308/2654/26
26 лютого 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Вакули Ю.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративноії відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , працює на посаді комерційного директора ТОВ «Вуд Палеттен Експрес Сервіс», РНОКПП: НОМЕР_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП України, -
19.02.2026 року до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №271 від 09.02.2026 року відносно ОСОБА_1 , який обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) управління аналітичного забезпечення та контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» 20.05.2025, припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 20.06.2025 о 07:39 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Прокурор у судовому засіданні підтримала вимоги протоколу та просила притягнути особу до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП згідно з санкцією статті. Долучила висновок у порядку ст. 250 КУпАП. Стосовно застосування малозначності у даному випадку, то зазначила про судову практику Закарпатського апеляційного суду з даного питання та інших судів апеляційної інстанції, зважаючи на те, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП не може визнаватись малозначним, оскільки є пов'язаним з корупцією, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до таких осіб, передбачає відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, який є обов'язковим для всіх осіб відповідної категорії.
Особа, відносно якої складено протокол, ОСОБА_1 у письмових поясненнях, які були додані до матеріалів справи, вказав, що у зв?язку з перебуванням на виїзді за межами постійного проживання та роботи, не мав змоги подати декларацію після звільнення 19.06:2025 року, в зв?язку з тим що не мав доступу до комп?ютера чи ноутбука та мережі інтернет. Відповідно, повернувшись на місце проживання, було подано негайно декларацію 20.06.2025 року о 07:39 хвилин, тобто перевищивши термін подання декларації на 1 день. Декларація після звільнення подавалась в м. Ужгород, за місцем проживання. Свою провину, за порушення терміну подання такої декларації, особа якій інкримінується вчинення даного адміністративного правопорушення, визнає у повному обсязі та просить обмежитись усним зауваженням у зв?язку малозначністю правопорушення та відсутністю інших правопорушень у попередніх періодах відповідно до статті 22 КУпАП. У судовому засіданні підтримав подані письмові пояснення. Зазначив, що подавав декларації з 2015 року, жодного разу не було порушень, вказав, що неправильно розрахував останній день подання декларації.
Заслухавши прокурора, особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши додані до протоколу матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 24.04.2025 № 572-K «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) управління аналітичного забезпечення та контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті з 24.04.2025. 17.05.2022 ОСОБА_1 склав Присягу державного службовця. Відповідно до особової картки державного службовця № 1667 ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами й обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до законів України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції».
Згідно із посадовою інструкцією, затвердженою головою Державної служби України з безпеки на транспорті, посада головного спеціаліста відділу контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) управління аналітичного забезпечення та контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті належить до категорії «В» посад державної служби.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов?язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом декларування та суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією.
Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 15.05.2025 № 656-K «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) управління аналітичного забезпечення та контролю територіальних органів з питань здійснення державного нагляду (контролю) Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті з 20.05.2025 за угодою сторін.
19.05.2025 ОСОБА_1 ознайомлений щодо необхідності подання декларацій при звільненні та після звільнення.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу ІІ вказаного порядку суб?єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб?єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб?єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 2 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб?єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Відповідно до Роз?яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Абзацом 4 частини 2' Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Отже, ОСОБА_1 , 20.05.2025 припинивши діяльність, пов?язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов?язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі, не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Тобто упродовж періоду часу з 00:00 годин 21.05.2025 по 23:59 годин 19.06.2025 ОСОБА_1 був зобов?язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію лише 20.06.2025 о 07:39, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 за період з 21.05.2025 по 21.06.2025, останній розпочав вчиняти дії, направлені на заповнення/перегляд документа - 6b73906a-8498-478a-b816-ae51aa7d2930 - лише 20.06.2025. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.03.2017.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб?єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого нею діяння (дії або бездіяльності).
Суб?єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне подання декларації буде відсутня у разі об?єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і подальше несвоєчасне подання декларації не утворює складу адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб?єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов?язана неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом декларування, 20.05.2025 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 20.06.2025 о 07:39 несвоєчасно, подав відповідну декларацію.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Склад указаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
На підставі вище викладеного, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним Декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 20.06.2025.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стверджується, у відповідності до вимог, передбачених ст. 251 КУпАП, належними та допустимими у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №271 від 09.02.2026 року, поясненнями ОСОБА_1 від 31.12.2025 року, витягом з Державного реєстру декларацій, листом ДСР НПУ № 28423/02-2025 від 16.07.2025 року, листом НАЗК №47-06/59777-25 від 09.07.2025 року, повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої виконувати функції держави або місцевого самоврядування №13/13-25 від 24.06.2025 року, наказом про звільнення ОСОБА_1 від 20.05.2025 року, листом Державної служби України з безпеки на транспорті про виявлення факту несвоєчасного подання декларації №4731/13/14-25 від 24.06.2025 року, витягом про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив(ла) ОСОБА_1 за період з 21.05.2025 по 21.06.2025, листом ДСР НПУ про надсилання запиту щодо надання інформації та копій документів №114951/01-2025 від 10.10.2025 року та листом державної служби України з безпеки на транспорті №8859/17/15-25 від 14.10.2025 року разом з додатками.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, вчинення правопорушення вперше, ступінь вини, щире розкаяння особи як обставину, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також враховуючи перебування особи на виїзді за межами постійного проживання та роботи, який відповідно не мав змоги подати декларацію після звільнення 19.06.2025 року, в зв?язку з відсутністю доступу до комп?ютера чи ноутбука та мережі інтернет, за наявності підстав, та пропуском подання на 7 год. 39 хв., суд повинен обговорювати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення на підставі ст.22 КУпАП України, згідно якої таке звільнення можливе за правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам. Враховуючи наведені обставини та відсутність великої суспільної небезпеки (особа подала декларацію і відобразила необхідні відомості з пропуском на 1 день) і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам у даному конкретному випадку, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст.ст.23,33-35,283-285,294 КУпАП, на підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст.3,45 Закону України «Про запобігання корупції», суд, -
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 172-6 КУпАП- закрити.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда