Єдиний унікальний номер 317/26/26
Провадження № 3/317/486/2026
26 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Качан А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, навідника 1-го мотопіхотного відділення 1-го мотопіхотного взводу 2-ї мотопіхотної роти, мотопіхотного батальйону, військової частини НОМЕР_1 , старший солдат, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
17.12.2025 року о 13 годині 15 хвилин, у особливий період, в службовий час, під час виконання службових обов'язків на території тимчасової дислокації мотопіхотного батальйону, військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_2 , було виявлено з явними ознаками алкогольного сп?яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, порушення мови) старшого солдата ОСОБА_1 . Після виявлення даного факту ОСОБА_1 був направлений до КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради. Факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння встановлено висновком лікаря № 9084 від 17.12.2025.
Таким чином, старший солдат ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння, у особливий період, в службовий час, під час виконання службових обов'язків на території тимчасової дислокації військової частини чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі, провину у вчиненні адміністративного правопорушення повністю визнає.
Враховуючи волевиявлення ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, яка не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 172-20 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об'єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, у відповідності до ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Статтею ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно 172-20 КУпАП розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи діб.
Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.
Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено да діє до теперішнього часу.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 підтверджується зібраними матеріалами:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення А1556 № 433 17.12.2025, яким зафіксовані обставини вчинення правопорушення. Даний протокол ОСОБА_1 підписав без застережень, у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 вину визнає в повному обсязі;
- поясненнями свідків ОСОБА_2 від 17.12.2025 та ОСОБА_3 від 17.12.2025 зі змісту яких вбачається, що ОСОБА_1 17.12.2025 перебував на території тимчасової дислокації військової частини в стані алкогольного сп'яніння.
- висновком лікаря КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 17.12.2025 № 9084 зі змісту якого вбачається, що 17.12.2025 ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (2,05%);
- заявою ОСОБА_1 від 17.12.2025 у якому він визнає свою вину та просить розглянути справу без його участі.
До матеріалів справи також додано виправлений протокол про адміністративне правопорушення від 28.01.2026, який суд вважає неналежним та не допустимим доказом оскільки він складений з порушення вимог та строку встановленого КУпАП.
Досліджені судом докази у своїй сукупності вказують на те, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Зазначені дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за частиною 3 статті 172-20 КУпАП, а саме як виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При визначенні виду та міри адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують його відповідальність, суддя вважає доцільним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальних межах санкції статті.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, є підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 172-20, 283, 284, 287-290 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Зап. обл/ТГ с. Новоолександрівка/21081100;
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Номер рахунку (IBAN): UA638999980313050106000008447;
Код класифікації доходів бюджету: 21081100;
Найменування: «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу у встановлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області в 10-денний строк з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Качан