Рішення від 26.02.2026 по справі 910/15453/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26.02.2026Справа № 910/15453/25

За позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "УСГ" (м. Київ)

до Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (м. Київ)

про стягнення 31 336,15 грн,

Суддя Ващенко Т.М.

Секретар судового засідання Шаповалов А.М.

Представники сторін: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "УСГ" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації про стягнення 31 336,15 грн збитків за пошкодження застрахованого позивачем автомобіля внаслідок ДТП, що сталась 14.12.2023 в с. Колонщина Бучанського району Київської області по вул. Шевченка, у зв'язку з наїздом на перешкоду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.12.2026 відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

22.01.2026 до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву, в якому також викладено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для його подання.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.02.2026 поновлено процесуальний строк на подання відзиву та долучено відзив до матеріалів справи.

28.01.2026 від позивача надійшла відповідь на відзив.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Між Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Українська страхова група", як страховиком, та Приватним підприємством "Віп-Рент", як страхувальником, укладено договір №28-КАСКО-0199-2700\22-AVIS добровільного страхування наземних транспортних засобів, предметом якого є страхування майнових інтересів страхувальника, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням застрахованим ТЗ, а саме: Skoda, державний номер НОМЕР_1 . Строк дії вказаного договору встановлено з 01.01.2022 до 31.12.2023.

14.12.2023 в с. Колонщина Бучанського району Київської області по вул. Шевченка, 152 сталася дорожньо-транспортна пригода, за участю транспортного засобу Skoda, державний номер НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 .

Як зазначає позивач, дана дорожньо-транспортна пригода сталася в результаті бездіяльності відповідача щодо належного утримання ділянки дороги, що вбачається зі схеми місця ДТП від 14.12.2023 та акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 14.12.2023 в якому вказано, що експлуатаційний стан обстеженої ділянки не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги експлуатаційного стану" за такими показниками: покриття проїзної частини має: вибоїна глибиною 14 см. Та 100 х 120 см.

За страховим випадком (ДТП) позивачем складено страховий акт № СТОКА-22280 та було визначено суму страхового відшкодування в розмірі 31 336, 15 грн, виплата якої підтверджується платіжною інструкцією № 51295 від 03.01.2024.

Відповідач проти задоволення позову заперечує та зазначає, що твердження позивача, що саме Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації є відповідачем по даній справі є передчасним та необґрунтованим.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів

Відповідно до ч. 1, 2 статті 7 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільні дороги загального користування є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях. Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільні дороги загального користування поділяються на автомобільні дороги державного та місцевого значення. Перелік доріг державного значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів і фінансуються з державного бюджету, затверджує Кабінет Міністрів України один раз на три роки за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства. Перелік доріг місцевого значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів, затверджують Рада міністрів Автономної Республіки Крим та обласні державні адміністрації один раз на три роки.

Відповідно до пункту підпункту 2.1.1 пункту 2.1 Положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області метою її діяльності є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення у Київській області шляхом їх нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, ремонтів та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про дорожній рух" власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотримання норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів

Судом встановлено, що автомобільна дорога по вулиці Шевченка в селі Колонщина Бучанського району Київської області суміщається з автомобільною дорогою загального користування місцевого значення С101407 Липівка - Березівка, і яка, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 №759-р "Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення", розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 26.09.2017 № 505 "Про затвердження переліків автомобільних доріг загального користування місцевого значення Київської області" та акту приймання-передачі автомобільних доріг загального користування місцевого значення зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України до сфери управління Київської обласної державної адміністрації, затвердженого Головою Київської обласної державної адміністрації 02.01.2018, передана з балансу Служби автомобільних доріг у Київській області, яка згідно з наказом Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 31.03.2023 № Н-118 перейменована на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області, на баланс Департаменту регіонального розвитку (на той час - Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства) Київської обласної державної адміністрації.

Таким чином, Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства) Київської обласної державної адміністрації, як юридична особа, на балансі якої перебуває автомобільна дорога по вулиці Шевченка в селі Колонщина Бучанського району Київської області яка суміщається з автомобільною дорогою загального користування місцевого значення С101407 Липівка - Березівка, є належним відповідачем у даній справі.

За доводами позивача, причиною пошкодження застрахованого транспортного засобу є порушення відповідачем норм правил з утримання автомобільних доріг.

З огляду на викладене та відповідно до умов страхування, позивач поніс збитки в розмірі 31 336, 15 грн, які просить стягнути з відповідача.

Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Статтею 1192 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо інше не встановлено законом, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Статтею 27 Закону України "Про страхування" та статтею 993 Цивільного кодексу України визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Згідно з п.2.12 Правил дорожнього руху України, власник транспортного засобу має право на відшкодування збитків, завданих унаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки дорожнього руху.

Частиною 3 статті 14 та частиною 1 статті 16 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

Так, відповідно до ДСТУ 3587-97, автомобільні дороги, вулиці і дороги населених пунктів та залізничні переїзди повинні на період їх експлуатації підтримуватися у справному стані і забезпечувати безпеку руху транспортних засобів та пішоходів, У всіх випадках у разі виявлення будь-яких відхилень від вимог цього стандарту, а також на період проведення дорожніх робіт повинні негайно встановлюватися технічні засоби організації дорожнього руху та вводитися обмеження швидкості.

Згідно із пп. 3.1.1- 3.1.2. ДСТУ 3587-97, покриття проїзної частини не повинно мати осідань, вибоїн, напливів чи інших деформацій, що утруднюють рух транспортних засобів. Гранична глибина окремих осідань, вибоїн не повинна перевищувати 4 см для доріг І - ІІЇ категорій і груп А, Б вулиць і доріг населених пунктів; 6 см - для решти категорій і груп. Гранична висота напливів не повинна перевищувати 2 см для доріг І - III категорій і груп А, Б і В вулиць і доріг населених пунктів; 4 см - для решти категорій і груп. У разі перевищення зазначених розмірів окремих осідань, ям, вибоїн, напливів максимальні терміни їх ліквідації не повинні перевищувати 5 днів.

Відповідно до статі 10 Закону України "Про автомобільні дороги" у редакції Закону, чинній на час дорожньо-транспортної пригоди, державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України (правонаступником якої відповідно до Указу Президента України № 456/2011 "Про Положення про Державне агентство автомобільних, доріг України" є Державне агентство автомобільних доріг України), що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про автомобільні дороги" у тій же редакції Закону, органом управління є орган, призначений для управління автомобільними дорогами (вулицями), забезпечення їх функціонування, розвитку та фінансування.

Державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державне агентство автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, який має свої органи управління на місцях.

Автомобільна дорога по вулиці Шевченка в с. Колонщина Бучанського району Київської області суміщається з автомобільною дорогою загального користування місцевого значення СІ01407 Липівка - Березівка, і яка, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 №759-р «Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення», розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 26.09.2017 № 505 "Про затвердження переліків автомобільних доріг загального користування місцевого значення Київської області" та акту приймання-передачі автомобільних доріг загального користування місцевого значення зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України до сфери управління Київської обласної державної адміністрації, затвердженого Головою Київської обласної державної адміністрації 02.01.2018, передана з балансу Служби автомобільних доріг у Київській області, яка згідно з наказом Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 31.03.2023 Н-118 перейменована на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області, на баланс Департаменту регіонального розвитку (на той час - Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства) Київської обласної державної адміністрації.

За змістом статті 29 Закону, у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок ДТП, з евакуацією транспортного засобу з місця ДТП до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент ДТП, чи до місця здійснення ремонту на території України.

Дослідивши зібрані у матеріалах справи докази, суд встановив, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 31 336,15 грн є обґрунтованими, доведеними та відповідачем належним чином у встановленому законом порядку не спростовані, відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. (ч. ч. 1, 2 ст. 73 ГПК України).

Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).

Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. ст. 76, 77 ГПК України).

Положеннями ст. 86 ГПК України унормовано наступне. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (04119, м.Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд.40; ідентифікаційний код 21467647) на користь на користь Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "УСГ" (03038, м. Київ, вул. Федорова Івана, буд. 32, літ. А; ідентифікаційний код 30859524) 31 336 (тридцять одну тисячу триста тридцять шість) грн 15 коп. страхового відшкодування та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Суддя Т.М. Ващенко