Постанова від 25.02.2026 по справі 160/17092/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/17092/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Сафронової С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 в адміністративній справі №160/17092/25 (головуючий суддя першої інстанції Олійник В. М.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо поетапної виплати ОСОБА_1 , як спадкоємцю батька загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року;

- зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 , як спадкоємцю батька загиблого солдата ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірах передбачених Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №50/168 від 22 лютого 2023 року, одним платежем, без поетапного розстрочення такої допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач не надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проходив військову службу у 1-му піхотному відділенні 1-го піхотного взводу НОМЕР_1 піхотного батальйону НОМЕР_2 окремої піхотної бригади військової частини НОМЕР_3 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_4 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання бойового завдання поблизу с.Потьомкіне Бериславського району Херсонської області, що підтверджується повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.06.2022 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання № 00036051270 від 06.07.2022 (актовий запис про смерть № 1190 від 06.07.2022, складений Васильківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)).

Згідно з посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим 17.04.2023 Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради, позивач ОСОБА_3 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих Захисників і Захисниць України.

Згідно з витягом із Протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 22.02.2023 №50/168 (пункт 28), розглянувши подані документи, Комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 батьку та матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_5 від 06.07.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 28.12.2022 №321/КЦ/18233 - в сумі 15 000 000,00 грн. у рівних частках кожному.

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_6 від 12.05.2023 №7/14963/13, яким надано відповідь на запит представника позивача (вх. №15655 від 11.05.2023), до ІНФОРМАЦІЯ_7 надійшли документи членів сім'ї загиблого під час дії воєнного стану солдата ОСОБА_2 .

Документи було опрацьовано та разом з висновком направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України 09.12.2022 за вих. №7/17447/2 для прийняття рішення.

Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, призначено одноразову грошову допомогу (протокол №50/168 від 22.02.2023) батьку та матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_2 у сумі 15000000,00 грн. у рівних частках кожному.

Відповідно до пункту 1.10 наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» призначена сума одноразової грошової допомоги виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 частина від призначеної суми; залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців. Кошти для проведення першого етапу виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 1/5 частини від призначеної суми були перераховані на карткові рахунки членів сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року в справі №160/14225/23 в задоволенні позову ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 01.12.2023 року, виданим Васильківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі Першої Синельниківської державної нотаріальної контори від 25.01.2024 року №75571870 заведено спадкову справу на спадкоємця - ОСОБА_4 .

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року в справі №160/14225/23 апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 року у адміністративній справі №160/14225/23 - залишено без змін.

Відповідно до довідки завідуючої Першої Синельниківської державної нотаріальної контори № 487/02-14 від 29.05.2024 року встановлено, що ОСОБА_1 подав заяву про прийняття спадщини. Інші особи до нотаріальної контори не зверталися.

Постановою Верховного Суду від 11 вересня 2024 року в справі №160/14225/23 касаційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково та постановлено:

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо поетапної виплати ОСОБА_3 , як матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.

Зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_3 , як матері загиблого солдата - ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу в розмірах, передбачених Протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 лютого 2023 року №50/168, одним платежем, без поетапного розстрочення такої допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

У жовтні 2024 року на виконання рішення Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 11 вересня 2024 року по справі №160/14225/23, матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 , солдата ОСОБА_2 - ОСОБА_3 було виплачено призначену на підставі Протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 22 лютого 2023 року №50/168 одноразову грошову допомогу одним платежем.

У подальшому, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 з заявою, в якій просив виплатити залишок одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, як спадкоємцю батька загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, одним платежем.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_6 №7/31847/2 від 11 грудня 2024 року позивачеві повідомлено, що рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги приймається комісією Міністерства оборони України, тобто, головним розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року №45, призначена сума ОГД виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних тижнів.

ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо поетапної виплати йому, як спадкоємцю батька загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, у зв'язку з чим представник позивача через систему «Електронний суд» звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначено у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до частин першої, другої статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2-1 Постанови КМУ №168 установлено, що порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 01.12.2023 року, виданим Васильківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

У силу приписів пункту 3 Порядку №975 та пункту 2 Постанови №168 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою №168, є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть, тобто 23 червня 2022 року.

Отже, на спірні правовідносини, які виникли у цій справі, поширюються приписи положення №530, яке не містить жодних положень про поетапність (розстрочення) виплати одноразової грошової допомоги.

Згідно з пунктом 22 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

Крім того, пунктом 4.11 Положення №530, визначено, що Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, доводять ці рішення до уповноважених органів (військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, установ, організацій та ТЦК та СП), які подавали висновки щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, та впродовж трьох робочих днів готують та надають Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня відкриття асигнувань розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснювали оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, повідомляють заявників про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення або відмови в призначенні одноразової грошової допомоги у 15-денний строк з дня його одержання.

Згідно пункту 4.12 Положення №530, після отримання коштів для виплати одноразової грошової допомоги розпорядники коштів третього рівня протягом трьох робочих днів уточнюють рахунки отримувачів допомоги, видають наказ про виплату одноразової грошової допомоги та подають платіжні документи до органів Державної казначейської служби України.

Вищезазначене у сукупності свідчить про те, що на момент звернення позивача послідовність дій щодо призначення була врегульована Порядком № 975 і Положенням № 530 і включала в себе:

-реалізацію волевиявлення особи шляхом звернення до відповідного органу (районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із формалізованою заявою про виплату одноразової грошової допомоги;

-прийом заяви та документів районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, здійснення розшуку відсутніх документів, направлення документів до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

-перевірка обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки отриманих документів, підготовка висновку про право на призначення одноразової грошової допомоги та направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України;

-опрацювання документів в Міністерстві оборони України та прийняття відповідною комісією рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги.

Положення вищезазначених актів (Порядок № 975 та Положення № 530) надавали право розпоряднику бюджетних коштів в умовах дії воєнного стану приймати рішення за наслідками розгляду поданих для призначення одноразової грошової допомоги документів протягом трьох місяців з дня їх отримання.

Разом з тим, Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року №45 затверджено новий порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану.

Згідно пункту 1 зазначеного Наказу, вказаний Порядок розроблений, зокрема, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» від 7 липня 2022 року № 793 (набрала чинності 19 липня 2022 року).

Крім того, згідно пункту 3 Наказу, Порядок № 45 набирає чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 31 січня 2023 року (Опубліковано: Офіційний вісник України - 2023 року, № 8, сторінка 9, стаття 606, код акта 116462/2023).

Пунктом 1.1 розділу І Порядку № 45 визначено, що цей порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови КМУ № 168, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Пунктом 1.2 розділу І Порядку № 45 визначено, що ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Пунктом 1.10 Порядку №45 визначено, що призначена сума одноразової грошової допомоги у Міністерстві оборони України, Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми; залишок невиплаченої суми (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.

Аналізуючи висновки суду касаційної інстанції, колегія суддів зазначає, що основним правовим питанням, яке потребує вирішення у цій справі, є поширення дії Порядку №45 на правовідносини, які виникли до набрання ним чинності та завершилися після набрання ним чинності та правомірність допущеної поетапностої виплати призначеної одноразової грошової допомоги, розпорядником коштів нижчого рівня, який приймає відповідний наказ на реалізацію та виконання рішення МОУ.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Дія нормативно-правових актів у часі є, як правило, перспективною, тобто розрахованою на поведінку суб'єктів права, що виникає після набрання чинності актом. Проте, у деяких випадках нормативно-правові акти можуть мати зворотну (так звану ретроспективну) дію у часі, тобто поширюватись в цілому або в певній частині на відносини, що виникли до набрання ним чинності.

Згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6- рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Єдиний виняток з цього правила, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, становлять випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

При цьому у Рішенні від 12 липня 2019 року №5-р(I)/2019 КСУ зробив висновок, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування (абзац четвертий пункту 5 мотивувальної частини).

Таким чином, у разі безпосередньо (прямої) дії нормативно-правового акта в часі новий нормативний акт поширюється на правовідносини, що виникли після набрання ним чинності, або до набрання ним чинності і тривали на момент набрання актом чинності.

У контексті спірних правовідносин колегія суддів зазначає, що правовідносини щодо призначення ОГД починаються саме з дати звернення особи з відповідною заявою про призначення їй ОГД і тривають до моменту прийняття рішення про призначення ОГД уповноваженим органом, а саме Комісією.

Лише у разі якщо на момент прийняття суб'єктом владних повноважень у межах визначених законодавством строків рішення про призначення ОГД у законодавстві запроваджено нове правове регулювання цих правовідносин, відмінне від того, яке існувало на момент звернення особи із відповідною заявою, вказаний суб'єкт не має законних можливостей діяти або приймати рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке вже є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками.

З огляду на це, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний застосовувати виключно те правове регулювання, яке чинне на момент прийняття ним рішення, за винятком випадків, коли він діє за межами визначених законодавством строків (у такому випадку застосовується законодавство у редакції станом на останній день можливого прийняття рішення), або нове законодавче регулювання передбачає особливості порядку застосування в часі нових норм права.

Повертаючись до спірних правовідносин та беручи до уваги встановлені обставини справи, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 з заявою, в якій просив виплатити залишок одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, як спадкоємцю батька загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, одним платежем.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_6 №7/31847/2 від 11 грудня 2024 року позивачеві повідомлено, що рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги приймається комісією Міністерства оборони України, тобто, головним розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року №45, призначена сума ОГД виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних тижнів.

Станом на 23 червня 2022 року чинним правовим регулюванням порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги не було передбачено її поетапного нарахування та виплати, оскільки положення Порядку №45 набрали чинності 31 січня 2023 року.

Постановою Верховного Суду від 11 вересня 2024 року в справі №160/14225/23 касаційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково та постановлено:

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо поетапної виплати ОСОБА_3 , як матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.

Зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_3 , як матері загиблого солдата - ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу в розмірах, передбачених Протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 лютого 2023 року №50/168, одним платежем, без поетапного розстрочення такої допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

У жовтні 2024 року на виконання рішення Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 11 вересня 2024 року по справі №160/14225/23, матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 , солдата ОСОБА_2 - ОСОБА_3 було виплачено призначену на підставі Протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 22 лютого 2023 року №50/168 одноразову грошову допомогу одним платежем.

Відтак, в постанові Верховного Суду від 11 вересня 2024 року по справі №160/14225/23 вже досліджено спірні правовідносини по відношенню до матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця - солдата ОСОБА_2 .

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи набрання Порядком № 45 чинності 31 січня 2023 року, колегія суддів зауважує, що станом на момент прийняття рішення, яким визнано за позивачем право на отримання ОГД, чинним правовим регулюванням порядку та умов виплати ОГД ще не було передбачено її поетапне нарахування особам, яким вона призначена.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 в адміністративній справі №160/17092/25 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 в адміністративній справі №160/17092/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Сафронова