Постанова від 23.02.2026 по справі 160/31358/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/31358/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач),

суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 року в адміністративній справі №160/31358/23 (головуючий суддя першої інстанції - Захарчук-Борисенко Н.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 , на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а саме: з 30.03.2015 року по 10.07.2015 року, з 20.08.2015 року по 17.12.2015 року, з 14.03.2016 року по 02.06.2016 року, з 04.04.2017 року по 14.06.2017 року, з 21.10.2017 року по 30.04.2018 року, період участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, а саме: з 24.11.2018 року по 28.11.2018 року, з 10.12.2018 року по 12.12.2018 року; з 01.01.2019 року по 08.03.2019 року, з 12.03.2019 року по 09.08.2019 року, з 17.03.2020 року по 14.04.2020 року, з 06.05.2020 року по 19.10.2021 року, з 04.08.2021 року по 23.02.2022 року, та періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а саме: з 24.02.2022 року по 27.09.2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а саме: з 30.03.2015 року по 10.07.2015 року, з 20.08.2015 року по 17.12.2015 року, з 14.03.2016 року по 02.06.2016 року, з 04.04.2017 року по 14.06.2017 року, з 21.10.2017 року по 30.04.2018 року, період участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, а саме: з 24.11.2018 року по 28.11.2018 року, з 10.12.2018 року по 12.12.2018 року; з 01.01.2019 року по 08.03.2019 року, з 12.03.2019 року по 09.08.2019 року, з 17.03.2020 року по 14.04.2020 року, з 06.05.2020 року по 19.10.2021 року, з 04.08.2021 року по 23.02.2022 року, та періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а саме: 24.02.2022 року по 27.09.2022 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що у довідці обов'язково зазначається період служби та можливість зарахування його на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. В наданих позивачем довідках Військової частини НОМЕР_1 № 6152 від 23.05.2023 року, № 6151/1 від 23.05.2023 року та № 6152/2 від 23.05.2023 року відсутня інформація щодо зарахування стажу - один місяць служби за три місяці.

Таким чином, зазначений період зарахований до стажу для обчислення пенсії в одинарному розмірі, для зарахування зазначеного періоду в потрійному розмірі законні підстави відсутні. Звертаємо увагу, що інформація, яка зазначена у долученій до звернення довідці № 4515 від 21.04.2023 року, в електронній пенсійній справі зазначена в довідці № 6152/2 від 23.05.2023 року.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подав, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 03.12.2015 року.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2023 року № 6152, позивач в періоди: з 30.03.2015 року по 10.07.2015 року; з 20.08.2015 року по 17.12.2015 року; з 14.03.2016 року по 02.06.2016 року,з 04.04.2017 року по 14.06.2017 року; з 21.10.2017 року по 30.04.2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 21.04.2023 року № 4515 позивач в період з 24.02.2022 року по 27.09.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2023 року № 6152/1, позивач в період з 24.11.2018 року по 28.11.2018 року, з 10.12.2018 року по 12.12.2018 року, з 01.01.2019 року по 08.03.2019 року, з 12.03.2019 року по 09.08.2019 року, з 17.03.2020 року по 14.04.2020 року, з 06.05.2020 року по 19.10.2020 року, з 04.08.2021 року по 23.02.2022 року безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

25.09.2023 року позивач звернуся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою в якій просив зарахувати періоди проходження військової служби, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці та здійснити перерахунок пенсії.

Листом від 25.10.2023 року № 52638-41914/В-01/8-0400/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що в наданих довідках відсутня інформація щодо зарахування стажу - один місяць служби за три місяці. Таким чином, зазначені періоди зараховані до стажу для обчислення пенсії в одинарному розмірі, для зарахування зазначеного періоду в потрійному розмірі законні підстави відсутні.

Не погоджуючись із наданою відповіддю, вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Відповідно до частин 3, 4 статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).

Так, відповідно до матеріалів справи, зокрема, довідок № 6152 від 23.05.2023 року, № 4515 від 21.04.2023 року, № 6152/1 від 23.05.2023 року позивач у періоди з 30.03.2015 року по 10.07.2015 року; з 20.08.2015 року по 17.12.2015 року; з 14.03.2016 року по 02.06.2016 року,з 04.04.2017 року по 14.06.2017 року; з 21.10.2017 року по 30.04.2018 року, з 24.11.2018 року по 28.11.2018 року, з 10.12.2018 року по 12.12.2018 року, з 01.01.2019 року по 08.03.2019 року, з 12.03.2019 року по 09.08.2019 року, з 17.03.2020 року по 14.04.2020 року, з 06.05.2020 року по 19.10.2020 року, з 04.08.2021 року по 23.02.2022 року, з 24.02.2022 року по 27.09.2022 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції, а також, брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Разом з тим, пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» передбачено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що до вислуги років позивача має бути включена і пільгова вислуга років за періоди участі ОСОБА_1 з 30.03.2015 року по 10.07.2015 року; з 20.08.2015 року по 17.12.2015 року; з 14.03.2016 року по 02.06.2016 року,з 04.04.2017 року по 14.06.2017 року; з 21.10.2017 року по 30.04.2018 року, з 24.11.2018 року по 28.11.2018 року, з 10.12.2018 року по 12.12.2018 року, з 01.01.2019 року по 08.03.2019 року, з 12.03.2019 року по 09.08.2019 року, з 17.03.2020 року по 14.04.2020 року, з 06.05.2020 року по 19.10.2020 року, з 04.08.2021 року по 23.02.2022 року, з 24.02.2022 року по 27.09.2022 року в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції, а також, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Також, суд першої інстанції обгрунтовано зазначив, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

З урахуванням наведеного, перерахунок пенсії позивача має бути проведено на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено у статті 63 Закону № 2262-ХІІ, при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Отже, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи висновків суду першої інстанції не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року в адміністративній справі №160/31358/23 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року в адміністративній справі №160/31358/23 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Чабаненко