Ухвала від 26.02.2026 по справі 920/1148/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

26.02.2026м. СумиСправа № 920/1148/17

Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 23.02.2026 вих.№40/26дкм (вх.№791 від 23.02.2026) про заміну сторони у виконавчому провадженні та матеріали справи №920/1148/17

за позовом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “СІКХ», м. Суми,

про стягнення 58008 грн. 96 коп.,

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув,

від відповідача: не прибув,

від заявника: не прибув,

при секретарі судового засідання Ляскевич М.О.,

Суть питання, що вирішується ухвалою суду. Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.

Рішенням Господарського суду Сумської області від 12.03.2018 позов задоволено повністю; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “СІКХ» (40024, м. Суми, вул. Прокоф'єва, буд. 36, і.к. 23291655) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, буд. 33, і.к. 40456009) орендної плати у розмірі 52533 грн 27 коп., пені у розмірі 5475 грн 69 коп. та 1600 грн 00 коп. в рахунок відшкодування витрат зі сплати судового збору.

03.04.2018 на виконання рішення Господарського суду Сумської області від 12.03.2018 у справі №920/1148/17 було видано наказ.

23.02.2026 через систему «Електронний суд» Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№791) про заміну сторони у виконавчому провадженні, відповідно до змісту якої просить суд замінити у виконавчому провадженні № 78643156, яке знаходиться у провадженні Зарічного відділу Державної виконавчої служби у місті Суми Сумського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про примусове виконання наказу Господарського суду Сумської області № 920/1148/17 від 03.04.2018 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «СІКХ» (40024,м. Суми, вул. Прокофєва, буд. 36, і.к. 23291655) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, буд. 33, і.к. 40456009) орендної плати у розмірі 52533,27 грн, пені у розмірі 5475,69 грн та 1600,00 грн в рахунок відшкодування витрат зі сплати судового збору, стягувача з Департамента забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000 м. Суми, вул. Воскресенська, 8А. Код ЄДРПОУ 45913807).

Ухвалою суду від 24.02.2026 призначено розгляд заяви Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 23.02.2026 вих.№40/26дкм (вх.№791 від 23.02.2026) про заміну сторони у виконавчому провадженні на 26.02.2026, 10:10.

26.02.2026 Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№720) про проведення судового засідання за відсутності представника.

Представники сторін та заявника в судове засідання 26.02.2026 не прибули, письмових заперечень по суті заявлених вимог не надали.

Водночас відповідно до ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Дослідивши матеріали справи, подану заявником заяву, суд приходить до наступних висновків.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що обов'язковість виконання рішення є однією із засад виконання виконавчого провадження.

Частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема: верховенство права; обов'язковість судового рішення.

За змістом статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

У рішенні у справі «Янголенко проти України» від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.

Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід'ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ГПК України та Законом України «Про виконавче провадження», який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .

В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.

Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022р. № 3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27.07.2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)» було утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР. Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 року № 3176-МР затверджено Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради та визначено, що дане рішення набирає чинності з 12.01.2023р. Відповідно до пункту 1.10. Положення Управління є правонаступником ДЗРП СМР по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю. З 12.01.2023 по 12.01.2026 Управління комунального майна Сумської міської ради (далі - УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснювало повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна. Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 року № 5855-МР було утворено Департамент комунального майна Сумської міської ради (зі статусом юридичної особи), а УКМ СМР (40000, Україна, Сумська обл., місто Суми, вул. Воскресенська, б., 8А, код ЄДРПОУ 45068823) реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради. Рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025 року № 6149-МР затверджено Положення про Департамент комунального майна Сумської міської ради. Відповідно до п. 1.6. Положення, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради ( Код ЄДРПОУ 45068823) всіх майнових та немайнових прав та обов'язків, а також в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю.

У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 09.12.2019 № 2-3627/09 (провадження № 61-16520сво18) зазначено, що заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».

Таким чином, суд дійшов висновку, що Департамент комунального майна Сумської міської ради є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, а тому заява Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 23.02.2026 вих.№40/26дкм (вх.№791 від 23.02.2026) про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі №920/1148/17 підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 23.02.2026 вих.№40/26дкм (вх.№791 від 23.02.2026) про заміну сторони у виконавчому провадженні задовольнити.

2. Замінити стягувача - Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на його правонаступника - Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807)по справі №920/1148/17.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалу складено та підписано 26.02.2026.

СуддяС.В. Заєць