Постанова від 25.02.2026 по справі 420/14709/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/14709/25

Перша інстанція: суддя Тарасишина О.М.,

повний текст судового рішення

складено 20.11.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

при секретарі -Марченко І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської митниці на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Іллічівськзовніштранс» до Одеської митниці про визнання протиправним та скасування наказу №274 від 24.04.2025 щодо скасування дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу,-

ВСТАНОВИВ:

11.05.2025 Приватне акціонерне товариство «Іллічівськзовніштранс» (надалі позивач) звернулося з позовом до Одеського окружного адміністративного в якому просило суд визнати протиправним та скасувати наказ Одеської митниці №274 від 24.04.2025 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу», відповідно до якого було анульовано Дозвіл № M/0048/V/03 на відкриття та експлуатацію митного складу, наданий ПрАТ «Іллічівськзовніштранс».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на його адресу надійшов лист Одеської митниці №7.10-4/17-01/13/6563 від 28.04.2025 з інформуванням про «скасування» дії Дозволу №М/0048/V/03 на відкриття та експлуатацію митного складу на підставі наказу Одеської митниці №274 від 24.04.2025 «Про скасування дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу». Позивач вважав вказаний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки Порядок надання складським об'єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу, затверджений постановою КМУ №835 від 16.07.2012 передбачає анулювання дозволу а не його скасування. Також позивач зазначав, що оскаржуваний наказ гне містить підстав для анулювання дозволу, оскільки доповідна записка, яка не надсилалась позивача, не є ані нормативно-правовим актом ані документом, що може бути підставою для анулювання дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу. Додатково позивач вказував, на те, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №420/7919/25 був скасований наказ Одеської митниці №133 від 20.02.2025 про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року задоволений в повному обсязі позовна заява Приватного акціонерного товариства «Іллічівськзовніштранс».

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Одеська митниця подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Іллічівськзовніштранс».

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 у справі №420/14709/25 є незаконними і необґрунтованими, підлягає скасуванню відповідно до вимог ст.317 КАС України, оскільки прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права (неправильне тлумачення закону, незастосування закону, який підлягав застосуванню). Крім того, на думку апелянта, суд першої інстанції неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи; висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи.

Зокрема, апелянт зазначає, що за митними деклараціями(далі - МД) від 20.12.2017 №UA500090/2017/007691 та від 21.12.2017 №UA500090/2017/007741 на митний склад (далі - МС) ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» розміщено товар: «Приймально-передавальні базові станції XW6408-18», вагою 180980 кг, фактурна вартість 320506,19 тис. грн. Кінцева дата зберігання згідно граф D/J МД - 30.08.2020 та 13.12.2019 відповідно.

Одеська митниця вказує, що листами № .10-2/28.2-01/13/1666 від 09.02.2021, №7.10-2/28.2-01/13/17995 від 29.12.2021, №7.10-2/17-01/13/2649 від 27.01.2022, №7.10-2/28.2- 01/13/12976 від 28.07.2022 неодноразово наголошувала ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» на необхідності вжиття заходів реагування щодо товарів, які зберігаються понад встановлений термін.

Також апелянт вказує, що наказом Одеської митниці від 14.04.2023 №166 була зупинена дія дозволу №М/0048/У/03 на відкриття та експлуатацію митного складу, а в подальшому наказом від 31.07.2023 №331 вказаний дозвіл був скасований. Проте, наказом одеської митниці від 03.06.2024 № 341 був скасований наказ від 31.07.2023 №331.

При повторному розгляді питання щодо поміщення товару у митний режим відмови на користь держави, було повивачу 05.12.2024 було відмовлено, про що його було повідомлено листом Одеської митниці від 05.12.2024 №7.10-3/28-02-04/13/21383.

В подальшому, на виконання наказу Одеської митниці від 20.11.2024 №737 «Про огляди територій і приміщень митних складів, складів тимчасового зберігання, центральних сортувальних станцій та місця міжнародного поштового обміну» 18.12.2024 був проведений огляд приміщення МС та прилеглої території до МС ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС», про що складений акт №54 про проведення огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі, територій вільних митних зон та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи від 18.12.2024.

Апелянт посилається, що під час проведення перевірки складського об'єкту, станом на дату здійснення огляду, комісією встановлені порушення з боку утримувача МС ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» вимог Порядку надання складським об'єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2012 №835 (із змінами), а саме, утримувачем митного складу не забезпечено зберігання відеоінформації з дати поновлення дії Дозволу №M/0048/V/03.

Також комісією було встановлено, що на митному складі продовжує знаходиться товар «Приймально-передавальні базові станції» (вага 149,14 т, фактурна вартість 320506,19 тис. грн), термін зберігання якого закінчився.

Одеська митниця листом від 08.01.2025 №7.10-2/17-01/13/389 проінформувала утримувача МС про намір прийняття несприятливого рішення щодо зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу №М/0048/V/03 (далі - Дозвіл), наданого ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» на строк, визначений статтею 19-16 МКУ

Листом від 17.01.2025 №6 (вх. Одеської митниці №1354/13/7.10-3 від 17.01.2025) ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» поінформувало Одеську митницю про проведені ремонтні роботи з усунення розриву кабелю та заміни відеокамери.

Наказом Одеської митниці від 20.02.2025 №133 «Про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» дія дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу №М/0048/V/03, наданого ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» зупинено на строк 30 днів, але не більше ніж до моменту виконання вимог, встановлених Кодексом та Порядку.

Листом від 19.03.2025 №21 (вх. Одеської митниці №6778/13/7.10-4 від 20.03.2025) ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬЗОВНІШТРАС» проінформувало Одеську митницю про вжиття заходів щодо поміщення товару «Приймально-передавальні базові станцій XW6408-18» в інший митний режим.

Наказом Одеської митниці від 24.03.2025 №212 «Про продовження строку зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» строк зупинення дії Дозволу № М/0048/V/03 продовжено на строк 30 днів.

У зв'язку з невжиттям підприємством заходів для забезпечення дотримання вимог МКУ протягом продовження строку зупинення, наказом Одеської митниці від 24.04.2025 №274 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» Дозвіл скасовано.

Апелянт зазначає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки наведеним фактам, які свідчать, що позивач систематично допускає невжиття заходів для забезпечення дотримання вимог законодавства, про що неодноразово повідомлялось Одеською митницею.

На думку апелянта, судом першої інстанції не взято до уваги, що утримувачем митного складу ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» не забезпечено дотримання вимог статті 125 Митного кодексу України, чим було порушено норми матеріального права.

Крім того, Одеська митниця категорично не погоджується із судом першої інстанції, який зазначив, що рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або обов'язків особи при виконанні юридичного волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Так, апелянт вказує, що у наказі Одеської митниці від 24.04.2025 №274 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» зазначено, що дозвіл №М/0048/V/03 скасовано на підставі доповідної записки управління забезпечення митного контролю та оформлення Одеської митниці від 22.04.2025 № 17/17-01/20143.

Проте суд першої інстанції не взяв до уваги, що вказана доповідна записка містить чіткий перелік допущених позивачем порушень, про які зазначалося вище і є юридичною причиною видання наказу №274, а отже дана обставина жодним чином не впливає на обґрунтованість скасування Дозволу №М/0048/V/03.

Зважаючи на відсутність заходів щодо усунення порушень, які полягали у невиконанні ПРАТ «Іллічівськзовніштранс» вимог, встановлених Митним кодексом України щодо зберігання товарів «Приймальнопередавальні базові станції XW6408-18» (які були розміщені за митними деклараціями №UA500090/2017/007741 від 21.12.2017 та №UA500090/2017/007691 від 20.12.2017), в митному режимі митний склад понад встановлений термін, у зв'язку із недотриманням вимог частини третьої статті 125 Митного кодексу України, відповідно до пункту 3 частини першої статті 19-17 Митного кодексу України, наказом Одеської митниці від 24.04.2025 №274 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» ПрАТ «Іллічівськзовніштранс» Дозвіл№ М/0048/V/03 був скасований правомірно.

У відзиві на апеляційну скаргу, позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги Одеської митниці та залишити без змін оскаржуване рішення суду першої інстанції.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу наголошує, що доводи Одеської митниці про порушення позивачем вимог ст.125 МК України, є безпідставними адже спростовані висновками судових рішень у трьох справах №420/24072/23, №420/4515/25 та №420/7919/25, в яких суд вказував, що ПрАТ «Іллічівськзовніштранс» не є «власником вантажу» а лише -«утримувачем митного складу», і єдиний його обов'язок відповідно по положень ст. 125 Митного кодексу України було проінформувати митний орган та передати товар на склад митного органу. При цьому, Одеська митниця усіляко ухилялась від свого обов'язку забрати товар на свій склад, через що ПрАТ «Іллічівськзовніштранс» вимушено було звертатись до суду. Після закінчення дозволеного строку зберігання вантажу в митному режимі митний склад ПрАТ «Іллічівськзовніштранс», як утримувач митного складу, звернулося до Одеської митниці двома листами: Лист від 26.12.2019 №01-16/301 (отримано позивачем за вхідним № 798/11 від 27.12.2019) та Лист від 29.09.2020 №01-16/331 (отримано позивачем за вхідним № 23178/13 від 30.09.2020), якими зверталось до Одеської митниці щодо подальшої долі товару: «… у порядку п. 5 ст. 125 МКУ просимо прийняти вантаж на склад митного органу», але жодної реакції та відповіді з боку Одеської митниці не було.

Також позивач звертає увагу суду, що сама Одеська митниця у своїй заяві про зупинення провадження від 07.07.2025 по справі №420/7919/25 зазначала, що оскаржуваний наказ Одеської митниці від 24.04.2025 №274 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу», на підставі якого Дозвіл скасовано, є наслідком іншого оскаржуваного наказу, а саме наказу Одеської митниці від 20.02.2025 № 133 «Про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» дія дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу №М/0048/V/03, наданого ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС», який є предметом розгляду іншої судової справи №420/7919/25, яка розглядається Одеським окружним адміністративним судом».

Отже, оскільки наказ Одеської митниці 20.02.2025 №133 «Про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» скасований постановою апеляційного суду від 14.10.2025, то й наказ про скасування дозволу від 24.04.2025 №274 підлягає скасуванню, у зв'язку з відсутністю порушень, що мають наслідок зупинення дії дозволу та його скасування.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив та з електронних матеріалів справи вбачається, що відповідно до Доповідної записки від 22.04.2025 №17/17-01/20143, за митними деклараціями (далі - МД) від 20.12.2017 №UA500090/2017/007691 та від 21.12.2017 №UA500090/2017/007741 на МС ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» розміщено товар: «Приймальнопередавальні базові станції XW6408-18», вагою 180980 кг, фактурна вартість 320506,19 тис. грн. Кінцева дата зберігання згідно граф D/J МД - 30.08.2020 та 13.12.2019 відповідно.

На виконання наказу Одеської митниці від 20.11.2024 №737 «Про огляди територій і приміщень митних складів, складів тимчасового зберігання, центральних сортувальних станцій та місця міжнародного поштового обміну» 18.12.2024 проведений огляд приміщення МС та прилеглої території до МС ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС», про що складено акт № 54 про проведення огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі, територій вільних митних зон та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи від 18.12.2024.

Під час проведення перевірки складського об'єкту, станом на дату здійснення огляду, комісією встановлені порушення з боку утримувача МС ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» вимог Порядку надання складським об'єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2012 №835 (із змінами), а саме: - утримувачем митного складу не забезпечено зберігання відеоінформації з дати поновлення дії Дозволу №M/0048/V/03.

Також комісією було встановлено, що на митному складі продовжує знаходиться товар «Приймально-передавальні базові станції» (вага 149,14 т, фактурна вартість 320506,19 тис. грн), термін зберігання якого закінчився.

Одеська митниця листом від 08.01.2025 № 7.10-2/17-01/13/389 проінформувала утримувача МС про намір прийняття несприятливого рішення щодо зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу № М/0048/V/03 (далі - Дозвіл), наданого ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» на строк, визначений статтею 1916 Кодексу.

Листом від 17.01.2025 №6 (вх. Одеської митниці №1354/13/7.10-3 від 17.01.2025) позивач поінформував Одеську митницю про проведені ремонтні роботи з усунення розриву кабелю та заміни відеокамери.

Наказом Одеської митниці від 20.02.2025 №133 «Про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» дія дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу №М/0048/V/03, наданого ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» зупинено на строк 30 днів, але не більше ніж до моменту виконання вимог, встановлених Кодексом та Порядку.

Листом від 19.03.2025 №21 (вх. Одеської митниці №6778/13/7.10-4 від 20.03.2025) ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬЗОВНІШТРАС» проінформувало Одеську митницю про вжиття заходів щодо поміщення товару «Приймальнопередавальні базові станцій XW6408-18» в інший митний режим.

Наказом Одеської митниці від 24.03.2025 №212 «Про продовження строку зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» строк зупинення дії Дозволу №М/0048/V/03 продовжено на строк 30 днів.

Оскільки на час подання доповідної записки ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» не вжило заходів та товар продовжує зберігатись на митному складі з порушенням вимог Кодексу, було запропоновано, у зв'язку із недотриманням вимог частини третьої статті 125 Кодексу, відповідно до пункту 3 частини першої статті 1917 Кодексу, управлінню забезпечення митного контролю та оформлення підготувати проєкт наказу про скасування дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» (№М/0048/V/03).

Наказом Одеської митниці від 24.04.2025 №274 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу» скасований дозвіл №М/0048/V/03 на відкриття та експлуатацію митного складу, наданий приватному акціонерному товариству «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» (податковий номер 01860124; адреса розташування складу: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Промислова, буд. 7) з 0 годин дня, наступного за днем видання цього наказу. Також визначено, що кінцевою датою вивезення товарів з вищезазначеного митного складу є 30 календарних днів з дня набрання чинності цим наказом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі №420/24075/23, яке набрало законної сили 28.05.2024, був частково задоволений адміністративний позов ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС»:

- визнані протиправними дії Одеської митниці з відмови у наданні дозволу ПрАТ ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» за заявою №0703-01 від 07.03.2023 року на поміщення товарів «Прийомо-передавальні базові станції XW6408-18» у митний режим відмови на користь держави;

- визнаний протиправним та скасований наказ Одеської митниці №331 від 31.07.2023 «Про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу», відповідно до якого було анульовано дозвіл №M/0048/V/03 на відкриття та експлуатацію митного складу, наданий ПрАТ «Іллічівськзовніштранс»;

- зобов'язано Одеську митницю повторно розглянути заяву Приватного акціонерного товариства «Іллічівськзовніштранс» №0703-01 від 07.03.2023 року про надання дозволу ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» на поміщення товарів «Прийомо-передавальні базові станції XW6408-18» у митний режим відмови на користь держави та прийняти відповідне рішення у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції у справі №№420/24075/23, виходив з того, що Одеська митниці не надала обґрунтованих пояснень щодо підстав фактичного не розгляду клопотань ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» про прийняття вантажу на склад митного органу, які направлялись позивачем до Одеської митниці у листах від 26.12.2019 та від 29.09.2020, а також листів від 01.03.2021, 14.01.2022, 30.08.2022 та 13.03.2023. Скасовуючи наказ наказі від 31.07.2023 року №331 суд першої інстанції виходив з того, що Одеська митниця не конкретизувала підставу, через яку було скасовано відповідний дозвіл №М/0048/V/03 на відкриття та експлуатацію митного складу, наданого ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС», адже посилання митного органу лише на п.3 ч.1 ст.19-17 МК України та доповідну записку не є підставами для скасування дозволу, оскільки вищезгадані нормативні приписи регулюють процедуру прийняття відповідного рішення, а не окреслюють підставу для його прийняття, що, у свою чергу свідчить про необґрунтованість та неконкретизованість прийнятного Одеською митницею рішення про скасування (анулювання) відповідного дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.09.2025, частково задоволений позов ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС»:

- визнане протиправним та скасоване рішення Одеської митниці від 05.12.2024 щодо заяви №0703-01 від 07.03.2023, яким відмовлено у наданні дозволу на поміщення товару «Приймально-передавальні базові станції XW6408-18» (які були розміщені за митними деклараціями №UA500090/2017/007741 від 21.12.2017р. та №UA500090/2017/007691 від 20.12.2017) у митний режим відмови на користь держави;

- зобов'язано Одеську митницю повторно розглянути заяву №0703-01 від 07.03.2023 про надання дозволу ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» на поміщення товарів «Приймально-передавальні базові станції XW6408-18» у митний режим відмови на користь держави, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного від 14.10.2025 у справі №420/7919/25 була задоволена апеляційна скарга приватного акціонерного товариства «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС», рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року скасоване та ухвалена нова постанова, про задоволення позову та про визнання протиправним та наказу Одеської митниці №133 від 20 лютого 2025 року «Про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу».

При цьому, скасовуючи наказ Одеської митниці №133 від 20 лютого 2025 року, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ не відповідає вимогам законодавства оскільки відповідно до п. 5.1 Розділу V Наказу №835, дія Дозволу може бути зупинена митницею у випадках та у порядку, що встановлені ст. 412 МК України, однак ст. 412 МК України виключена з МК України на підставі Закону України від 15.08.2022 №2510-ІХ. Також, суд апеляційної інстанції виходив з того, що ПрАТ «ІЛЛІЧІВСЬКЗОВНІШТРАНС» є лише утримувачем митного складу, а ТОВ «Просат» є власником товару (імпортером), в той час як знаходження товару на митному складі з порушенням вимог ч. 3 ст.125 Митного кодексу України (Строк зберігання в митному режимі митного складу товарів, не може перевищувати 365 днів), стосується виключно імпортера та власника вантажу, оскільки на нього покладається обов'язок декларування товару у відповідний митний режим.

Вирішуючи спір, та задовольняючи позовні вимоги у справі №420/14709/25, яка переглядається апеляційним судом, суд першої інстанції виходив з того, що фактично, єдиною причиною скасування дозволу, на яку вказує Одеська митниця у відзиві на позовну заяву, це знаходження товару на митному складі з порушенням вимог ч.3 ст.125 Митного кодексу України, проте оскаржуваний наказ №274 від 24.04.2025 не містить чітких та зрозумілих мотивів його прийняття, оскільки доповідна записка, зміст якої невідомий та недоведений до відмова позивача, та яка не є нормативно-правовим актом, не є підставою для настання негативних наслідків щодо утримувача митного складу.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Оскаржуваний в цій справі наказ Одеської митниці від 24.04.2025 №274, був прийнятий відповідно до п. 3 частини 1 стаття 19-17 МК України та на підставі доповідної записки управління забезпечення митного контролю та оформлення Одеської митниці від 22.04.2025 №17/17-01/20143.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.19-17 МК України, митний орган приймає рішення про скасування рішення у випадках якщо до завершення строку зупинення рішення митним органом від підприємства не отримано повідомлення про заходи, вжиті для забезпечення дотримання підприємством умов, визначених рішенням, забезпечення відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання рішення.

Отже, передумовою прийняття рішення про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу є не надання позивачем до митного органу, у встановлений митним органом строк, повідомлення про заходи, вжиті на виконання рішення про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу.

За змістом доповідної записки від 22.04.2025 №17/17-01/20143 дія дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу №М/0048/V/03, була зупинена рішенням Одеської митниці - наказом №133 від 20.02.2025 із продовження строку зупинення відповідно до наказу №212 від 24.03.2025.

Натомість наказ Одеської митниці №133 від 20.02.2025 був визнаний протиправним та скасований постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №420/7919/25.

Отже, причинам які обов'язково мають передувати прийняттю рішення про скасування дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу надана правова оцінка судовим рішенням яке набрало законної сили, у справі №420/7919/25, в якій брали участь ті самі особи, що і у справі, яка переглядається апеляційним судом.

Враховуючи приписи ч.4 ст.78 КАС України, обставини щодо правомірності зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу на підставі наказу №133 від 20.02.2025, в цій справі не підлягають доказуванню.

Таким чином, оскільки судовим рішенням, яке набрало законної сили визнане протиправним рішення про зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу, на виконання якого позивач мав надати до Одеської митниці відомості про вжиті заходи, апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції щодо протиправності оскаржуваного наказу №274 від 24.04.2025 та про наявність правових підстав для його скасування.

Відхиляє апеляційний суд посилання апелянта на порушення позивачем вимог ч.3 ст.125 МК України, оскільки вказана норма стосується виключно імпортера та власника вантажу, оскільки на цих осіб покладається обов'язок декларування товару у відповідний митний режим. В той час як позивач в цій справі не є ані імпортером, ані власником вантажу, що вже неодноразово було встановлено судовими рішеннями в інших адміністративних справах №420/7919/25, №420/24072/23 та №420/4515/25.

Доводи апелянта щодо неповного з'ясував обставин, що мають значення для справи, та про те, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, не знайшли свого підтвердження.

Посилання апелянта на зміст доповідної записки від 22.04.2025 №17/17-01/20143, якій в хронологічному порядку викладені події починаючи з 2017 року, не підставою для задоволення апеляційної скарги, адже судовими рішеннями в інших адміністративних справах №420/7919/25, №420/24072/23 та №420/4515/25, була встановлена бездіяльність Одеської митниці щодо не розгляду листів позивача, встановлена протиправність наказів одеської митниці щодо неодноразового зупинення дії дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу №М/0048/V/03 та щодо його скасування.

Вказана доповідна записка не відображає об'єктивний стан подій, зокрема з урахуванням судових рішень у справах №420/7919/25, №420/24072/23 та №420/4515/25.

Відхиляє апеляційний суд і посилання апелянта на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, адже апелянт не навів які саме норми матеріального права мав застосувати суд першої інстанції до спірних правовідносин, але не застосував.

Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.242, 257, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Одеської митниці - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька