Постанова від 24.02.2026 по справі 420/40603/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/40603/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Джабурія О.В.,

- Вербицької Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року, прийняте у складі суду судді Потоцької Н.В. в місті Одеса, по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №11850699/41094190 від 01.10.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.09.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №2 від 11.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №11882637/41094190 від 08.10.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 18.09.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №5 від 18.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №11850700/41094190 від 01.10.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 13.09.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №4 від 13.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №11913653/41094190 від 15.10.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 26.09.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №7 від 26.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №11977018/41094190 від 29.10.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 10.10.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №2 від 10.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №11977052/41094190 від 29.10.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 04.10.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №1 від 04.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12012188/41094190 від 05.11.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 23.10.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», код ЄДРПОУ 41094190, за №3 від 23.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом були зроблені висновки з порушенням норм матеріального та процесуального права, при цьому обставини справи не з'ясовані повно, об'єктивно та всебічно, тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що підставою для формування сум податкового кредиту з ПДВ, підставою для формування податкової накладної та, відповідно, підставою для реєстрації податкової накладної є реальне виконання господарських операцій, які є об'єктом оподаткування. Апелянт вказує, що відповідно до фактичних обставин справи, позивачем направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкові накладні № 2 від 11.09.2024; № 5 від 18.09.2024; № 4 від 13.09.2024 року; № 7 від 26.09.2024; № 2 від 10.10.2024; № 1 від 04.10.2024; № 3 від 23.10.2024, проте реєстрація вказаних накладних була зупинена, вказано що обсяг постачання товару/послуги 4415 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Апелянт вказує, що в подальшому підставою відмови у реєстрації вказаної накладної стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. На думку апелянта, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є максимально обґрунтованим, та відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, а факт здійснення фінансово-господарських операцій між позивачем та його контрагентом не доведений в повному обсязі.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА», (ЄДРПОУ 41094190) зареєстровано 24.01.2017 року. Видами діяльності позивача за КВЕД: основний: 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; інші: 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 16.21 Виробництво фанери, дерев'яних плит і панелей, шпону; 16.23 Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.10 Складське господарство; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту.

29.07.2024 року Позивач уклав Договір поставки з АТ "Кохавинська паперова фабрика", (ЄДРПОУ 22351935), предметом якого є постачання піддонів дерев'яних власного виробництва.

Згідно цього договору Позивач продав АТ "Кохавинська паперова фабрика" товар у вигляді:

1. дерев'яні піддоні 1200х800 у кількості 840 шт. на загальну суму 136080,00 грн., в т.ч. 22680 ПДВ, що підтверджується:

видатковою накладною №10 від 11 вересня 2024 року (дерев'яні піддоні 1200х800);

рахунком на оплату №11 від 11 вересня 2024 року (за дерев'яні піддоні 1200х800);

ТТН №Р10 від 11 вересня 2024 року (перевізник ФОП ОСОБА_1 );

договором перевезення №1 від 19 листопада 2022 року з ФОП ОСОБА_1 ;

актом наданих послуг (перевезення вантажу) №92 від 11 вересня 2024 року;

рахунком на оплату за перевезення вантажу №93 від 11 вересня 2024 року.

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за вересень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії) за вересень 2024 року, а також платіжними дорученнями.

2. дерев'яні піддоні 1200х800 у кількості 840 шт. на загальну суму 136080,00 грн., в т.ч. 22680 ПДВ, що підтверджується:

видатковою накладною №13 від 18 вересня 2024 року (дерев'яні піддоні 1200х800);

рахунком на оплату №14 від 18 вересня 2024 року (за дерев'яні піддоні 1200х800);

ТТН №Р13 від 18 вересня 2024 року (перевізник ФОП ОСОБА_1 );

договором перевезення №1 від 19 листопада 2022 року з ФОП ОСОБА_1 ;

актом наданих послуг (перевезення вантажу) №93 від 18 вересня 2024 року;

рахунком на оплату за перевезення вантажу №94 від 18 вересня 2024 року.

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за вересень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії) за вересень 2024 року, а також платіжними дорученнями.

3. дерев'яні піддоні 1200х800 у кількості 840 шт. на загальну суму 136080,00 грн., в т.ч. НОМЕР_1 ПДВ, що підтверджується:

видатковою накладною №15 від 26 вересня 2024 року (дерев'яні піддоні 1200х800);

рахунком на оплату №15 від 26 вересня 2024 року (за дерев'яні піддоні 1200х800);

ТТН №Р15 від 26 вересня 2024 року (перевізник ФОП ОСОБА_1 );

договором перевезення №1 від 19 листопада 2022 року з ФОП ОСОБА_1 ;

актом наданих послуг (перевезення вантажу) №94 від 26 вересня 2024 року;

рахунком на оплату за перевезення вантажу №95 від 26 вересня 2024 року

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за серпень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії) за вересень 2024 року та платіжними дорученнями.

4. дерев'яні піддоні 1200х800 у кількості 840 шт. на загальну суму 136080,00 грн., в т.ч. НОМЕР_1 ПДВ, що підтверджується:

видатковою накладною №17 від 10 жовтня 2024 року (дерев'яні піддоні 1200х800);

рахунком на оплату №18 від 10 жовтня 2024 року (за дерев'яні піддоні 1200х800);

ТТН №Р17 від 10 жовтня 2024 року (перевізник ФОП ОСОБА_1 );

договором перевезення №1 від 19 листопада 2022 року з ФОП ОСОБА_1 ;

актом наданих послуг (перевезення вантажу) №108 від 10 жовтня 2024 року;

рахунком на оплату за перевезення вантажу №109 від 10 жовтня 2024 року.

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за жовтень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії) за жовтень 2024 року та платіжними дорученнями.

5. дерев'яні піддоні 1200х800 у кількості 840 шт. на загальну суму 136080,00 грн., в т.ч. НОМЕР_1 ПДВ, що підтверджується

видатковою накладною №16 від 04 жовтня 2024 року (дерев'яні піддоні 1200х800);

рахунком на оплату №17 від 04 жовтня 2024 року (за дерев'яні піддоні 1200х800);

ТТН №Р17 від 04 жовтня 2024 року (перевізник ФОП ОСОБА_1 );

договором перевезення №1 від 19 листопада 2022 року з ФОП ОСОБА_1 ;

актом наданих послуг (перевезення вантажу) №107 від 04 жовтня 2024 року;

рахунком на оплату за перевезення вантажу №108 від 04 жовтня 2024 року.

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за жовтень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії) за жовтень 2024 року та платіжними дорученнями.

6. дерев'яні піддоні 1200х800 у кількості 840 шт. на загальну суму 136080,00 грн., в т.ч. НОМЕР_1 ПДВ, що підтверджується:

видатковою накладною №18 від 23 жовтня 2024 року (дерев'яні піддоні 1200х800);

рахунком на оплату №19 від 23 жовтня 2024 року (за дерев'яні піддоні 1200х800);

ТТН №Р18 від 23 жовтня 2024 року (перевізник ФОП ОСОБА_1 );

договором перевезення №1 від 19 листопада 2022 року з ФОП ОСОБА_1 ;

актом наданих послуг (перевезення вантажу) №109 від 23 жовтня 2024 року;

рахунком на оплату за перевезення вантажу №110 від 23 жовтня 2024 року.

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за жовтень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії ) за жовтень 2024 року та платіжними дорученнями.

05.02.2024 року Позивач уклав Договір поставки з КНП "Гніздичівська амбулаторія загальної практики - сімейної медицини" Гніздичівської селищної ради, (ЄДРПОУ 20763929), предметом якого є постачання паливних гранул (пелет) з деревини хвойних порід власного виробництва.

Згідно цього договору Позивач продав КНП "Гніздичівська амбулаторія загальної практики - сімейної медицини" Гніздичівської селищної ради товар у вигляді: 7 паливних гранул (пелети) з деревини хвойних порід власного виробництва у кількості 29 тон. на загальну суму 199541,33 грн., в т.ч. 33256,89 ПДВ, що підтверджується:

видатковою накладною №12 від 13 вересня 2024 року;

рахунком на оплату №13 від 12 вересня 2024 року.

Товар був переданий на зберігання позивачу, що підтверджується договором зберігання №2 від 13 вересня 2024 року та актом приймання передачі.

Розрахунок за проданий товар та його перевезення підтверджується карткою рахунку №631 (відображає кредиторську заборгованість перед постачальниками за отримані товари чи послуги) за вересень 2024 року та карткою рахунку №361 (використовується для обліку взаєморозрахунків із покупцями, які придбавають товари чи послуги у компанії) за вересень 2024 року, а також платіжними дорученнями.

Власне виробництво та наявність у продавця дерев'яних піддонів підтверджується наступними документами:

Договором оренди №24-01 від 01 січня 2024 року, з додатком (акт приймання передачі) укладеним з ФОП ОСОБА_2 , предметом якого є оренда нежитлового приміщення площею 147 квадратних метрів за адресою: АДРЕСА_1 (приміщення, де здійснюється виробництво);

Повідомлення про об'єкти оподаткування (Ф-20 ОПП) від 06.03.2023 з квитанцією про направлення в електронному кабінеті;

Договір найму оренди техніки №3/01-24 від 01.01.2024 року з додатком Акт приймання-передачі;

Договір поставки лісопродукції №13 від 31 січня 2023 року з додатками (прайс, аукціонне свідоцтво);

Договір на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об'єктів та окремих територій №19/16 від 08 вересня 2022 року;

картка рахунку №361 за вересень 2024 року по контрагенту Кохавинська ПФ;

картка рахунку №361 за жовтень 2024 року по контрагенту Кохавинська ПФ;

картка рахунку №201 "Сировина й матеріали" - призначений для обліку наявності та руху сировини та основних матеріалів, які входять до складу продукції, що виготовляється, або є необхідними компонентами при її виготовленні за вересень 2024 року;

картка рахунку №201 "Сировина й матеріали" - призначений для обліку наявності та руху сировини та основних матеріалів, які входять до складу продукції, що виготовляється, або є необхідними компонентами при її виготовленні за жовтень 2024 року;

картками рахунку №10 "Основні засоби" призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансової оренди об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості за вересень 2024 року;

картка рахунку №26 за вересень 2024 року;

картка рахунку №26 за жовтень 2024 року;

картка рахунку №10 "Основні засоби" призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансової оренди об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості за вересень 2024 року;

картка рахунку №10 "Основні засоби" призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансової оренди об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості за жовтень 2024 року;

картка рахунку №631 за вересень 2024 року по контрагенту ОСОБА_2 ;

картка рахунку № НОМЕР_2 за жовтень 2024 року по контрагенту ОСОБА_2 ;

картка рахунку № НОМЕР_2 за вересень 2024 року по контрагенту ОСОБА_1 ;

картка рахунку № НОМЕР_2 за жовтень 2024 року по контрагенту ОСОБА_1 ;

картка рахунку № НОМЕР_2 за 9 місяців 2024 року по контрагенту Львівенергозбут;

картка рахунку №631 з 01.07.2024 по 23.10.2024 року по контрагенту Львівенергозбут;

картка рахунку №631 за 9 місяців 2024 року по контрагенту ОСОБА_1 ;

картка рахунку №631 за 9 місяців 2024 року по контрагенту ГУ ДСНС у Львівській області;

картка рахунку №631 за жовтень 2024 року по контрагенту ГУ ДСНС у Львівській області;

акт внутрішнього переміщення товарів від 05 серпня 2024 року наряд 1

акт внутрішнього переміщення товарів від 25 серпня 2024 року наряд 3

акт внутрішнього переміщення товарів від 02 вересня 2024 року наряд 6

акт внутрішнього переміщення товарів від 04 вересня 2024 року наряд 7

акт внутрішнього переміщення товарів від 06 вересня 2024 року наряд 8

акт внутрішнього переміщення товарів від 09 вересня 2024 року наряд 9

акт внутрішнього переміщення товарів від 11 вересня 2024 року наряд 10

акт внутрішнього переміщення товарів від 16 вересня 2024 року наряд 15

акт внутрішнього переміщення товарів від 16 вересня 2024 року наряд 14

акт внутрішнього переміщення товарів від 17 вересня 2024 року наряд 13

акт внутрішнього переміщення товарів від 18 вересня 2024 року наряд 17

акт внутрішнього переміщення товарів від 18 вересня 2024 року наряд 16

акт внутрішнього переміщення товарів від 21 вересня 2024 року наряд 18

акт внутрішнього переміщення товарів від 24 вересня 2024 року наряд 19

акт внутрішнього переміщення товарів від 26 вересня 2024 року наряд 21

акт внутрішнього переміщення товарів від 09 жовтня 2024 року наряд 26

акт внутрішнього переміщення товарів від 01 жовтня 2024 року наряд 25

акт внутрішнього переміщення товарів від 10 жовтня 2024 року наряд 27

накладна-вимога на відпуск (внутрішні переміщення) матеріалів за 19 вересня 2024 року

накладна-вимога на відпуск (внутрішні переміщення) матеріалів за 03 травня 2023 року

накладна-вимога на відпуск (внутрішні переміщення) матеріалів за 04 травня 2023 року

вимога накладна №3 від 16 вересня 2024 року

вимога накладна №5 18 вересня 2024 року

вимога накладна №7 від 01 жовтня 2024 року

накладна на передачу готової продукції №4 від 16 вересня 2024 року

накладна на передачу готової продукції №2 від 03 травня 2023 року

накладна на передачу готової продукції №3 від 04 травня 2023 року

накладна на передачу готової продукції №3 від 03 травня 2023 року

накладна на передачу готової продукції №4 від 04 травня 2023 року

накладна на передачу готової продукції №1 від 02 вересня 2024 року

накладна на передачу готової продукції №8 від 09 жовтня 2024 року

акт інвентаризації товарів на складі №4 від 16 вересня 2024 року

акт інвентаризації товарів на складі №6 від 13 вересня 2024 року

картка рахунку №361 за 3 квартал 2024 року по контрагенту Гніздичівська амбулаторія

картка рахунку №26 "Поточні фінансові інвестиції та інші фінансові активи" за січень 2023 - вересень 2024 року

наряд №9/1 від 09 вересня 2024 року

наряд №12/1 від 13 вересня 2024 року

наряд №13/1 від 17 вересня 2024 року

наряд №18/1 від 21 вересня 2024 року

наряд №20/1 від 25 вересня 2024 року

наряд №25/1 від 01 жовтня 2024 року

наряд №26/1 від 09 жовтня 2024 року

наряд №27/1 від 10жовтня 2024 року

рахунок на оплату №7 від 30 вересня 2024 року (оренда навантажувача)

акт наданих послуг №21 від 30 вересня 2024 року (оренда навантажувача)

За правилом першої події Позивачем було складено податкові накладні: №2 від 11 вересня 2024 року; №5 від 18 вересня 2024 року; №4 від 13 вересня 2024 року; №7 від 26 вересня 2024 року; №2 від 10 жовтня 2024 року; №1 від 04 жовтня 2024 року; №3 від 23 жовтня 2024 року.

Вищезазначені податкові накладні були подані на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

18 вересня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9273780774 до податкової накладної №2 від 11 вересня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема, у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 11.09.2024 №2, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=1.5078%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

26 вересня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9282357627 до податкової накладної №5 від 18 вересня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема, у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 18.09.2024 №5, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=1.5078%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

20 вересня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9275657404 до податкової накладної №4 від 13 вересня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема, у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 13.09.2024 №4, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=1.5078%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

02 жовтня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9289276068 до податкової накладної №7 від 26 вересня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема, у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 26.09.2024 №7, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=2.1780%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

14 жовтня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9303659494 до податкової накладної №2 від 10 жовтня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема, у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 10.10.2024 №2, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=2.1780%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

14 жовтня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9303727382 до податкової накладної №1 від 04 жовтня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 04.10.2024 №1, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=2.1780%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

25 жовтня 2024 року, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Позивач отримав квитанцію №9317752642 до податкової накладної №3 від 23 жовтня 2024 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України. Зокрема у квитанції зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 23.10.2024 №3, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено, що показник "D"=2.1780%,"Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії додаткових документів.

На виконання п. 11 Порядків №1165 Позивачем були подані до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Разом з повідомленням №1 від 01.11.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 65 додатків.

Разом з повідомленням №1 від 02.10.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 62 додатків.

Разом з повідомленням №2 від 11.10.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 61 додаток.

Разом з повідомленням №3 від 27.09.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 23 додатка.

Разом з повідомленням №4 від 23.10.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 62 додатка.

Разом з повідомленням №4 від 27.09.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 24 додатка.

Разом з повідомленням №3 від 23.10.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Позивачем надано 24 додатка.

01.10.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11850699/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

08.10.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11882637/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 18.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

01.10.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11850700/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 13.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

15.10.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11913653/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 26.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/ оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

29.10.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11977018/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 10.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

29.10.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11977052/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 04.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

05.11.2024 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12012188/41094190 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 23.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які складено з порушенням законодавства не підкреслено).

Не погодившись із рішеннями комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи позивачу у реєстрації податкових накладних, відповідач не врахував всі фактичні обставини справи та вдався до «надмірного формалізму» через занадто формальне ставлення до передбачених законом вимог.

Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (ділі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Згідно п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Пунктами 10,11 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Згідно з п.11 Порядку №1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктами 4,5 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем складено податкові накладні № 2 від 11.09.2024; № 5 від 18.09.2024; № 4 від 13.09.2024 року; № 7 від 26.09.2024; № 2 від 10.10.2024; № 1 від 04.10.2024; № 3 від 23.10.2024 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, вказану накладну було прийнято, але їх реєстрація була зупинена, вказано що платник податку відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій зазначено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС..

На переконання колегії суддів, контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинен здійснювати не лише загальне посилання на необхідність надати пояснення та копії документів, а чітко визначити вичерпний перелік конкретних документів, які платник податків повинен надати контролюючому органу, оскільки можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

У цьому контексті необхідно також зазначити, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Водночас, судом апеляційної інстанції встановлено, що зупинення реєстрації накладної обґрунтоване тим, що обсяг постачання товару/послуги 4415, дорівнює або перевищує величину залишку, визначену як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає п. 11 Порядку №1165.

Колегія суддів звертає увагу, що як вбачається, з наказу ДПС України від 03.02.2020 №67 «Про затвердження Переліку кодів товарів згідно з УКТЗЕД, які застосовуються для визначення відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям ризиковості здійснення операції», оприлюдненого на офіційному веб-сайті ДПС, коди товарів УКТ ЗЕД 4415 не включені до переліку кодів товарів згідно з УКТЗЕД, які застосовуються для визначення відповідності податкових накладних/розрахунків коригування, які подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, критеріям ризиковості здійснення операції при здійсненні автоматизованого моніторингу.

Разом із тим, колегія суддів зазначає, що наданих до суду копій документів, які надавалися також до податкового органу, вбачається зміст і обсяг господарських операцій, по яких позивач подав для реєстрації податкову накладну, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.

Зокрема, суд першої інстанції вірно відхилив посилання контролюючого органу на відсутність доказів сплати, оскільки в матеріалах справі наявні: рахунок на оплату №11 від 11.09.24, рахунок на оплату №93 від 11.09.24, рахунок на оплату №14 від 18.09.2024, рахунок на оплату №94 від 18.09.2024, рахунок на оплату №13 від 13.09.2024, рахунок на оплату №15 від 26.09.2024, рахунок на оплату №95 від 26.09.2024, рахунок на оплату №7 від 30.09.2024, рахунок на оплату №18 від 10.10.2024, рахунок на оплату №109 від 10.10.2024, рахунок на оплату №17 від 04.10.2024, рахунок на оплату №108 від 04.10.2024, рахунок на оплату №19 від 23.10.2024, рахунок на оплату №110 від 23.10.2024.

Крім того, матеріали справи містять платіжні інструкції №2778, №1317, №1572, №671, №975, №1678, №1111, №1834, №2180, №2249, платіж 05.09.2024, платіж 16.09.2024. Також, на підтвердження руху коштів у матеріалах справи наявна виписка по рахунку від 12.09.2024, виписка 23.09.2024 АБ «ПІВДЕННИЙ», виписка 03.10.2024 АБ «ПІВДЕННИЙ», виписка 17.10.2024 АБ «ПІВДЕННИЙ», виписка 21.10.2024 АБ «ПІВДЕННИЙ».

Щодо невідповідності первинних документів, наданих податковому органу, не завірені відповідно до вимог Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів «ДСТУ 4163-2003», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 №55, суд вірно виходив з того, що зазначений Національний стандарт скасований з 01.09.2021 згідно з наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 №144.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає, що надані позивачем документи були цілком достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

При цьому, письмові пояснення та копії документів були подані до податкового органу у встановлений до п.6 Порядку строк, тобто протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній.

Щодо сумнівів апелянта у реальності господарських операцій позивача, слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 07 грудня 2022 року по справі №500/2237/20.

Однак, Комісією ДПС з питань реєстрації податкових накладних регіонального рівня було прийнято відповідне рішення про відмову в реєстрації спірної накладної. Підставами вказано надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, без конкретизації, у чому саме полягають зазначені порушення.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 20 серпня 2019 року у справі № 2540/3009/18 зазначив: «…Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу».

Отже, на думку колегії суддів, посилання на надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, без надання конкретного переліку таких документів із зазначенням недоліків, є неправомірним. Колегія суддів також наголошує, що відповідно до усталеної практики Верховного Суду, адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності свого рішення.

Відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів їх прийняття позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо його неправомірності. Акт індивідуальної дії не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості. Проте саме невідповідність акту індивідуальної дії вимогам обґрунтованості та вмотивованості призводить до його протиправності. Вказана правова позиція викладена в численних постановах Верховного Суду.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в Єдиному реєстрі податкових накладних і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Отже, спірне рішення про відмову у реєстрації податкових накладних не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або обов'язків платником податків при виконанні юридичного волевиявлення суб'єкта владних повноважень, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому, належним способом відновлення порушеного права платника податку є зобов'язання ДПС України провести реєстрацію спірної податкової накладної датою її подання на реєстрацію, що узгоджується як з положеннями Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, так і зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту).

Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРГРАНУЛА МАНУФАКТУРА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.

Головуючий суддя: М. П. Коваль

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: Н.В. Вербицька