79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"19" лютого 2026 р. Справа № 914/2933/24
Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:
Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,
Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,
та представників:
від позивача - Загоруйко О.С.
від відповідача - Сигляк І.Я.
розглянувши апеляційну скаргу Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, вих.№63-02/8311е від 07 жовтня 2025 року
на рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року (повний текст підписано 15.09.2025), суддя Стороженко О.Ф.
у справі № 914/2933/24
за позовом Виконавчого комітету Луцької міської ради, м. Луцьк
до відповідача Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
про визнання недійсним рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024
встановив:
26 листопада 2024 року Виконавчий комітет Луцької міської ради звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача - Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2933/24 позов задоволено: визнано недійсним рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024.
Рішення суду мотивоване тим, що не відповідає фактичним обставинам висновок відповідача, який зазначений в оспорюваному рішенні від 26.09.2024, про те, що дії позивача з прийняття рішення №232-1 від 12.04.2023 є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції (статей 15, 50 Закону «Про захист економічної конкуренції») у вигляді антиконкурентних дій, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах. Суд виснував, що відповідачем не доведено можливості обмеження нормами Правил та Положення (затверджених рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради №232-1 від 12.04.2023) економічної конкуренції (змагальності) для певних суб'єктів господарювання порівняно з іншими суб'єктами, які мають намір розміщення на території Луцької міської територіальної громади тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Суд, врахувавши вимоги чинного законодавства та керуючись нормами ст.19 Конституції України і ст.24 (ч.3) ЗУ «Про місцеве самоврядування», виснував, що Виконавчий комітет Луцької міської ради, як виконавчий орган місцевого самоврядування, діяв на підставі, в межах та у спосіб, передбачені Конституцією і Законами України.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач - Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2933/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Зокрема, зазначає, що Виконком, прийнявши рішення від 12.04.2023 № 232-1, яким затверджені Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, норми яких не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.10.2011 № 244, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068 (із змінами) та встановлюють додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах. У зв'язку з наведеним відповідачем і було прийнято рішення від 26.09.2024 № 63/106-р/к, яким такі дії Виконкому визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч.1 ст.15 та п.3 ст.50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» є таким, що прийняте всупереч принципу належного врядування та містить внутрішні логічні суперечності. Наголошує, що Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України не ставить питання щодо скасування повністю процедури проведення конкурсу на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, визначеної Правилами розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, затвердженими рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.04.2023 № 232-1, а лише скасування певних процедурних моментів конкурсу, а саме: зменшення або скасування гарантійного внеску, який необхідно сплатити учасникам конкурсу, а також скасування договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою, який укладається з суб'єктом, який цей конкурс виграв. Хоча сам конкурс також не передбачений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244. Водночас вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що в діях позивача відсутні порушення вимог антиконкурентного законодавства.
Представник відповідача (скаржника) в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив такі задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2933/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.
Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 26 вересня 2024 року Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 63/106-р/к у справі № 63/7-01-42-2024, яким:
1) визнано дії Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо прийняття рішення №232-1 від 12.04.2023 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджено Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, норми яких не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011) та встановлюють додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч.1 ст.15, п.3 ст.50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах;
2) зобов'язано Виконавчий комітет Луцької міської ради припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у п.1 рішення, у тримісячний строк.
Адміністративною колегією у рішенні, зокрема встановлено:
Виконкомом прийнято Рішення від 12.04.2023 № 232-1 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджені Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (п.33). Ці Правила повинні відповідати вимогам Порядку (п.34).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки. Паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності (п.п.35, 36).
Порівняльним аналізом положень Порядку і Правил встановлено, що окремі положення Правил не відповідають вимогам Порядку в частині встановлення неправомірних вимог для суб'єктів господарювання щодо надання переліку документів для отримання Висновку про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС та паспорта прив'язки ТС: подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, укладення додаткових договорів для суб'єктів господарювання щодо отримання/продовження паспорта прив'язки ТС з метою провадження підприємницької діяльності, а також вимоги щодо сплати гарантійного внеску, до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС, у розмірі дванадцятимісячної плати (п.37).
Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.42).
Відповідно до пункту 2.3 Порядку до Заяви додаються: -графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 креслення контурів ТС з прив'язкою до місцевості; -реквізити замовника (найменування, ПІБ, місцезнаходження ТС, контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності; -цей перелік документів є вичерпним (п.43).
Згідно з п.2.4 Порядку для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам, відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації (п.44).
Відповідно до п.2.5 Порядку про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам, замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (п.43).
Пунктом 2.6 Порядку визначено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: -схему розміщення ТС; -ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має у своєму складі архітектора і має відповідний кваліфікаційний сертифікат або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; -технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж; -зазначені документи замовником отримуються самостійно (п.46).
Пунктом 2.13 Порядку забороняється, при оформленні паспорта прив'язки ТС, вимагати від замовників додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом і цим Порядком (п.48).
Відповідно до пункту 2.14 Порядку паспорт прив'язки ТС не надається за умов: -подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 Порядку; -подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 Порядку; ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається (п.49).
Єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС Порядком передбачено управління містобудування та архітектури, а виключними підставами для надання відмови у його оформленні - невідповідність намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації та будівельним нормам (на початковій стадії) або ж подання замовником неповного пакету документів чи недостовірних відомостей (на стадії оформлення паспорта прив'язки ТС) (п.50).
У пунктах 51-57 рішення АМК встановлено, що натомість, Правилами, затвердженими рішенням Виконкому Луцької міської ради, визначено наступний механізм отримання замовником паспорту прив'язки ТС згідно з пунктами:
-3.2. Суб'єкт господарювання (замовник), який має намір розміщувати ТС, звертається до відповідного виконавчого органу Луцької міської ради із: - заявою встановленого зразка про можливість розміщення/продовження розміщення ТС з вказаними реквізитами замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові / місцезнаходження ТС / контактна інформація), напрямом підприємницької діяльності та періодом розміщення і функціонування ТС; - топографо-геодезичною зйомкою М 1:500 місця розміщення ТС, виконаною спеціалізованою організацією/суб'єктом господарювання/з наявним відповідним сертифікатом на виконання топографо-геодезичних робіт, перевіреною та внесеною в електронну карту міста уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради (терміном давності не більше одного року з дати звернення); - графічною схемою розміщення ТС, виконаною у довільній формі, в тому числі з кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості та вказаними розмірами ТС, площею по зовнішньому контуру ТС (для нових ТС, та у разі зміни площі та/або архітипу ТС) або копією паспорта прив'язки (у випадку продовження паспорта прив'язки ТС без змін); - витягом з протоколу конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС на території Луцької міської територіальної громади (не пізніше 60 днів від дати проведення конкурсу - для нових ТС); - копіями правовстановлюючих документів на землю (за наявності) (право власності, право постійного користування, договір оренди/суборенди крім договорів, укладених з Луцькою міською територіальною громадою); - кольоровим фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди) ТС, які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду панорамним кольоровим фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови (об'ємне зображення в комп'ютерній графіці).
-3.3. Відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам визначає уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня реєстрації зазначеної заяви.
-3.4. Про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляє уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів шляхом надання Висновку про відповідність намірів щодо місця розташування ТС, або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС. Висновок про відповідності намірів додатково візують керівники або уповноважені особи структурних підрозділів Луцької міської ради з питань: містобудування та архітектури, земельних ресурсів, екології, економічної політики, юридичних питань, муніципальної варти.
-3.5. За умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради отримує від відповідних виконавчих органів Луцької міської ради та /або державних органів інформацію стосовно наявності державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця з відповідними видами діяльності та, в разі необхідності, інформацію щодо статусу земельної ділянки, відсутності заборгованості з платежів за користування землею (територією, окремими елементами благоустрою) місця розміщення ТС.
-3.6. На підставі поданих документів та наявності позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради готує проект рішення виконавчого комітету міської ради щодо погодження розміщення/продовження розміщення та функціонування ТС, зазначаючи у пояснювальній записці до рішення Виконавчого комітету про погодження відповідними керівниками або уповноваженими особами структурних підрозділів Луцької міської ради.
-3.7. У разі ухвалення рішення Виконавчим комітетом міської ради щодо погодження або відмови у розміщенні ТС, у п'ятиденний термін уповноважений орган Луцької міської ради інформує про прийняте рішення заявника.
Тобто, дозвіл у вигляді рішення Виконкому є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС, що суперечить пункту 2.13 розділу II Порядку, яким передбачено, що при оформлені паспорту прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримувати погодження, не передбачені законом і Порядком (п.58).
Отже, всупереч вимогам пунктів 2.3 та 2.13 Порядку, Виконком у пунктах 3.2 та 3.6 Правил встановив не передбачені законодавством вимоги для отримання паспорта прив'язки ТС щодо надання кольорового фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди ТС), які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду - панорамного кольорового фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому за умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС. Таким чином, положення пунктів 3.2 та 3.6 Правил встановлює додаткові, не передбачені Порядком, вимоги до замовників (п.59-60).
Крім того, за результатами аналізу пункту 3.8. Правил, встановлено наступний алгоритм для оформлення/продовження паспорта прив'язки ТС:
-3.8.1. Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається не пізніше 20 днів після ухвалення рішення до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС та заявою до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради щодо оформлення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (далі - Договір), та додає: - графічну схему розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо- геодезичній основі М 1:500 (термін давності не більше одного року з дати звернення) суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо), згідно з додатком 1 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»; - ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для нових ТС або у разі зміни зовнішнього вигляду ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1 до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»), або фото в реальному часі в разі продовження розміщення ТС без змін; - технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж (п.61).
В результаті проведеного порівняння виявлено невідповідність окремих положень Правил вимогам Порядку, зокрема в підпункті 3.8.1 Правил зазначено необхідність звернення замовника, при оформленні паспорта прив'язки ТС, із заявою до Управління майном комунальної власності Луцької міської ради для оформлення Договору з наданням документів, що не передбачено Порядком. Єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС згідно з пунктом 2.4 Порядку визначено управління містобудування та архітектури (п.п.62, 63).
Водночас всупереч вимогам пункту 2.14 Порядку, пунктом 3.14 Правил визначено, що паспорт прив'язки не надається замовнику за умов: - надання неповного пакета документів; - подання недостовірних відомостей; - не укладення договору на прибирання території та вивіз сміття; - не укладення договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади протягом 20 днів є підставою для скасування рішення виконавчого комітету міської ради за поданням відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради (п.64).
Крім того, пунктом 2 Рішення Виконкому від 12.04.2023 № 232-1 затверджено Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (Положення про проведення конкурсу), в пункті 1.4 якого зазначено: «гарантійний внесок - грошова сума, яку сплачує учасник конкурсу, як гарантію участі та виконання своїх зобов'язань у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, визначеної відповідно до Методики розрахунку плати за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, затвердженої Рішенням міської ради від 22.02.2023 №41/96 «Про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади» (п.65).
Зазначений гарантійний внесок у розмірі річної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності суперечить критеріям визначення переможця конкурсу згідно з пунктом 5.5 Положення про проведення конкурсу, а саме, що «Переможцем конкурсу визначається особа, що запропонувала найвищий розмір місячної плати за користування елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС» (п.66).
Вимога щодо сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу створює додаткове фінансове навантаження для суб'єкта господарювання та є додатковим бар'єром вступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, а також може мати негативний наслідок для конкуренції на цьому ринку у вигляді її обмеження (п.67).
Таким чином, Рішенням Виконкому №232-1 від 12.04.2023 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади» створено додаткові перешкоди для суб'єктів господарювання, які мають намір розмістити ТС в межах Луцької міської територіальної громади (п.68).
На вимогу Відділення щодо переліку документів, які необхідно додати до заяви про надання/продовження строку дії паспорта прив'язки ТС Виконком не пояснив необхідність надання заяви до відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради (п.3.8.1 Правил) та відмови в наданні паспорта прив'язки за умов відсутності укладених договорів (п.3.14 Правил), що не передбачено Порядком (п.71).
У п.72 рішення АМК зазначено, що оскільки пунктом 2.13 Порядку забороняється, при оформленні паспорта прив'язки ТС, вимагати від замовників додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом і Порядком, а також не допускається неподання паспорта прив'язки з інших підстав, крім передбачених пунктом 2.14 Порядку, тому такі дії Виконкому можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг у ТС.
На питання Відділення щодо правових підстав внесення учасником конкурсу гарантійного внеску у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності Виконком зазначив, що після закінчення конкурсу гарантійний внесок повертається учасникам конкурсу (крім переможця), а учаснику, який переміг у конкурсі, вказані кошти зараховуються в рахунок оплати за користування окремими елементами благоустрою міської комунальної власності для розміщення тимчасової споруди. Водночас, Виконком не зазначив, що згідно з пунктом 3.6 Положення про проведення конкурсу, у разі відмови переможця від підписання протоколу або договору учасником конкурсу, якому надається таке право, гарантійний внесок цьому учаснику не повертається, а зараховується до бюджету Луцької міської територіальної громади (п.п.73-74).
Також, відповідно до пункту 5.5 Положення визначено, що у разі відмови переможця підписувати протокол, право переможця та підпису протоколу надається наступному учаснику, що запропонував найвищий розмір місячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасової споруди. Якщо і друга особа відмовляється від підпису протоколу, конкурс вважається таким, що не відбувся, гарантійні внески цих учасників не повертаються, а зараховуються до бюджету Луцької міської територіальної громади. Отже, у випадку відмови переможця підписати протокол, Виконкомом передбачено можливість визначення переможцем конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС учасника, який зайняв 2 місце, тому зазначена відмова переможця конкурсу не несе негативних вимог для Луцької міської ради (п.п.75, 76).
Встановлені Виконкомом додаткові адміністративні бар'єри - подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради; укладення додаткових договорів для суб'єктів господарювання щодо отримання/продовження паспорта прив'язки ТС з метою провадження підприємницької діяльності; вимога щодо сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС, у розмірі дванадцятимісячної плати; вимога щодо надання не передбачених Порядком документів та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому, який є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС, створюють перешкоди для вступу на ринок відповідних послуг, а також створюють додаткове фінансове навантаження та є безпідставними (п.77).
Таким чином, Виконкомом в Правилах встановлено необґрунтовані вимоги щодо надання окремих документів для суб'єктів господарювання, які бажають здійснювати підприємницьку діяльність у ТС на території Луцької міської територіальної громади (п.78).
В період воєнного стану, який діє у нашій державі, на територію західної частини України здійснюється релокація бізнесу (в тому числі і малого підприємництва), який в подальшому здійснює наповнення місцевих бюджетів, а створення додаткових адміністративних бар'єрів, зокрема і на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, не передбачених чинним законодавством України (подання заяви до відділу Управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, укладення додаткових договорів, сплата гарантійного внеску до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС у розмірі дванадцятимісячної плати, вимога щодо надання не передбачених Порядком документів та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому, який є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС), матиме безпосередньо негативний вплив на конкуренцію на зазначеному ринку (п.79).
У п.107 рішення АМК викладено висновки про те, що застосування положень Правил могло призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, оскільки Виконкомом встановлено необґрунтовані вимоги щодо розміщення ТС, а саме: подання заяви до відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради; укладення додаткових договорів; сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС у розмірі дванадцятимісячної плати; вимога щодо надання не передбачених Порядком документів (кольорового фото ТС з прилеглою територією/панорамного кольорового фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови та отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому, який є підставою для оформлення паспорту прив'язки ТС).
Враховуючи наведені вище обставини відповідачем 26 вересня 2024 року прийнято рішення № 63/106-р/к у справі № 63/7-01-42-2024, яким визнано дії Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо прийняття рішення №232-1 від 12.04.2023 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджено Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади, норми яких не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 244 від 21.10.2011) та встановлюють додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч.1 ст.15, п.3 ст.50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах; зобов'язано Виконавчий комітет Луцької міської ради припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції у тримісячний строк.
У листопаді 2024 року Виконавчий комітет Луцької міської ради звернувся до суду з цим позовом до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024.
Як зазначалося вище, рішенням суду першої інстанції позовні вимоги задоволено в повному обсязі, проте, колегія суддів з таким висновком місцевого господарського суду не погоджується, з огляду на наступне:
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.7 ЗУ «Про Антимонопольний комітет України» у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження: 1) розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; 2) приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб'єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію. (ч.ч.1, 2 ст.4 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»).
В силу ч.ч.1,2 ст.35 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняття розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі. При розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України: збирають і аналізують документи, висновки експертів, пояснення осіб, іншу інформацію, що є доказом у справі, та приймають рішення у справі в межах своїх повноважень; отримують пояснення осіб, які беруть участь у справі, або будь-яких осіб за їх клопотанням чи з власної ініціативи.
За результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції (ч.1 ст.48 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»).
Згідно з ст.60 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення, розпорядження органу Антимонопольного комітету України, передбачені статтями 36 і 48 цього Закону, до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, розпорядження. Зазначений строк не підлягає поновленню.
Відповідно до ст.59 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації, узгоджених дій відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для зміни, скасування чи визнання недійсним рішення тільки за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.
Поряд з цим, статтею 1 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
В силу ч.1 ст.50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема є: антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
Згідно з ч.1 ст.15 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
Антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, є надання окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції (ч.2 ст.15 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»).
При цьому, норма статті 15 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» визнає порушенням законодавства про захист економічної конкуренції вказані в ній дії (бездіяльність) не лише в разі призведення ними до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, а й у разі можливості такого призведення.
Сама можливість настання негативних наслідків для конкуренції є достатньою умовою визнання дій, передбачених частинами першою та другою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. (Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.03.2024 у справі № 914/3068/22, від 17.08.2021 у справі № 904/4062/20, від 26.05.2020 у справі № 920/768/19).
Так, відповідно до ч.ч.2-4 ст.28 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/20068, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок).
Пунктом 2.2 Порядку визначено, що замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: - графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; - реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності. Цей перелік документів є вичерпним (п.2.3 Порядку).
Відповідно до п.2.4 Порядку для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Згідно з п.2.5 Порядку про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: - схему розміщення ТС (додаток 1); - ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); - технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно (п.2.6 Порядку).
Пунктом 2.12 Порядку визначено, що паспорт прив'язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
В силу п.2.13 Порядку при оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.
Відповідно до п.2.14 Порядку паспорт прив'язки ТС не надається за умов: - подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; - подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.
З наведених вище положень вбачається, що єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС Порядком визначено управління містобудування та архітектури, а виключними підставами для надання відмови у його оформленні - невідповідність намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації та будівельним нормам (на початковій стадії) або ж подання замовником неповного пакету документів або недостовірних відомостей (на стадії оформлення паспорта прив'язки ТС).
Прийняте відповідачем рішення від 12.04.2023 № 232-1 «Про Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади», яким затверджено Правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (надалі Правила) та Положення про проведення конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (надалі - Положення), не відповідає положенням Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.10.2011 № 244, та встановлює додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах.
Затвердженими позивачем Правилами визначено такий механізм отримання замовником паспорту прив'язки ТС згідно з його пунктами:
«3.2. Суб'єкт господарювання (замовник), який має намір розміщувати ТС, звертається до відповідного виконавчого органу Луцької міської ради із:
- заявою встановленого зразка про можливість розміщення/продовження розміщення ТС з вказаними реквізитами замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові / місцезнаходження ТС / контактна інформація), напрямом підприємницької діяльності та періодом розміщення і функціонування ТС;
- топографо-геодезичною зйомкою М 1:500 місця розміщення ТС, виконаною спеціалізованою організацією / суб'єктом господарювання / з наявним відповідним сертифікатом на виконання топографо-геодезичних робіт, перевіреною та внесеною в електронну карту міста уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради (терміном давності не більше одного року з дати звернення);
- графічною схемою розміщення ТС, виконаною у довільній формі, в тому числі з кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості та вказаними розмірами ТС, площею по зовнішньому контуру ТС (для нових ТС, та у разі зміни площі та/або архітипу ТС) або копією паспорта прив'язки (у випадку продовження паспорта прив'язки ТС без змін);
- витягом з протоколу конкурсу на оформлення права на користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС на території Луцької міської територіальної громади (не пізніше 60 днів від дати проведення конкурсу - для нових ТС);
- копіями правовстановлюючих документів на землю (за наявності) (право власності, право постійного користування, договір оренди/суборенди крім договорів, укладених з Луцькою міською територіальною громадою);
- кольоровим фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди) ТС, які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду - панорамним кольоровим фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови (об'ємне зображення в комп'ютерній графіці).
3.3. Відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам визначає уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня реєстрації зазначеної заяви.
3.4. Про відповідність намірів щодо місця розміщення ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляє уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів шляхом надання Висновку про відповідність намірів щодо місця розташування ТС, або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС. Висновок про відповідності намірів додатково візують керівники або уповноважені особи структурних підрозділів Луцької міської ради з питань: містобудування та архітектури, земельних ресурсів, екології, економічної політики, юридичних питань, муніципальної варти.
3.5. За умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради отримує від відповідних виконавчих органів Луцької міської ради та /або державних органів інформацію стосовно наявності державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця з відповідними видами діяльності та, в разі необхідності, інформацію щодо статусу земельної ділянки, відсутності заборгованості з платежів за користування землею (територією, окремими елементами благоустрою) місця розміщення ТС.
3.6. На підставі поданих документів та наявності позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС, уповноважений орган з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради готує проект рішення виконавчого комітету міської ради щодо погодження розміщення/продовження розміщення та функціонування ТС, зазначаючи у пояснювальній записці до рішення Виконавчого комітету про погодження відповідними керівниками або уповноваженими особами структурних підрозділів Луцької міської ради.
3.7. У разі ухвалення рішення Виконавчим комітетом міської ради щодо погодження або відмови у розміщенні ТС, у п'ятиденний термін уповноважений орган Луцької міської ради інформує про прийняте рішення заявника.».
Відтак, позивачем всупереч вимог пунктів 2.3 та 2.13 Порядку, у пунктах 3.2 та 3.6 Правил встановлено не передбачені вимоги замовникам для отримання паспорта прив'язки ТС щодо надання: 1) кольорового фото ТС з прилеглою територією для благоустрою (для суб'єктів господарювання існуючих (встановлених у попередні періоди) ТС, які звертаються для отримання послуги повторно, в разі пропозиції розміщення нової ТС або зміни зовнішнього вигляду - панорамного кольорового фото місця розміщення ТС з комп'ютерним макетом ТС та благоустроєм прилеглої території на фоні оточуючої забудови; 2) отримання дозволу у вигляді рішення Виконкому за умови позитивного Висновку про відповідність намірів щодо розміщення ТС.
Крім цього, у п.3.8. Правил встановлено такий алгоритм для оформлення / продовження паспорта прив'язки ТС:
« 3.8.1. Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається не пізніше 20 днів після ухвалення рішення до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури Луцької міської ради із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС та заявою до відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради щодо оформлення Договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади (далі - Договір), та додає:
- графічну схему розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1:500 (термін давності не більше одного року з дати звернення) суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо), згідно з додатком 1 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»;
- ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для нових ТС або у разі зміни зовнішнього вигляду ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1 до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»), або фото в реальному часі в разі продовження розміщення ТС без змін;
- технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.».
З огляду на наведене, зазначені положення Правил не відповідають вимогам Порядку в частині необхідності звернення замовника при оформленні паспорта прив'язки ТС із заявою до управління майном комунальної власності Луцької міської ради для оформлення Договору з наданням документів, що не передбачено Порядком. Водночас, єдиним відповідальним органом у складі виконавчого органу відповідної міської ради в процесі оформлення паспортів прив'язки ТС згідно з пунктом 2.4 Порядку визначено управління містобудування та архітектури.
Пунктом 3.14 Правил визначено, що «Паспорт прив'язки не надається замовнику за умов: - надання неповного пакета документів; - подання недостовірних відомостей; - не укладення договору на прибирання території та вивіз сміття; - не укладення договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади протягом 20 днів є підставою для скасування рішення виконавчого комітету міської ради за поданням відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради.».
Наведене положення суперечить п.2.14 Порядку, яким прямо заборонено ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав, ніж ті, які визначені в цьому пункті (а саме: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку та подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку).
Крім цього, в п.1.4 затвердженого позивачем Положення про проведення конкурсу зазначено про те, що «гарантійний внесок - грошова сума, яку сплачує учасник конкурсу, як гарантію участі та виконання своїх зобов'язань у розмірі дванадцятимісячної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, визначеної відповідно до Методики розрахунку плати за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності, затвердженої рішенням міської ради від 22.02.2023 № 41/96 «Про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території Луцької міської територіальної громади».
Зазначений гарантійний внесок у розмірі річної плати за користування окремими елементами благоустрою комунальної власності суперечить критеріям визначення переможця конкурсу згідно з пунктом 5.5 Положення про те, що переможцем конкурсу визначається особа, що запропонувала найвищий розмір місячної плати за користування елементами благоустрою комунальної власності для розміщення ТС.
Разом з тим, вимога щодо сплати гарантійного внеску до початку проведення конкурсу створює додаткове фінансове навантаження для суб'єкта господарювання та є додатковим бар'єром вступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в ТС, а також може мати негативний наслідок для конкуренції на цьому ринку у вигляді її обмеження.
Виконання органами місцевого самоврядування зобов'язання щодо сприяння розвитку конкуренції та не вчинення будь-яких дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію, здійснюється шляхом створення, відповідно до вимог чинного законодавства, умов, за яких здобуття суб'єктами господарювання переваг над іншими суб'єктами господарювання повинно відбуватися саме завдяки власним досягненням, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначити умови обороту товарів на ринку, чим забезпечується змагальність між суб'єктами господарювання, що є головною ознакою конкуренції.
Недотримання зазначених принципів призводить до обмеження конкуренції та, відповідно, до нездійснення органами місцевого самоврядування заходів, які сприяють розвитку конкуренції, здійснення яких є одним із заходів, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму.
Відтак, враховуючи наведені вище обставини, рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.04.2023 № 232-1, яким затверджено відповідні Правила та Положення, створено перешкоди для суб'єктів господарювання, які мають намір розмістити ТС в межах Луцької міської територіальної громади; встановлено додаткові адміністративні бар'єри доступу на ринок реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, у зв'язку з чим, в оспорюваному рішенні Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України дійшло правильного та обґрунтованого висновку про визнання дій Виконавчого комітету Луцької міської ради, які полягали у прийнятті рішення від 12.04.2023 № 232-1, - порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч.1 ст.15, п.3 ч.1 ст.50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку реалізації товарів, робіт, послуг в тимчасових спорудах, та зобовязання позивача припинити таке порушення.
При цьому, позивачем не спростовано обставини, встановлених Адміністративною колегією Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у рішенні від № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 02 липня 2019 року у справі № 910/23000/17, господарські суди у розгляді справ про визнання недійсними рішень АМК не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами АМК, але при цьому зобов'язані перевіряти правильність застосування органами АМК відповідних правових норм.
Дослідивши матеріали господарської справи, судом встановлено, що рішення Адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024 відповідає вимогам чинного законодавства, поряд з тим, судом не встановлено порушень органом АМК правових норм при прийнятті вказаного рішення.
Натомість місцевий господарський суд всупереч пунктам 1, 2 частини першої, частини четвертої статті 7, статті 19 ЗУ «Про Антимонопольний комітет України» та статті 48 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», фактично, перейняв виключні повноваження органу Антимонопольного комітету України щодо розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та визначив відсутність порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене ч.1 ст.15, п.3 ч.1 ст.50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції».
Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Відповідно до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи все наведене вище, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав, передбачених статтею 59 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», для визнання недійсним правильного по суті рішення Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від № 60/106-р/к від 26.09.2024 у справі № 63/7-01-42-2024.
Слід зазначити, що суд першої інстанції не врахував встановлених вище обставин та дійшов помилкового висновку про задоволення позову.
Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Статтею 275 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Згідно з ч.1 ст.277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Беручи до уваги все наведене вище, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги; скасування рішення місцевого господарського суду та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ч.14 ст.129 ГПК України якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Враховуючи положення ст.129 ГПК України, з позивача на користь скаржника слід стягнути 3 633,60 грн - у відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги. Судовий збір за подання позовної заяви слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст.129, 236, 270, 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,
ухвалив:
Апеляційну скаргу Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволити.
Рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2933/24 скасувати.
Ухвалити нове рішення. У задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Виконавчого комітету Луцької міської ради (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19; ідентифікаційний код - 04051327) на користь Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79005, м. Львів, вул. Коперника, 4; ідентифікаційний код - 20812013) 3 633,60 грн - у відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
На виконання постанови видати наказ.
Матеріали справи № 914/2933/24 повернути до Господарського суду Львівської області.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку, у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.
Повну постанову складено 19 лютого 2026 року
Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.
Суддя Бойко С.М.
Суддя Бонк Т.Б.