Справа №: 343/336/26
Провадження №: 3-в/343/6/26
про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу
26 лютого 2026 року м. Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Монташевич С. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області заяву ОСОБА_1 про розтермінування сплати штрафу,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить розтермінувати йому на 4 місяці сплату штрафу в розмірі 17 000,00 грн, що накладений постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 лютого 2026 року, оскільки він був позбавлений премії у військовій частині й отриманих ним коштів йому не вистачає на прожиття.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав заяву про розтермінування сплати штрафу на 4 місяці з наведениху ній підстав.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що заяву ОСОБА_1 про розстрочення сплати штрафу слід задоволити, виходячи з таких підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно із ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Про відстрочення виконання постанови мова йде також і в ст. 301 КУпАП, відповідно до якої, за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця. Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Зі змісту вказаних норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку виконання рішення (постанови) є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Верховний Суд у своїй постанові від 21.02.2019 (справа № 2-54/08) при розгляді питання про відстрочення виконання судового рішення вказав, що відстрочка виконання рішення суду - це відтермінування у часі належного строку виконання рішення суду в цілому. Надання відстрочки судом полягає у визначенні нової конкретної, більш пізньої ніж первинна, дати, з настанням якої й після завершення строку відстрочки рішення має бути виконано повністю. При розгляді заяв щодо відстрочки виконання рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому; наявність підстави для відтермінування має бути доведена боржником. Строки такого відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку до повного виконання рішення суду. Надання відстрочки виконання рішення суду не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника.
Отже, відстрочка виконання рішення суду може бути надана у виняткових випадках, що обумовлюють об'єктивні ускладнення при виконанні судового рішення наявність яких робить його виконання неможливим, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Згідно зі ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
В судовому засіданні суд установив, що згідно із постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 лютого 2026 року (а.с. 16-17), суд визнав ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та наклав стягнення у виглядi штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн.
Звертаючись до суду із заявою про розтермінування штрафу, ОСОБА_1 зазначає, що не може сплатити всю суму одноразово, так як його матеріальне становище є важким, у зв'язку з чим просить відтермінувати йому сплату штрафу на строк 4 місяці, тобто фактично просить відстрочити виконання постанови в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на строк 4 місяці.
Враховуючи викладене, а також дані довідки про грошове забезпечення та інші виплати військовослужбовця ОСОБА_1 (а.с. 3) суд уважає, що заяву ОСОБА_1 слід задоволити та відстрочити йому виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17.02.2026 в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн на строк 4 місяці, оскільки сплата штрафу одноразовим платежем поставить його у важке матеріальне становище.
На підставі викладеного, ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст. 301, 304, 307 КУпАП України, суд
заяву ОСОБА_1 про розтермінування сплати штрафу задоволити.
Розтермінувати ОСОБА_1 виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 лютого 2026 року в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень строком на чотири місяці зі сплатою штрафу рівними частинами по 4250 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) гривень щомісяця.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку розтермінування.
Після спливу строку, на який відстрочено виконання постанови, у разі несплати штрафу особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності, постанову звернути до примусового виконання у загальному порядку.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С.М.Монташевич