Вирок від 25.02.2026 по справі 154/550/26

154/550/26

1-кп/154/400/26

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року Володимирський міський суд Волинської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2

з участю прокурора - ОСОБА_3

обвинуваченого ОСОБА_4

захисників - ОСОБА_5 , ОСОБА_6

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Володимирі кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62026140130000057 від 29.01.2026 року, з угодою про визнання винуватості, по обвинуваченню:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Руда-Красна Рівненського району, Рівненської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні неповнолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проходить військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - снайпера відділу інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , у військовому званні «штаб-сержант», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

-у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332, ч.3 ст.419 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з обвинувальним актом, ОСОБА_4 , проходячи військову службу на посаді інспектора прикордонної служби вищої категорії 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою сприяння незаконному перетину державного кордону України рядом осіб, які в умовах воєнного стану були обмежені у своїх конституційних правах, зокрема щодо виїзду за межі України, у період жовтня-грудня 2023 року, під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що за адресою: Волинська область, Володимирський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, умисно системно порушував правила несення прикордонної служби, а саме всупереч вимогам статей 2, 19 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» не здійснював в установленому порядку прикордонний контроль і пропуск через державний кордон України транспортних засобів та осіб, фіксацію їх біометричних даних, не перевіряв у осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право виїзду з України та не запобіг перетину державного кордону України особами, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, всупереч статті 2, 7, 14 ЗУ «Про прикордонний контроль», пунктів 2, 9-12 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (із змінами та доповненнями, далі - Правила перетинання державного кордону), а також Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261 (далі - Інструкція №1261), під час прикордонного контролю осіб не здійснював перевірку документів, не з'ясовував наявність підстав для тимчасової відмови їм у перетинанні державного кордону та не забезпечив відмову в пропуску таких осіб через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, в порушення пунктів 2.5, 2.7, 2.10 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407 (далі - Інструкція № 407), а також Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 та Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД, під час здійснення у складі прикордонного наряду «Перевірка документів» (ПД) стандартної перевірки документів громадян України на виїзд з України не перевірив документи, необхідні для виїзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, не здійснював пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України, як уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону, неодноразово безпідставно надав дозвіл на перетинання державного кордону громадянам України, право яких у виїзді з території України було тимчасово обмежене, вніс інформацію про громадян, які не мали законних підстав для перетину державного кордону, та яким він, як уповноважена службова особа Держприкордонслужби, надав дозвіл на перетинання державного кордону, до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» - інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, при цьому не виконав вимоги п. 3.1., 3.2., 3.6. Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України», телеграми ІНФОРМАЦІЯ_6 № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів, а саме не здійснив копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України та не спрямовував таких осіб для проведення співбесід до прикордонного наряду «старший прикордонних нарядів в пункті пропуску», «старший зміни прикордонних нарядів» та відповідального офіцера ПОРВ, у результаті чого ОСОБА_4 усунув існуючі перешкоди в перетині державного кордону України в умовах воєнного стану для 24 (двадцяти чотирьох) громадянин України - чоловіків у віці від 18 до 60 років (призовного віку), забезпечивши незаконне переміщення через державний кордон України на виїзд, після чого вони отримали можливість протиправного перетину Державного кордону України та у подальшому безперешкодно, на законних підставах, згідно з чинним місцевим національним законодавством пройшов митний та прикордонних контроль в Республіці Польща та в'їхали на територію Республіки Польща, а саме :

1) 20.10.2023 приблизно о 17:36 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 ;

2) 22.10.2023 приблизно о 22:29 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який рухався у автомобілі «MERSEDES» д.н.з. НОМЕР_4 ;

3) 04.11.2023 приблизно о 19:33 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який рухався у автомобілі «TOYOTA» д.н.з. НОМЕР_5 ;

4) 04.11.2023 приблизно о 19:32 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який рухався у автомобілі «TOYOTA» д.н.з. НОМЕР_5 ;

5) 05.11.2023 приблизно о 00:25 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який рухався у автомобілі «FORD» д.н.з. НОМЕР_6 ;

6) 08.11.2023 приблизно о 18:22 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 ;

7) 08.11.2023 приблизно о 18:21 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 ;

8) 08.11.2023 приблизно о 15:11 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який рухався у автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_7 ;

9) 08.11.2023 приблизно о 15:11 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , який рухався у автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_7 ;

10) 08.11.2023 приблизно о 14:31 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який рухався у автомобілі «MERSEDES» д.н.з. НОМЕР_8 ;

11) 13.11.2023 приблизно о 18:09 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , який рухався у автомобілі «MITSUBISHI» д.н.з. НОМЕР_9 ;

12) 13.11.2023 приблизно о 18:00 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , який рухався у автомобілі «HONDA» д.н.з. НОМЕР_10 ;

13) 14.11.2023 приблизно о 00:09 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , який рухався у автомобілі «RENAULT» д.н.з. НОМЕР_11 ;

14) 06.12.2023 приблизно о 15:56 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , який рухався у автомобілі «KIA» д.н.з. НОМЕР_12 ;

15) 09.12.2023 приблизно о 23:55 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , який рухався у автомобілі «HYUNDAI» д.н.з. НОМЕР_13 ;

16) 09.12.2023 приблизно о 23:50 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_14 ;

17) 09.12.2023 приблизно о 18:05 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , який рухався у автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_15 ;

18) 09.12.2023 приблизно о 17:03 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , який рухався у автомобілі «KIA» д.н.з. НОМЕР_16 ;

19) 09.12.2023 приблизно о 11:21 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , який рухався у автомобілі «MAZDA» д.н.з. НОМЕР_17 ;

20) 10.12.2023 приблизно о 02:14 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , який рухався у автомобілі «AUDI» д.н.з. НОМЕР_18 ;

21) 10.12.2023 приблизно о 01:57 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , який рухався у автомобілі «OPEL» д.н.з. НОМЕР_19 ;

22) 10.12.2023 приблизно о 01:56 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , який рухався у автомобілі «OPEL» д.н.з. НОМЕР_19 ;

23) 13.12.2023 приблизно о 22:01 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_20 ;

24) 20.12.2023 приблизно о 00:30 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 .

Вказаними системними протиправними діями військовослужбовця Державної прикордонної служби України ОСОБА_4 під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України спричинено тяжкі наслідки нематеріального характеру, що виразились у підриві обороноздатності держави - невиконання поставлених перед нарядом з охорони державного кордону в умовах воєнного стану завдань щодо запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, послаблення мобілізаційного ресурсу держави та перешкоджання забезпеченню належної чисельності Збройних Сил України шляхом сприяння незаконному виїзду 24 (двадцяти чотирьох) військовозобов'язаним громадянам у віці від 18 до 60 років за межі території України, дискредитацію Державної прикордонної служби України як органу, на яких покладається обов'язок охорони державного кордону України, а також створення негативного іміджу України в Європі, зокрема у частині недоторканості державного кордону та недопущення його незаконного перетину.

Крім того, ОСОБА_4 , проходячи військову службу на посаді інспектора прикордонної служби вищої категорії 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою сприяння незаконному перетину державного кордону України рядом осіб, які в умовах воєнного стану були обмежені у своїх конституційних правах, зокрема щодо виїзду за межі України, у період жовтня-грудня 2023 року, під час несення служби у складі наряду з охорони державного кордону України «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що за адресою: Волинська область, Володимирський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, використовуючи своє службове становище, здійснюючи у складі прикордонного наряду «Перевірка документів» (ПД) стандартну перевірку документів громадян України на виїзд з України, усунув існуючі для перетину державного кордону України в умовах воєнного стану перешкоди 24 (двадцяти чотирьох) громадянам України - чоловікам у віці від 18 до 60 років (призовного віку) - всупереч вимогам статей 2, 19 ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» не здійснював в установленому порядку прикордонний контроль і пропуск через державний кордон України транспортних засобів та осіб, фіксацію їх біометричних даних, не перевіряв у осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право виїзду з України та не запобіг перетину державного кордону України особами, яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, всупереч статті 2, 7, 14 ЗУ «Про прикордонний контроль», пунктів 2, 9-12 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (із змінами та доповненнями, далі - Правила перетинання державного кордону), а також Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261 (далі - Інструкція №1261), під час прикордонного контролю осіб не здійснював перевірку документів, не з'ясовував наявність підстав для тимчасової відмови їм у перетинанні державного кордону та не забезпечив відмову в пропуску таких осіб через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, в порушення пунктів 2.5, 2.7, 2.10 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05.06.2012 № 407 (далі - Інструкція № 407), а також Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 02 липня 2020 року 179-ОД, із змінами, внесеними згідно наказами начальника НОМЕР_1 прикордонного загону № 192-од від 09.08.2021 та Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», затвердженою начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 28 жовтня №384-ОД, під час здійснення у складі прикордонного наряду «Перевірка документів» (ПД) стандартної перевірки документів громадян України на виїзд з України не перевірив документи, необхідні для виїзду до держави прямування, які передбачені пунктами 2?-2?? зазначених Правил, не здійснював пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України, як уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону, неодноразово безпідставно надав дозвіл на перетинання державного кордону громадянам України, право яких у виїзді з території України було тимчасово обмежене, вніс інформацію про громадян, які не мали законних підстав для перетину державного кордону, та яким він, як уповноважена службова особа Держприкордонслужби, надав дозвіл на перетинання державного кордону, до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» - інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, при цьому не виконав вимоги п. 3.1., 3.2., 3.6. Розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 06.10.2022 № 174-Р «Про порядок взаємодії відповідального ПОРВ з п/н «СПНППр»/«ПД» під час пропуску через державний кордон України», телеграми ІНФОРМАЦІЯ_6 № 23/2932-22-вн від 30.03.2022 «Про вжиття додаткових заходів, а саме не здійснив копіювання та подальше збереження в підрозділі підтвердних документів громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, котрі слідують на виїзд з України та не спрямовував таких осіб для проведення співбесід до прикордонного наряду «старший прикордонних нарядів в пункті пропуску», «старший зміни прикордонних нарядів» та відповідального офіцера ПОРВ, чим сприяв незаконному переправленню через державний кордон України зазначених осіб, а саме:

1) 20.10.2023 приблизно о 17:36 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 ;

2) 22.10.2023 приблизно о 22:29 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який рухався у автомобілі «MERSEDES» д.н.з. НОМЕР_4 ;

3) 04.11.2023 приблизно о 19:33 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який рухався у автомобілі «TOYOTA» д.н.з. НОМЕР_5 ;

4) 04.11.2023 приблизно о 19:32 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який рухався у автомобілі «TOYOTA» д.н.з. НОМЕР_5 ;

5) 05.11.2023 приблизно о 00:25 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який рухався у автомобілі «FORD» д.н.з. НОМЕР_6 ;

6) 08.11.2023 приблизно о 18:22 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 ;

7) 08.11.2023 приблизно о 18:21 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 ;

8) 08.11.2023 приблизно о 15:11 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який рухався у автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_7 ;

9) 08.11.2023 приблизно о 15:11 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , який рухався у автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_7 ;

10) 08.11.2023 приблизно о 14:31 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який рухався у автомобілі «MERSEDES» д.н.з. НОМЕР_8 ;

11) 13.11.2023 приблизно о 18:09 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , який рухався у автомобілі «MITSUBISHI» д.н.з. НОМЕР_9 ;

12) 13.11.2023 приблизно о 18:00 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , який рухався у автомобілі «HONDA» д.н.з. НОМЕР_10 ;

13) 14.11.2023 приблизно о 00:09 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , який рухався у автомобілі «RENAULT» д.н.з. НОМЕР_11 ;

14) 06.12.2023 приблизно о 15:56 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , який рухався у автомобілі «KIA» д.н.з. НОМЕР_12 ;

15) 09.12.2023 приблизно о 23:55 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , який рухався у автомобілі «HYUNDAI» д.н.з. НОМЕР_13 ;

16) 09.12.2023 приблизно о 23:50 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_14 ;

17) 09.12.2023 приблизно о 18:05 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , який рухався у автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_15 ;

18) 09.12.2023 приблизно о 17:03 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , який рухався у автомобілі «KIA» д.н.з. НОМЕР_16 ;

19) 09.12.2023 приблизно о 11:21 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , який рухався у автомобілі «MAZDA» д.н.з. НОМЕР_17 ;

20) 10.12.2023 приблизно о 02:14 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , який рухався у автомобілі «AUDI» д.н.з. НОМЕР_18 ;

21) 10.12.2023 приблизно о 01:57 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , який рухався у автомобілі «OPEL» д.н.з. НОМЕР_19 ;

22) 10.12.2023 приблизно о 01:56 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , який рухався у автомобілі «OPEL» д.н.з. НОМЕР_19 ;

23) 13.12.2023 приблизно о 22:01 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_20 ;

24) 20.12.2023 приблизно о 00:30 забезпечив перетин державного кордону України в напрямку Республіки Польща громадянином України ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , який рухався у автомобілі «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_3 .

Такі дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 332 КК України, як сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України усуненням перешкод, вчинене щодо кількох осіб, службовою особою з використанням службового становища, та за ч. 3 ст. 419 КК України, як порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах воєнного стану.

29 січня 2026 року між прокурором в кримінальному провадженні - прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 , якому на підставі ст.37 КПК України надані повноваження прокурора у даному кримінальному провадженні, та підозрюваним ОСОБА_4 , за участі захисників ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , в порядку передбаченому ст. ст. 468, 469 та 472 КПК України укладено угоду про визнання винуватості.

У відповідності до даної угоди про визнання винуватості, підозрюваний ОСОБА_4 беззастережно повністю визнав свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 419 КК України, щиро розкаюється у скоєному, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, що виразилось у тому, що він дав визнавальні показання.

Також, вказаною угодою про визнання винуватості зазначено узгоджене покарання, яке повинен понести ОСОБА_4 та згода останнього на його призначення, за відсутністю обставин, які обтяжують покарання підозрюваного, наявністю обставин, які пом'якшують покарання ОСОБА_4 , а саме: щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, даних про його особу, який раніше не судимий, являється учасником бойових дій, нагороджувався подяками та грамотами, має постійне місце реєстрації та проживання та сталі соціальні зв'язки, не перебуває на обліку у лікаря нарколога, психіатра, позитивно характеризується за місцем проживання та проходження служби.

З урахуванням особи підозрюваного та викладених вище обставин, враховуючи положення статі 65 КК України, сторони узгодили про можливість застосування положень ст. 69 КК України, та призначення ОСОБА_4 основного покарання нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 419 КК України:

- за ч. 2 ст. 332 КК України сторони погоджуються на призначення покарання, застосувавши положення ст. 69 КК України, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції ч. 2 ст. 332 КК України, у виді 1 (одного) року 6 (шести) місяців позбавлення волі без позбавлення права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю;

- за ч. 3 ст. 419 КК України сторони погоджуються на призначення покарання, застосувавши положення ст. 69 КК України, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції ч. 3 ст. 419 КК України у виді 2 (двох) років позбавлення волі.

Сторони погодили, що з урахуванням всіх обставин кримінального провадження на підставі ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_4 остаточне покарання за ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 419 КК України у виді 2 (двох) років позбавлення волі.

На підставі ст. 58 КК України, враховуючи обставини справи та особу ОСОБА_4 , який на цей час проходить військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - снайпера відділу інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , у військовому званні «штаб-сержант», має значний досвід військової служби на різних посадах у підрозділах ДПСУ, з метою ефективного здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, сторони узгодили за можливе замінити покарання у виді 2 років позбавлення волі призначити ОСОБА_4 остаточне покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців на строк 2 роки із відрахуванням в дохід держави 10 відсотків із суми грошового забезпечення.

На підставі вищевикладених обставин, з урахуванням особи обвинуваченого, сторони погоджуються на призначення ОСОБА_4 покарання за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 419 КК України, покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців на строк 2 роки

із відрахуванням в дохід держави 10 відсотків із суми грошового забезпечення.

Підставою застосування положень ст. 69 КК України є наявність кількох обставин, що пом'якшують покарання, зокрема: щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінальних правопорушень, вперше притягується до кримінальної відповідальності.

В угоді про визнання винуватості передбачені наслідки її укладення, затвердження та невиконання, які роз'яснені підозрюваному ОСОБА_4 .

Розглядаючи питання про затвердження угоди про визнання винуватості, суд виходив з наступного.

Відповідно до правил ст. ст. 468, 469 КПК України, у кримінальному провадженні може бути укладена угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним, обвинуваченим.

Згідно п. 1 ч. 4 ст. 469 КПК України, угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів.

Кримінальні правопорушення, у вчиненні яких ОСОБА_4 беззастережно визнав себе винуватим, згідно із ст.12 КК України, являються тяжкими злочинами, від яких потерпілих немає.

Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні просив затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 29 січня 2026 року між прокурором та підозрюваним ОСОБА_4 за участю захисників та призначити обвинуваченому ОСОБА_4 узгоджену сторонами угоди міру покарання.

Обвинувачений ОСОБА_4 в судовому засіданні просив угоду про визнання винуватості, укладену між ним та прокурором 29 січня 2026 року, затвердити і призначити узгоджену в ній міру покарання, при цьому беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332, ч.3 ст.419КК України, дав згоду на застосування узгодженого виду та розміру покарання, а також інших заходів у разі затвердження угоди, заявивши, що здатний реально виконати взяті на себе відповідно до угоди зобов'язання.

Крім того, згідно наданої обвинуваченим квитанції, судом встановлено, що ОСОБА_4 до затвердження судом угоди про визнання винуватості вніс власні кошти в сумі 150 000,00 грн. на розрахунковий рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України.

Захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 просили затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 29 січня 2026 року між прокурором та підозрюваним ОСОБА_4 , вважаючи, що вона відповідає вимогам КК та КПК України, є усі підстави для її затвердження та призначення обвинуваченому узгодженої сторонами угоди міри покарання.

Суд шляхом проведення опитування сторін кримінального провадження переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому судом з'ясовано, що обвинувачений ОСОБА_4 повністю усвідомлює зміст укладеної угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнав себе винуватим, обвинувачений, цілком розуміє свої права, визначені п. 1 ч. 4 ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч.2 ст.473 КПК України, та наслідки її не виконання, передбачені ст. 476 КПК України.

Враховуючи викладене, оскільки умови угоди про визнання винуватості, укладеної 29 січня 2026 року між прокурором та підозрюваним ОСОБА_4 , її форма та зміст відповідають вимогам КПК та КК України, суд дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження цієї угоди.

Також, судом встановлено, що умови угоди не суперечать вимогам Кримінального процесуального Кодексу, Кримінального Кодексу України та інтересам суспільства.

За таких обставин суд вважає доведеним, що ОСОБА_4 своїми умисними діями, які виразились у сприянні незаконному переправленню осіб через державний кордон України усуненням перешкод, вчинене щодо кількох осіб, службовою особою з використанням службового становища, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.332 КК України, та своїми умисними діями, які виразилися у порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах воєнного стану, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 419 КК України, за якими належить призначити обвинуваченому ОСОБА_4 узгоджену сторонами угоди про визнання винуватості міру покарання.

Заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна обрані 14.11.2025 року слідчим суддею Луцького міськрайонного суду Волинської області, слід скасувати.

Процесуальні витрати -відсутні.

Цивільний позов по справі - не заявлявся.

12.11.2025 року відносно підозрюваного ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у виді застави у розмірі 40 (сорок) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 121 120 (сто двадцять одна тисяча сто двадцять) гривень.

13.11.2025 року ОСОБА_32 було внесено заставу у розмірі 121 120,00 грн. на депозитний рахунок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області: код ЄДРПОУ 26276277, депозитний рахунок №UA358201720355259001500002504, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172.

Порядком внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2012 №15, передбачений і порядок їх повернення, зокрема: кошти, внесені як застава, підлягають поверненню повністю або частково у випадках, передбачених КПК України. Застава повертається особі або заставодавцю у безготівковій формі на зазначений ними банківський рахунок, а у разі відсутності такого рахунка - готівкою через банки або підприємства поштового зв'язку. Для повернення коштів, внесених як застава, особа чи заставодавець подає до органу Казначейства, в якому відкрито депозитний рахунок суду, на який було внесено заставу, такі документи: заява особи чи заставодавця, в якій обов'язково зазначаються реквізити банківського рахунка, на який зараховуватимуться кошти, що підлягають поверненню, а у разі відсутності банківського рахунка - відомості про банк чи підприємство поштового зв'язку; засвідчена судом копія постанови (ухвали) судді чи суду, вироку суду, в якому міститься рішення про повернення застави; копія платіжного або іншого документа, що підтверджує факт внесення коштів як застави. Повернення коштів, внесених як застава, здійснюється протягом п'яти робочих днів з дня надходження зазначених документів до органу Казначейства (пункти 7-8).

Відповідно до ч. 11 ст. 182 КПК України, застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.

В силу вимог статті 368 КПК України питання про повернення застави суд має вирішити під час винесення вироку по справі.

Під час перебування під заставою ОСОБА_4 умови запобіжного заходу не порушував, внесена заставодавцем у розмірі 121120, 00 грн. застава у дохід держави не зверталась.

Ураховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе після вступу вироку в законну силу, заставу у розмірі 121120,00 грн. повернути заставодавцю ОСОБА_4 .

Долю речових доказів суд вирішує в порядку ст. 100 КПК України.

Керуючись ст.ст.373, 374, 475 КПК України, суд

УХВАЛИВ :

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 29 січня 2026 року між прокурором в кримінальному провадженні - прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та підозрюваним ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.332, ч.3 ст.419 КК України, та призначити йому узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості покарання у виді:

- за ч. 2 ст. 332 КК України, із застосуванням ч. 1, ч. 2 ст. 69 КК України - у виді 1 (одного) року 6 (шести) місяців позбавлення волі, без позбавлення права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю;

- за ч. 3 ст. 419 КК України, із застосуванням ч. 1, ч. 2 ст. 69 КК України - у виді 2 (двох) років позбавлення волі.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_4 остаточне покарання у виді у виді 2 (двох) років позбавлення волі.

На підставі ст. 58 КК України замінити ОСОБА_4 покарання у виді 2 (двох) років позбавлення волі на покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців строком на 2 (два) роки, із відрахуванням в дохід держави 10 відсотків із суми грошового забезпечення.

Заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна обрані 14.11.2025 року слідчим суддею Луцького міськрайонного суду Волинської області - скасувати.

Запобіжний захід, застосован ий ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.11.2025 року відносно ОСОБА_4 у виді застави до набрання вироком законної сили залишити без змін, а після набрання вироком законної сили - скасувати.

Після набрання вироком законної сили, повернути заставодавцю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 грошові кошти, внесені у якості застави, згідно з квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 6 Волинське РУ ТВБВ 10002/03 ПМ45801, від 13.11.2025 року , у розмірі 121120 (сто двадцять одна тисяча сто двадцять) гривень, на підставі ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.11.2025 року ( справа № 161/23311/25).

Речові докази у справі: мобільний телефон iPhone 12, IMEI: НОМЕР_21 , мобільний телефон Redmi Note S, IMEI: НОМЕР_22 , IMEI2: НОМЕР_23 , які поміщено в спецпакет ДБР №B2020035- повернути за належністю ОСОБА_4 .

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

На вирок можуть бути подані учасниками судового провадження апеляційні скарги до Волинського апеляційного суду через Володимирський міський суд Волинської області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копія вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Суддя: ОСОБА_33