Постанова від 25.02.2026 по справі 490/738/26

490/738/26

нп 3/490/700/2026

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., секретар судового засідання Савченка С.М., за участю прокурора Брагара Д.В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Романів-Хутір Вінницької області, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, одруженого, працюючого водієм тролейбуса КП «Миколаївелектротранс», зареєстроване та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Майстер-сержант ОСОБА_1 , який займав посаду інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з 26.04.2022 року по 12.05.2025 року, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), звільнившись з займаної посади 12.05.2025 року, лише 30.06.2025 року, не подавши її протягом 30 календарних днів з дня припинення служби, в строк до 11.06 2025 року.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , визнавши свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, пояснив суду, що не володіє достатніми навичками роботи на комп'ютері, у зв'язку із чим потребував допомоги у заповненні та поданні декларації, по яку після звільнення звертався до діючих працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , приїжджаючи для цього на місце роботи після звільнення. Оскільки неодноразово не було електропостачання та Інтернету, а також у зв'язку із необхідністю частих навідувань хворої матері, що проживала сама у Вінницькій області, пропустив 30-денний строк подання декларації.

Прокурор у судовому засіданні, пославшись на те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази, наявні в матеріалах справи, просив визнати останнього винуватим у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи,суд приходить до висновку про наявність в ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами.

Так, згідно до витягу з наказу № 77 від 26.04.2022 року старшого прапорщика ОСОБА_1 , призваного на військову службу за мобілізацією відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. №69/2022 на посаду старшого інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення та наказано вважати таким, що з 26.04.2022 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою, військове звання за штатом «головний сержант».

Майстер-сержанта ОСОБА_1 , призваного за мобілізацією, старшого інструктора рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 , звільненого у запас за станом здоров'я на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по особовому складу) від 10.05.2025 №42-РС наказано вважати таким, що з 12.05.2025 року справи та посаду здав (витяг з наказу №132 від 12.05.2025).

10.05.2025 року ОСОБА_1 особисто під розпис було попереджено про обов'язки щодо подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі особами, зазначеними у п.1, пп «а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

За даними скрін-шоту подачі декларацій суб'єкта декларування ОСОБА_1 останнім як військовослужбовцем подавалися щорічні декларації 16.03.2021р., 22.02.2022р., 02.01.2024 р., 07.03.2024 р., 10.03.2025 р. та декларація при звільненні 30.06.2025 р.

06.11.2025 року Миколаївською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону за №38-5-6-7727вих-25 до Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України направлено повідомлення про встановлення факту подання декларації при звільненні за період 01.01.2025 року - 12.05.2025 року ОСОБА_1 , старшим інструктором відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 , військовослужбовцем, звільненим з лав ЗСУ відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 №42-РС від 10.05.2025 р., 30.06.2025 р.

Постановою КМУ від 23.02.2022 року №154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міністерством оборони України.

Штати та штатний розпис територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки затверджуються начальником Генерального штабу Збройних Сил.

Штатні посади територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки комплектуються військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками Збройних Сил відповідно до їх штату та штатного розпису.

Відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» визначено, військовослужбовці територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зобов'язані подавати декларації в загальному порядку незалежно від військового звання (крім осіб рядового складу підрозділів охорони територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).

Тобто, ОСОБА_1 , який був призначений на посаду старшого інструктора відділення рекрутингу та комплектування у військовому званні «майстер-сержант» відповідно до положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України військове звання «майстер-сержант» (старший прапорщик) належить до «сержантського і старшинського складу», не належить до рядового складу та займана ним посада старшого інструктора відділення рекрутингу та комплектування не відноситься до посад підрозділів охорони територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно абз.1 ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п.1, п.п. «а», «в»-«г» п.2 ч.1 ст.3 вказаного закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Частиною 7 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування, які зазначені у пунктах 1-4 цієї частини (п.3 ч.7 - особи які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів), подають декларації у строки, визначені частинами першою - четвертою цієї статті.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу. У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.

Відповідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року та яким відновлено обов'язок декларування.

З урахуванням наведеного, майстер-сержант ОСОБА_1 , який займав посаду інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 викладеного, будучи звільненим з вказаної посади 12.05.2025 року був зобов'язаний подати декларацію типу «при звільненні» протягом 30 календарних днів з дня припинення служби тобто до 11.06.2025 року (включно).

Згідно з дослідженими у судовому засіданні доказами встановлено, що такого обов'язку ОСОБА_1 не дотримався, подавши декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), звільнившись з займаної посади 12.05.2025 року, лише 30.06.2025 року,

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону , несвоєчасно, без поважних причин, не подав у встановлений законом строк декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, подавши її 30.06.2025 р., своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КУпАП.

Проте, враховуючи особу винного, який вперше притягається до адміністративної відповідальності, відсутність даних, які б негативно характеризували його особу, той факт, що ОСОБА_1 звільнений у запас за станом здоровя з посади старшого інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , та оцінюючи у сукупності дії, наслідки, характер правопорушення, в тому числі і незначний час, на який пропущено строк подання декларації «при звільненні», ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, відсутність шкоди правам інших осіб чи публічним інтересам, факту самостійного подання декларації, а також мети адміністративного впливу визначеної у ст.ст. 23, 33 КУпАП, суд вважає за можливе застосувати положення ст. 22 КУпАП та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю, обмежившись усним зауваженням та відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП - закрити провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та звільнити від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.І. Демінська