Справа № 681/199/26
Провадження 3/681/61/2026
"26" лютого 2026 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліцейської діяльності №3 Шепетівського районного управління поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , водія ТОВ «ТрансАгро», громадянина України,
за ст.124 КУпАП, -
18.02.2026 о 09 год. 15 хв. в м.Полонному по вул.Героїв Майдану, 6, ОСОБА_1 , керуючи вантажним автомобілем марки «MAN», номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом «MOL», номерний знак НОМЕР_3 , при проїзді через перехрестя вулиць Миропільська та Героїв Майдану, здійснюючи поворот ліворуч, не обрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, внаслідок чого допустив занос автомобіля з подальшим зіткненням з автомобілем марки «Opel», номерний знак НОМЕР_4 , який стояв біля лівого узбіччя під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження.
Такими діями ОСОБА_1 порушив п.12.1 ПДР України, скоївши правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що претензій до ОСОБА_1 не має, просила не позбавляти його права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимогст. 245 КУпАПсеред ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення - це встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Цими ознаками є об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт та суб'єктивна сторона і відсутність хоча б однієї з цих ознак означає відсутність складу адміністративного правопорушення в цілому.
Відповідно до ст. 124 КУпАП, в редакції закону на момент вчинення пригоди, передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Отже, вищевказані пошкодження мають бути наслідком порушення правил дорожнього руху, про що, зокрема, зазначено у п. 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті».
Відповідно до п. 12.1 ПДР, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Однак, у дорожній ситуації, що склалася, водієм вантажного автомобіля марки «MAN», номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом «MOL», номерний знак НОМЕР_3 , ОСОБА_1 даних вимог ПДР України враховано не було.
Такі порушення знаходяться в прямому причинному зв'язку з виникненням вищенаведеної дорожньо-транспортної пригоди і її наслідками у виді зіткнення з транспортними засобами марки вантажним автомобілем марки «MAN», номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом «MOL», номерний знак НОМЕР_3 , та автомобілем марки автомобілем марки «Opel», номерний знак НОМЕР_4 , який стояв біля лівого узбіччя під керуванням ОСОБА_2 .
Вина ОСОБА_1 підтверджується даними:
-схеми місця ДТП (а.с.2, зворот);
-письмових пояснень ОСОБА_1 , в яких він визнає, що під час керування транспортним засобом, не врахував дорожньої обстановки, не обрав безпечної швидкості, внаслідок чого допустив зіткнення з автомобілем марки «Opel», номерний знак НОМЕР_4 , який стояв біля лівого узбіччя під керуванням ОСОБА_2 , (а.с.3);
-письмових пояснень ОСОБА_2 , в яких вона вказує, що під час керування транспортним засобом марки «Opel», номерний знак НОМЕР_4 , її занесло на узбіччя дороги протилежного руху, під час чого вона здійснила зупинку в сніг. В цей же час з правого боку від неї їхала фура, яку при повороті ліворуч занесло в її бік, сталось зіткнення, Внаслідок ДТП автомобіль зазнав пошкоджень (а.с.4);
-фото, на яких відображені вантажний автомобіль марки «MAN», номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом «MOL», номерний знак НОМЕР_3 , та автомобіль марки «Opel», номерний знак НОМЕР_4 після ДТП в м.Полонному на перехресті вулиць Миропільська-Героїв Майдану (а.с.5);
Визначаючи вид адміністративного стягнення, враховую характер вчиненого правопорушення, її особу, ступінь вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись наведеним, ст.33, 40-1, 279, 280, 283, 287, 288 КУпАП суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. (отримувач ГУК у Хмельницькій області 21081300, код отримувача ЄДРПОУ37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) 60 коп. (отримувач ГУК у м.Києві 22030106, код отримувача ЄДРПОУ37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави).
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.
Суддя Н.А.Горгулько