Справа № 346/6487/25
Провадження № 2/346/869/26
25.02.2026м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого судді Калинюка О. П.
з участю секретаря Ковалюк А. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про зупинення провадження у цивільній справі за заявою товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТзОВ) «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
09.01.2026 року син відповідача, ОСОБА_2 подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України з наступних підстав.
Відповідач проходив військову службу та із 06.08.2024 року вважається зниклим безвісти за особливих обставин, під час виконання військового обов'язку.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17.12.2025 року відкрито спрощене позовне провадження по даній справі без виклику сторін.
У зв'язку із здійсненням розгляду справи судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає правилам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, вивчивши зазначене клопотання, матеріали провадження, дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб. Надалі неодноразово строк дії воєнного часу продовжувався і не скасовано до 25.02.2026 року.
За приписами пункту 2 зазначеного Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 4 ст. 263 ЦПК України).
Відповідно до висновків, викладених у судових рішеннях Верховного Суду від 14.12.2022 р. у справі № 757/52540/16-ц та від 17.01.2023 у справі № 501/1699/17, для зупинення судом провадження у справі з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, в матеріалах цивільної справи мають бути докази не лише перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, а й докази того, що такі підрозділи переведені на воєнний стан, зокрема, беруть участь у виконанні бойових завдань.
Згідно з висновками Верховного Суду, викладених у постанові від 19.12.2024 року, винесеній у справі № 484/40/21, конструкція норми пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України носить імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок зупинити провадження у справі за цією підставою, при цьому, незалежно від наявності у сторони представника, стадії процесу (підготовче провадження, розгляд справи по суті, апеляційне, касаційне оскарження), ціни позову, виду вимог, що розглядаються у провадженні, чи будь-яких інших чинників.
Згідно з даними свідоцтва про народження серії « НОМЕР_1 (актовий запис № 9 від 14.05.1997 року), виданого виконавчим комітетом Рунгурської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області того ж дня, ОСОБА_2 є сином відповідача (а. с. 53).
Відповідно до даних повідомлення сім'ї про зникнення № 8190, наданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 13.09.2024 року, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідуванням (кримінальне провадження № 12024091180000682), та витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20250220-3113 від 20.02.2025 року, відповідач як військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 зник безвісти 06.08.2024 року поблизу населеного пункту Сергіївка Покровського району Донецької області, виконуючи бойове завдання за призначенням в ході ведення бойових дій (а. с. 44-47).
На підставі аналізу вище вказаних документів суд дійшов обгрунтованого висновку про доведеність фактів про те, що військова частина НОМЕР_2 , в якій відповідач проходить військову службу, переведена на воєнний стан та бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації на території України, і про те, що 06.08.2024 року відповідач зник безвісти під час виконання бойових завдань у складі зазначеної військової частини.
Враховуючи наведене, суд дійшов обгрунтованого висновку про наявність достатніх правових підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, для зупинення провадження у даній справі.
Тому вказане клопотання ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
На підставі наведеного та, керуючись п.6 ч.1 ст.251, п.2 ч.1 ст.253, статей 260, 261, 352-355 ЦПК України, суд
зупинити провадження у справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» (місцезнаходження юридичної особи: 79029, м. Львів, вул. Смаль-Стоцького, 1, корпус 28, код ЄДРПОУ: 35234236) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором від 21.02.2023 року № 9107487 в загальному розмірі 12 096 (дванадцять тисяч дев'яносто шість) гривень, визначеної станом на 11.12.2025 року, на підставі п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Копію ухвали направити ІНФОРМАЦІЯ_3 для відома та направлення на адресу суду інформації про відповідача, яка стане відомою вказаному ОТЦК та СП в подальшому (у разі наявності нових відомостей).
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (постановлення).
Учасник справи, якому копія ухвали суду не була вручена у день її проголошення (постановлення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії такої ухвали.
Суддя: Калинюк О. П.