П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/7848/25
Перша інстанція: суддя Свида Л.І.,
повний текст судового рішення
складено 20.11.2025, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицької Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просила:
- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення та виплаті пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.10.2024 року без урахування довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2024 року №29-Ф;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, починаючи з 01.10.2024 року відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2024 року №29-Ф.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що з січня 2024 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком згідно до Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу». До заяви про переведення на пенсію було долучено довідку від 30.01.2024 року №29-Ф (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку від 30.01.2024 року №29-Ф (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби) виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області. Однак, листом позивачку повідомлено про те, що з метою забезпечення виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», яка набрала законної сили з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024 року пенсії, призначені згідно Закону України «Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024 року переглянуті. За результатом перевірки, управлінням пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг витребувано нові довідки про заробітну плату, видані згідно з додатками 1-6 до постанови №823 та приведено пенсійну справу у відповідність. З урахуванням зазначеного розмір пенсії позивачки за віком відповідно до Закону №889 з 01.10.2024 року становить 9744,48 грн..
Позивачка не погодилася із правомірністю дій відповідача щодо обчислення та виплаті їй пенсії, починаючи з 01.10.2024 року без урахування довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2024 року №29-Ф, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 року позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу посилаючись на доводи, що узгоджуються з висновками, викладеними в рішенні суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.01.2021 року.
31 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України з заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Разом із заявою позивачка надала довідки від 30.01.2024 року №29-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше ніж як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року.
З 31 січня 2024 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком за Законом України «Про державну службу», яку обчислено на підставі довідок від 30.01.2024 року №29-Ф та її розмір становив 17625,24 грн..
Листом від 24.09.2024 року позивачку повідомлено про те, що з метою забезпечення виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», яка набрала законної сили з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024 року пенсії, призначені згідно Закону України «Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024 року переглянуті. За результатом перевірки, управлінням пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг витребувано нові довідки про заробітну плату, видані згідно з додатками 1-6 до постанови №823 та приведено пенсійну справу у відповідність. З урахуванням зазначеного розмір пенсії позивачки за віком відповідно до Закону №889 з 01.10.2024 року становить 9744,48 грн..
Позивачка не погодилася із правомірністю дій відповідача щодо обчислення та виплаті їй пенсії починаючи з 01.10.2024 року без урахування довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2024 року №29-Ф та звернулася до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.10.2024 року без урахування довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2024 року №29-Ф є протиправними.
Колегія суддів при вирішенні даного спору виходить з наступного.
З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ст.90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пп. 10-12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993 року №3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993 року №3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Таким чином, підставами для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ є досягнення встановленого віку та наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 2 Порядку №622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823) передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723- XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 3-1 Порядку №622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823) державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII Про державну службу, мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.
Згідно з п. 4 Порядку №622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як передбачено п. 5 Порядку №622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 7 Порядку №622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823) у всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
20 липня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622.
Пунктом 3 постанови №823 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.
Пунктом 5 Порядку №622, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Отже, як вірно зазначив суд першої інстанції, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6 Порядку №622 (в редакції, чинній з 20.07.2024) є підставою виключно для призначення пенсії відповідно до пунктів 10 і 12 розділу ХІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, і не можуть бути підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
З матеріалів справи вбачається, що в січні позивач подала ГУ ПФУ в Одеській області заяву за призначенням / перерахунком пенсії для перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої додала, зокрема, довідки відповідача від 30.01.2024 №29-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держаної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 30.01.2024 №29-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). Зазначені довідки відповідають змісту та формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 та містять відображення складових заробітної плати, а тому мали бути враховані відповідачем. Окрім того, позивач станом на момент набрання чинності Законом №889-VIII мав необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, що відповідачем не заперечується.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб». Вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування - 20.07.2024 року.
Однак, колегія суддів відхиляє доводи відповідача про набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823, якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024 року, в той час, як позивач звернулась із заявою до відповідача 31.01.2024 року та з довідками від 30.01.2024.
Колегія суддів наголошує, що відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 року №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 року №3-рп/2001 зазначив, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 року №8-рп/2005 вказано, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Верховний Суд у постанові від 08.04.2024 року №580/6509/23 зазначив, що зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.
Натомість, після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 12.07.2024 року №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» розмір пенсії позивачки з 01.10.2024 року відповідачем був протиправно зменшений з 17625,24 грн. до 9744,48 грн..
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправного перерахунку пенсії позивача, яке призвело до зменшення її розміру.
Доводи апелянта про те, що з 01.10.2024 року приведено пенсійну справу позивача у відповідність до вимог чинного законодавства з урахуванням оновлених довідок згідно постанови №823, судова колегія не приймає до уваги, оскільки довідки, на підставі яких позивачу в лютому перераховано пенсію, відповідала чинному на час видачі порядку і доказів щодо зазначення в них недостовірних даних пенсійним органом не надано.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про задоволення позову, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач К.В. Кравченко
Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія