Справа № 347/246/26
26.02.2026 м. Косів
Суддя, Косівського районного суду Івано-Франківської області Крилюк М.І.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Косівського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП, НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 порушив встановлений порядок зберігання мисливської вогнепальної зброї без відповідного дозволу органів внутрішніх справ за таких обставин.
27 січня 2026 року близько 14:00 год у АДРЕСА_1 було встановлено факт порушення ОСОБА_1 правил зберігання мисливської вогнепальної зброї без дозволу органів внутрішніх справ.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, підтвердив факт порушення правил зберігання мисливської вогнепальної зброї без відповідного дозволу, щиро розкаявся у вчиненому та просив суд не призначати суворого стягнення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, є доведеною.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, встановлений порядок управління та за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, якщо особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки та бажала їх настання або свідомо допускала такі наслідки.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 252538 від 30 січня 2026 року встановлено, що 27.01.2026 року у АДРЕСА_1 близько 14:00 год, ОСОБА_1 порушив встановлений законом порядок зберігання мисливської вогнепальної зброї без відповідного дозволу органів внутрішніх справ (а.с. 1).
Вина правопорушника підтверджується сукупністю доказів, досліджених у судовому засіданні, зокрема: копією письмового пояснення ОСОБА_1 (а.с. 2-3), копією паспорта та РНОКПП (а.с. 4-6), копією ухвали від 26.01.2026 року (а.с. 7-9), копією протоколу обшуку (а.с. 10-14), копією висновка експертного дослідження (а.с. 15-19) якими встановлено , що наданий на дослідження предмет є цивільною гладкоствольною зброю - мисливська двоствольна рушниця (з блоком стволів, розташованих у горизонтальній площині), з внутрішнім розташуванням курків, марки «ИЖ-54», № НОМЕР_2 , зі стволами 12-го калібру, промислового виробництва (Іжевський механічний завод, РРФСР), придатна для стрільби а також а також надані на дослідження 6 (шість) цивільних боєприпасів до мисливської гладкоствольної зброї - мисливські патрони центрального бою 12-го калібру з картечними снарядами, самостійного спорядження, призначені для стрільби з гладкоствольної мисливської зброї 12-го калібру; копією супровідного листа (а.с. 20), копією довідки (а.с. 21), копією висновка експертного дослідження (а.с. 22-29), а також рапортом інспектора КОЗ Косівського РВП ГУНП Назара Дудидри (а.с. 30).
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 190 КУпАП адміністративна відповідальність встановлена за придбання, зберігання, передачу іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом.
Згідно з п. 12.4 Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622, придбана мисливська вогнепальна нарізна та гладкоствольна зброя, основні частини зброї, охолощена, пневматична та холодна зброя, а також пристрої для відстрілу патронів протягом десяти днів із дня придбання підлягають реєстрації в органах поліції за місцем проживання власника з отриманням дозволу на її зберігання та носіння.
Пунктами 12.2 та 12.5 зазначеної Інструкції визначено перелік документів, необхідних для отримання дозволу на придбання, а також на зберігання та носіння відповідних видів зброї.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у встановленому законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність правопорушення, винність особи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням суду, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення доведена поза розумним сумнівом.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, а також мету адміністративного стягнення - виховання особи в дусі додержання законів України та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 190 КУпАП у виді штрафу із конфіскацією зброї.
Вирішуючи питання щодо конфіскації вогнепальної мисливської зброї, цивільних боєприпасів та стартового самозарядного пістолета, суд враховує, що зброя є джерелом підвищеної небезпеки, має особливий правовий режим та потребує належного державного контролю щодо її придбання, зберігання та використання. З огляду на це, а також з урахуванням вчинення правопорушення в умовах воєнного стану, суд вважає за необхідне застосувати конфіскацію зазначеної зброї та боєприпасів.
Оскільки ОСОБА_1 зберігав мисливську гладкоствольну рушницю та боєприпаси без відповідного дозвільного документа, конфіскація цієї зброї є обґрунтованою та співмірною вчиненому правопорушенню.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону «Про судовий збір», стягнути з особи судовий збір у розмірі 665,60 грн на користь державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись статтями 190, 33, 283, 284 КУпАП та частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить170 грн з конфіскацією в користь держави цивільної гладкоствольної зброї - мисливської двоствольної рушниці (з блоком стволів, розташованих у горизонтальній площині), з внутрішнім розташуванням курків, марки «ИЖ-54», № НОМЕР_2 , зі стволами 12-го калібру, промислового виробництва (Іжевський механічний завод, РРФСР), та 6 (шести) цивільних боєприпасів до мисливської гладкоствольної зброї - мисливських патронів центрального бою 12-го калібру з картечними снарядами, самостійного спорядження, призначені для стрільби з гладкоствольної мисливської зброї 12-го калібру.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок. Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: М.І. Крилюк