Постанова від 21.01.2026 по справі 160/19394/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/19394/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційні скарги Головного управління ДПС у Донецькій області та Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року

у справі №160/19394/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УТМ ІНВЕСТ»

до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Головного управління ДПС у Донецькій області

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «УТМ ІНВЕСТ» звернулось до суду з адміністративним позовом до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління ДПС у Донецькій області , в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 45912/6/04-36-07-02-17 від 19.05.2025, яким відмовлено у застосуванні положень п.п.69.28. п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України відносно ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 40157688);

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області № 43/05-99-04-08 від 28.05.2025, яким визнано можливість своєчасного виконання ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 40157688);

- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянути повідомлення ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» про неможливість доступу та вивезення первинних документів від 24.04.2025 № 24-4/1 з урахуванням форс-мажорних обставин, які виникли з 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації та тимчасової окупації м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області розглянути заяву ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» від 28.04.2025 № 28-4/2 про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану з урахуванням форс-мажорних обставин, які виникли з 24.02.2022 року в зв'язку з військовою агресією російської федерації та тимчасової окупації м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням від 19.05.2025 №45912/6/04-36-07-02-17 ГУ ДПС у Дніпропетровській області відмовило позивачу у застосуванні спеціального порядку підтвердження податкової звітності під час воєнного стану, а ГУ ДПС у Донецькій області в рішенні від 28.05.2025 № 43/05-99-04-08 дійшло висновку про наявність у позивача можливості своєчасно виконати свої податкові обов'язки.

Позивач вважає помилковою та такою, що не відповідає реальним обставинам, позицію Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, оскільки підприємство було фактично позбавлене можливості здійснювати господарську діяльність, а також втратило майно й первинну документацію внаслідок збройної агресії. Позивач зауважує, що державою прийнято низку нормативно-правових актів, спрямованих на підтримку платників податків, які постраждали від воєнних дій, включаючи положення про особливий порядок підтвердження податкової звітності в умовах форс-мажору. Тому, висновок контролюючого органу про відсутність документів у платника податків на момент складання звітності є юридично необґрунтованим і суперечить як нормам податкового законодавства так і принципам правової визначеності та добросовісності.

Стосовно рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.05.2025 № 43/05-99-04-08 про можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку позивач зазначає, що суть цього рішення полягає в тому, що підприємством не було надано до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/ пояснення на підтвердження зазначеної в заяві підстави (підстав) неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, а тому, вищезазначене свідчить про можливість виконання податкових обов'язків платником податків.

В той же час відповідачі не зазначили, які ж саме документи не були надані ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», що свідчить про істотні порушення з боку контролюючих органів вимог чинного податкового законодавства, а також про відсутність узгодженості та послідовності в їхніх діях щодо розгляду ситуації підприємства, яке постраждало внаслідок збройної агресії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року позов задоволено.

Суд виходив з того, що обов'язковою умовою для застосування спеціальних правил підтвердження даних податкового обліку, встановлених п.п.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, є факт втрати (знищення чи зіпсуття) первинних документів, що безпосередньо пов'язаний з проведенням бойових дій на території, на якій провадилась господарська діяльність, або з тимчасовою окупацією цієї території. Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Суд також врахував приписи затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, яким наведено виключний перелік підстав для прийняття рішення про неможливість виконання податкових обов'язків, наявність вказаних підстав повно підтверджена позивачем всіма можливими та доступними доказами, з врахуванням обставин, що склались (а саме, тимчасова окупація міста де знаходились виробничі потужності, первинна документація підприємства, бойові дії на вказаній території та неможливість потрапити до місця розташування підприємства). За встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що наданими позивачем документами у достатній мірі підтверджено ту обставину, на яку він посилався як на підставу, що зумовлює неможливість виконання ним обов'язків платника.

Не погодившись з рішенням суду, відповідачі, кожен окремо, подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду як таке, що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржники вказують, що позивачем не надано повний перелік документів, що підтверджують обставини, на які посилався позивач обґрунтовуючи неможливість виконати свій податковий обов'язок.

Відповідач-1 ГУ ДПС в Дніпропетровській області зазначає, що позивачем до повідомлення про неможливість доступу та вивезення первинних документів, не надано інформацію про проведення відповідної інвентаризації первинної документації підприємства, вказує, що стосовно об'єктів, де розміщені виробничі потужності позивача в Волноваському районі, в податкових органів інформація відсутня, крім того, відсутні докази того, що первинна документація підприємства зберіглась саме за цією адресою.

Відповідач-2 Головне управління ДПС у Донецькій області, посилаючись на висновки Верховного Суду у постанові від 04.10.2023 у справі № 160/19575/22 та Порядок № 225, також наполягає на тому, що платник податків повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджуються виникнення щодо обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов'язків, чого в даному випадку виконано платником не було. Щодо сертифікату № 3100-25-0838 від 26.05.2025 Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини, відповідач-2 зауважує, що відповідно до сталої практики Верховного Суду саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов'язання за договором чи обов'язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв'язок має доводитись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.

Позивач проти задоволення апеляційних скарг заперечує, відповідно до поданих відзивів на апеляційні скарги просить рішення суду першої інстанції залишити без змін як законне та обґрунтоване.

Стосовно доводів відповідача-1 в апеляційній скарзі про не надання інформації про проведення відповідної інвентаризації позивач зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив відсутність безпечного та безперешкодного доступу інвентаризаційної комісії до приміщення, яке зруйновано, а тому, в силу положень п.8 Розділу І Положення № 879, інвентаризація не може бути проведена. В решті апеляційна скарга не містить відомостей, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів у суді, встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права.

Стосовно доводів відповідача-2 позивач вказує, що відповідачем правильно наведені норми чинного законодавства, обставини справи, які встановлені судом, втім, відповідач-2 ніяким чином не вказує в апеляційній скарзі, які норми суд при прийнятті рішення не врахував чи не так врахував, як вважає відповівдач-2, і у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів у суді.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ: 40157688, Юридична адреса підприємства: Україна, 49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Руденка Миколи, будинок 6.

Попередня адреса: Україна 87515, Донецька обл.,м. Маріуполь, пр-т Миру, буд.4. Дата зміни місцезнаходження 5 березня 2025 року.

04.03.2025 з метою відновлення господарської діяльності ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», відповідно до рішення єдиного учасника ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», місцезнаходження позивача змінено на нову адресу: вул. Руденка Миколи, буд. 6, м. Дніпро.

Згідно баз даних ДПС України ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» знаходься на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Дніпровська ДПІ, податкова адреса: Україна, 49101, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Миколи Руденка, буд. 6 (з 05.03.2025).

Попереднє місце обліку: ГУ ДПС у Донецькій області, Центральна ДПІ (Центральний район м. Маріуполь), податкова адреса: Україна, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, буд. 4 (з 04.12.2015 по 01.01.2025), ГУ ДПС у Донецькій області, Волноваська ДПІ (з 01.01.2025 по 05.03.2025).

Основний вид діяльності: 23.20 Виробництво вогнетривких виробів.

24.04.2025 позивач направив повідомлення до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вих. № 24-4/1) та до Головного управління ДПС у Донецькій області (вих. № 24-4/2) про неможливість забезпечення доступу та вивезення документації з території, де тривають активні бойові дії та яка перебуває під тимчасовою окупацією збройних формувань російської федерації.

У зазначених повідомленнях контролюючі органи поінформовані, що первинна бухгалтерська документація на початку повномасштабної збройної агресії знаходилася в місті Маріуполь Донецької області, яке з березня 2022 року є окупованим. В результаті незаконних дій невстановлених осіб підприємство втратило контроль над своїм майном, що призвело до фактичної втрати доступу до офісних, виробничих і складських приміщень. Унаслідок зазначених обставин ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» позбавлене можливості користуватися власними активами - як рухомим, так і нерухомим майном, а також доступу до первинної документації, укладених договорів, технічної та іншої облікової документації за період, починаючи з 2015 року.

Після направлення цих повідомлень до контролюючих органів позивач отримав від ГУ ДПС у Донецькій області: лист контролюючого органу від 25.04.2025, яким підприємству направлена податкова вимога від 25.04.2025 № 0000414-1302-0599, згідно якої станом на 23.04.2025 сума податкового боргу становить 162091 грн.; детальний розрахунок суми податкового боргу до податкової вимоги ГУ ДПС у Донецькій області від 25.04.2025 № 0000414-1302-0599; лист контролюючого органу від 21.05.2025, в якому зазначено, що підприємство повинно звернутися з повідомленням про неможливість доступу та вивезення первинних документів з території, на якій ведуться бойові дії та яка тимчасово окупована збройними формуваннями російської федерації, до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

28.04.2025 ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», керуючись нормами п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 255, звернулось до відповідачів із заявами про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану, в якій просило прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкових зобов'язань, граничні строки яких припадають на період з 24 лютого 2022 року до відновлення можливості їх виконання, а саме:

- реєстрація податкових накладних га розрахунків коригування - за податковими накладними/розрахунками коригування, граничні строки реєстрації яких припадають на податкові періоди з 24 лютого 2022 року до відновлення можливості їх реєстрації;

- подання податкової звітності - граничні строки подання якої припадають на податковий період з 24 лютого 2022 року до відновлення можливості її подання: а саме, подання податкової звітності за звітні (податкові) періоди - 2021-2024 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період, І квартал 2022- IV квартал 2024 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий 2022 - лютий 2025 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період);

- сплата податків та зборів - граничні строки сплати яких припадають на податкові періоди з 24 лютого 2022 року до відновлення можливостей сплати податків; а саме, строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021-2024 рік (для річного звітного (податкового) періоду), І квартал 2022- IV квартал 2024 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - лютий 2025 року (для місячного звітного (податкового) періоду); - з виконання зобов'язань згідно Податкової вимоги від 25 квітня 2025 року № 0000414-13020599 (додаток до Заяви).

ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» зазначено, що на момент вторгнення російських окупаційних військ в Україну, підприємство було зареєстроване та знаходилось за адресою: Донецька області, м. Маріуполь, пр-т Миру буд.4, де з 24 лютого 2022 року велись активні бойові дії, орендовані об'єкти нерухомості, де знаходились виробничі потужності підприємства, знаходились за адресою: Донецька обл., Волноваський p-н., смт. Донське, вул. Заводська, буд.53, Смт. Донське (Волноваська міська громада), які відносяться до тимчасово окупованих російською федерацією територій України, доводить, і вказані обставини призвели до втрати підприємством доступу до виробничих приміщень, майна та обладнання; втрати доступу до всієї первинної документації, оскільки договірні документи, бухгалтерська та податкова звітність та інша документація зберігались за місцезнаходженням підприємства; повної зупинки господарської діяльності, оскільки більшість працівників підприємства та його посадові особи були змушені евакуюватися, з огляду на що, наказом №3 від 24 лютого 2022 року, через об'єктивні обставини воєнного стану та загрозу життю працівникам, керівництво ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» призупинило діяльність підприємства. Наказом від №4 від 1 березня 2022 року призупинено трудові відносини (призупинення трудового договору). Оскільки ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» не має можливості доступу та вивезення первинних документів з території, на якій ведуться бойові дії та яка тимчасово окупована збройними формуваннями російської федерації, підприємством подано Повідомлення № 24-4/1 від 24 квітня 2025 року до ГУ ДПС у Дніпропетровській області та № 24-4/2 від 24 квітня 2025 року до ГУ ДПС у Донецькій області, Волноваська ДПІ після переєстрації на підконтрольну територію України, також, 3 квітня 2025 року (після перереєстрації на підконтрольній території України) підприємством було подано Заяву (повідомлення) про зазначені факти до поліції та порушено кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.І ст.438 КК України, що підтверджується Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12025042110000938 від 4 квітня 2025.

До заяв від 28.04.2025 долучені документи, якими позивач підтверджує неможливість своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану: 1. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно станом на 27.04.2025 року. 2. Рішення Єдиного Учасника ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» від 04.03.2025. 3. Виписка з ЄДРУЮОФОГФ від 05.03.2025. 4. Фото зруйнованої будівлі (орендований офіс) № 4 по пр. Миру в м. Маріуполь Донецької області. 5. Акт № 1 від 24.02.2022 про оголошення по підприємству з 24.02.2022 простою підприємства не за виною працівників та звільнення працівників від обов'язку бути присутніми на робочих місцях в цілях безпеки. 6. Наказ № 3 від 24.02.2022 «Про оголошення простою підприємства», в якому зазначено, що простій оголошено з неналежних від сторін причин. 7. Наказ № 4 від 01.03.2022 «Щодо призупинення трудових договорів у зв'язку з воєнним станом». 8. Лист-повідомлення від ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» від 21.03.2022, яким підприємство повідомляє ТОВ «НВО «ТЕХМЕТ» (код ЄДРПОУ 43867026) про неможливість виконання взятих на себе зобов'язань по Договору № 21-1 від 04.01.2021. 9. Лист-повідомлення від ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» від 14.03.2022 до ГУНП в Донецькій області про втрату контролю за діяльністю підприємства з боку адміністрації підприємства через дії непереборної сили. 10. Банківська виписка від 25.04.2025. 11. Лист ТПП № 2024/02.0-07.1 від 28.02.2022. 12. Повідомлення № 24-4/1 до ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 24.04.2025. 13. Повідомлення № 24-4/2 до ГУ ДПС у Донецькій області, Волноваська ДПІ від 24.04.2025. 14. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025042110000938 від 04.04.2025. 15. Податкова вимога від 25.04.2025 № 0000414-1302-0599.

Розглянувши заяву, та надані копії документів ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», комісія з розгляду документів, які надійшли від платника податків відповідно до наказу МФУ від 29 липня 2022 року №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та переліків документів на підтвердження, прийняла попереднє Рішення №32/05-99-04-08 від 07.05.2025, яким платнику запропоновано надати додаткові документи, визначені у п.3 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, а саме:

зазначити дату відновлення можливості виконання своїх податкових обов'язків з урахуванням зміни юридичної адреси відповідно до пункту 4 Порядку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225;

підтвердити наявність незареєстрованих податкових накладних, щодо яких відсутня була можливість зареєструвати їх своєчасно;

інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

Як з'ясовано судом першої інстанції, не спростовано відповідачами, 08.05.2025 на адресу ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» скероване попереднє Рішення відповідача-1 №32/05-99-04-08 від 07.05.2025 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку спрямовано листом № 8844/6/05-99-04-08-09.

Також, відповідачем-2 прийнято попереднє рішення №32/05-99-04-08 від 07.05.2025 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

16.05.2025 ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» листом № 16-5/2 (вх. № 10370/6 від 16 травня 2025 року) надана відповідь на попереднє рішення щодо підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків, а саме:

- неможливості виконання податкових обов'язків, а саме: - неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

- використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку зі встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

- перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження находження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.

Стосовно пропозиції підприємству надати інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку № 326, позивач послався на п.1 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, яким зазначені підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків.

19.05.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 45912/6/04-36-07-02-14 про відмову у застосуванні спеціального порядку підтвердження податкової звітності під час воєнного стану.

20.05.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області листом № 46574/6/04-36-04-04-12 повідомило ТОВ «УТМ ІНВЕСТ», що розгляд заяви позивача щодо неможливості своєчасного виконання податкових зобов'язань під час воєнного стану здійснюється ГУ ДПС у Донецькій області, а тому, відповідь на попереднє рішення від 07.05.2025 № 32/05-99-04-08 слід направляти саме до ГУ ДПС у Донецькій області.

27.05.2025 ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» листом № 27-5/1 (вх.№ 10839/6) наданий Додаток до відповіді № 16-5/2 від 16.05.2025 на попереднє рішення від 07.05.2025 №32/05-99-04-08, щодо підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків, а саме:

Сертифікат ТПП України № 3100-25-0838 про форс -мажорні обставини (обставини непереборної сили), в якому засвідчується, що ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» не мало змоги подавати податкові декларації з ПДВ з лютого 2022 року до лютого 2025 року, період дії форс - мажорних обставин (обставини непереборної сили) з 24 лютого 2022 року по 5 квітня 2025 року;

Сертифікат ТПП України № 3100-25-0839 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), в якому засвідчується, що ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» не мало змоги сплатити податковий борг 162091,00 грн. з ПДВ (нараховано по декларації з ПДВ за січень 2022 року № 9035190897 від 18 лютого 2022 року, термін сплати 02 березня 2022 року). Період дії форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) з 24 лютого 2022 року по 5 квітня 2025 року.

28.05.2025, за результатом розгляду заяви ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» та відповідних документів (вх.№ 9216/6), листа на попереднє рішення (вх. № 10370/6), додатку до листа на попереднє рішення (вх. № 10839/6), відповідачем-2 ГУ ДПС у Донецькій області прийнято Рішення №43/05-99-04-08 про можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, з наступних підстав: порушено платником абзац 4 пункту 1 розділу ІІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, а саме: не надано до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платником податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення,: зазначити дату відновлення можливості виконання своїх податкових обов'язків з урахуванням зміни юридичної адреси відповідно до пункту 4 Порядку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225; підтвердити наявність незареєстрованих податкових накладних, щодо яких відсутня була можливість зареєструвати їх своєчасно; інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

Вважаючи означені вище рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Головного управління ДПС у Донецькій області, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, зазначає таке.

Згідно з положеннями статті 16 ПК України платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 36.1 ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 36.5 ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 ПК України).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.

Статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесені зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні», встановлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до абз.1 пп. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).

Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.

Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.

У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Суд першої інстанції, проаналізувавши наведені правові норми, дійшов правильного висновку, що законодавець встановив такі підстави неможливості пред'явлення первинних документів:

- втрата (знищення чи зіпсування);

- знаходження документів на території, на якій ведуться або велися бойові дії, на окупованій території, у разі якщо їх неможливо вивезти:

- знаходження документів на території, на якій ведуться або велися бойові дії, на окупованій території, у разі якщо їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я фізичних осіб;

- знаходження документів на території, на якій ведуться або велися бойові дії, на окупованій території, у разі якщо їх вивезення неможливо у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

Підпункт 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачає дві обставини, які можуть існувати як кожна окремо, так і в сукупності, за яких до платника податків можуть бути застосовані визначені вказаним підпунктом спеціальні правила, а саме: втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів внаслідок бойових дій та/або неможливість вивезення первинних документів в зв'язку із знаходженням їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Єдиною обставиною, на підставі якої контролюючий орган має право прийняти рішення про відмову у застосуванні цієї норми, є втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій. При цьому, обов'язок доведення такої обставини покладено на контролюючий орган.

Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що підпункт 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не передбачає підстав для відмови у застосуванні спеціальних правил у разі неможливості вивезення платником податків первинних документів, якщо платником податків надано докази на підтвердження своїх доводів, а територія на якій знаходяться первинні документи визначена у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

В спірному випадку, відповідачі жодним чином не довели, що втрата доступу позивача до первинної документації, укладених договорів, технічної та іншої облікової документації за період, починаючи з 2022 року, не пов'язана із військовою агресією російської федерації проти України, а саме, на території м. Маріуполь Донецької області.

Трагічні події у м. Маріуполі та факт його окупації є загальновідомим фактом, що само по собі не потребує доведення.

Той факт, що позивач юридично та фактично знаходився й володів активами у м. Маріуполі теж не є спірним, особливо зважаючи на право контролюючого органу у разі потреби звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Також, суд першої інстанції врахував, що Торгово-промисловою палатою України позивачу видано сертифікати від 26.05.2025:

№ 3100-25-0838 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили), в якому засвідчувався факт форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили): військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, активні бойові дії з 24.02.2022 по 20.05.2022 на території м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади, тимчасова окупація з 21.05.2022 м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади та зроблено висновок, що підприємство щодо обов'язку (зобов'язання), а саме: подати податкову декларацію з податку на додану вартість з лютого 2022 року до лютого 2025 року включно, відповідно до нормативно-правових актів (перелік наведений у сертифікаті) унеможливили виконання в зазначений термін. Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання 24 лютого 2022 року дата закінчення 05 квітня 2025 року.

№ 3100-25-0839 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), в якому засвідчено про неможливість ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» сплатити податковий борг у розмірі 162 091 грн. з податку на додану вартість.

Листами від 27.05.2025 № 27-5/1 та від 28.05.2025 № 28-05/1 позивач направив сертифікати Торгово-промислової палати України до ГУ ДПС у Донецькій області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області відповідно.

Виходячи з вищенаведеного, а також враховуючи, що обов'язок доведення обставин, з якими законодавець пов'язує відсутність підстав для застосування положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», покладається виключно на контролюючий орган, суд апеляційної інстанції вважає безпідставним, таким, що ґрунтується на припущеннях, висновок відповідача-1, про недотримання підприємством ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» вимог пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України» з тих підстав, що здійснення безпосередньої діяльності в орендованому приміщені, розташованому за адресою 87515, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, буд. 4, як і оренда позивачем нежитлового виробничо-складського приміщення за адресою: Донецька обл., Волноваський р., смт. Донське, вулиця Заводська, будинок 53/015, не свідчить про зберігання там же первинної документації.

Також не відповідає наведеним вище правовим нормам та фактичним обставинам позиція відповідача-1, що у спірних відносинах позивач має довести факт втрати первинної документації, що перебувала у даних приміщеннях, а також виконати обов'язки, встановлені п. 44.5 ст. 44 ПК України.

Відповідач-1 в апеляційній скарзі правильно вказує, що заява платника податків про втрату документів, не потребує будь-яких доказів, зокрема документів, актів, фото, відео, свідчень очевидців та ін. Діє презумпція правдивості заяви платника податків, доти поки не буде спростовано протилежне. У разі незгоди з можливістю застосування до платника податків положень п. 69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України» саме контролюючий орган повинен надавати докази на підтвердження своєї позиції.

В той же час, відповідачем-1 не подано жодного доказу в обґрунтування своєї позиції, зазначені позивачем обставини, які призвели до неможливості вивезення первинних документів, не визнані контролюючим органом в установленому порядку недостовірними та/або такими, що не пов'язані з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, бойових дій.

Отже, оскаржуване рішення відповідача-1 про відмову у застосуванні положень п.п.69.28. п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України відносно ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» не відповідає критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.2 КАС України), у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню, як то правильно зазначив суд першої інстанції.

Стосовно обґрунтованості прийнятого відповідачем-2 рішення, яким визнано можливість своєчасного виконання ТОВ «УТМ ІНВЕСТ» податкових обов'язків суд апеляційної інстанції також погоджується з судом першої інстанції.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цьогоКодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

5) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

6) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 врегульовано, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

В спірному випадку підставою для прийняття спірного рішення стало не надання позивачем до контролюючого органу додаткових документів (копій документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, а саме: зазначити дату відновлення можливості виконання своїх податкових обов'язків з урахуванням зміни юридичної адреси відповідно до пункту 4 Порядку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225; підтвердити наявність незареєстрованих податкових накладних, щодо яких відсутня була можливість зареєструвати їх своєчасно; інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

Суд першої інстанції з приводу такого мотивування правильно зазначив, що наданими позивачем документами у достатній мірі підтверджено ту обставину, на яку він посилався як на підставу, що зумовлює неможливість виконання ним обов'язків платника.

Відповідачем-2 зі свого боку не обґрунтовано недостатність документів, наданих позивачем для прийняття позитивного для нього рішення, та необхідність подання додаткових пояснень та інших документів, в тому числі складених відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20 березня 2022 року № 326, з огляду на фактичні обставини, що зумовили звернення позивача із заявою про відсутність можливості виконувати податкові зобов'язання.

Суд апеляційної інстанції, не заперечуючи проти наявних у контролюючого органу повноважень прийняти попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків, зауважує, що такі додаткові документи мають бути конкретизовані і підтверджувати зазначені платником податків у заяві підстави неможливості виконання ним податкових обов'язків, а не інші обставини, визначені контролюючим органом на власний розсуд.

Також суд апеляційної інстанції вважає прийнятним врахування судом першої інстанції висновку Верховного Суду у постанові від 05.12.2024 справі № 520/2927/23, де за подібних правовідносин суд касаційної інстанції заначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження обставин неможливості виконання податкових обов'язків прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку таких документів. Вживання податковим органом загального посилання на необхідність подання «вичерпного переліку документів» є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком.

Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Головного управління ДПС у Донецькій області та Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі №160/19394/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров