2025.
Вказаний об'єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, що стверджується актом обстеження земельної ділянки площею 0,4375 га від 21.10.2024.
Підстави та порядок переходу права на земельну ділянку при переході права власності на розташовані на ній житловий будинок, будівлю або споруду визначаються ст.377 ЦК України та ст.120 ЗК України.
Так, згідно зі ст.377 ЦК України (у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на базу "Малої механізації", розташовану на спірній земельній ділянці) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України (у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на базу "Малої механізації", розташовану на спірній земельній ділянці) якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Разом з тим, якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом. Пропущення строку подання клопотання, зазначеного в абзаці першому цієї частини, не може бути підставою для відмови набувачу (власнику) такого об'єкта у передачі йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт (ч.11 ст.120 ЗК України у чинній редакції).
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат.superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.
Звідси, власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.
Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч.1 ст.93 ЗК України).
За приписами ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі" на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів здійснюється укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Як уже зазначав суд, за ТОВ "Трипілля Агро Плюс" з 17.11.2010 по 06.02.2025 зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна - базу "Малої механізації" загальною площею 838,2 кв.м, за адресою: Хмельницька область, м.Нетішин, вул.Промислова, буд.5/5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 7324380), що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №405882034 від 29.11.2024 та №443591374 від 15.09.2025.
Вказаний об'єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117, загальною площею 0,4375 га, яка є сформованою згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3201027622024 від 29.08.2024 та перебуває у власності Нетішинської міської територіальної громади в особі Нетішинської міської ради Хмельницької області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна №3023592468105).
Відповідачем не надано, а матеріали справи не містять доказів належного оформлення права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, зокрема, укладення договору оренди з Нетішинською міською радою Хмельницької області та державної реєстрації такого права. Доказів зворотного матеріали справи не містять.
Таким чином, положення глави 15, ст.ст.120, 125 ЗК України, ст. 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді плати за землекористування є за своїм змістом кондикційними.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17, від 12.03.2019 у справі №916/2948/17, від 09.04.2019 у справі №922/652/18 та ін.
Відповідно до частини 2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.
Суд зауважує, що Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив такий правовий висновок: у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України (постанови Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, від 09.02.2022 у справі №910/8770/19).
Главою 83 ЦК України врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З аналізу змісту норм ст.ст. 1212-1214 ЦК України, випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.
З матеріалів справи вбачається наявність усіх трьох ознак кондикційного зобов'язання відповідача.
По-перше, відповідач дійсно зберіг (заощадив) у себе майно - кошти у вигляді орендної плати, що нараховується за володіння і користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га.
Суд зауважує, що збереження (заощадження) цього майна почалося незалежно від волі сторін, в результаті правомірних дій відповідача з моменту набуття ним права власності на об'єкт нерухомого майна - базу "Малої механізації" загальною площею 838,2 кв.м, за адресою: Хмельницька область, м.Нетішин, вул.Промислова, буд.5/5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 7324380).
Це є проявом правової природи нерухомого майна. Набута відповідачем будівля, будучи, згідно зі ст.181 ЦК України нерухомим майном (об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення) є органічно і нерозривно пов'язаною з цією земельною ділянкою. Тому набуття відповідачем права власності на будівлю автоматично призвело до фактичного набуття відповідачем і майнових прав володіння і користування земельною ділянкою, на якій розташована ця будівля.
Відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.
По-друге, правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою, згідно з ст.206 ЗК України, п.п.14.1.136 п.14.1.ст.14 ПК України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача, на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно відсутні. Так само відсутні правові підстави для не нарахування, несплати орендної плати за землю.
По-третє, відповідач зберіг майно саме за рахунок позивача, оскільки власником земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га є Нетішинська міська територіальна громада в особі Нетішинської міської ради Хмельницької області.
Тому, в силу приписів ст.206 ЗК України, п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України власником майна фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою) також є позивач. Таким чином, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем.
Незалежно від наявності вини в поведінці відповідача, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою свідчить про втрату позивачем майна, яке у спірних правовідносинах підпадає під категорію "виправдане очікування", що є загальновизнаною в т.ч. в практиці визначення Європейського суду з прав людини.
Кваліфікація спірних правовідносин, як зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, означає необхідність застосування у даній справі передбачених ст.ст.1212-1214 ЦК України правових наслідків дій/бездіяльності відповідача у вигляді збереження (заощадження) у себе відповідних сум орендної плати.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень ст.ст.1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташовано, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави (постанови Верховного Суду від 27.07.2023 у справі №918/779/22, від 02.11.2022 у справі №915/766/21, від 05.10.2022 у справі №915/767/21 та інші).
Як встановлено судом вище, між сторонами відсутній договір оренди земельної ділянки. Відповідач у період з 01.01.2021 по 06.02.2025 (період заявлений позивачем) не сплачував за користування земельною ділянкою орендну плату/земельний податок у встановленому законодавчими актами розмірі, що не спростовано відповідачем.
Отже, останній без законних підстав зберіг у себе майно - кошти за оренду землі.
Відтак, відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а позивач (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати).
З огляду на викладене відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, постанові Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17.
Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель").
Як вбачається з доданих до матеріалів справи розрахунків, розмір безпідставно збережених коштів орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га, які повинен сплатити відповідач внаслідок зайняття земельної ділянки без оформлення договору оренди, становить 124 003,52 грн.
Заявлений позивачем до стягнення розмір безпідставно збережених коштів (орендної плати) за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га розрахований шляхом застосування розміру річної орендної плати за земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, що становить 3% від грошової оцінки, згідно додатку до рішення Нетішинської міської ради №68/1623 від 27.01.2015 "Про внесення змін до рішення восьмої сесії Нетішинської міської ради VI скликання від 31 березня 2011 року №8/157 "Про розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у межах міста Нетішина" та з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021-2025 роки згідно листів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2025 та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №210/281-26 від 09.02.2026.
Згідно витягу №НВ-9949422782024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 27.09.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 у 2024 році становила 1 369 830,33 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 у 2025 році становила 1 533 592 грн., що вбачається із витягу №НВ-9977710352025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 11.09.2025.
Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік позивачем розрахована із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель (за 2021 рік для земель несільськогосподарського призначення - 1,1; за 2022 рік для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,15; за 2023 рік для усіх категорій земель і видів земельних угідь - 1,051) та становить за 2023 рік 1303359,02 грн (1369830,33 грн (станом на 2024 рік):1,051); за 2022 рік 1133355,67 грн (1303359,02 грн (станом на 2023 рік):1,15); за 2021 рік 1030323,34 грн. (1133355,67 грн (станом на 2022 рік):1,1).
Відтак, за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1117 площею 0,4375 га сума неодержаного доходу в розмірі орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 30 909,70 грн. із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 030 323,34 грн та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 - 34 000,67 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 133355,67 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 39 100,77 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 303 359,02 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 41 094,91 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 369 830,33 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01.01.2025 по 06.02.2025 - 4655,55 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1 533 592 грн. та розміру ставки орендної плати - 3% від НГО в рік.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно заявлено до стягнення 124 003,52 грн. безпідставно збережених коштів за період з 01.01.2021 по 06.02.2025, а відтак позовні вимоги Нетішинської міської ради Хмельницької області є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно із положеннями ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом кожному учаснику справи була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цього учасника в суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
За змістом частин 1-3 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16).
З огляду на вищевикладене та встановлені фактичні обставини справи, суд надав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмета доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин. Інші доводи сторін не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.
Отже, беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за належне позовні вимоги Нетішинської міської ради задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача 124 003,52 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 01.11.2021 по 06.02.2025.
Щодо розподілу судових витрат між сторонами суд зазначає таке.
Згідно ст.ст.123, 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 13, 20, 24, 73, 74, 86, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Трипілля Агро Плюс" (08722, Київська область, Обухівський район, с.Трипілля, вул. Дружби, 6, ЄДРПОУ 36349093) на користь Нетішинської міської ради Хмельницької області (30100, Хмельницька область, Шепетівський район, м.Нетішин, вул. Шевченка, 1, ЄДРПОУ 25939741) 124 003 (сто двадцять чотири тисячі три) гривні 52 копійки безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 01.11.2021 по 06.02.2025 та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Господарського суду Хмельницької області подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (лише вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підпиано 26.02.2026.
Суддя О.І. Шевчук