Долинський районний суд Кіровоградської області
110 м. м. Долинська Кропивницький район Кіровоградська область Україна 28500
Справа № 388/438/26
Іменем України
25.02.2026 рокум. Долинська
Слідчий суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянув клопотання начальника Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024120040000137 від 22 листопада 2024 року, кримінально-правова кваліфікація кримінального правопорушення ч. 1 ст. 364 КК України, про арешт майна,
Начальник Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 (далі - прокурор) звернувся до слідчого судді з цим клопотанням, мотивуючи клопотання тим, що здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024120040000137 від 22 листопада 2024 року.
Під час досудового розслідування встановлено, що розпорядженням Устинівського селищного голови Кіровоградської області № 292-к від 15 грудня 2021 року «Про призначення ОСОБА_4 », ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради з 16 грудня 2021 року.
Згідно з Положенням про відділ освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади селищним головою у відповідності до законодавства, начальник відділу представляючи інтереси громади у галузі освіти, молоді та спорту у відносинах з юридичними та фізичними особами: здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов'язки і ступінь відповідальності працівників відділу; планує роботу відділу освіти, молоді та спорту і аналізує стан її виконання; розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу, несе відповідальність за їх використання в межах кошторисних призначень.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради начальник:
п. 1.1 у своїй роботі керується Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими міжнародними договорами та правовими актами, ратифікованими Верховною Радою України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», іншими законами України з питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування, в тому числі, в сфері освіти, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України та наказами Міністерства освіти та науки України, органів управління освітою, Регламентом Устинівської селищної ради, рішеннями Устинівської селищної ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями Устинівського селищного голови, а також Положенням про відділ освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради та цією посадовою інструкцією;
п. 1.5 здійснює керівництво роботою навчальних закладів, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування;
п. 2.3 здійснює керівництво діяльністю відділом, забезпечує виконання покладених на відділ завдань;
п. 2.4 несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності відділу;
п. 2.8 розпоряджається коштами в межах затвердженого Устинівською селищною радою кошторису, для виконання покладених на відділ завдань;
п. 4.1 несе відповідальність за неякісне і несвоєчасне виконання посадових обов'язків;
п. 4.5 несе відповідальність за виконання покладених на відділ завдань, законність прийнятих ним рішень та за дотримання фінансової дисципліни.
Таким чином, начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 на постійній основі виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарській функції в державній установі, тобто згідно з Приміткою до ст. 364 КК України є службовою особою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень і способом, передбачений Конституцією і законами України.
Згідно з Преамбулою до Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару ; покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.
Відповідно до роз'яснення Міністерства економічного розвитку торгівлі України від 27 жовтня 2016 року № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю у залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Відповідно до вимог ст. ст. 632, 638 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору та установлюється за домовленістю сторін.
Пунктами 3-7 розділу Х Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 38 цього розділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Постанова Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі», а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану (постанови Верховного Суду від 18 червня 2024 року у справі № 922/2595/23, від 1 жовтня 2024 року у справі № 918/779/23).
Відповідно до п. 19 цих Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
У порушення вищевказаних вимог законодавства начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно, всупереч інтересам служби, в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ», зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог передбачених Преамбулою, ст. ст. 5, 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 19 Особливостей уклала додаткові угоди до Договору № 72 від 25 липня 2024 року про закупівлю вугілля кам'яного, якими безпідставно подовжено строк поставки товару та збільшено ціну за тонну вугілля, чим завдала істотної шкоди державним інтересам.
Так, 14 червня 2024 року в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено інформацію про закупівлю відділом освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради (код ЄДРПОУ 43954244) товару «Вугілля кам'яне ДГ (13-100) (Код ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 09110000-3 Тверде паливо)» в кількості 394 т (UA-224-06-14-0000044-а) з очікуваною вартістю товару 5122000 грн.
За результатами закупівлі відділом освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради (код ЄДРПОУ 43954244) укладено з ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 44959746) договір про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року. Сторони Договору погодили всі його істотні умови, в тому числі, предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за Договором, що узгоджується з приписами Закону України «Про публічні закупівлі».
Пунктом 1.1 Договору визначено, що постачальник зобов'язується поставити товар - кам'яне вугілля марки ДГ (13-100) кількістю 394 т.
Згідно з п. п. 3.1, 3.2 загальна вартість Договору становить 2714660 грн без ПДВ. Ціна цього Договору може бути зменшена у зв'язку зі зміною реального фінансування видатків за взаємною згодою сторін.
Згідно з п. 3.3 Договору ціна на товар включає у себе вартість: упаковки товару, доставки (транспортування) товару до місця поставки, всі податки, збори та інші обов'язкові платежі, що сплачуються Постачальником, вартість страхування (за потреби), завантаження, розвантаження, та всі інші витрати Постачальника, пов'язані з виконанням цього Договору.
Відповідно до п. 5.3 Договору строк поставки товару визначено до 31 серпня 2024 року.
Пунктом 12.1 передбачено, що істотні умови Договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
У подальшому, в період з 30 серпня по 31 жовтня 2024 року (точних дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) до начальника відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 звернулася невстановлена в ході досудового розслідування особа з пропозицією укласти ряд додаткових угод до договору про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року, якими безпідставно продовжити строк поставки товару, збільшити вартість вугілля за одиницю товару, після чого у ОСОБА_4 виник умисел на зловживання своїм службовим становищем, а саме його використання всупереч інтересам служби в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ», з метою одержання неправомірної вигоди для даного підприємства, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Після цього , начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , будучи службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно та цілеспрямовано, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ», з метою отримання даним товариством неправомірної вигоди, в порушення вимог передбачених Преамбулою, ст. ст. 5, 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 19 Особливостей в приміщенні відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради за адресою: вул. Ювілейна, 6, с-ще Устинівка, Кропивницький район, Кіровоградська область безпідставно, без будь-якого документального підтвердження виникнення та наявності об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження та без будь-яких доказів, які б підтверджували існування обставин, з якими закон пов'язує можливість продовження строку виконання зобов'язань щодо передачі товару за Договором, 30 серпня 2024 року підписала з ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» в особі його директора ОСОБА_5 додаткову угоду № 1 до договору про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року, відповідно до якої сторони змінили строк (термін) поставки товару до 1 жовтня 2024 року.
У подальшому, реалізовуючи вищевказаний умисел, начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , будучи службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно та цілеспрямовано, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ», з метою отримання даним товариством неправомірної вигоди, в порушення вимог передбачених Преамбулою, ст. ст. 5, 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 19 Особливостей в приміщенні відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради за адресою: вул. Ювілейна, 6, с-ще Устинівка, Кропивницький район, Кіровоградська область безпідставно, без будь-якого документального підтвердження виникнення та наявності об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження та без будь-яких доказів, які б підтверджували існування обставин, з якими закон пов'язує можливість продовження строку виконання зобов'язань щодо передачі товару за Договором, 30 вересня 2024 року підписала з ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» в особі його директора ОСОБА_5 додаткову угоду № 2 до договору про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року, відповідно до якої сторони змінили строк (термін) поставки товару до 1 листопада 2024 року.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , будучи службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно та цілеспрямовано використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ», з метою отримання даним товариством неправомірної вигоди, достовірно знаючи, що її попередні дії дали змогу юридичній особі змінити істотні умови договору про закупівлю, без належного документального підтвердження коливання ціни вугілля на ринку, в порушення вимог передбачених Преамбулою, ст. ст. 5, 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та п. 19 Особливостей, в приміщенні відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради за адресою: вул. Ювілейна, 6, с-ще Устинівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28 жовтня 2024 року підписала з ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» в особі його директора ОСОБА_5 додаткову угоду № 3 до договору про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року, якою ціну за тонну вугілля збільшено з 6890 грн за тону до 9301,5 грн, що є більшим на 35 відсотків від вартості ціни, передбаченої у договорі про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року.
Надалі, начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , реалізовуючи вказані вище домовленості, будучи службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно та цілеспрямовано, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ», з метою отримання даним товариством неправомірної вигоди, в порушення вимог передбачених Преамбулою, ст. ст. 5, 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 19 Особливостей в приміщенні відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради за адресою: вул. Ювілейна, 6, с-ще Устинівка, Кропивницький район, Кіровоградська область безпідставно, без будь-якого документального підтвердження виникнення та наявності об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження та без будь-яких доказів, які б підтверджували існування обставин, з якими закон пов'язує можливість продовження строку виконання зобов'язань щодо передачі товару за Договором, 31 жовтня 2024 року підписала з ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» в особі його директора ОСОБА_5 додаткову угоду № 4 до договору про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року, відповідно до якої сторони змінили строк (термін) поставки товару до 15 листопада 2024 року.
Зловживання начальником відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 своїм службовим становищем в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» та укладення нею незаконних додаткових угод до договору про закупівлю № 72 від 25 липня 2024 року щодо продовження строків поставки вугілля, що підтверджено рішенням Господарського суду Запорізької області від 9 вересня 2025 року у справі № 908/2001/25, надало можливість ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» ініціювати необґрунтоване збільшення ціни на вугілля, яке товариством було гарантовано доставити згідно з гарантійним листом № 1/21-06 від 21 червня 2024 року за умовами визначеними договором та сприяло укладенню незаконної додаткової угоди про збільшення вартості вугілля та відповідно зменшення обсягів його поставки.
У подальшому, начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , реалізовуючи раніше виниклий умисел, зловживаючи своїм службовим становищем всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» для отримання даним товариством неправомірної вигоди, на підставі видаткової накладної № РН-0000019 від 14 листопада 2024 року прийняла за завищеними цінами у ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» 272,96 т вугілля кам'яного, після чого надала вказівку бухгалтеру відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради перерахувати з рахунку відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради № UA958201720344210003000112764, відкритого в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Кіровоградській області на рахунок ТОВ «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ» № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «КОМІНБАНК», на підставі платіжних доручень № № 187, 727, 923 від 18 листопада 2024 року грошові кошти на загальну суму 2172600,44 грн без ПДВ за поставлене за завищеними цінами вугілля.
Відповідно до висновку судово-економічної експертизи № 1068/25-27 від 21 листопада 2025 року документально підтверджено завдання майнової шкоди (збитків) у сумі 200612,68 грн відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Устинівської селищної ради внаслідок безпідставного укладення додаткових угод до договору № 72 про закупівлю від 25 липня 2024 року та постачання на підставі даних додаткових угод кам'яного вугілля за завищеною ціною до Інгульського ліцею Устинівської селищної ради, Димитрівського ЗДО Устинівської селищної ради, Інгульського ЗДО Устинівської селищної ради та Седнівського ЗДО Устинівської селищної ради.
ОСОБА_4 підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило істотну шкоду державним інтересам, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 364 КК України.
Прокурор просить застосувати арешт визначеного майна підозрюваної з підстав, передбачених ст. 170 КПК України, а саме з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, виконання судового рішення у кримінальному провадженні.
У судове засідання прокурор ОСОБА_3 не з'явилась, однак надіслала до слідчого судді заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна (ч. 2 ст. 172 КПК України).
З метою недопущення відчуження визначеного майна підозрюваної, зважаючи на те, що це майно не є тимчасово вилученим, розгляд цього клопотання згідно з вимогами прокурора здійснюється без повідомлення підозрюваної.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання про арешт майна, дійшов до такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що 22 листопада 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024120040000137.
7 січня 2026 року у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, тобто у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило істотну шкоду державним інтересам.
З матеріалів клопотання слідує, що підозрювана ОСОБА_4 має у власності земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 3525880200:02:000:5051.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
За змістом чч 2-6 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу. У випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України. Арешт накладається на майно третьої особи, якщо вона набула його безоплатно або за ціною, вищою чи нижчою за ринкову вартість, і знала або повинна була знати, що таке майно відповідає будь-якій з ознак, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 96-2 Кримінального кодексу України. У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна. У випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Слідчим суддею встановлено, що внаслідок діяння в якому підозрюється ОСОБА_4 державі спричинено шкоди на загальну суму 200612,68 грн.
З метою забезпечення відшкодування вищезазначеної шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає є підстави для арешту майна підозрюваної.
Окремо необхідно зазначити, що арешт майна за своєю суттю забороняє відчуження майна.
З огляду на вказане, слідчий суддя дійшов до висновку про задоволення клопотання прокурора про арешт майна.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 98, 170-173, 309 КПК України,
Задовольнити клопотання начальника Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024120040000137 від 22 листопада 2024 року, кримінально-правова кваліфікація кримінального правопорушення ч. 1 ст. 364 КК України, про арешт майна.
Накласти арешт на земельну ділянку площею 2 (два) га, кадастровий номер 3525880200:02:000:5051, що належить на праві власності підозрюваній ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
На ухвалу може бути подана апеляція протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1