Постанова від 25.02.2026 по справі 240/24235/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/24235/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Липа Володимир Анатолійович

Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.

25 лютого 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Граб Л.С. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ГУ ПФУ в Житомирській області) звернулось до суду з позовом до Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови №77147653 від 10.10.2025 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 15 січня 2026 року відмовив у задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Так, судом першої інстанції встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №240/19126/22 зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.05.2022 призначити та щомісячно проводити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року.

Так, постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 11.02.2025 року відкрито виконавче провадження № 77147653 з примусового виконання виконавчого листа у справі №240/19126/22 та вказано про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Листом від 26.02.2025 позивач повідомив відповідача, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 з 01.05.2022 проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено законом на 01 січня календарного року. При перерахунку пенсії застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» на 01.01.2022 - 2481,00 грн. В результаті перерахунку на виконання рішення ЖОАС від 13.12.2022 у справі №240/19126/22 розмір підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.05.2022 становить 4962,00 грн. За період з 01.05.2022 по 31.01.2023 нарахована доплата пенсії в розмірі 44658,00 грн. З 01.02.2023 виплата пенсії здійснювалась у розмірі визначеному на виконання рішення суду. З 01.01.2025 виплата підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, визначеного статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до ст. 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025» та Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення» від 27.12.2024 року №1524 в розмірі 2361,00 грн. До вказаного листа приєднано розрахунок заборгованості.

У зв'язку з невиконанням пенсійним органом рішення суду в частині правильності нарахування заборгованості, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було направлено вимогу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області від 17.03.2025 №10970 про необхідність виконання судового рішення у 5-денний строк з моменту отримання цієї вимоги.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розглянувши вимогу державного виконавця, листом від 28.03.2025 № 0600-0306- 5/30368 повторно повідомило, що при перерахунку пенсії застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» на 01.01.2022 - 2481,00 грн.В результаті перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/19126/22 розмір підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.05.2022 становить 4962,00 грн. За період з 01.05.2022 по 31.01.2023 нарахована доплата пенсії в розмірі 44658,00 грн. До листа додано розрахунок.

При цьому, до відділу звернувся стягувач із заявою від 26.08.2025 про невиконання рішення суду у повному обсязі, а саме щодо того, що нарахування доплати здійснено без врахування збільшеного розміру прожиткового мінімуму на 2023,2024 роки.

10.10.2025 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м, Київ) Пономарьовою К.В. було винесено постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штрафу на користь держави у розмірі 5100 грн за невиконання без поважних причин рішення суду.

Підставою для прийняття вказаної постанови слугувало те, що судове рішення боржником не виконане без поважних причин, оскільки нарахування заборгованості не виплаченого підвищення до пенсії з 01.05.2022 проведено не в розмірі визначеному судовим рішенням, який повинен дорівнювати двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а в інших розмірах. Розмір щомісячного підвищення до пенсії, на який має право стягувач, становить два прожиткових мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено законом на 01 січня календарного року, встановлені законом про Державний бюджет України на відповідний рік, відповідним роком є календарний рік, у якому здійснюється нарахування та виплата коштів тобто ця величина повинна відповідати таким показникам прожиткового мінімуму: Законом України "Про Державний бюджет України» встановлено, що прожитковий мінімумам для працездатних осіб на: 01.01.2022 складає 2481 грн, 01.01.2023 складає 2684,00 грн, 01.01.2024 складає 3028,00 грн. В свою чергу боржник провів нарахування заборгованості доплати до пенсії в розмірі 4962,00 за кожен місяць, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб станом на 01.12.2022 року. Невиплачена заборгованість нарахована невірно.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року (Закон №1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст. 3 Закону №1404 примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 16 ч. 3 ст. 18 Закону №1404 визначено, що право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних і посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404 за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

Частиною 2 ст. 63 Закону №1404 передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) і попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником (ч. 3 ст. 63 Закону №1404).

При цьому, ст. 75 Закону №1404 передбачено відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.

Так, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника-фізичну особу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника-юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і встановлює новий строк виконання (ч. 1 ст. 75 Закону №1404).

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2 ст. 75 Закону №1404).

Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №240/19126/22 зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.05.2022 призначити та щомісячно проводити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року.

Тобто, розмір присудженої ОСОБА_1 пенсії є змінним, та залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня відповідного календарного року.

Відповідно до статті 7 Закону України від 02.12.2021 року № 1928-IX "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць станом на 01.01.2022 становить 2481 гривні,

Відповідно до статті 7 Закону України від 03.11.2022 року № 2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць станом на 01.01.2023 становить 2684,00 грн.

Таким чином, розмір підвищення до пенсії за рішенням суду мав бути обрахований, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2022 році - 2481 гривні, у 2023 році - 2684,00 грн.

Натомість, як вбачається з листів -відповідей ГУ ПФУ в Житомирській області щодо виконання рішення суду у справі №240/19126/22, позивачем при проведенні перерахунку пенсії та розрахунку заборгованості за рішенням суду за період з 01.05.2022 по 31.01.2023 застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 - 2481,00 грн, без зміни прожиткового мінімуму розрахованого на відповідний календарний рік.

При цьому, у листі позивачем самостійно зазначено, що в результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії становить з 01.05.2022 - 4962,00 грн, за період з 01.05.2022 по 31.03.2023 нарахована доплата пенсії в розмірі 44658,00 грн.

Згідно розрахунку заборгованості за період з 01.05.2022 по 31.01.2023, поданого боржником як додаток до повідомлення про виконання рішення суду від 26.02.2025 та від 28.03.2025, розмір доплати, обрахований ГУ ПФУ в Житомирський області за вказаний період, становить 4962,00 грн, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб станом на 01.01.2022 - 2481,00 грн.

Отже, нарахування заборгованості доплати до пенсії в розмірі 4962,00 за період з 01.05.2022 по 31.01.2023 свідчить про те, що позивачем проведено розрахунок такої заборгованості без урахування величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік".

З урахуванням положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" ГУ ПФУ в Житомирській області зобов'язане було з 01.01.2023 року здійснити розрахунок заборгованості підвищення до пенсії позивача із застосуванням розрахункової величини 2684,00 грн.

Вказане свідчить про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №240/19126/22 станом на 10.10.2025, що призвело до нарахування підвищення до пенсії за період починаючи з 01.01.2023 у значно меншому розмірі ніж визначено рішенням суду.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що при винесенні оскаржуваної постанови про накладення штрафу відповідач діяв в межах та на підставі закону, а відтак відсутні підстави для її скасування.

Враховуючи вище викладене колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2026 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України. .

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Граб Л.С. Сторчак В. Ю.