Рішення від 17.02.2026 по справі 922/4409/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" лютого 2026 р.м. ХарківСправа № 922/4409/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Державного некомерційного товариства "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України" (вул. Герцена, буд. 31, м. Київ, 04050; код ЄДРПОУ 21707413),

до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (м-н Свободи, буд. 4, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 02071205)

про стягнення 235 219,68 грн

за участю представників:

позивача - Сьомаки Н.А., в режимі відеоконференції,

відповідача - Герасименко М.В.,

ВСТАНОВИВ:

Державне некомерційне підприємство "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" І "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" 08.12.2025 звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна про стягнення з відповідача на свою користь витрат за надані послуги в розмірі 235 219,68 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступенів фахової передвищої освіти та вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 334, не уклав із позивачем договору для забезпечення проведення Іспиту та не оплатив отримані від позивача послуги щодо організації та проведення Іспиту з боку закладу вищої освіти - відповідача.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.12.2025 позовну заяву Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" І "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/4409/25 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 08.01 2026, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що внаслідок низки передчасних та невиважених рішень Центру тестування при МОЗ у 2019 році, відбулось порушення процедур проведення міжнародного іспиту з основ медицини як компоненту ЄДКІ, Етап 1, що стало причиною відмови від зарахування результатів IFOM-2019, а саме була створена ситуація, яка унеможливила проведення зазначеного іспиту у 2019 році згідно із вимогами та процедурами, визначеними Порядком № 334 та Порядком № 419. Крім того, пунктом 6 Порядку № 334 (в редакції станом на 16.04.2019) було передбачено лише компенсацію закладами вищої освіти витрат Центру тестування при МОЗ на проведення міжнародного іспиту з основ медицини для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб. Натомість, послуги із розроблення кваліфікаційного іспиту здійснювалися за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на зазначену мету. Твердження позивача про визнання укладеними договору про закупівлю зазначених в ціновій пропозиції послуг, на думку відповідача, порушує приписи частини третьої ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020).

13.01.2026 до суду надійшла відповідь позивача на відзив відповідача на позовну заяву, в якій позивач, зокрема, зазначив, що позивач цілком розуміє факт відсутності підписаного сторонами договору і наслідки щодо цього. Разом з тим, відповідач отримав послуги від позивача, не відмовлявся від них, надсилав листи щодо їх отримання та участі в організації проведення міжнародного іспиту з основ медицини для здобувачів відповідача. Проте, не здійснив усі визначені Законом України "Про публічні закупівлі" заходи, не оплатив фактично отримані від позивача послуги, чим суттєво порушив законні права і інтереси позивача.

Також 13.01.2026 позивачем подано до суду заяву про зміну найменування позивача у справі № 922/4409/25 - Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" на Державне некомерційне товариство "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України" (код ЄДРПОУ 21707413).

Протокольною ухвалою господарського суду від 27.01.2026 підготовче провадження у справі № 922/4409/25 закрито; розгляд справи по суті призначено на 17.02.2026 о 14:00.

У судовому засіданні, яке відбулося 17.01.2026, представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просила замінити найменування позивача у справі відповідно до поданої 13.01.2026 заяви.

Представник відповідача проти позову заперечувала на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву, та просила відмовити у задоволенні позову. Також представник відповідача не заперечувала проти заяви позивача про зміну його найменування.

Розглянувши заяву позивача про зміну його найменування на Державне некомерційне товариство "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України", суд встановив наступне.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.01.2026 №Н/3/07.4 "Про зміну найменування державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" на державне некомерційне товариство "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України", було змінено найменування державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код 21707413) на державне некомерційне товариство "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код 21707413).

Абзацом 2 пункту 1 розділу "Загальні положення" Статуту державного некомерційного товариства "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України" (нова редакція), затвердженого вказаним вище наказом Міністерства охорони здоров'я України, встановлено, що товариство є правонаступником Державної організації "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України", створеної згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 15.01.1999 № 7 "Про заходи щодо виконання наказу МОЗ України від 14 серпня 1998 року № 251 "Про затвердження положення про систему ліцензійних інтегрованих іспитів фахівців з вищою освітою напрямів "Медицина" та "Фармація", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.02.1999 за № 91/3384, Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 03.06.2022 № 939 "Про реорганізацію державної організації "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України», з урахуванням частини одинадцятої статті 17 Закону України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб".

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви позивача про заміну його найменування, прийняв її та продовжив розгляд справи з її урахуванням.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 03.06.2022 №939 "Про реорганізацію державної організації "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" та наказу Міністерства охорони здоров'я України від 14.07.2022 № 1234 "Про затвердження статуту Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 29.08.2022 № 1550), Державну організацію "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" перетворено в Державне некомерційне підприємство "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України".

В подальшому, згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.01.2026 № Н/3/07.4, найменування Державного некомерційного підприємства "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" змінено на Державне некомерційне товариство "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України" (позивач у справі).

У своїй діяльності позивач керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також наказами Міністерства охорони здоров'я України, Податковим Кодексом України, стандартами вищої освіти, в тому числі постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 334 "Про затвердження Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступенів фахової передвищої освіти та вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я" (далі - Порядок здійснення ЄДКІ), а також Порядком, умовами та строками розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріями оцінювання результатів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.02.2019 № 419, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 279/33250 (далі - Порядок проведення ЄДКІ).

Згідно з пунктом 2 Порядку здійснення ЄДКІ основною формою атестації здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, ступенів вищої освіти магістр та бакалавр, здобувачів ступеня фахової передвищої освіти за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я" є єдиний державний кваліфікаційний іспит (далі - ЄДКІ), який складається з таких компонентів, як інтегрований тестовий іспит "КРОК"; об'єктивний структурований практичний (клінічний) іспит; міжнародний іспит з основ медицини; іспит з англійської мови професійного спрямування. Кожен з компонентів ЄДКІ є однаковим як для осіб, що навчаються за рахунок державного бюджету, так і для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення ЄДКІ, атестація у формі ЄДКІ проводиться в усіх закладах фахової передвищої та вищої освіти, які здійснюють підготовку фахівців за відповідними рівнями та спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я".

Пунктом 3 розділу І Порядку проведення ЄДКІ визначено, що організацію та проведення тестових компонентів ЄДКІ забезпечують:

у частині підготовки аудиторій для їх проведення, забезпечення належних та безпечних умов під час їх проведення, отримання здобувачами за потреби невідкладної медичної допомоги - ректор (директор) закладу вищої освіти:

у частині здійснення необхідних організаційно-технологічних заходів для їх проведення - Державне некомерційне підприємство "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров'я України" (позивач).

Абзацом 7 пункту 5 розділу ІІІ Порядку проведення ЄДКІ передбачено, що реєстрація здобувачів для складання тестових компонентів ЄДКІ здійснюється на підставі замовлення та комплекту реєстраційних документів від закладів освіти на таку реєстрацію за формами, визначеними позивачем.

Одним з обов'язкових компонентів ЄДКІ для здобувачів спеціальностей "22 Охорона здоров'я" є міжнародний іспит з основ медицини, що використовується на міжнародному рівні, розроблений та організований однією з іноземних агенцій з оцінки якості рівня знань здобувачів (далі - Іспит), визначеною позивачем на основі критеріїв, затверджених Міністерством охорони здоров'я України.

Вимогами пункту 4 Порядку здійснення ЄДКІ передбачено, що Іспит проводиться позивачем із залученням іноземної агенції з оцінки якості рівня знань здобувачів на умовах договору між позивачем та іноземною агенцією з оцінки якості рівня знань здобувачів.

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.05.2019 № 1160 "Про затвердження критеріїв відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю "222 Медицина" та "228 Педіатрія", яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.05.2019 за № 556/33527, було затверджено критерії відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю "222 Медицина" та "228 Педіатрія", яка розробляє та організовує Іспит.

Відповідно до Графіка проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань "22 Охорона здоров'я" у 2019 році, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11.09.2018 № 1647 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.2019 № 1252), складання Іспиту було заплановано до проведення 01.07.2019-03.07.2019.

Позивач вказує, що абзацом 3 пункту 6 Порядку здійснення ЄДКІ передбачено, що заклади фахової передвищої та вищої освіти повинні здійснювати йому оплату витрат на розроблення, підготовку, проведення та обробку результатів іспитів "КРОК", іспиту з англійської мови професійного спрямування та міжнародного іспиту з основ медицини. Оплата здійснюється відповідно до укладених договорів між позивачем та закладами фахової передвищої та вищої освіти.

Як свідчать матеріали справи, з метою здійснення заходів щодо організації та забезпечення проведення Іспиту, позивачем було направлено лист від 17.04.2019 за № 192 на адресу закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку фахівців за спеціальністю "Медицина", у тому числі відповідачу, про надання реєстраційних списків здобувачів спеціальності "Медицина" на складання Іспиту, в якому було запропоновано до 26.04.2019 надати списки здобувачів для їх реєстрації на Іспит у встановленому порядку за відповідними формами.

На електронну пошту позивача від відповідача надійшли в електронному вигляді у форматі Excel реєстраційні списки здобувачів спеціальності "Медицина" для складання Іспиту, а саме: список вітчизняних здобувачів, список англомовних іноземних здобувачів, список російськомовних іноземних здобувачів.

У подальших своїх листах: від 28.05.2019 № 296, від 19.06.2019 № 385 та від 19.06.2019 № 386, позивач звертався до закладів вищої освіти, у тому числі до відповідача, про надання розподілу студентів по аудиторіях, у яких буде проведено Іспит, а також щодо реалізації організаційно-технологічних заходів під час його проведення.

В свою чергу, відповідач своїми листами від 29.05.2019 № 3501-38/911, від 05.06.2019 № 0501-90, від 26.06.2019 № 0501-116 повідомив про наявну кількість комп'ютерної техніки для проведення Іспиту, призначення відповідальної особи за сертифікацію комп'ютерів від відповідача для технічної підтримки проведення Іспиту у комп'ютерній формі.

Так, враховуючи отриману позивачем інформацію зі списками здобувачів для складання Іспиту від відповідача, останній замовив проведення 01.07.2019 та 02.07.2019 Іспиту для 765 здобувачів.

У подальшому, з урахуванням поданої відповідачем кількості здобувачів, яких він зареєстрував для складання Іспиту, позивачем було здійснено заходи:

1. Отримана інформація від закладів вищої освіти, які здійснювали підготовку та навчання здобувачів за спеціальностями "22 Охорона здоров'я", щодо кількості здобувачів, які мають скласти Іспит;

2. Відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", проведена процедура закупівлі (ідентифікатор закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу з публічних закупівель (http://prozorro.gov.ua): ID: UA-2019-06-07-002803-b);

3. За результатами проведеної процедури закупівлі укладений договір з Національною радою медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки від 19.06.2019 № 04/19;

4. Залучені працівники поліції охорони Національної поліції України на підставі укладених договорів;

5. Замовлені послуги Державного підприємства спеціального зв'язку;

6. Залучені фізичні особи у якості прокторів для проведення Іспиту.

Отримавши від закладів вищої освіти, які здійснювали підготовку здобувачів за спеціальністю "Медицина", в електронному вигляді у форматі Excel інформацію про кількість здобувачів (з розподілом за формою навчання: контракт/бюджет), враховуючи кількість здобувачів відповідача, з урахуванням вимог Закону України "Про публічні закупівлі" позивачем було проведено процедуру закупівлі (ідентифікатор закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу з публічних закупівель (http://prozorro.gov.ua): ID: UA-2019-06-07-002803-b). За результатами проведеної процедури закупівлі був укладений договір про надання послуг між позивачем та Національною радою медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки від 19.06.2019 № 04/19 (далі - Договір № 04/19) на загальну ціну 476 509,50 доларів США. Відповідно до умов вказаного договору, Національна рада медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки зобов'язалася надати послуги з розробки та організації Іспиту, що включали в себе: підготовку тестових завдань для проведення позивачем Іспиту у письмовій (бланковій) та комп'ютерній формах, надання матеріалів для проведення Іспиту у письмовій (бланковій) формі, своєчасне надання позивачу електронного доступу до відповідних матеріалів через веб-сайт для проведення Іспиту онлайн у комп'ютерній формі, підрахунок балів за підсумками проведення Іспиту, звіт про успішність кожного здобувача за результатами складання Іспиту, організація видачі сертифікатів Національною радою медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки щодо підтвердження базового рівня знань здобувачів. Пунктом 1.4. Договору № 04/19 передбачено, що проведенню позивачем підлягають: 01.07.2019 - Іспит у письмовій (бланковій) формі для 428 здобувачів, 01-03.07.2019 - Іспит онлайн у комп'ютерній формі для приблизно 12 449 здобувачів, з яких 7 847 здобувачів навчається за кошти фізичних чи юридичних осіб та 4 602 здобувача навчається за рахунок державного бюджету.

Відповідно до розділу 3 Договору № 04/19, сторони узгодили умови оплати та прийняття послуг: підпунктом 3.1 передбачено, що винагорода за надання послуг для проведення Іспиту у письмовій (бланковій) формі для 428 (включно) здобувачів складає 66 340 доларів США, підпунктом 3.1.2 передбачено, що винагорода за надання послуг для проведення Іспиту онлайн у комп'ютерній формі обчислюється на основі плати за 1 здобувача, який був зареєстрований для участі у ньому, винагорода за 1 здобувача, який був зареєстрований для складання Іспиту онлайн у комп'ютерній формі складає 19,50 доларів США за умови реєстрації принаймні 6165 здобувачів. Пунктом 3.3 Договору № 04/19 передбачено, що винагорода за надання послуг сплачується наступним чином: перша частина у розмірі, що відповідає розміру винагороди за надання послуг в частині проведення Іспиту для здобувачів, які навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, сплачується позивачем у якості авансового платежу на підставі рахунку Національної ради медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки, решта винагороди у розмірі, що відповідає розміру винагороди за надання послуг в частині проведення Іспиту для здобувачів, які навчаються за рахунок державного бюджету, сплачується Позивачем протягом 10 календарних днів з дати підписання акта приймання-передачі послуг.

Наказом позивача від 19.06.2019 № 101/1 було затверджено калькуляції витрат щодо надання послуг з проведення Іспиту з урахуванням умов укладеного ним Договору № 04/19.

На виконання вимог Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступенів фахової передвищої освіти та вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 334, Порядку, умов та строків розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріїв оцінювання результатів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 279/33250, Графіка проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань "22 Охорона здоров'я" у 2019 році, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11.09.2018 № 1647 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.2019 № 1252), з урахуванням запланованих витрат позивача, а також з метою забезпечення дотримання законодавства про публічні закупівлі, здійснення заходів щодо проведення відповідачем відповідної процедури публічної закупівлі, позивач надіслав відповідачу цінову пропозицію та проєкт договору про надання послуг з проведення міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів вищої освіти спеціальності "222 Медицина". Отримання цих документів підтверджується відповідачем у його відповіді на претензію. В ціновій пропозиції були викладені всі фінансові аспекти проведення Іспиту та відшкодування їх вартості позивачу.

Однак, як вказує позивач, відповідач не здійснив усіх необхідних і передбачених законом заходів для проведення процедури публічної закупівлі. Відповідачем не було здійснено жодних дій і для укладання із позивачем договору для забезпечення проведення Іспиту.

Посилаючись на необхідність виконання нормативно-правових вимог, позивач зазначає, що 01.07.2019 та 02.07.2019 ним було проведено Іспит для здобувачів вказаної спеціальності закладів вищої освіти усіх форм власності, у тому числі і для здобувачів відповідача в аудиторіях, виділених та підготовлених відповідачем для проведення Іспиту. Сам Іспит структурно проводився у двох формах (що випливає із цінової пропозиції, актів проведення Іспиту, рахунків на оплату та інших документів), а саме: в комп'ютерній формі та в письмовій (бланковій) формі.

Відповідно до 19 актів проведення 01-02.07.2019 Іспиту для здобувачів відповідача, підписаних його представниками та прокторами (відповідно до Порядку проведення ЄДКІ - представник позивача, який адмініструє проведення Іспиту у аудиторії закладу вищої освіти), Іспит онлайн у комп'ютерній формі складали 63 здобувачі, з яких 11 навчаються за рахунок коштів державного бюджету та 52 навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб. Відповідно до акта проведення Іспиту у письмовій (бланковій) формі від 01.07.2019 для здобувачів відповідача, підписаного його представником та прокторами, 2 здобувачі відповідача складали Іспит у письмовій (бланковій) формі.

Згідно з умовами Договору № 04/19, звіти про успішність здобувачів передавалися позивачу через сервісний портал Національної ради медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки, а Позивач зобов'язувався передати їх кожному здобувачу. Тому, позивач на своєму офіційному сайті розмістив інформацію щодо порядку оформлення звернення кожним здобувачем для отримання звіту за підсумками складеного Іспиту.

За результатами складання Іспиту онлайн у комп'ютерній формі здобувачам відповідача були направлені звіти, отримані від Національної ради медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки.

Відповідач прийняв надану позивачем послугу, сприяв реалізації проведення Іспиту (прийняв екзаменаційні збірники тестових завдань, направив своїх здобувачів та представників для безпосередньої участі у проведенні Іспиту, отримав результати), але не відшкодував понесені позивачем витрати.

Як вказує позивач, усі дії, які він вчиняв з метою подальшого договірного врегулювання ситуації, що склалася, не підтримувалися відповідачем, який з незрозумілих причин, не вчинив дії відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", а саме не провів переговорну процедуру закупівлі, результатом якої є підписання договору.

Електронні листи позивача на адресу відповідача з ціновою пропозицією та проєктом договору залишилися без відповіді.

Проєкт договору, який позивач направляв на адресу відповідача, передбачав, що оплата за проведення Іспиту мала здійснюватися наступним чином: частину розрахунку за надані послуги, що відповідає розміру розрахунку за надання послуг в частині здобувачів, які навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, сплачується відповідачем після останньої дати проведення Іспиту онлайн у комп'ютерній формі, а розрахунок у розмірі, що відповідає розміру оплати за надання послуг в частині здобувачів, які навчаються за рахунок коштів державного бюджету, сплачується на користь позивача з Державного бюджету на підставі даних, наданих невідкладно відповідачем після проведення Іспиту.

Посилаючись на приписи ч. 2 ст. 642 Цивільного кодексу України, а також постанову Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (провадження 14-144 цс 18), позивач вказує, що не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами.

На підставі рахунку Національної ради медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки від 22.07.2019 позивачем було сплачено іноземній агенції винагороду за надання послуг в частині проведення Іспиту для 5 621 здобувачів, які навчалися за кошти фізичних чи юридичних осіб, враховуючи 52 здобувача відповідача.

Відповідно до акта приймання-передачі послуг № 1 за Договором № 04/19 від 10.09.2019, сторони засвідчили, що послуги надано належної якості, позивач претензій не має, вартість наданих послуг становить 258 532,00 доларів США, з яких: 66 340 доларів США за послуги для проведення Іспиту у письмовій (бланковій) формі для здобувачів, які навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, 109 609,50 доларів США за послуги для проведення Іспиту онлайн у комп'ютерній формі для 5 621 здобувачів, які навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, 82 582,50 доларів США за послуги для проведення Іспиту онлайн у комп'ютерній формі для 4 235 здобувачів, які навчаються за рахунок коштів державного бюджету. Згідно з відміткою Головного управління ДКСУ у м. Києві, на акті приймання-передачі послуг позивач здійснив оплату отриманих послуг у розмірі 2 140 410,00 грн.

В подальшому, позивачем було отримано кошти з Державного бюджету на зазначені цілі, 2 140 410,00 грн з яких було сплачено на користь Національної ради медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки відповідно до Договору №04/19.

Крім того, у межах обсягу придбаних позивачем послуг з охорони публічної безпеки та порядку в Управління поліції охорони в Харківській області відповідно до Договору № 32-64977 від 11.01.2019, під час проведення Іспиту 01.07.2019 та 02.07.2019 було залучено 93 пости охорони, за які позивачем на користь Управління поліції охорони в Харківській області сплачено 120 560,00 грн.

З метою безпосереднього проведення Іспиту в аудиторіях, визначених відповідачем, позивачем було залучено 11 фізичних осіб у якості прокторів, з якими укладено цивільно-правові угоди, та виплачено винагороду в розмірі 20 700,00 грн: Вітковській Наталії Федорівні - 600,00 грн; Гавриленко Ользі Іванівні - 1 500,00 грн; ОСОБА_1 - 2 250,00 грн; ОСОБА_2 - 600,00 грн; ОСОБА_3 - 1 500,00 грн; ОСОБА_4 - 1 500,00 грн; ОСОБА_5 - 1 500,00 грн; ОСОБА_6 - 1 500,00 грн; ОСОБА_7 - 2 250,00 грн; ОСОБА_8 - 2250,00 грн; ОСОБА_9 - 1 500,00 грн; ОСОБА_10 - 1500,00 грн; ОСОБА_11 - 2 250,00 грн.

Матеріали для проведення Іспиту у письмовій (бланковій) формі були направлені позивачем на адресу відповідача шляхом відправлення посилки з використанням послуг Державного підприємства спеціального зв'язку (186,00 грн), отримувачем якої був представник відповідача - ОСОБА_12 .

Отже, з метою організації та проведення Іспиту для здобувачів відповідача, отримавши з Державного бюджету кошти для оплати послуг з його проведення для здобувачів, які навчалися за рахунок коштів державного бюджету, позивач поніс витрати власних коштів за проведення Іспиту здобувачам відповідача, які навчалися за кошти фізичних чи юридичних осіб: оплатив винагороду іноземній агенції, оплатив послуги залучених представників поліції охорони та прокторів, які безпосередньо проводили Іспит, здійснив усі необхідні організаційні заходи.

Калькуляцією витрат на проведення міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у комп'ютерній тестовій формі (складання іспиту), затвердженою наказом Позивача від 19.06.2019 № 101/1, передбачено, що вартість на 1 здобувача становить 878,58 грн з ПДВ, з яких:

- вартість послуг іноземної агенції --514,61 грн;

- прямі витрати з проведення Іспиту (Pw) - 196,01 грн;

- непрямі витрати з проведення Іспиту (NPw) - 9,95 грн;

- адміністративні витрати з проведення Іспиту (Aw) - 11,57 грн.

Калькуляцією витрат щодо надання послуги з проведення міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у письмовій (бланкові) тестовій формі (складання іспиту), затвердженою наказом Позивача від 19.06.2019 № 101/1, передбачено, що витрати на 1 здобувача становлять 5 264,82 грн з ПДВ, з яких:

- вартість послуг іноземної агенції - 4 090,45 грн;

- прямі витрати з проведення Іспиту (Pw) - 296,90 грн.

Послуги з проведення міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у письмовій (бланкові) тестовій формі (складання іспиту) була розрахованою відповідно до кількості зареєстрованих для участі у вказаному Іспиті здобувачів відповідачем та фіксованою.

Отже, витрати (матеріальні збитки), яких зазнав позивач у результаті проведення Іспиту здобувачам відповідача, які навчалися за кошти фізичних чи юридичних осіб, становить 235 219,68 грн з ПДВ, з яких:

1. За результатами проведення Іспиту у письмовій (бланкові) формі - 189533,52 грн (сто вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот тридцять три гривні 52 коп.) з ПДВ = 36 здобувачів (зареєстровані відповідачем для складання Іспиту) * 5 264,82 грн (розмір витрат на одного здобувача);

2. За результатами проведення Іспиту у комп'ютерній формі - 45 686,16 грн (сорок п'ять тисяч шістсот вісімдесят шість гривень 16 коп) з ПДВ = 52 здобувача (фактично складали Іспит) * 878,58 грн (розмір витрат на одного здобувача).

24.02.2020 позивачем було направлено на адресу відповідача претензію щодо оплати отриманих послуг.

У відповіді на претензію від 24.03.2020 № 0501-111 відповідач заперечив наявність своєї заборгованості перед позивачем за проведення Іспиту з наступних причин: відсутність укладеного договору та відсутність актів приймання-передачі наданих послуг.

За таких обставин, з метою захисту своїх прав позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача про стягнення витрат за надані послуги в розмірі 235 219,68 грн.

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна проти позову заперечує у повному обсязі, вважає його необґрунтованим та таким, що не відповідає законодавству.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про вищу освіту", атестація - це встановлення відповідності засвоєних здобувачами вищої освіти рівня та обсягу знань, умінь, інших компетентностей вимогам стандартів вищої освіти.

З 2019 року в Україні було запроваджено нову комплексну атестацію профільних знань студентів, які здобувають вищу освіту у галузі знань "22 Охорона здоров'я", - єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ) як вид атестації осіб, які здобувають ступінь магістра (частина 2 статті 6 Закону України "Про вищу освіту").

Як було зазначено вище, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 334 затверджено Порядок здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я" (далі - Порядок № 334).

Згідно з Порядком № 334 (далі в редакції від 03.04.2019, що була чинною на час подій зазначених в позовній заяві), ЄДКІ складався із таких компонентів:

- інтегрований тестовий іспит “КРОК» (далі - іспит “КРОК»);

- об'єктивний структурований практичний (клінічний) іспит (далі - практичний

(клінічний) іспит);

- міжнародний іспит з основ медицини;

- іспит з англійської мови професійного спрямування.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 334, міжнародний іспит з основ медицини - міжнародний іспит з фундаментальних та клінічних дисциплін, що використовується на міжнародному рівні, розроблений та організований однією з іноземних агенцій з оцінки якості рівня знань здобувачів, визначеною Центром тестування при МОЗ на основі критеріїв, затверджених МОЗ.

Міжнародний іспит з основ медицини, який проводиться для осіб, що навчаються за рахунок державного бюджету, та для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, повинен бути розроблений та організований однією і тією ж іноземною агенцією з оцінки якості рівня знань здобувачів.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 334, міжнародний іспит з основ медицини проводиться у два етапи згідно з додатком. Структура, зміст та принципи проведення такого іспиту є єдиними для усіх країн, які його використовують, та розроблені експертною комісією іноземної агенції з оцінки якості рівня знань здобувачів.

Відповідальним виконавцем за проведення міжнародного іспиту з основ медицини в Україні є Центр тестування при МОЗ.

Відповідно до Додатку до Порядку № 334 у 2019 році на першому етапі (на третьому році навчання) були передбачені такі компоненти ЄДКІ для здобувачів вищої освіти за спеціальністю 222 Медицина:

- іспит "КРОК 1";

- міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни);

- англійська мова професійного cпрямування.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 334, порядок, умови та строки розроблення і проведення кваліфікаційного іспиту та критерії оцінювання результатів затверджуються МОЗ.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 334, видатки на розроблення кваліфікаційного іспиту здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на зазначену мету.

Фінансування проведення всіх компонентів кваліфікаційного іспиту для осіб, що навчаються за рахунок державного бюджету, здійснюється в межах видатків державного бюджету. Видатки на проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, включаються у вартість навчання здобувача.

Заклади вищої освіти компенсують Центру тестування при МОЗ витрати на проведення іспитів "КРОК", іспиту з англійської мови професійного спрямування та міжнародного іспиту з основ медицини для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб. Оплата здійснюється відповідно до укладених договорів між Центром тестування при МОЗ та закладами вищої освіти.

Порядок, умови та строки розроблення і проведення кваліфікаційного іспиту та критерії оцінювання результатів затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.02.2019 № 419 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.03.2019 за № 279/33250 (далі - Порядок № 419). Порядок № 419 набрав чинності 09.04.2019.

Згідно з пунктом 1 розділу І Порядку № 419 (далі в редакції від 19.02.2019, що була чинною на час подій, зазначених в позовній заяві), цей Порядок визначає механізм, умови та строки розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту (далі - ЄДКІ) для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань 22 "Охорона здоров'я" (далі - здобувач), а також критерії оцінювання результатів.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 419, для проведення міжнародного іспиту з основ медицини використовується міжнародний іспит з фундаментальних та клінічних дисциплін, розроблений іноземною агенцією з оцінки якості рівня знань здобувачів (далі - іноземна агенція).

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 419, тестові компоненти ЄДКІ проводяться відповідно до графіка, затвердженого МОЗ. Графік затверджується на календарний рік щороку до 01 вересня попереднього календарного року. У Графіку зазначаються дати проведення кожного тестового компоненту ЄДКІ для кожної спеціальності галузі знань 22 "Охорона здоров'я" та термін (місяць) проведення повторних складань тестових компонентів ЄДКІ з урахуванням, що повторні складання мають відбутися до початку нового навчального року або наступного навчального семестру. Дати повторного складання тестових компонентів ЄДКІ визначаються Центром тестування при МОЗ та оприлюднюються на його офіційному сайті.

За приписами пункту 5 розділу ІІІ Порядку № 419, у тестових компонентах ЄДКІ беруть участь здобувачі, які зареєстровані на їх складання та стан здоров'я яких на час проведення тестових компонентів ЄДКІ дає змогу проходити тестування.

Реєстрація здобувачів для складання тестових компонентів ЄДКІ починається не раніше ніж за 4 місяці і закінчується не пізніше ніж за 2 місяці до встановленої дати проведення тестового компонента ЄДКІ.

Реєстрацію здобувачів для складання тестових компонентів ЄДКІ здійснює для міжнародного іспиту з основ медицини - Центр тестування при МОЗ, за участі іноземної агенції.

Передання та обробка реєстраційних даних здобувачів, які є персональними даними, за кордон до іноземної агенції, яка є розробником міжнародного іспиту з основ медицини, здійснюється з дотриманням законодавства України з питань захисту персональних даних та на підставі надання здобувачем відповідної згоди на обробку персональних даних.

Реєстрація здобувачів для складання тестових компонентів ЄДКІ здійснюється на підставі замовлення та комплекту реєстраційних документів від ЗВО на таку реєстрацію за формами, визначеними Центром тестування при МОЗ та/або іноземною агенцією, яка є розробником міжнародного іспиту з основ медицини.

Інформація про порядок реєстрації здобувачів для складання тестових компонентів ЄДКІ та відповідні форми розміщуються на офіційному сайті Центру тестування при МОЗ не пізніше ніж за місяць до початку реєстрації.

Згідно з пунктом 6 розділу ІІІ Порядку № 419, здобувачі, які були зареєстровані для складання тестових компонентів ЄДКІ, мають право на доступ до інформації про графік та порядок проведення тестових компонентів ЄДКІ, час і місце їх проведення, порядок визначення, спосіб та час офіційного оголошення результатів ЄДКІ. ЗВО та Центр тестування при МОЗ забезпечують дотримання прав здобувачів, передбачених цим пунктом.

Графік проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань "22 Охорона здоров'я" у 2019 році було затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11.09.2018 р. № 1647 (далі - Графік від 11.09.2018). Згідно з Графіком від 11.09.2018, Міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) як складова ЄДКІ, Етап 1 для спеціальності "Медицина" було заплановано на 25.06.2019, а на 26.06.2019 - "Крок 1" та англійська мова професійного спрямування як складова ЄДКІ, Етап 1 для спеціальності "Медицина".

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1046 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2014 р. №117", Міністерству охорони здоров'я було постановлено:

1) подати до 1 квітня 2019 р. за результатами проведеного міжнародного моніторингового дослідження якості вищої медичної освіти Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо необхідності перенесення строку обов'язкового зарахування в 2019 році міжнародного іспиту з основ медицини як складової єдиного державного кваліфікаційного іспиту;

2) поінформувати Кабінет Міністрів України про результати проведеного міжнародного моніторингового дослідження якості вищої медичної освіти.

Натомість, Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.2019 №1252 затверджено зміни до графіка, затвердженого МОЗ України від 11.09.2018 №1647, шляхом викладення його в новій редакції (далі - Графік зі змінами від 05.06.2019).

Відповідно до Графіка зі змінами від 05.06.2019:

- п. 20 - 26.06.2019 у Графіку значиться ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності "Медицина" та "Медична психологія" іспит КРОК 1 та іноземна мова професійного cпрямування;

- п. 21 - 01.07.2019 у Графіку значиться ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності "Медицина", які навчаються російською мовою, міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у письмовій (бланковій) формі;

- п. 22 - з 01 по 03.07.2019 у Графіку значиться ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності "Медицина", які навчаються українською або англійською мовою, міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп'ютерній формі.

Критерії відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю "222 Медицина" та "228 Педіатрія", яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини, було затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.05.2019 № 1160 "Про затвердження критеріїв відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю "222 Медицина" та "228 Педіатрія", яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.05.2019 за №556/33527.

Згідно із зазначеними критеріями, лише 19.06.2019 Державною організацією "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони і здоров'я України" (далі - Центр тестування при МОЗ) була проведена процедура закупівлі (ідентифікатор закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу з публічних закупівель (http://prozorro.gov.ua): ID: UA-2019-06-07-002803-b), за результатами якої укладений договір з Національною радою медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки від 19.06.2019 № 04/19 (далі - Договір № 04/19). Предметом Договору № 04/19 були, зокрема, послуги з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) a caмe Міжнародний іспит з основ медицини®: фундаментальні дисципліни (надалі -"ІFOM®BSE") (преамбула та пункт 1.3.1 Договору № 04/19). При цьому, саме Національна рада медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки (далі - NBME) є єдиною у світі організацією, яка володіє усіма правами інтелектуальної власності на ІFOM®BSE.

Пунктом 2.2.12 Договору № 04/19 передбачено, що Центр тестування при МОЗ не пізніше 19 червня 2019 року зареєструє екзаменованих для участі в Онлайн Іспиті на веб-сайті системи замовлення тесту через веб-портал NSP (сервісний портал NBME ) згідно із процедурами NBME.

Пунктом 2.2.12 Договору№04/19 передбачено, що NBME у період з 1 по 3 липня 2019 року зобов'язується надати Центру тестування при МОЗ доступ до екзаменаційних матеріалів в електронному форматі для екзаменованих, що зареєстровані у відповідності до п. 2.2.12 Договору № 04/19.

Центр тестування при МОЗ листом від 19.06.2019 № 386 "Щодо здійснення організаційно-підготовчих заходів з проведення Міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у комп'ютерній формі" повідомило заклади вищої освіти про проведення у період з 01 липня 2019 року до 03 липня 2019 року міжнародного іспиту з основ медицини - International Foundations of Medicine у комп'ютерній формі.

У листі від 19.06.2019 № 386 Центр тестування при МОЗ повідомляв, що процедура ідентифікації студента полягає у пред'явленні ним діючого документа, що посвідчує особу, дані якого було вказано ЗВО під час реєстрації здобувача для складання тестових компонентів ЄДКІ (для громадян України - паспорт громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця).

Тобто замість реєстрації студентів для складання міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) саме ІFOM®BSE за участі іноземної агенції згідно із процедурою, що визначена пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 419, Центром тестування при МОЗ були використані дані студенів, надані відповідачем до 26.04.2019 для складання іспиту 25.06.2019, як було зазначено в листі від 17.04.2019р. № 192, тобто ще до визначення МОЗ критеріїв для обрання міжнародної агенції, яка мала б розробити міжнародний іспит, внесення змін до графіку проведення ЄДКІ та укладення відповідного договору із міжнародною агенцією, яка б мала надати вимоги для реєстрації на іспит. Тим самим введено в оману здобувачів освіти та передані іноземній агенції персональні дані здобувачів освіти без належної згоди на їх поширення всупереч вимог законодавства України та Договору № 04/19.

Таким чином, внаслідок низки управлінських рішень МОЗ та Центру тестування при МОЗ щодо організації та проведення міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) як компоненти ЄДКІ, Етап 1 у 2019 була створена ситуація, яка унеможливила проведення зазначеного іспиту саме у 2019 році згідно із вимогами та процедурами, визначеними Порядком № 334 та Порядком № 419, зокрема:

- строків затвердження графіку проведення ЄДКІ (3 розділу ІІ Порядку № 419);

- строків початку та закінчення реєстрації здобувачів для складання міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) (пункт 5 розділу ІІІ Порядку № 419);

- своєчасного визначення іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю "222 Медицина" та "228 Педіатрія", яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини;

- порядку реєстрації здобувачів для складання міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни), який мав здійснюватися на підставі замовлення та комплекту реєстраційних документів від ЗВО на таку реєстрацію за формами, визначеними Центром тестування при МОЗ та/або іноземною агенцією, яка є розробником міжнародного іспиту з основ медицини (пункт 5 розділу ІІІ Порядку №419);

- визначення для складання міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) саме ІFOM®BSE, який розроблено на основі американської системи подачі освітньої інформації, що принципово відрізнялася від української;

- порядку поводження із персональними даними студентів, що були надані Центру тестування при МОЗ для реєстрації на іспитів КРОК-1 та іноземної мови професійного cпрямування 26.06.2019, при використанні цих даних для реєстрації студентів для складання міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) саме ІFOM®BSE.

Зазначені порушення стали причиною для виникнення конфліктної ситуації щодо проведення у 2019 міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у формі ІFOM®BSE та численних протестів зі сторони студентів, у тому числі студентів відповідача.

Конфліктна ситуація щодо значної кількості порушень при проведенні міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у формі ІFOM®BSE 1-3 липня 2019 року стала предметом розгляду Комітетом з питань освіти і науки Верховної Ради України 10.07.2019 (Протокол № 111 від 10.07.2019).

Під час розгляду Комітетом з питань освіти і науки Верховної Ради України питання щодо проблем організації та проведення міжнародного іспиту з основ медицини (IFOM-2019) були заслухані позиції представників МОЗ, Центру тестування при МОЗ, студентів, провідних експертів відповідної галузі.

Комітетом з питань освіти і науки Верховної Ради України були зафіксовані численні порушення проведення міжнародного іспиту з основ медицини (IFOM-2019), позиція значної кількості фахівців щодо необхідності перенесення обов'язкового зарахування міжнародного іспиту з основ медицини як складової ЄДКІ на наступні роки, після розроблення відповідних рекомендацій та коригування навчальних планів і освітніх програм, прийняте відповідне рішення (копія рішення та стенограма засідання додаються, режим доступу

https://kno.rada.gov.ua/uploads/documents/36971.pdf#:~:text=%D0%9A%D0%B0%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B5%D1%82%D1%83%20%D0%9C%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%80%D1%96%D0%B2%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8%20%D1%82%D0%B0%20%D0%9C%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%20%D0%BE%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%20%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2'%D1%8F,%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BC%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%96%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%82%D1%83%20%D0%B7%20%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%20%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B8%20IFOM%2D2019), яким рекомендовано:

- Міністерству охорони здоров'я України протягом липня 2019 року усунути усі недоліки та конфліктні ситуації, які виникли у зв'язку з проведенням міжнародного іспиту з основ медицини IFOM-2019;

- Комітету з питань освіти і науки десятого скликання поставити на контроль та розглянути у другому півріччі питання щодо проблем організації та проведення міжнародного іспиту з основ медицини IFOM-2019.

12.08.2019 відбулося засідання робочої групи МОЗ України, яка проаналізувала успішність складання міжнародного іспиту з основ медицини-2019.

Зокрема, робоча група розглянула масштаби впливу численних порушень норм доброчесності та правил складання іспиту, зафіксованих під час складання 1-3 липня цього року.

Через безпрецедентну кількість порушень, зокрема, розкриття частини тестових завдань у перший день складання та розповсюдження їх серед студентів, які складали іспит 2 і 3 липня, робоча група дійшла таких висновків (режим доступу https://moz.gov.ua/uk/mizhnarodnij-ispit-z-osnov-medicini-ifom---2019-ocinkaekspertiv):

Всі студенти, які з'явились і складали тест 1-3 липня, мають бути переведені на 4 курс і продовжити навчання.

Ті студенти, які не з'явилися на іспит, є такими, що не склали. Таким студентам буде надана можливість перескласти іспит впродовж наступного навчального року. Ті студенти, які не з'явились на складання іспиту з поважних причин, матимуть можливість наступного року скласти міжнародний іспит з основ медицини вперше.

Проблеми в організації та проведенні міжнародного іспиту з основ медицини IFOM-2019 знайшли відображення також у Звіті про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству охорони здоров'я України на підготовку медичних і фармацевтичних працівників, затвердженому рішенням Рахункової палати від 24.01.2023 № 2-1 (режим доступу https://rp.gov.ua/upload-files/Activity/Collegium/2023/2-1_2023/Zvit_2-1_2023.pdf) (пункт 7 розділу УЗАГАЛЬНЮЮЧІ РЕЗУЛЬТАТИ АУДИТУ (стор. 10-11), п. 3.3.3. Аналіз проблемних питань підготовки медичних і фармацевтичних кадрів (стор. 53)).

Рахунковою палатою було встановлено, що у 2019 році для атестації здобувачів ступеня вищої освіти "магістр" за спеціальністю "Медицина" МОЗ задіяно пілотний проєкт зі складання міжнародного іспиту з основ медицини (IFOM), який відповідно до вимог Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я", затвердженого постановою № 334, є одним із компонентів єдиного державного кваліфікаційного іспиту. У складанні такого іспиту взяли участь 10099 студентів 3-го курсу, але лише 30,24 відс. отримали позитивний результат. У 2020-2022 роках цей іспит студенти не складали. За даними ради ректорів ЗВО, однією з причин низьких результатів є розбіжність між навчальною програмою, за якою проводився міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни), навчальною програмою, за якою здійснювалася підготовка на 1-3 курсах, та нормативним змістом підготовки здобувачів вищої освіти, сформульованим у термінах результатів навчання, визначеним стандартом вищої освіти, затвердженим наказом МОН № 1197 від 08.11.2021, за освітнім ступенем магістра за спеціальністю 222 "Медицина". Після розгляду на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти 10.07.2019 питання організації та проведення IFOM2019 рекомендовано МОЗ усунути усі недоліки, взяти питання на контроль і про результати поінформувати Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, але реальних кроків МОЗ не вжито, IFOM більше не проводився.

З огляду на виявлені порушення та недоліки організації та проведення IFOM2019 Центром тестування МОН та задля запобігання невдалих практик в майбутньому Постановою Кабінету Міністрів України № 351 від 14.04.2021 пункт 3 Порядку № 334 було доповнено абзацами такого змісту:

"Перед впровадженням кожного компонента кваліфікаційного іспиту як обов'язкового для певної спеціальності та рівня він повинен пройти апробацію. Строк апробації повинен становити не менше двох років. Під час апробації компонента кваліфікаційного іспиту здобувачі ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров'я" зобов'язані брати участь в усіх його компонентах, але не відраховуються із закладу вищої освіти у разі неуспішного складення компонента, що апробується."

"Міжнародний іспит з основ медицини запроваджується після затвердження стандартів вищої освіти за спеціальностями 222 "Медицина" та 228 "Педіатрія" галузі знань "22 Охорона здоров'я" для другого (магістерського) рівня вищої освіти відповідно до стандартів Всесвітньої федерації медичної освіти та введення їх в дію."

Наразі Стандарт вищої освіти зі спеціальності 222 "Медицина" галузі знань "22 Охорона здоров'я" для другого (магістерського) рівня вищої освіти затверджено наказом Міністерства освіти і науки України № 1197 від 08.11.2021. До зазначеного стандарту також внесено зміни наказом Міністерства освіти і науки України № 1583 від 29.12.2023. Тобто, до 2021 року міжнародний іспит з основ медицини як обов'язковий компонент ЄДКІ не запроваджено.

Зазначене вище повністю спростовує твердження позивача, на якому ґрунтуються його позовні вимоги, щодо обов'язковості міжнародного іспиту з основ медицини IFOM-2019. Окрім того, саме низка передчасних та невиважених рішень Центру тестування при МОЗ у 2019 році, внаслідок яких відбулось порушення процедур проведення міжнародного іспиту з основ медицини як компоненту ЄДКІ, Етап 1, стало причиною відмови від зарахування результатів IFOM-2019 та відмови від його проведення дотепер.

Натомість, наведене вище узгоджується з позицією Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна щодо передчасності та неефективності запровадження міжнародного іспиту з основ медицини у 2019 році саме у формі IFOM та порушення прав студентів Центром тестування при МОЗ при організації і проведенні зазначеного іспиту 01-03.07.2019.

Позивач у своїй позовній заяві стверджує, що "Абзацом 3 пункту 6 Порядку здійснення ЄДКІ передбачено, що заклади фахової передвищої та вищої освіти здійснюють оплату позивачу витрати на розроблення, підготовку, проведення та обробку результатів іспитів "КРОК", іспиту з англійської мови професійного спрямування та міжнародного іспиту з основ медицини. Оплата здійснюється відповідно до укладених договорів між позивачем та закладами фахової передвищої та вищої освіти" (абзац перший сторінки п'ятої позовної заяви).

Суд зазначає, що позивачем у даному випадку здійснено посилання на норму пункту 6 Порядку № 334 в редакції Постанови КМ № 1024 від 06.09.2024, а не в редакції що діяла станом на 2019 рік.

Натомість, зазначена норма (в редакції станом на 16.04.2019) була сформульована наступним чином: "Заклади вищої освіти компенсують Центру тестування при МОЗ витрати на проведення іспитів "КРОК»" іспиту з англійської мови професійного спрямування та міжнародного іспиту з основ медицини для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб. Оплата здійснюється відповідно до укладених договорів між Центром тестування при МОЗ та закладами вищої освіти."

Окрім того, пункт 6 Порядку № 334 (в редакції станом на 16.04.2019) містив абзац перший такого змісту: "Видатки на розроблення кваліфікаційного іспиту здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на зазначену мету". Зазначений абзац було виключено із п. 6 Порядку 334 на підставі Постанови КМ № 1073 від 20.10.2021.

Тобто, пунктом 6 Порядку № 334 (в редакції станом на 16.04.2019) було передбачено лише компенсацію закладами вищої освіти витрат Центру тестування при МОЗ на проведення міжнародного іспиту з основ медицини для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб. Натомість, послуги із розроблення кваліфікаційного іспиту здійснювалися за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на зазначену мету.

Аналіз змісту цінової пропозиції дає можливість стверджувати, що Центром тестування при МОЗ в порушення процедур публічних закупівель (переговорної процедури) Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020) у складі послуг за Код ДК 021:2015: 80320000-3 Послуги у сфері медичної освіти (послуги з проведення міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів вищої освіти спеціальності "222 Медицина" було включено:

- Послуга іноземної агенції з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у письмовій (бланковій) тестовій формі (складання Іспиту), для здобувачів вищої освіти у кількості до 36 осіб (включно);

- Послуга іноземної агенції з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у комп'ютерній тестовій формі (складання Іспиту);

- Послуга іноземної агенції з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) (повторне складання Іспиту), для здобувачів вищої освіти у кількості до 208 осіб (включно), повторно складаючих Іспит;

- Послуга іноземної агенції з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) (повторне складання Іспиту), для здобувача вищої освіти з 209 до 383, повторно складаючого Іспит.

Тобто, Центром тестування при МОЗ у ціну включено послуги іноземної агенції з розробки міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни), які згідно із пунктом 6 Порядку № 334 були профінансовані за рахунок видатків на розроблення кваліфікаційного іспиту із державного бюджету, передбачених на зазначену мету.

Як зазначалось вище, відповідно до пункту 6 Порядку № 334, видатки на розроблення кваліфікаційного іспиту здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на зазначену мету.

Фінансування проведення всіх компонентів кваліфікаційного іспиту для осіб, що навчаються за рахунок державного бюджету, здійснюється в межах видатків державного бюджету. Видатки на проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб, включаються у вартість навчання здобувача.

Заклади вищої освіти компенсують Центру тестування при МОЗ витрати на проведення іспитів "КРОК", іспиту з англійської мови професійного спрямування та міжнародного іспиту з основ медицини для осіб, що навчаються за кошти фізичних чи юридичних осіб. Оплата здійснюється відповідно до укладених договорів між Центром тестування при МОЗ та закладами вищої освіти.

Стаття 628 ЦК України визначає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до пункту 6 частини 4 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 19.09.2019 № 114-ІХ, яким викладено в новій редакції Закон України "Про публічні закупівлі", договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.

Закон України від 19.09.2019 № 114-ІХ набрав чинності 19.04.2020.

Таким чином, до договірних правовідносин між позивачем та відповідачем у 2019 році мали застосовуватися норми Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2019).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020), договір про закупівлю - це договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.

Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020), договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Натомість, цінова пропозиція (без дати), яка згідно з наданими роздруківками листування електронною поштою, була направлена 21.06.2019, 25.06.2019, 02.07.2019, 19.07.2019, 24.07.2019 в порушення переговорної процедури закупівлі, визначеної законодавством про публічні закупівлі, за ініціативою Центру тестування при МОЗ без отримання відповідного запрошення від відповідача.

При цьому, з огляду на найменування та розміри файлів (цінова пропозиція_2019 (IFOM BASE)_ХНУ.doc - 55К від 21.06.2019, цінова пропозиція_2019 (IFOM BASE)_ХНУ.doc - 59К від 02.07.2019, цінова пропозиція_2019 (IFOM BASE)_ХНУ_новая.doc - 68К від 02.07.2019), можна зробити обґрунтоване припущення про неодноразову зміну зазначеної цінової пропозиції та відсутність можливості зрозуміти яку саме цінову пропозицію позивач додав до позовної заяви на підтвердження направлення відповідачу оферти.

Закупівля робіт за рахунок державних коштів здійснюється в порядку та на умовах, визначених законодавством.

Відповідно до ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).

За приписами ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За приписами ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема, тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною. Правові наслідки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів. Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.

За приписами ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020), тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації; тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках.

Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020), забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

За приписами ст. 37 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020), договір про закупівлю є нікчемним у разі: його укладення з порушенням вимог частини четвертої ст. 36 цього Закону; його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до ст. 18 цього Закону; його укладення з порушенням строків, передбачених частиною другою ст. 32 та абзацом восьмим частини третьої ст. 35 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв'язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.

З огляду на викладене, твердження позивача про визнання укладеним договору про закупівлю зазначених в ціновій пропозиції послуг є таким, що суперечить приписам частини третьої ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020).

Відтак, обов'язок відповідача щодо оплати наданих позивачем послуг відсутній у зв'язку з відсутністю укладеного між позивачем та відповідачем договору про закупівлю зазначених в ціновій пропозиції послуг, а також у зв'язку з відсутністю прямої вказівки на такий обов'язок у нормативно-правових актах.

Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 79 ГПК України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом. Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Таким чином, з огляду на встановлені фактичні обставини справи, суд дав вичерпну відповідь на істотні та вагомі питання, що входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18 липня 2006 року у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Решта доводів та пояснень учасників справи були ретельно досліджені судом, і наведених вище висновків суду не спростовують.

З урахуванням наведеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді усіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір, у зв'язку з відмовою у позові, покладається на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 1, 4, 13, 20, 73-80, 86, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові Державного некомерційного товариства "Центр якості освіти Міністерства охорони здоров'я України" (вул. Герцена, буд. 31, м. Київ, 04050; код ЄДРПОУ 21707413) до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (м-н Свободи, буд. 4, м. Харків, 61022; код ЄДРПОУ 02071205) про стягнення 235219,68 грн - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено "26" лютого 2026 р.

СуддяН.М. Кухар