19 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/1616/25
Головуючий суддя І інстанції - Максименко Л.Я.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 в адміністративній справі № 280/1616/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення №083850010509 від 15.01.2025 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у призначенні пенсії державного службовця ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю стажу державної служби;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця та перевести з пенсії за віком на пенсію державного службовця у відповідності до чинного законодавства.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №083850010509 від 15.01.2025 про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» періоди з 24 червня 1977 року до 20 липня 1979 року, з 05 вересня 1979 року до 17 лютого 1997 року, з 19 листопада 2002 року до 04 квітня 2003 року та з 26 липня 2023 року по 19 березня 2024 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.01.2025 про перехід на пенсію, згідно із Законом України «Про державну службу».
В іншій частині вимог відмовлено.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що періоди роботи на посадах, навчання, служби, зазначені у довідці Сумської районної державної адміністрації №01-16/3990 від 08.11.2023 до стажу державної служби не зараховуються, в тому числі і станом на 01.05.2016, а тому позивач не має права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки відсутні підстави для зарахування до стажу державної служби таких періодів, і як наслідок - у позивача відсутній відповідний стаж для переведення на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , з 2021 року перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримував пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 08.01.2025 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.01.2025 позивачу було відмовлено у переведенні його з пенсії за віком на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» у зв'язку з неможливістю врахування періодів роботи ОСОБА_1 до стажу державної служби станом на 01.05.2016, так як періоди зазначені у довідці №01-16/3990 від 08.11.2023 виданої Сумською державною військовою адміністрацією не передбачені ст. 46 Закону України «Про державну службу» та Порядком обчислення стажу державної служби затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 №229 (а.с. 14).
Вважаючи протиправним таке рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та скасовуючи рішення №083850010509 від 15.01.2025, суд першої інстанції виходив з того, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, період роботи позивача на посаді інспектора відділу управління Державного департаменту України з питань виконання покарань також підлягає зарахуванню до стажу роботи, що стажу роботи, що дає на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Також, суд першої інстанції зробив висновок про наявність підстав для зарахування до такого стажу періоду роботи позивача на посаді головного спеціаліста з питань оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Сумської районної державної адміністрації, адже з 26.07.2023 позивач призначений на посаду головного спеціаліста з питань оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Сумської районної державної адміністрації, та позивачем прийнято присягу державного службовця, присвоєно 6 ранг у межах категорії «В» посад державної служби.
Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», а саме:
Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Виходячи з аналізу наведених норм, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст.37 Закону №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу») зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
На виконання постанови Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року Про введення в дію Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст.491) постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 було затверджено Порядок №283. Цим Порядком визначено посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Вказаний Порядок був чинним до 01.05.2016, тобто на час служби позивача в Радянській Армії, в періоди роботи в Дніпропетровській районній раді та Дніпропетровській обласній раді.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців (абзац другий); на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком (абзац четвертий); на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
У додатку до Порядку № 283 наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Цим Переліком, серед іншого, передбачено виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи. Зазначене означає, що до стажу державної служби зараховувалася робота на посадах керівних працівників і спеціалістів в управліннях, відділах, які згідно із затвердженою структурою належали до апарату виконкомів.
Згідно п. 3 Постанови № 283 до стажу державної служби зараховується час військової служби у збройних силах та інших військових формуваннях.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Перебування ОСОБА_1 у період з 24 червня 1977 року до 20 липня 1979 року та з 05 вересня 1979 року до 17 лютого 1997 року на військовій службі, в тому числі курсантом підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 та довідкою від 27.10.2020 №202/2 (а.с. 16-24).
Враховуючи те, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до стажу державної служби, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зарахування вищезазначеного періоду до стажу державної служби.
Щодо не зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача з 19.11.2002 по 04.04.2003 на посаді інспектора відділу управління Державного департаменту України з питань виконання покарань, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку № 283 було передбачено, що до стажу державної служби включається робота (служба) на посадах спеціалістів кримінально-виконавчої системи (виправно-трудові установи, слідчі ізолятори, інспекції виправних робіт), які не мають спеціальних звань.
Як вбачаєтеся з довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №4.1-256вх від 20.10.2023 ОСОБА_1 у період з 19.11.2002 по 04.03.2003 працював в управлінні Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області на посаді інспектора відділу інтендантського та комунально-побутового забезпечення (а.с. 30).
В листі Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 20.02.2025 зазначено: «Щодо наявності спеціального звання на посаді інспектора відділу інтендантського та комунально-побутового забезпечення управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області, повідомляємо, що наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 20.10.2000 №216 «Про організаційно-штатні питання по територіальних органах управління кримінально-виконавчої системи» граничне спеціальне звання начальницького складу за штатною посадою інспектора відділу інтендантського та комунально-побутового забезпечення управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області встановлено капітан внутрішньої служби» (а.с. 32).
Враховуючи те, що до стажу державної служби включається робота (служба) на посадах спеціалістів кримінально-виконавчої системи, які не мають спеціальних звань, при цьому посада інспектора відділу інтендантського та комунально-побутового забезпечення управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області передбачає наявність спеціального звання, колегія суддів не вбачає підстав для зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача на посаді інспектора відділу інтендантського та комунально-побутового забезпечення управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області з 19.11.2002 по 04.04.2003.
Щодо не зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача з 26 липня 2023 року на посаді головного спеціаліста з питань оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Сумської районної державної адміністрації, колегія суддів зазначає наступне.
За приписами ч.2 ст. 3 Закону № 889-VIII, дія цього Закону поширюється на державних службовців: 1) Секретаріату Кабінету Міністрів України; 2) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади; 3) місцевих державних адміністрацій; 4) органів прокуратури; 5) органів військового управління; 6) органів дипломатичної служби; 7) державних органів, особливості проходження державної служби в яких визначені статтею 91 цього Закону; 8) інших державних органів.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 Закону № 889-VIII, встановлюються такі категорії посад державної служби: зокрема, категорія «В» - інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б».
Згідно ч. 2. ст. 46 Закону № 889-VIII та п. 4 Порядку № 229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону.
Згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 21.01.2002, позивач з 26.07.2023 призначений на посаду головного спеціаліста з питань оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Сумської районної державної адміністрації, та 26.07.2023 прийнято присягу державного службовця, присвоєно 6 ранг у межах категорії «В» посад державної служби (а.с. 28).
19.03.2024 позивача звільнено із займаної посади за угодою сторін.
Враховуючи те, що позивач у період з 26.07.2023 по 19.03.2024, після прийняття присяги державного службовця, займав посаду державної служби (категорія «В»), що також підтверджено у довідці Сумської районної державної адміністрації, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції те, що зазначений період роботи підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Враховуючи те, що відповідачем протиправно не зараховано до стажу державної служби час проходження ОСОБА_1 військової служби та період перебування позивача на посаді державної служби (категорія «В»), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення №083850010509 від 15.01.2025 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та як наслідок необхідності його скасування.
При цьому, належним та достатнім способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.01.2025 про перехід на пенсію, згідно із Законом України «Про державну службу» та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 в адміністративній справі № 280/1616/25 - скасувати в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» період роботи з 19 листопада 2002 року по 04 квітня 2003 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні цієї частини позову - відмовити.
В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 в адміністративній справі № 280/1616/25 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко
суддя В.А. Шальєва