Єд. унік. № 243/11968/25
Провадження № 3/243/101/2026
25 лютого 2026 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Соловйова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
08.12.2025 року о 22-47 год. в м. Слов'янськ, вул. Центральна, буд. 22, водій керував т.з. з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, порушення мови). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки т.з. за допомогою газоаналізаора Drager Alcotest або у медичному закладі м. Слов'янськ водій відмовився. Від керування т.з. відсторонений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
24.02.2026 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Бутенка Д.В. до суду надійшло письмове заперечення проти протоколу серія ЕПР1 №535370 від 08.12.2025 року, в якому він просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Так, у вказаному письмовому запереченні зазначено, що доказ відеофікасації не містить даних, що ОСОБА_1 навіть не будучи водієм автомобіля висловив «відмову» від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, а повідомив, що не був за кермом автомобіля натомість працівник поліції сам прийняв рішення про складання протоколу про відмову на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння тим самим чітко не встановив та не надав жодних доказів чи був ОСОБА_1 за кермом чи ні.
В матеріалах справи відсутні необхідні і достатні докази того, що підтверджують вину за ч. 1 ст.130 КУпАП, а саме те, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом і був зупинений працівниками поліції в процесі руху.
Фактично у матеріалах справи відсутні будь-які докази, що перед складанням адміністративного протоколу за ст.130 ч.1 КУпАП, ОСОБА_1 , не були роз'яснені права передбачені ст.55, 56, 59, 63, Конституції України та ст.268 КУпАП, що є порушенням його конституційних прав та право на захист.
У фабулі правопорушення не зазначено, прізвище, ім'я по батькові особи водія, хто саме керував та чим саме керував (автомобілем чи іншим механічним транспортним засобом) державний реєстраційний номер з явними ознаками алкогольного сп'яніння, не вказано район та область де відбулася дана подія.
У зв'язку з вищенаведеним, просив закрити провадження по даній справі через відсутність події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
Адвокат Бутенко Д.В. в судовому засіданні підтримав вищезазначене клопотання та просив справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події та складу правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Суд, вислухавши доводи адвоката Бутенка Д.В., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні досліджені такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №535370 від 08.12.2025 року, складений уповноваженою посадовою особою у встановленому порядку, зі змісту якого вбачається, що 08.12.2025 року о 22-47 год. в м. Слов'янськ, вул. Центральна, буд. 22, водій керував т.з. з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, порушення мови). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки т.з. за допомогою газоаналізаора Drager Alcotest або у медичному закладі м. Слов'янськ водій відмовився. Від керування т.з. відсторонений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «МЦ ПЛЗ м. Краматорська» у м. Слов'янськ від 08.12.2025 року;
- рапорт поліцейського взводу №1 роти №2 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП сержанта поліції Кравченка В. від 08.12.2025 року;
- відеозаписи, які містяться в матеріалах справи, відповідно до змісту яких зафіксовано рух та зупинку працівниками поліції т.з. Chevrolet Lacetti, р.н. НОМЕР_2 . Далі працівники поліції підійшли до машини з увімкненим двигуном, двері якої не були відкриті. На пасажирському сидінні перебував ОСОБА_1 , а на сидінні водія та в салоні авто інших осіб не було. ОСОБА_1 повідомив про те, що водій вищезазначеного т.з. вийшов, а він є пасажиром. Поліцейський повідомив, що на авто за допомогою відеореєстратора, а також за допомогою портативного відеореєстратора здійснюється безперервний відеозапис, на яких є підтвердження про те, що з т.з. ніхто не виходив та в машині був тільки сам ОСОБА_1 . На питання працівників поліції про вживання спиртних напоїв ОСОБА_1 відповів відмовою. Поліцейський повідомив, що у ОСОБА_1 наявні ознаки алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота). ОСОБА_1 почав казати, що він не є водієм та на цю тему він не буде спілкуватись. Співробітники поліції зазначили, що оскільки інших осіб, які могли керувати т.з. не має, а є тільки ОСОБА_1 , то він є водієм. На підтвердження своїх слів поліцейський показав ОСОБА_1 відео з моментом зупинки т.з. Працівником поліції неодноразово було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння на місці та в мед. закладі, однак останній повідомив, що не бачить в цьому сенсу, адже він не є водієм. ОСОБА_1 постійно заперечував, що він керував авто. Поліцейський повідомив, що буде вважати відповідь ОСОБА_1 як відмову. Після чого, ОСОБА_1 були роз'ясненні його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 було повідомлено про те, що відносно нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП. Водія ОСОБА_1 було ознайомлено зі змістом складеного протоколу відносно нього.
На думку суду, досліджені матеріали справи є належними та допустимими доказами, якими беззаперечно підтверджено наявність обов'язкових ознак інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо доводів захисника Бутенка Д.В. про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, то вони є непереконливими, і, на думку суду, направлені на уникнення відповідальності за вчинене діяння, оскільки як вбачається з відеозапису було зафіксовано рух та зупинку автомобіля. ОСОБА_1 перебував в автомобілі на пасажирському сидінні один, інших водіїв біля та в автомобілі Chevrolet Lacetti, р.н. НОМЕР_2 не було, з машини ніхто не виходив. Відеозапис, зафіксований на відеореєстратор та портативний відеореєстратор здійснювався безперервно з моменту зупинки т.з. до початку спілкування з ОСОБА_1 .
Також суд вважає безпідставними твердження про те, що ОСОБА_1 належним чином роз'яснені його права не були, оскільки таке твердження спростовується змістом на відео, де працівник поліції перед початком складання протоколу роз'яснив ОСОБА_1 його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП.
Зауваження адвоката про те, що незазначення у протоколі в графі суть адміністративного правопорушення даних про транспортний засіб, та водія, який керував таким транспортним засобом не є слушними, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №535370 від 08.12.2025, у відповідних графах: «транспортний засіб» та «номерний знак» зазначені відповідні відомості про транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , а саме транспортний засіб «Chevrolet Lacetti» номерний знак НОМЕР_2 . Вказані відомості в повній мірі узгоджуються з іншим доказами адміністративного правопорушення, зокрема з доданим до протоколу відеозаписом. В цьому ж протоколі зазначено і особу, відносно якої складено цей протокол.
За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та доведеність його вини «поза розумним сумнівом», а тому підстав для закриття провадження у справі, визначених п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд не вбачає.
Частиною 1 ст. 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, приходжу до переконання про можливість накладення адміністративного стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ст. ст. 40-1, 283-284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., який перерахувати на р/р UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/м. Донецьк/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання 3 (три) місяці.
Повний текст постанови виготовлений 25.02.2026 року.
Суддя О.О. Соловйова