Справа № 134/261/26
3/134/71/2026
Іменем України
23 лютого 2026 року с-ще Крижопіль
Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Кантониста О.О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, ученицю 11-го класу Ліцею № 1 селища Крижопіль Крижопільської селищної ради, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 675797 від 02 лютого 2026 року неповнолітня ОСОБА_1 09 січня 2026 року о 23 год. 26 хв. в селищі Крижопіль по вул. Соборній перебувала у п'яному вигляді (різкий запах з порожнини рота) та провокувала бійку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що того вечора вона відпочивала зі своїми друзями в селищі Крижопіль, алкогольних напоїв не вживала. Близько 22 год. 50 хв. вона викликала таксі, щоб їхати додому, і в цей час незнайома їй дівчина безпричинно почала чіплятися до неї та її друзів, при цьому висловлювалася нецензурною лайкою на їхню адресу та намагалася спровокувати конфлікт.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
За змістом ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При з'ясуванні цих обставин, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
За змістом ст. ст. 254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Таким чином, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів, обов'язок щодо збирання яких покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідальність за ч. 1 ст. 178 КУпАП настає за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Під об'єктивною стороною діяння «поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль» необхідно розуміти: поведінку особи у стані сп'яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав'язливе ставлення до громадян тощо); коли порушник має непристойний зовнішній вигляд, що викликає відразу (брудний, мокрий, розстебнутий одяг тощо); через сп'яніння особа повністю чи значною мірою втратила орієнтування (безцільно стоїть чи безцільно пересувається з місця на місце, у неї порушена координація рухів, звідси - нестійкість, хитка хода); п'яний повністю безпорадний (у непритомному стані).
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечила факт перебування нею у п'яному вигляді, вказала, що її поведінка була адекватною.
З долученого до протоколу про адміністративне правопорушення рапорту працівника поліції від 09.01.2026 вбачається, що 09 січня 2026 року о 23 год. 26 хв. надійшло повідомлення зі служби «102» про те, що в селищі Крижопіль біля магазину «Артеміда» дівчина у стані алкогольного сп'яніння провокує бійку. У ході реагування на вказане повідомлення встановлено, що 09.01.2026 о 23 год. 20 хв. в селищі Крижопіль по вул. Соборній біля магазину «Артеміда» у неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебувала з явними ознаками алкогольного сп'яніння, на ґрунті неприязних відносин виникло непорозуміння з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тілесних ушкоджень ніхто не отримав, бійка відсутня.
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 09.01.2026, 09 січня 2026 року близько 23 год. 20 хв. вона відпочивала зі своїми друзями в селищі Крижопіль по вул. Соборній та у неї виникло непорозуміння з неповнолітньою особою, яка перебувала в стані алкогольного сп'яніння - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.02.2026, 09 січня 2026 року близько 23 год. 26 хв. в селищі Крижопіль по вул. Соборній у неї виник конфлікт з ОСОБА_2 , після чого остання викликала працівників поліції та повідомила про те, що вона ( ОСОБА_1 ) провокувала бійку.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про Національну поліцію» проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
Аналогічна норма міститься також і в п. 17 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 (з наступними змінами).
Водночас будь-яких доказів на підтвердження обставин присутності батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога при відібранні письмових пояснень у неповнолітньої ОСОБА_1 матеріали справи не містять, що свідчить про істотне порушення права неповнолітньої особи на захист.
Також судом не встановлено, а працівниками поліції не доведено достовірного факту перебування ОСОБА_1 09.01.2026 о 23 год. 26 хв. в селищі Крижопіль по вул. Соборній у п'яному вигляді, який би ображав людську гідність і громадську мораль. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено лише про перебування ОСОБА_1 в п'яному вигляді та провокування бійки.
Вищенаведені обставини свідчать про те, що уповноважені особи поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 675797 від 02.02.2026 щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП не вжили необхідних заходів для об'єктивного з'ясування того, чи дійсно ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Суд звертає увагу, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, за відсутності інших об'єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення, не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів, які б беззаперечно підтверджували наявність у діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Суд також звертає увагу, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення подія мала місце 09.01.2026, тоді як протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складено лише 02.02.2026. Матеріали справи не містять жодних відомостей щодо причин складання протоколу через такий тривалий проміжок часу після події, що додатково ставить під сумнів належність зібраних доказів.
У відповідності до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у даній справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247 ч. 1 п. 1, 283, 284 КУпАП, суддя -
постановила:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена через Крижопільський районний суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя