23 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/18929/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2025 року (суддя В.В. Рянська)
у справі № 160/18929/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненадання особі з інвалідністю внаслідок війни - позивачу 100-процентної знижки плати за користування житлом та комунальними послугами відповідно до п.п. 4-5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2024 перерахунок та сплатити особі з інвалідністю внаслідок війни позивачу 100-процентну знижку плати за користування житлом та комунальними послугами відповідно до п.п. 4-5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, особою з інвалідністю внаслідок війни, з 01.04.2023 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. На підставі поданої у жовтні 2024 року заяви позивачу надано пільги на оплату житлово-комунальних послуг. З 01.04.2025 підвищилася вартість проживання у гуртожитку, в якому проживає позивач. У зв'язку з цим позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пільг, однак довідку про нову вартість проживання у гуртожитку від 31.03.2025 у нього не прийняли. У подальшому відповідач зменшив суму пільг у грошовій формі. На звернення позивача від 17.05.2025 про надання 100-процентної знижки плати за користування житлом та комунальними послугами відповідно до п.п. 4-5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідач відмовив листом від 17.06.2025 за № 27272-18703/К-01/8-0400/25. Крім того, позивач зазначає, що плату за опалення включено до щомісячної вартості проживання у гуртожитку протягом року, однак відповідач обмежує таку плату опалювальним періодом з 15 жовтня до 15 квітня.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що у розрахунку розміру пільг на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 989,56 грн, який було визначено О.В Коваленко у період з 01.11.2024 до 31.03.2025, зазначено про застосування 100-процентної знижки плати за користування житлом з урахуванням площі житлового приміщення 11,2 кв. м та за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання (постачання електричної енергії - 100 кВт, централізоване водопостачання та водовідведення - 3,6 куб.м, постачання теплової енергії з урахуванням площі житлового приміщення 11,2 кв.м та застосуванням коригуючого коефіцієнта для розрахунку розміру витрат теплової енергії - 0,386, управління побутовими відходами в сумі 9,22 грн), із застосуванням тарифів, зазначених у довідці про розмір платежів від 18.10.2024.
Суд зауважив, що до вартості проживання у гуртожитку Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона згідно з довідкою про розмір платежів від 18.10.2024 включено вартість послуг та витрат, які не передбачено Постановою № 409 у переліку соціальних нормативів, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.
Суд з'ясував, що у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок суми пільги за користування житлом та за користування комунальними послугами з огляду на зміну вартості проживання у гуртожитку з 01.04.2025.
Судом не встановлено протиправності у діях відповідача або допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо нарахування і виплати позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 100-процентної знижки.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Скаржник вказує, що йому протиправно не сплачується 100% знижка плати з постачання теплової енергії в міжсезоння з 15 квітня до 15 жовтня згідно п.5 ст.13 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII. Зазначає, що йому також не сплачується 100% знижка плати за користування житлом згідно п.4 ст.13 Закону №3551-XII з 01.10.2024. Звертає увагу, що він звертався до відповідача із заявою від 17.05.2025 з доказами неотримання 100% знижки плати за користування житлом та комунальними послугами. Наполягає, що бездіяльність відповідача щодо ненадання особі з інвалідністю внаслідок війни позивачу 100-процентної знижки плати за користування житлом та комунальними послугами відповідно до п. 4-5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в спірному випадку є протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є особою з інвалідністю другої групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 11.07.2016.
Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, його фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 , про що зазначено у довідці № 1201-5001723609 від 07.06.2022, виданій Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Згідно з довідкою Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона від 18.10.2024 про розмір платежів за додатковою угодою від 14.10.2024 до договору від 01.07.2024 № 15 на проживання у гуртожитку Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона по АДРЕСА_2 , вартість проживання з 14.10.2024 становить 1569,06 грн.
01.01.2025 між Фаховим коледжем зварювання та електроніки імені Є.О. Патона та позивачем укладено договір № 15 про тимчасове поселення у гуртожиток ФКЗЕ імені Є.О. Патона. Пунктом 1.2 договору визначено вартість щомісячного платежу за проживання у кімнаті АДРЕСА_3 - 1569,06 грн. Пунктом 1.3 договору передбачено право коледжу переглядати розмір плати за користування житловим приміщенням, комунальні послуги та витрати по обслуговуванню об'єкта проживання.
Згідно з довідкою Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона від 31.03.2025 про розмір платежів за договором від 01.01.2025 № 15 на проживання у гуртожитку Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона по по вул. Архітектора Олега Петрова, буд. 1-Б, кімната 804, вартість проживання з 01.04.2025 - 1734,95 грн.
На звернення позивача ВЕБ-04001-Ф-С-25-091413 від 18.05.2025, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з питання надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг було надано відповідь листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 27272-18703/К-01/8-0400/25 від 17.06.2025. У листі зазначено, що за даними Централізованої підсистеми «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, відповідно до наданої заяви, позивачу надано пільги на оплату житлово-комунальних послуг як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни з 01.10.2024. Розрахунок пільг був проведений на одного пільговика з урахуванням загальної та опалювальної площі житлового приміщення 11,20 кв.м, відповідно до соціальних нормативів, визначених на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» № 409 від 06.08.2014. Розмір пільг на оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням опалювального періоду становить 989,56 грн, з яких: послуга з постачання теплової енергії - 11,20 кв.м х 0,0383 x 0,386 (коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії для централізованого або автономного опалення для будівлі на 5 і більше поверхів) х 1741,32 грн х 100% = 288,33 грн; житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком - 11,20 кв.м х 8,96 грн х 100% = 100,35 грн; послуга з постачання електричної енергії - 100 кВт х 4,32 грн х 100% = 432,00 грн; послуга з постачання природного газу: на газову плиту - 5,4 куб.м х 7,583880 грн х 100% = 40,95 грн; послуга з розподілу природного газу: на газову плиту - 5,4 куб.м х 1,08 грн х 100% = 5,83 грн; послуга з централізованого водопостачання - 3,6 куб.м х 18,1560 грн х 100% = 65,36 грн; послуга з централізованого водовідведення - 3,6 куб.м х 13,20 грн х 100% = 47,52 грн; послуга з управління побутовими відходами - 9,22 грн х 100% = 9,22 грн. Розмір виплати з 01.10.2024 становив 850,05 грн, з 01.11.2024 - 989,56 грн, з 01.04.2025 - 845,40 грн, з 01.05.2025 - 701,23 грн. Згідно з даними Централізованої підсистеми «Звернення» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, позивачу звертався 01.04.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за усним консультуванням з питання розрахунку пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до даних вищезазначеної підсистеми із заявою про проведення перерахунку пільг на оплату житлово-комунальних послуг позивач не звертався. Листом роз'яснено, що для перевірки наявності певної інформації щодо житлово-комунальних послуг та вирішення питання проведення перерахунку пільг позивач може звернутись із заявою та відповідними документами до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області або надіслати її поштою чи в електронній формі (через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненадання особі з інвалідністю внаслідок війни позивачу 100-процентної знижки плати за користування житлом та комунальними послугами відповідно до п.п. 4-5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Приписами ст. 13 цього закону визначено пільги особам з інвалідністю внаслідок війни.
Так, особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються пільги, зокрема:
100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю) (п.4 ч.1 ст. 13 Закону №3551);
100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю) (п.5 ч.1 ст.13 Закону №3551).
Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі Порядок №373) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373.
Згідно п.3 цього порядку його дія поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до п.5-1 Порядку №373 пільги на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховуються у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Відповідно до п.6-1 Порядку №373 у разі зміни обставин, що впливають на розмір пільг, проводиться перерахунок розміру пільг з місяця виникнення таких обставин.
У разі необхідності проведення перерахунку пільг за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
У п.2 постанови від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі постанова №409) Кабінетом Міністрів України установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:
1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.
Згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України №409 установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:
1) для послуги з постачання теплової енергії (для потреб централізованого або автономного опалення) та індивідуального опалення:
у разі використання теплової енергії для централізованого або автономного опалення - 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 4 куб. метри природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 30 кВт·г на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Для громадян, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, для розрахунку субсидій і пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії (в частині витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку) застосовується соціальний норматив, визначений абзацом другим підпункту 1 цього пункту із застосуванням коефіцієнта 0,1.
Для громадян, які використовують теплову енергію (для потреб централізованого або автономного опалення), природний газ або електричну енергію (для індивідуального опалення), опалювальний період для надання пільг та субсидій установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно.
За наявності окремого обліку споживання електричної енергії за періодами часу соціальний норматив використання електричної енергії, у тому числі встановлений підпунктом 6 пункту 3, розподіляється таким чином:
за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 67 відсотків об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години) та 33 відсотки об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в інші години доби;
за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 21 відсоток об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї до 11-ї години і з 20-ї до 22-ї години), 33 відсотки об'єму спожитої електричної енергії за тарифом у напівпіковий період (з 7-ї до 8-ї години, з 11-ї до 20-ї години, з 22-ї до 23-ї години) і 46 відсотків об'єму спожитої електричної енергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години);
2) для користування послугами з централізованого водопостачання - 2 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води.
У разі виникнення перерви у наданні послуг з постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку - 3,6 куб. метра холодної води на одну особу на місяць.
У разі відсутності вузлів розподільного обліку холодної води нарахування плати за користування послугами з централізованого водопостачання особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим цього підпункту;
3) для користування послугами з постачання гарячої води - 1,6 куб. метра на одну особу на місяць.
У разі відсутності вузлів розподільного обліку гарячої води нарахування плати за користування послугами з постачання гарячої води особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим цього підпункту;
4) для користування послугами з централізованого водовідведення - 3,6 куб. метра на одну особу на місяць.
У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 3,6 куб. метра на одне домогосподарство на місяць.
У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення і централізованого водопостачання та за наявності вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 0,76 куб. метра на одну особу на місяць;
У разі відсутності вузлів розподільного обліку холодної та/або гарячої води нарахування плати за користування послугами з централізованого водовідведення особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим підпункту 2 та/або підпункту 3 цього пункту;
5) для користування послугами з постачання та розподілу природного газу:
за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання - 3,3 куб. метра на одну особу на місяць;
за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;
за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць;
6) для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках):
у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому - шостому цього підпункту, - 70 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт•г на місяць;
обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВт•г на місяць;
обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт•г на місяць;
не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт•г на місяць;
у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВт•г на місяць на одну особу;
Соціальні нормативи, визначені абзацами другим - п'ятим цього підпункту, застосовуються для багатодітних сімей, дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, у яких проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, без урахування встановлених обмежень;
Для громадян, які фактично проживають в житлових приміщеннях (будинках), для розрахунку розміру пільги або субсидії на оплату послуги з постачання та розподілу електричної енергії протягом воєнного стану застосовуються соціальні нормативи, визначені абзацами другим - шостим цього підпункту, незалежно від фактичної наявності/відсутності послуги з незалежних від споживача або суб'єкта господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, причин.
7) для користування послугами з управління змішаними, великогабаритними, ремонтними відходами - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць, у тому числі: поводження з твердими відходами - 0,325 куб. метра на одну особу на місяць, великогабаритними відходами - 0,0417 куб. метра на одну особу на місяць, ремонтними відходами - 0,05 куб. метра на одну особу на місяць;
8) для оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком, що визначаються за такою формулою:
СНжп = (Пмін х Ксрв) / СРзпж,
де СНжп - соціальний норматив житлової послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком, гривень на 1 кв. метр;
Пмін - встановлений на законодавчому рівні на відповідну дату розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, гривень;
Ксрв - коефіцієнт середнього в Україні розміру витрат домогосподарств на утримання житла, що становить 0,15;
СРзпж - середній розмір загальної площі житла на одне домогосподарство одержувачів пільг або субсидій у багатоквартирних будинках, що становить 48,87 кв. метра.
Якщо встановлена ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком (внесок на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком) менша, ніж соціальний норматив, визначений відповідно до цього підпункту, для надання пільг і субсидій застосовується встановлена ціна (внесок).
Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування комунальними послугами, встановлені підпунктом 1 цього пункту, визначаються з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів згідно з додатками 1 і 2.
В спірному випадку, як встановлено судом вище, позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, його фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 , про що зазначено у довідці № 1201-5001723609 від 07.06.2022, виданій Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Також, за змістом довідки Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона від 18.10.2024 про розмір платежів за додатковою угодою від 14.10.2024 до договору від 01.07.2024 № 15 на проживання у гуртожитку Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона по вул. Архітектора Олега Петрова, буд. 1-Б, кімната 804, вартість проживання з 14.10.2024 становить 1569,06 грн.
В свою чергу, згідно наявного в матеріалах справи розрахунку розміру пільг на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 989,56 грн, який було визначено позивачу у період з 01.11.2024 до 31.03.2025, зазначено про застосування 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання (постачання електричної енергії - 100 кВт, централізоване водопостачання та фодовідведення - 3,6 куб.м, постачання теплової енергії з урахуванням площі житлового приміщення 11,2 кв.м та застосуванням коригуючого коефіцієнта для розрахунку розміру витрат теплової енергії - 0,386, управління побутовими відходами в сумі 9,22 грн), із застосуванням тарифів, зазначених у довідці про розмір платежів від 18.10.2024.
Як слушно зауважив суд першої інстанції, розрахунок розміру пільг на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 989,56 грн. обумовлений тим, що довідка Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона від 18.10.2024 містить вартість послуг та витрат, які не передбачено Постановою № 409 у переліку соціальних нормативів, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком. Доводи апеляційної скарги цей висновок суду не спростовують.
Також, суд апеляційної інстанції встановив, що у матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок суми пільги за користування житлом та за користування комунальними послугами з огляду на зміну вартості проживання у гуртожитку з 01.04.2025, зокрема на підставі відомостей довідки Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона від 31.03.2025 про розмір платежів за договором від 01.01.2025 № 15 на проживання у гуртожитку Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є.О. Патона по вул. Архітектора Олега Петрова, буд. 1-Б, кімната 804.
Суд апеляційної інстанції не приймає аргументи скаржника про те, що він звертався до відповідача із заявою про перерахунок суми пільги за користування житлом та за користування комунальними послугами з огляду на зміну вартості проживання у гуртожитку з 01.04.2025 через заяву від 17.05.2025, адже така заява від 17.05.2025 не містить підтвердження про надання позивачем документів до пенсійного органу стосовно змін вартості проживання у гуртожитку, зокрема з 01.04.2025.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність в діях відповідача протиправної бездіяльності щодо ненадання позивачу 100-процентної знижки плати за користування житлом та комунальними послугами відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на визначений у цій справі предмет спору, обставини, що підлягають з'ясуванню, суд апеляційної інстанції вважає відсутніми підстави для задоволення клопотання позивача про витребування додаткових документів, оскільки вони не можуть бути доказами у справі в розумінні ст. 72 КАС України (доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи).
Стосовно залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до статті 49 КАС треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення.
Аналіз процесуальних норм свідчить також про те, що єдиною підставою для залучення до участі у справі третіх осіб є встановлення фактів про те, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що суд перевіряє правомірність рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень щодо конкретної особи та у конкретних публічних правовідносинах.
У цій справі публічно-правовий спір виник між сторонами позивачем та відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ці відносини є двосторонніми щодо позивача та відповідача, інші особи не є учасниками цих правовідносин.
Відтак, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для залучення до участі у справі Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Патона в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції. Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2025 року у справі № 160/18929/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров