Постанова від 13.02.2026 по справі 761/1111/26

Справа № 761/1111/26

Провадження № 3/761/1014/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Савчук Ю.Н., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Гідність», РНОКПП НОМЕР_1 , за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1326 від 23.12.2025 року, складеного уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції- Балась О.Л., ОСОБА_1 , керівник політичної партії «Гідність», вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП за таких обставин.

Положенням частини 9 статті 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства звіт (у тому числі її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному веб сайті Національного агентства.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.18 Закону України «Про політичні партії України» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: Національне агентство з питань запобігання корупції - за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.

Згідно з ч.22 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» за результатами перевірки звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції складає висновок, у якому відображаються результати проведеного аналізу, а також детальний виклад змісту всіх порушень із зазначенням ужитих заходів реагування (у разі виявлення порушень).

За змістом ч.20 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Відповідно до роздруківки з веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, в оприлюднених списках політичних партій, які не подали звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІII квартал 2025 року, міститься інформація щодо політичної партії «Гідність».

Ч.26 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» передбачено, що у разі виявлення під час перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру чи під час перевірки інформації про порушення законодавства у сфері фінансування політичних партій ознак порушення вимог законодавства Національне агентство з питань запобігання корупції письмово звертається до політичної партії з пропозицією надати пояснення для з'ясування відповідних обставин. Політична партія надає такі пояснення протягом 10 робочих днів з дня отримання зазначеної пропозиції Національного агентства з питань запобігання корупції.

За змістом п. 6.8 Статуту політичної партії «Гідність», затвердженого установчим з'їздом Політичної партії «Гідність» (протокол № 1 від 24.08.2014 року), зареєстрованого наказом Державної реєстраційної служби України № 52 від 28.01.2015 року, до виключної компетенції З'їзду Партії належить обрання та звільнення Голови Партії.

Згідно з п.13 ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу: відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв'язку з керівником юридичної особи (телефон та/або ад реса електронної пошти)), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яка викладена в постанові від 20 листопада 2024 року у справі№ 910/16580/23 (провадження № 12-30гс24) дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб-фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо керівника юридичної особи є офіційними та додаткового підтвердження не потребують.

ОСОБА_1 є керівником партії «Гідність» відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 36355717 від 20.11.2025 року, який наявний в матеріалах справи.

Листами №50-20/95884-25 від 24.11.2025 року та №50-20/99207-25 від 09.12.2025 року Департамент формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції повідомив ОСОБА_1 необхідність надання пояснень по суті виявленого правопорушення та здійснив його виклик на 08.12.2025 року та, відповідно, на 22.12.2025 року для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Уповноважена особа НАЗК вважає, що ОСОБА_1 як керівник політичної партії, порушив порядок подання звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-2 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином.

Обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч.7 ст.17 Закону України «Про політичні партії України».

При цьому, пунктом 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року №2, також встановлено подання звіту саме політичною партією.

Відповідно до ст.92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників.

Відповідно до п. 1.1. Статуту політичної партії «Гідність» політична партія «Гідність» є політичною партією, що об'єднує на засадах добровільності громадян України.

Як вбачається зі змісту п. 7.1 Статуту політичного партії «Гідність» керівними особами партії є Голова партії, Голова Політвиконкому Партії.

Таким чином, від імені політичної партії як юридичної особи діють її органи відповідно до Статуту, в тому числі голова партії.

Згідно з п. 7.2 Статуту політичного партії «Гідність»Голова Партії очолює Політичну Раду партії, з політичних питань представляє без доручення Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форми власності та підпорядкування як в Україні так і за кордоном, фізичними особами, без довіреності уповноважений представляти Партію у правовідносинах з третіми особами, має право вчиняти дії від імені Партії, в тому числі підписувати договори, відповідно до компетенції має право підпису інших документів Партії.

Отже, Голова партії як його посадова особа несе відповідальність за порушення політичною партією вимог закону та Статуту.

Відповідно до ст.19 цього Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: 1) попередження про недопущення незаконної діяльності; 2) заборона політичної партії.

Аналіз положення вказаної статті закону дає підстави дійти висновку про те, що до політичної партії як юридичної особи можуть бути застосовані лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності;2) заборона політичної партії.

В силу приписів ст.22 Закону України «Про політичні партії України» за порушення цього Закону посадові особи і громадяни притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної або кримінальної відповідальності згідно з законами України.

Зі змісту вказаної норми статті закону випливає, що за порушення законодавства про політичні партії до адміністративної відповідальності притягуються, в тому числі, посадові особи.

Згідно зі ст.14 КУпАП України посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Відповідно до ст.27 КУпАП штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

За відсутності у ст.212-2 КАП України прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» та п.1 Розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи зміст статті 92 ЦК України, статті 22 ЗУ «Про політичні партії», статті 14, 27 КУпАП України, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у цьому випадку може бути посадова особа політичної партії.

Із матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено на фізичну особу ОСОБА_1 за ст.212-2 КУпАП України як на керівника, тобто посадову особу політичної партії.

Ч.1 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» передбачено, що політичні партії, місцеві організації політичних партій ведуть бухгалтерську звітність у встановленому порядку, проводять щорічний внутрішньопартійний фінансовий аудит своєї діяльності, а також проходять зовнішній незалежний фінансовий аудит у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною дев'ятою статті 17 Закону України «Про політичні партії України» передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

В силу приписів ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції.

Згідно з пунктами 1-3, 9 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19 лютого 2021 року № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 р. за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні. . Політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21. Сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.

Пунктами 1,9 розділу III Положення передбачено, що політична партія після створення облікового запису політичної партії в Реєстрі подає сформований Звіт до Національного агентства засобами електронного зв'язку через мережу Інтернет. Інформація, внесена керівником (уповноваженою особою) політичної партії до Звіту, автоматично оприлюднюється (за винятком інформації з обмеженим доступом) в публічній частині Реєстру.

Оскільки Голова політичної Партії відповідно до статуту та закону є керівною особою, тобто посадовою особою Партії, який представляє Партію у відносинах з органами державної влади, розпоряджається майном та коштами Партії, підписує фінансові, розпорядчі та інші документи Партії, вирішує інші питання, що стосуються діяльності Партії, він, відповідно, повинен нести відповідальність за неподання звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено, на кого може бути накладено штраф.

У тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.

Однак не притягнення до адміністративної відповідальності за відсутності чіткого визначення суб'єкта адміністративного правопорушення нівелює інститут такої відповідальності та призведе до незастосування ст.212-21 КУпАП.

Системний аналіз норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст. 27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.

Таким чином, виходячи з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, суб'єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч. 7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України».

При цьому, пунктом 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 р. № 2 також передбачено подання звіту саме політичною партією.

Оскільки формування та підписання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної входить до посадових обов'язків голови політичної партії як керівної особи Партії відповідно до Статуту та Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру,суд приходить до висновку, що саме голова політичної партії як її посадова особа є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з положеннями ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

За змістом ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

Також винуватість ОСОБА_1 в учиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження у суді, а саме винуватість ОСОБА_1 підтверджується відомостями, що наведені в протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/1326 від 23.12.2025 року; копіями листів НАЗК до політичної партії «Політичне партія «Гідність» про надання пояснень та складання №50-20/95884-25 від 24.11.2025 року та №50-20/99207-25 від 09.12.2025; роздруківкою з веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо оприлюднених списків політичних партій, які не подали звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІII квартал 2025 року.

Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, а отже відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.

Наведені докази є допустимими, належними і достатніми для підтвердження висновків суду про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 212-21КУпАП.

Оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, враховуючи досліджені в справі докази, суд приходить до висновку про те, що матеріали справи містять достатні дані про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Таким чином суд вважає, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 212-21 КУпАП, ії вина у вчиненні адміністративного правопорушення доведена повністю, оскільки нею порушено вимоги ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», а саме, порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

При накладенні стягнення суд ураховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини та майновий стан.

Обставин, що згідно зі ст. 34 КУпАП України, пом'якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.

Обставин, що згідно зі ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність за адміністративного правопорушення, судом не встановлено.

Ураховуючи особистість правопорушника, майновий стан, ступінь винуватості, відсутність обставин, що пом'якшують та відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, а також характер вчиненого правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ст. 212-21 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчинення нею нових правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 212-21, 221, 247, 283-284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Гідність», винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Гідність», на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).

Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.

На постанову може бути подана апеляція протягом десяти днів до Київського апеляційного суду.

Суддя