Постанова від 25.02.2026 по справі 340/6123/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 340/6123/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.,

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2025 року (суддя Дегтярьова С.В., повне судове рішення складено 26 листопада 2025 року) в справі №340/6123/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про:

визнання протиправними дій щодо його затримання та примусового доставлення;

скасування рішення про його мобілізацію, призначення на яке відбулося з порушенням порядку, встановленого статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції для повного та всебічного з'ясування обставин справи.

Звертає увагу, що він позбавлений можливості завершити процедуру вступу до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля та реалізувати своє конституційне право на здобуття освіти.

Апелянт вказує на порушення порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період в частині процедури виклику військовозобов'язаних, адже йому не було вручено повістки, яка б підтверджувала факт його оповіщення та інформувала про необхідність прибуття до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його доставлення ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснено без надання йому будь-яких роз'яснень щодо підстав та змісту відповідних дій.

Направлення позивача до міста Миколаєва для проходження базової загальновійськової підготовки відбулось з порушенням вимог чинного законодавства України.

У відзиві відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга має бути задоволена частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позивач подав документи до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля для вступу на навчання в 2025 році на спеціальність А7 Фізична культура і спорт та допущений до складання творчого конкурсу (конкурсу фізичних здібностей) з 10.07.2025 по 19.07.2025. Документи подано для здобуття освітнього ступеня бакалавра за денною формою здобуття освіти.

ОСОБА_1 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 вручене направлення від 05.07.2025 №4305500 на проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби.

Позивач 05.07.2025 пройшов медичне обстеження, про що свідчить картка обстеження та медичного огляду. Дана картка містить підпис позивача в підтвердження надання ним повної інформації щодо стану здоров'я.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2025-0705-1816-0624-7 від 05.07.2025 ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

05.07.2025 позивач отримав повістку з вимогою з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) 06.07.2025 на 05-00 год.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.07.2025 №785 солдата ОСОБА_1 , призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .

Врахувавши, що у ході розгляду справи позивач не довів, а суд не здобув доказів того, що на день прийняття начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 наказу від 06.07.2025 №785 солдат ОСОБА_1 був здобувачем фахової передвищої або вищої освіти, та навчався за денною або дуальною формами здобуття освіти, а також недоведеність, що під час проведення мобілізаційних процедур позивач надавав відповідачу заяву про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документи для підтвердження наявності у нього такого права, відсутність доказів, що відповідач вчиняв щодо нього протиправних дій під час призову його на військову службу під час мобілізації, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Суд визнає висновок суду першої інстанції не в повній мірі обґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом встановлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , має зареєстроване місце проживання у м. Краматорськ Донецької області.

Позивачем подано документи до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля для вступу на навчання в 2025 році на спеціальність А7 Фізична культура і спорт. Документи подано для здобуття освітнього ступеня бакалавра за денною формою здобуття освіти.

Позивач допущений до складання творчого конкурсу (конкурсу фізичних здібностей) з 10 липня 2025 року по 19 липня 2025 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 05 липня 2025 року видано ОСОБА_2 військовий квиток (а.с. 78-81).

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 видано направлення від 05 липня 2025 року №4305500 на проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби (а.с. 135).

Відповідно до картки обстеження та медичного огляду від 05 липня 2025 року та довідки військово-лікарської комісії №2025-0705-1816-0624-7 від 05 липня 2025 року ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби (а.с. 136-237).

ОСОБА_1 05 липня 2025 року вручена повістка на відправку на 06 липня 2025 року (а.с. 138).

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 785 від 06 липня 2025 року ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період, відправлено до військової частини НОМЕР_1 (а.с. 134).

За твердженням позивача мобілізація відбулась із порушенням Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізація».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ), частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною третьою статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини сьомої статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який діє й на час апеляційного перегляду справи.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ, застосовується судом у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який також визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає:

механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України чи відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;

порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів;

процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Військовозобов'язані та резервісти, які перебувають на зборах, у разі оголошення мобілізації продовжують перебувати на зборах. За необхідності зазначені особи призиваються на військову службу командирами відповідних військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі - Порядок № 560).

Відповідно до пункту 6 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

За викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби (пункт 21 Порядку №560).

За положеннями пункту 27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

2) до відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ:

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1) (пункт 28 Порядку №560).

Згідно з пунктом 31 Порядку №560 повістки мають право вручати:

представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідної районної, міської держадміністрації (військової адміністрації);

представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - в адміністративних межах населених пунктів та територій, на які поширюється повноваження відповідних виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;

представники підприємств, установ, організацій - на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт (обов'язків);

представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ (тільки резервістам та військовозобов'язаним, які перебувають в зазначених органах на військовому обліку) - на усій території України.

Призначення представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад та підприємств (установ, організацій), уповноважених вручати повістки, здійснюється наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі службового посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки (додаток 1-1).

Відповідно до пункту 34 Порядку №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Пунктом 35 Порядку №560 передбачено, що представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.

Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Як установлено пунктом 38 Порядку №560, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені:

представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські.

Пунктом 54 Порядку 560 передбачено, що під час перевірки військово-облікового документа:

уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний назвати своє прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред'явити службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком);

поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку, визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відтак, процедура оповіщення військовозобов'язаних про необхідність явки до ТЦК та СП включає направлення (вручення) такій особі повістки, у разі відмови від отримання повістки складається відповідний акт.

У випадку встановлення, що особа порушує правила військового обліку такій особі пропонується прослідувати до ТЦК та СП. При цьому у разі відмови прослідувати до ТЦК та СП саме поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В цьому випадку відповідачем не доведено, що позивачу направлялась повістка про необхідність явки до ТЦК та СП, або що під час оповіщення йому вручалась така повістка, а позивач відмовився від її отримання.

Крім того, відповідачем не надано доказів установлення, що позивачем порушуються правила військового обліку, внаслідок чого йому запропоновано прослідувати до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як й не надано доказів того, що поліцейським здійснено адміністративне затримання позивача та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Отже, відповідачем не дотримана процедура оповіщення військовозобов'язаного про необхідність явки до ТЦК та СП, а також адміністративного затримання позивача.

Зважаючи на наведене, суд доходить до висновку про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо затримання позивача та доставлення його до цього ТЦК та СП.

Судом першої інстанції не враховано наведеного, що потягло за собою неправильне вирішення позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, суд визнає необґрунтованими позовні вимоги про скасування рішення про мобілізацію, призначення на яке відбулося з порушенням порядку, встановленого статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Позивачем не спростовується проходження ним медичного обстеження, не оскаржується процедура проходження медичного огляду, за результатами якого він визнаний придатним до військової служби.

Відповідно до пункту 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють, зокрема, військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

У разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Згідно з пунктом 82 Порядку №560 наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:

керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);

командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).

В цьому випадку відповідачем після доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 видано позивачу направлення на проходження ВЛК, за результатами якого позивач визнаний придатним до військової служби, позивач взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_2 , йому видано військово-обліковий документ, після чого відповідачем видано наказ № 785 від 06 липня 2025 року про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період.

Отже, відповідачем дотримано порядок призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, тому відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу відповідача №785 від 06 липня 2025 року.

При цьому суд зауважує, що недотримання відповідачем процедури оповіщення про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_6 , незаконність затримання та доставлення до ТЦК та СП не є тим порушенням, що тягне за собою визнання незаконною мобілізації, з огляду на дотримання відповідачем в подальшому передбачених законом та відповідним порядком мобілізаційних процедур.

Вимоги апеляційної скарги стосовно направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції не можуть бути задоволені, адже за наслідками апеляційного перегляду справи суд апеляційної інстанції в силу статті 315 КАС України позбавлений компетенції на направлення справи на новий розгляд.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не в повній мірі відповідають обставинам справи; судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

На користь позивача суд стягує судові витрати зі сплати судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 1514 грн (1211,20 грн (судовий збір, сплачений за подання позовної заяви) + 1816,80 грн (судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги) : 2).

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2025 року в справі №340/6123/25 задовольнити частково.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2025 року в справі №340/6123/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, скасування рішення скасувати.

Ухвалити у справі №340/6123/25 нове рішення.

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, скасування рішення задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо затримання ОСОБА_1 та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) судові витрати зі сплати судового збору у 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 25 лютого 2026 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 25 лютого 2026 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко