Постанова від 25.02.2026 по справі 340/5549/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 340/5549/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року (суддя Савонюк М.Я.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року позов задоволено частково.

Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 10.06.2025 №935250826616 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2025 про перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу державної служби періоди проходження військової служби з 26.11.1976 по 30.11.1977 та з 30.04.1991 по 17.11.1998.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано стаж державної служби позивача - 15 років 01 місяць 04 дні, що виключає можливість призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та згідно поданої заяви від 05.02.2025 переведена з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058-IV, на пенсію відповідно до Закону №889-VІІІ з розрахунку 60% заробітної плати, що підтверджується листом Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України від 24.05.2025 №2500-030203-8/34195.

02.06.2025 позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії - збільшення заробітної плати, до якої серед іншого додала Довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) про складові від 18.02.2025 №1978 станом на січень 2025 року та Довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в - державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 27.01.2025 №1080/1 за грудень 2024 року, видані ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заява позивача відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, за результатами чого було прийнято рішення №935250826616 від 10.06.2025 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки її стаж на посадах державної служби станом на 01.05.2016 становить 15 років 1 місяць 4 дні. При цьому, до заяви для проведення перерахунку пенсії долучено довідки №1978 від 18.02.2025 та №1080/1 від 27.01.2025 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, видані ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 21.12.1979, копія якої міститься в матеріалах справи, позивач до прийняття на роботу з 26.11.1976 по 30.11.1977 проходила службу у Збройних Силах СССР (запис №1);

- 30.04.1991 згідно наказу №83 від 30.04.1991 призвана на військову службу до Збройних Сил (запис №13). Звільнена у зв'язку з скороченням штату 17.11.1998 згідно наказу №227 від 17.11.1998 (запис №14);

- 29.03.2001 прийнята на посаду начальника секретної частини Кіровоградського міськвійськомату за переведенням з ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно наказу №35 від 29.03.2001 (запис №19);

- 29.03.2001 позивачу присвоєно 15 ранг державного службовця та нею прийнято посаду державного службовця;

- 17.05.2001 призначена на посаду старшого помічника військового комісара (з режиму секретності) - начальника секретної частини згідно наказу №58 від 17.05.2001 (запис №22);

- 31.10.2001 позивач призначена на посаду старшого помічника військового комісара з режиму секретності) - начальника секретної частини Кіровоградського об'єднаного міськвійськомату (наказ №1 від 31.10.2001, запис №24);

- 01.06.2002 призначена на посаду начальника секретної частини Кіровоградського об'єднаного міськвійськомату згідно наказу №91 від 13.08.2022 (запис №25);

- 18.07.2003 позивачу присвоєно 14 ранг державного службовця;

- 24.11.2005 позивачу присвоєно 13 ранг державного службовця;

- 31.10.2006 призначена на посаду начальника служби захисту інформації згідно наказу №140 від 24.10.2006 (запис №28);

- 01.08.2011 звільнена з роботи у зв'язку з переведенням до ІНФОРМАЦІЯ_2 (наказ №45 від 01.08.2011, запис №29);

- 02.08.2011 призначена на посаду провідного спеціаліста служби захисту інформації, як таку, що успішно пройшла стажування, у Кіровоградському облвійськоматі згідно наказу №168 від 02.08.2011 (запис №30);

- 02.08.2011 позивачу присвоєно 12 ранг державного службовця;

- 29.12.2012 призначена на посаду спеціаліста 1 категорії відділу територіальної оборони у зв'язку зі зміною штату (наказ №287 від 29.12.2012, запис №32);

- 25.07.2013 позивач призначена на посаду провідного спеціаліста відділу обліково-мобілізаційної роботи, як таку, що успішно пройшла стажування (наказ №133 від 25.07.2013, запис №33);

- 02.08.2013 позивачу присвоєно 11 ранг державного службовця;

- 26.01.2015 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.1994 №423 переведена на посаду головного спеціаліста відділу оперативного та територіальної оборони (наказ №10 від 26.01.2015, запис №35);

- 30.05.2016 відповідно до статті 41 Закону України «Про державну службу» переведена на посаду головного спеціаліста відділу територіальної оборони (наказ №15-дс від 30.05.2016, запис №36);

- 01.05.2016 позивачу присвоєно 9 ранг державного службовця;

- 26.01.2018 позивачу присвоєно 8 ранг державного службовця;

- 31.10.2020 переведена на посаду головного спеціаліста відділу територіальної оборони у зв'язку з переформуванням ІНФОРМАЦІЯ_3 у ІНФОРМАЦІЯ_1 (наказ №9дс від 30.10.2020, запис №40);

- 26.01.2021 позивачу присвоєно 7 ранг державного службовця;

- 01.02.2022 переведена на посаду головного спеціаліста групи офіцерів запасу і кадрів сектору мобілізаційно-облікової роботи згідно наказу №5дс від 31.01.2022 (запис №42);

-26.01.2024 позивачу присвоєно 6 ранг державного службовця;

- 30.08.2024 переведена на рівнозначну посаду головного спеціаліста відділення обліку офіцерів запасу відділу військового обліку та бронювання сектору мобілізаційно-облікової роботи у зв'язку з провадженням організаційних заходів (наказ №51-дс від 28.08.2024, запис №44);

- 24.01.2025 позивачу присвоєно 5 ранг державного службовця;

- 24.01.2025 звільнена з посади головного спеціаліста відділення обліку офіцерів запасу відділу військового обліку та бронювання сектору мобілізаційно-облікової роботи у зв'язку з виходом на пенсію (наказ №8-дс від 20.01.2025, запис №46).

Відповідно до записів у військово-обліковому документі №210120250676095100009 від 21.01.2025 у період з 26.11.1976 по 30.11.1977 ОСОБА_1 проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , а з 30.04.1991 по 17.11.1998 у військових частинах НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 .

Вказаний період проходження військової служби також підтверджено довідкою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.01.2025 №5/15.

Не погоджуючись із рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» №3723-XI.

01.05.2016 набрав чинності Закон №889-VIII, пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України Про державну службу, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-XI визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд вірно зазначив, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Згідно з абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо). За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж державної служби обчислюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, а також архівними установами.

Пунктом 6 Порядку №229 передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII.

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно із абзацом 5 пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1993 у первісній редакції (далі - порядок №283), до стажу державної служби включається час строкової військової служби.

Абзацом 5 пункту 3 Порядку №283 передбачено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Як встановив суд першої інстанції відповідно відомостей з військово-облікового документа №210120250676095100009 від 21.01.2025 та довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.01.2025 №5/15, позивач з 26.11.1976 по 30.11.1977 проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , а з 30.04.1991 по 17.11.1998 у військових частинах НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 .

Судом вірно було встановлено, що період проходження військової служби позивача з 26.11.1976 по 30.11.1977 та з 30.04.1991 по 17.11.1998, підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 25 лютого 2026 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш