25 лютого 2026 року справа №200/7169/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 р. у справі № 200/7169/25 (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
17.09.2025 ОСОБА_1 ( надалі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.10.2023 № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 26.10.2021 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": - періоди: з 17.09.2001 по 01.10.2001 навчання в учбовому пункті; з 04.10.2001 по 04.03.2002 роботи учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті на час практики, з 05.03.2002 по 28.03.2002 роботи учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті на час практики, з 06.11.2002 року по 20.04.2004 року проходження строкової військової служби в армії, з 02.08.2004 по 13.08.2004 навчання в учбовому пункті, з 17.08.2004 по 15.02.2007 роботи машиністом підземних установок 3 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, з 16.02.2007 по 10.04.2011 роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 18.05.2011 по 22.12.2011 роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 01.07.2015 по 30.09.2016 роботи гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 01.10.2016 тимчасово по 05.11.2016 роботи начальником зміни підземної, з 06.11.2016 по 20.02.2017 роботи гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 07.03.2017 по 11.10.2017 роботи електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті, з 25.10.2017 по 02.07.2018 роботи гірничим майстром підземний з повним робочим днем в шахті, з 03.07.2018 по 06.11.2018 роботи помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 07.11.2018 по 01.01.2019 роботи заступником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 02.01.2019 по 27.12.2019 роботи помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 28.12.2019 по 29.02.2020 роботи майстром гірничим підземним з повним робочим днем в шахті, з 01.07.2021 по 26.10.2021 (по день звернення з заявою про призначення пенсії) період військової служби в особливий період; - періоди військової служби, коли приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з 05.04.2020 по 11.08.2020, з 31.08.2020 по 16.09.2020, з 27.09.2020 по 31.12.2020, з 06.01.2021 по 20.06.2021, з 07.07.2021 по 01.09.2021, 03.09.2021 по теперішній час (26.10.2021 дата видачі довідки) до пільгового стажу, виходячи з кратності один місяць служби за три;
- розрахувати весь пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- призначити пенсію з 26.10.2021 на підставі ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою від 22 вересня 2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі № 200/7169/25, визнав поважними причини пропущення строку звернення до суду та поновив позивачу строк звернення до суду.
24.09.2025 ОСОБА_1 в адміністративній справі № 200/7371/25, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.09.2024 № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 23.09.2024 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": - періоди: з 18.05.2011 по 22.12.2011 роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 01.10.2016 по 05.11.2016 роботи начальником зміни підземної, з 07.03.2017 по 11.10.2017 роботи електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті, з 01.06.2024 по 23.09.2024 (по день звернення з заявою про призначення пенсії) період військової служби в особливий період; розрахувати весь пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначити мені пенсію з 23.09.2024 на підставі ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року в адміністративній справі № 200/7371/25 суд залишив без руху позовну заяву позивача, встановив позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, шляхом уточнення позовних вимог з урахуванням висновків суду, наведених в даній ухвалі.
1 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 200/7371/25 від позивача на виконання ухвали суду надійшло уточнення позовних вимог, відповідно до яких позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.09.2024 року № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 23.09.2024 року відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди: з 01.10.2016 року по 05.11.2016 року роботи начальником зміни підземної, з 01.06.2024 року по 23.09.2024 року (по день звернення з заявою про призначення пенсії ) період військової служби в особливий період; розрахувати весь мій пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням висновків суду у цієї справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі № 200/7371/25, визнав поважними причини пропущення строку звернення до суду та поновив позивачу строк звернення до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2025 року за клопотанням позивача суд об'єднав адміністративні справі № 200/7169/25 та № 200/7371/25, присвоїв об'єднаній адміністративній справі № 200/7169/25, визначив Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області як першого відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області як другого відповідача в об'єднаній адміністративній справі № 200/7169/25. Прийняв до розгляду уточнену позовну заяву позивача.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року задоволено частково позовні вимоги, а саме суд:
Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.10.2023 року № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 .
Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.09.2024 року № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 .
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області (адреса 36014, м. Полтава, вул. Соборності, 66, ЄДРПОУ 13967927) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.10.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди: з 17.09.2001 року по 01.10.2001 року навчання в учбовому пункті; з 04.10.2001 року по 04.03.2002 року роботи учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті на час практики, з 05.03.2002 року по 28.03.2002 року роботи учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті на час практики, з 06.11.2002 року по 20.04.2004 року проходження строкової військової служби в армії, з 02.08.2004 року по 13.08.2004 навчання в учбовому пункті, з 17.08.2004 року по 15.02.2007 року роботи машиністом підземних установок 3 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, з 16.02.2007 року по 10.04.2011 року роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 18.05.2011 року по 22.12.2011 року роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 01.07.2015 року по 30.09.2016 року роботи гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 01.10.2016 року по 05.11.2016 роботи начальником зміни підземної, з 06.11.2016 року по 20.02.2017 року роботи гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 07.03.2017 року по 11.10.2017 року роботи електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті, з 25.10.2017 року по 02.07.2018 року роботи гірничим майстром підземний з повним робочим днем в шахті, з 03.07.2018 року по 06.11.2018 року роботи помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 07.11.2018 року по 01.01.2019 року роботи заступником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 02.01.2019 року по 27.12.2019 року роботи помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 28.12.2019 року по 29.02.2020 року роботи майстром гірничим підземним з повним робочим днем в шахті, з урахуванням висновків суду у даному рішенні.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовив.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні частини позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції у відповідній частині та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
В обґрунтування скарги зазначено, що рішення суду в частині відмови в зарахуванні до пільгового стажу період проходження військової служби з 01.07.2021 по 26.10.2021 та в потрійному розмірі часу проходження військової служби у Збройних Силах України, протягом яких приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, є незаконним та таким, що підлягає скасуванню в зв'язку з неправильним застосування норм матеріального права.
Суд першої інстанції визнав право на те що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, але при цьому суд не вбачає порушення прав спірними рішеннями відповідачів щодо зарахування період військової служби позивача в особливий період, тому суд відмовляє в частині позовних вимог щодо зарахування періодів військової служби в особливий період та виходячи з кратності один місяць служби за три.
Відповідачі, зокрема перший відповідач не надав доказів того, що спірні періоди проходження військової служби були зараховані до пільгового стажу з кратністю один місяць служби за три, а висновок суду першої інстанції не відповідає встановленим обставинам справи та тому факту, що періоди проходження військової служби зараховані до пільгового підземного стажу з урахуванням кратності один місяць служби за три.
У позовній заяві позивач просив суд відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17, від 16 червня 2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Так, під час підрахунку пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ № 202 від 31.03.1994 повинні були бути зараховані періоди проходження військової служби у Збройних Силах України, протягом яких приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення із розрахунку один місяць служби за три місяці із врахуванням вказаних періодів до пільгового стажу на підземних роботах з повним робочим днем в шахті з нижче наведених підстав.
Спірні періоди, визначені довідкою від 26 жовтня 2021 року № 85 підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Вказана правова позиція узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 05 червня 2018 року у справі № 348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17, від 16 червня 2020 року у справі № 185/7049/16-а, від 23.03.2023 року у справі № 160/6146/19.
Також, скаржник не погоджується з рішенням суду в частині відмови у застосуванні кратності під час підрахунку пільгового стажу відповідно до Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок нарахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» незаконним та таким, що підлягає скасуванню в зв'язку із неправильним застосуванням норм матеріального права.
Так суд дійшов до висновку, що дані вимоги є передчасними, оскільки це питання не розглядалося у спірному рішенні, внаслідок чого на час прийняття рішення ще не порушувалося відповідачами.
Скаржник зазначає, що органи пенсійного фонду мають обов'язок застосовувати роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» під час розрахунку пільгового стажу при наявності не менше 10 років праці на підземних роботах, але відповідачі не врахували такі роз'яснення, а суд першої інстанції не врахував актуальну практику Верховного Суду щодо застосування Роз'яснень № 8, яка викладена в постанові від 18 листопада 2024 року справа №200/1009/24.
Також суд першої інстанції відмовив у позові в частині зобов'язання другого відповідача зарахувати певні періоди до пільгового стажу, але при цьому не навів жодного обґрунтування такої відмови.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання першого відповідача призначити пенсію з 26.10.2021, скаржник зазначає, що з метою ефективного відновлення порушеного права, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, у тому числі щодо вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах саме з цієї дати.
Позивач просить задовольнити позовні вимоги, а саме шляхом:
-Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 26.10.2021 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
- періоди: з 01.07.2021 по 26.10.2021 ( по день звернення з заявою про призначення пенсії ) період військової служби в особливий період;
- періоди військової служби коли позивач приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з 05.04.2020 по 11.08.2020, з 31.08.2020 по 16.09.2020, з 27.09.2020 по 31.12.2020, з 06.01.2021 по 20.06.2021, з 07.07.2021 по 01.09.2021, 03.09.2021 по теперішній час ( 26.10.2021 дата видачі довідки ) до пільгового стажу виходячи з кратності один місяць служби за три;
- розрахувати пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- призначити пенсію з 26.10.2021 на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
-Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 23.09.2024 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди:
-з 01.10.2016 по 05.11.2016 роботи начальником зміни підземної,
-з 01.06.2024 по 23.09.2024 ( по день звернення з заявою про призначення пенсії ) період військової служби в особливий період;
-розрахувати пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду у цієї справі, в іншій частині Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції звернулось з апеляційною скаргою, в якій з посиланням на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.
В обґрунтування скарги зазначено, що відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Позивач звернувся із заявою 26.10.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 по справі №200/2852/23 та за наданими документами, а також індивідуальними відомостями про застраховану особу страховий стаж, обчислений у відповідності до вимог чинного законодавства, Позивача становив 25 років 07 місяці 12 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 06 років 03 місяці 00 днів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області було повторно прийнято рішення №056650006565 від 18.10.2023 про відмову Позивачу ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, можна дійти висновку, що управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а судом першої інстанції помилково не взято до уваги чинні норми законодавства України, які регулюють правовідносини у соціальній сфері, що в свою чергу призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2025 підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Відповідно до довідки №7 від 23.07.2021 ОСОБА_1 приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з 05.04.2020 по 11.08.2020, з 31.08.2020 по 16.09.2020, з 27.09.2020 по 31.12.2020, з 06.01.2021 по теперішній час.
26.10.2021 ОСОБА_1 , звернувся до відділу обслуговування громадян № 10 ( сервісний центр ) Управління обслуговування громадян Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За принципом екстериторіального призначення/перерахунку пенсії заяву ОСОБА_1 було передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02 листопада 2021 року № 056650006565 на заяву від 26 жовтня 2021 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу роботи. Відповідно до наданих документів, страховий стаж ОСОБА_1 склав 24 роки 03 місяці 22 днів, пільговий стаж по Списку № 1 - 03 роки 02 місяці 20 днів.
Не зараховано до пільгового стажу позивача період трудової діяльності з 05.08.2002 по 27.10.2002 в зв'язку з наданням довідки без зазначення пільгової посади. Зараховано до пільгового стажу період роботи з 13.01.2012 по 02.04.2015.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2023 по справі №200/2852/23 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення № 056650006565 від 02.11.2021 року, зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії на пільгових умовах, а саме суд:
Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02 листопада 2021 року № 056650006565 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.10.2021 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням змісту Рішення Конституційного суду від 23 січня 2020 року № 1-р/2020, а також з урахуванням правової оцінки та висновків суду щодо зарахування до пільгового стажу за Списком № 1, в тому числі, періодів: роботи з 05.08.2002 року по 27.10.2002 року на ДП "ВК "Краснолиманська" на посаді машиніста підземних установок 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, проходження військової служби за контрактом від 26.02.2020 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовив.
Стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 700 (сімсот) грн. 00 коп.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області було повторно прийнято рішення №056650006565 від 18.10.2023 про відмову позивачу ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
За заявою позивача від 23 вересня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 30.09.2024 № 056650006565 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії згідно пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного віку 50 років, а відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного стажу як працівнику на роботах підземних професій за Постановою 202. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано усі періоди трудової діяльності. До пільгового стажу роботи на роботах підземних професій, не враховані періоди: - з 18.05.2011 року по 22.12.2011 року, оскільки не підтверджено роботу з повним робочим днем на пільгових умовах також відсутня пільгова довідка відповідно до додатку 5 Порядку №637; - з 01.10.2016 року по 05.11.2016 рок, оскільки не підтверджено роботу з повним робочим днем на пільгових умовах також відсутня пільгова довідка відповідно до додатку 5 Порядку №637; - з 07.03.2017 року по 11.10.2017 року, оскільки не підтверджено роботу з повним робочим днем на пільгових умовах також відсутня пільгова довідка відповідно до додатку 5 Порядку №637; - з 01.06.2024 року по 23.09.2024 року (по день звернення з заявою про призначення пенсії), оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно даних персоніфікованого обліку. Страховий стаж становить 26 років 06 місяців 12 днів, з урахуванням пільгового обчислення становить 39 років 06 місяців 12 днів. Пільговий стаж на роботах за Списком № 1- 23 роки 3 місяці 22 дні, що дає право на зниження пенсійного віку на 10 років (при досягненні 50 років). Пільговий стаж на роботах підземних професій, за Постановою 202(25років) з урахуванням навчання за спеціальністю становить 23 роки 3 місяці 22 дні. Навчання за фахом становить 03 роки 01 місяць 04 дні. Військова служба становить 1 рік 05 місяці 09 днів. Військова служба в особливий період становить 2 роки 11 місяців 00 днів. За даними реєстру застрахованих осіб до страхового стажу не зараховано період з 01.06.2024 по 31.08.2024 року (по місяць звернення за призначенням пенсії) - оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно даних персоніфікованого обліку.
Трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданої 12.04.2002, містить такі записи про роботу: з 01.09.1998 року по 30.03.2002 року навчання в ПТУ № 38 м. Красноармійськ за спеціальністю електрослюсар підземний, машиніст підземних установок, на підприємстві ВАТ "Вугільна компанія "Шахта Красноармійська-Західна № 1": з 17.09.2001 року по 01.10.2001 року навчання в учбовому пункті, з 04.10.2001 року учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті на час практики, з 05.03.2002 року по 28.03.2002 року учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті на час практики, на підприємстві ДП "Вугільна компанія Краснолиманська": з 05.08.2002 року по 27.10.2002 року машиністом підземних установок 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, з 06.11.2002 року по 20.04.2004 року служба в армії, на підприємстві "Вугільна компанія "Шахта Красноармійська-Західна № 1": з 02.08.2004 року по 13.08.2004 навчання в учбовому пункті, з 17.08.2004 року машиністом підземних установок 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, з 16.02.2007 року по 10.04.2011 року електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, на підприємстві ТОВ "Донвуглепоставка": з 18.05.2011 року по 22.12.2011 року електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, на підприємстві ДП "Красноармійська" ВП "Шахта Центральна" з 13.01.2012 року по 02.04.2015 року електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Покровське": з 01.07.2015 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 01.10.2016 року тимчасово по 05.11.2016 начальником зміни підземної, звільнений 20.02.2017 року, на підприємстві ТОВ "Східвуглесервіс": з 07.03.2017 року по 11.10.2017 року електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті, на підприємстві ПАТ "Шахтоуправління Покровське": з 25.10.2017 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 03.07.2018 року помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 07.11.2018 року заступником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 02.01.2019 року помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 28.12.2019 року по теперішній час майстром гірничого підземного з повним робочим днем в шахті.
Відповідно до довідок № 85 від 26.10.2021 року та довідки від 1 жовтня 2024 року № 160,ю від 13.01.2025 № 1756/187Д, від 16.09.2025 № 1756/2413Д позивач приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з 05.04.2020 року.
Відповідно до розрахунку стажу за формою РС-право першим відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоди: - з 17.09.2001 по 01.10.2001 навчання в учбовому пункті (запис № 2 ) - 14 днів, - з 04.10.2001 по 04.03.2002 учень електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті на час практики (запис № 3) - 5 місяців , - з 05.03.2002 по 28.03.2002 учень машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті на час практики (запис № 4,5) - 24 дні,
Відповідачем період з 05.08.2002 по 27.10.2002 зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 - з 06.11.2002 по 20.04.2004 строкова служба в армії (запис № 8 та військовий квиток) - 1 рік 5 місяців 15 днів, - з 02.08.2004 по 13.08.2004 навчання в учбовому пункті (запис № 9) - 12 днів, - з 17.08.2004 року по 15.02.2007 машиніст підземних установок 3 розряду підземний з повним робочим днем в шахті (запис № 10) - 2 роки 5 місців 28 днів, - з 16.02.2007 по 10.04.2011 електрослюсар підземний 4 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 11-15) - 4 роки 1 місяць 24 дні, - з 18.05.2011 року по 22.12.2011 року електрослюсар підземний 4 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 16-17) - 7 місяців 5 днів,
Відповідачем період з 13.01.2012 по 02.04.2015 зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 - з 01.07.2015 гірничий майстер підземний з повним робочим днем в шахті, з 01.10.2016 року тимчасово по 05.11.2016 начальник зміни підземної, звільнений 20.02.2017 (записи № 21-23) - 1 рік 7 місяців 20 днів, - з 07.03.2017 по 11.10.2017 електрослюсар підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті (записи № 24-25) - 7 місяців 5 днів, - з 25.10.2017 по 02.07.2018 гірничий майстер підземний з повним робочим днем в шахті (запис № 26) - 8 місяців 8 днів, - з 03.07.2018 по 06.11.2018 помічник начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті ( запис № 27 ) - 4 місяці 4 дні, - з 07.11.2018 року по 01.01.2019 року заступник начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті (запис № 29) - 1 місяць 25 днів, - з 02.01.2019 року по 27.12.2019 року помічник начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті (запис № 30) - 11 місяців 25 днів, - з 28.12.2019 по 29.02.2020 майстер гірничий підземний з повним робочим днем в шахті (запис № 31) - 2 місяці 2 дні, з 26.02.2020 укладено контракт про проходження військової служби.
Першим відповідачем період з 01.03.2020 по 30.06.2021 зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 - з 01.07.2021 по 26.10.2021 (по день звернення з заявою про призначення пенсії) період військової служби в особливий період (військовий квиток, довідка № 85 від 26.10.2021 року) - 3 місяці 26 днів.
Відповідно розрахунку стажу за формою РС-право другим відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоди: - з 18.05.2011 по 22.12.2011 електрослюсар підземний 4 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 16-17) - 7 місяців 5 днів, - з 01.10.2016 по 05.11.2016 начальник зміни підземної, (записи № 22) - 1 місяць 5 днів; - з 07.03.2017 по 11.10.2017 електрослюсар підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті (записи № 24-25) - 7 місяців 5 днів.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) у редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Положенням ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
За частиною 1 статті 14 Закону № 1788-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону, знижується на 1 рік.
За частиною 5 статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до частини 6 статті 114 Закону № 1058-IV, контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків
Пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Комплексний аналіз норми дає підстави дійти висновку, що право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону № 1788-XII пенсію незалежно від віку мають працівники, за умови безпосередньої зайнятості на роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи - 25 років для працівників професії яких містяться у Списку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202 (далі - Список № 202), або мати стаж роботи провідної професії визначених статтею 14 Закону № 1788-XII, частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV - не менше 20 років.
Так, згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Згідно п.1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17.
Матеріали справи свідчать, що трудова книжка позивача містить дані для визначення періоду його роботи в якості пільгового стажу, а саме: з 17.09.2001 по 01.10.2001 навчання в учбовому пункті; з 04.10.2001 по 04.03.2002 роботи учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті на час практики, з 05.03.2002 по 28.03.2002 роботи учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті на час практики, з 06.11.2002 по 20.04.2004 проходження строкової військової служби в армії, з 02.08.2004 по 13.08.2004 навчання в учбовому пункті, з 17.08.2004 по 15.02.2007 роботи машиністом підземних установок 3 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, з 16.02.2007 по 10.04.2011 роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 18.05.2011 по 22.12.2011 роботи електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, з 01.07.2015 по 30.09.2016 роботи гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 01.10.2016 по 05.11.2016 роботи начальником зміни підземної, з 06.11.2016 по 20.02.2017 роботи гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 07.03.2017 по 11.10.2017 роботи електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті, з 25.10.2017 по 02.07.2018 роботи гірничим майстром підземний з повним робочим днем в шахті, з 03.07.2018 по 06.11.2018 роботи помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 07.11.2018 по 01.01.2019 роботи заступником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 02.01.2019 по 27.12.2019 роботи помічником начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті, з 28.12.2019 по 29.02.2020 роботи майстром гірничим підземним з повним робочим днем в шахті.
Щодо зарахування до стажу (пільгового) позивача періоду роботи начальником зміни підземної з 01.10.2016 по 05.11.2016, колегія суддів звертає увагу на те, що матеріали справи не містять доказів підтвердження, що позивач у спірний період працював повний робочий день під землею, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості зарахувати вказаний період роботи до пільгового стажу.
Щодо зарахування до стажу (пільгового) позивача періоду військової служби в особливий період з 01.07.2021 по 26.10.2021, з 01.06.2024 по 23.09.2024, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. «а», «в» ст. 56 Закону №1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків; військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Постановою Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року № 1545-ХХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, за вимогами законодавства, час проходження військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком, проходження якої не заперечується відповідачем до стажу.
Щодо зарахування до стажу (пільгового) періоду військової служби в особливий період з 01.06.2024 по 23.09.2024, колегія суддів зазначає , що оскільки суд першої інстанції визнав протиправним та скасував як рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.09.2024 № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.10.2023 № 056650006565 про відмову у призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", колегія суддів з метою захисту порушеного права позивача вважає за доцільне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоду військової служби в особливий період як з 01.10.2016 по 05.11.2016 та і з 01.06.2024 по 23.09.2024.
Щодо позовних вимог в частині зарахування до стажу (пільгового) періодів військової служби, а саме участі позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з 05.04.2020 по 11.08.2020, з 31.08.2020 по 16.09.2020, з 27.09.2020 по 31.12.2020, з 06.01.2021 по 20.06.2021, з 07.07.2021 по 01.09.2021, 03.09.2021 по теперішній час ( 26.10.2021 дата видачі довідки ) виходячи з кратності один місяць служби за три, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 17-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) також передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, за положеннями вказаної норми проходження військовослужбовцями військової служби зараховується на пільгових умовах у порядку визначеному саме Кабінетом Міністрів України.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац 5 статті 1 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Пунктом 1.1. Положення №530 визначено, що цим Положенням визначається порядок, зокрема, обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами).
Отже, саме цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби відповідно до статті 17-1 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.
За правилами приписів пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Пункт 3 Порядку № 393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
З урахуванням того, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії пункт 3 Порядку № 393 діяв у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що періоди проходження військової служби, підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні.
Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 19 червня 2025 року в справі №360/665/24.
Зазначене свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Щодо застосування до спірних правовідносин роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 суд враховує наступне.
Згідно із пунктом 5 постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення"» від 06 грудня 1991 року № 1931-ХІІ Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
На виконання постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення"» від 06 грудня 1991 року № 1931-ХІІ Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення"».
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"» працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Тобто відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.
Крім цього, Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 «Про заходи щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», у якій є Додаток, який містить перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», який у свою чергу містить Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постанова КМУ №81 від 22.02.1992 є чинною.
У листі Міністерства соціальної політики України № 12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788, обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно вказаного листа, у зв'язку з тим, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечений» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
У листі від 02 жовтня 2018 року № 19997/0/2-18 адресованому Пенсійному фонду України Міністерство соціальної політики України зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"».
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2018 року № 1209-27, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховують Роз'яснення № 8.
Колегія суддів зазначає, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.
Таким чином у даному випадку, підлягає застосуванню роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 та Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 Про заходи щодо застосування Закону України Про пенсійне забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року справа № 200/1009/24, від 09 квітня 2025 року у справі №200/6443/23.
Щодо обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
За частиною 4, 5 статті 45 Закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до п. 4.1, 4.3 Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Працівник органу, що призначає пенсію, не розглядає документи та звернення щодо пенсійного забезпечення щодо себе, другого з подружжя, батька, матері, вітчима, мачухи, сина, дочки, пасинка, падчерки, рідного та двоюрідного брата, рідної та двоюрідної сестри, рідного брата та сестри дружини (чоловіка), племінника, племінниці, рідного дядька, рідної тітки, діда, баби, прадіда, прабаби, внука, внучки, правнука, правнучки, зятя, невістки, тестя, тещи, свекра, свекрухи, батька та матері дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особи, яка перебуває під опікою або піклуванням працівника.
Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).
Відповідно до пункту 4.7, 4.9 Порядку № 22-1, Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається відповідно до Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 03 листопада 2017 року № 26-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2017 року за № 1464/31332.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення (перерахунок) пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.
Суд зазначає, що ПФУ, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, пенсійний орган за результатом розгляду заяви особи про перерахунок пенсії має прийняти відповідне рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідачів з заявами про призначення пенсії.
Указані заяви розглянуті відповідачами.
Рішеннями відповідачів відмовлено позивачу в призначенні пенсії. Відмова у призначенні пенсії мотивована тим, що позивач не має достатнього стажу.
Пенсійний Фонд України, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Велика Палата Верховного Суду в постановах від 29 травня 2018 року у справі № 800/341/17 (9991/944/12) і від 12 листопада 2019 року у справі № 9901/21/19 зазначила, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин, про захист яких вони просять, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Звертаючись з позовом, позивач просив, зокрема, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 26.10.2021 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити пенсію з 26.10.2021 на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та одночасно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 23.09.2024 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів зазначає, що оскільки позивач звернувся з вимогами саме про повторний розгляд заяв, призначення пенсії відбувається за заявою поданою раніше, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.10.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У відповідності до ч. 1, 4 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Керуючись ст. 311, 315, ч. 3, 4 ст. 317, 321, 322, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 р. у справі № 200/7169/25 - скасувати в частині відмови в задоволені позивних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди військової служби в особливий період з 01.10.2016 по 05.11.2016, з 01.06.2024 по 23.09.2024, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області розрахувати пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Прийняти нове судове рішення в цій частині, яким частково задовольнити позовні вимоги в цій частині.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.10.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди військової служби в особливий період з 01.10.2016 по 05.11.2016, з 01.06.2024 по 23.09.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.10.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, розрахувати пільговий стаж згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 р. у справі № 200/7169/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано 25 лютого 2026 року
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді І.Д. Компанієць
А.В. Гайдар