Рішення від 09.02.2026 по справі 580/12156/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року справа № 580/12156/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

31.10.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення №87 від 13.10.2025 Комісії з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при Виконавчому комітеті Черкаської міської ради про відмову ОСОБА_1 у призначені та виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, як учаснику бойових дій;

зобов'язати Комісію з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при Виконавчому комітеті Черкаської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, як учаснику бойових дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно довідки від 12.05.2023 №7102-5002759697 є внутрішньо переміщеною особою. Відповідно довідки Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради від 26.09.2023 № 03-06/38232, ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку за місцем проживання складом сім'ї 3 особи в т.ч. дружина та син, рішення від 19.09.2023 № 1340. Станом на 26.09.2023 в списку загальної черги № 4933 з 19.09.2023, в списку першочерговиків №1853 з 19.09.2023, як учасник бойових дій з числа внутрішньо переміщених осіб.

Тому позивач вважає, що має право на призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, а спірна відмова є протиправною.

Ухвалою від 20.11.2025 суд замінив первинного відповідача - виконавчий комітет Черкаської міської ради на Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (далі - відповідач).

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у її задоволенні. Зазначає, що згідно з пунктом 13 Порядку №280 комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації, зокрема з підстави, що внутрішньо переміщена особа вперше облікована в базі даних після 24 лютого 2022 року.

Відповідно до документів, наданих позивачем при зверненні до департаменту із заявою про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення йому, як учаснику бойових дій з числа внутрішньо переміщених осіб, позивачем надано, зокрема, довідку від 12.05.2023 №7102-5002759697 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що означає, що позивач облікований в базі даних як внутрішньо переміщена особа після 24.02.2022, так само як і члени його родини: дружина ОСОБА_2 (довідка від 23.06.2023 №7101-5002829485), та син, ОСОБА_3 (довідка від 23.06.2023 № 7101-5002829499).

Враховуючи, що відповідно до підпункту 9-1 пункту 13 Порядку №280 комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації зокрема у зв'язку з тим, що внутрішньо переміщена особа облікована в базі даних після 24.02.2022, позивачу відмовлено у призначенні грошової компенсації на підставі підпункту 9-1 пункту 13 Порядку №280 (рішення комісії № 87 від 13.10.2025).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Відповідно довідки від 12.05.2023 №7102-5002759697 позивач є внутрішньо переміщеною особою.

Місце реєстрації: АДРЕСА_1 . Місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідно довідки Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради від 26.09.2023 № 03-06/38232, ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку за місцем проживання складом сім'ї 3 особи в т.ч. дружина та син (рішення від 19.09.2023 № 1340).

Станом на 26.09.2023 в списку загальної черги №4933 з 19.09.2023, в списку першочерговиків №1853 з 19.09.2023, як учасник бойових дій з числа внутрішньо переміщених осіб.

24.06.2025 позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб.

01.07.2025 Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради підготовлено і направлено відповідь позивачу, в якій роз'яснено про необхідність надання, передбаченого Порядком №280, пакету документів для розгляду питання призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідною комісією.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 у справі №580/7831/25 визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо внесення Комісії з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при Черкаській міській раді подання з усіма необхідними документами про виплату грошової компенсації ОСОБА_1 за належні для отримання жилі приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року №280 для розгляду.

Зобов'язано Департамент соціальної політики Черкаської міської ради направити відповідній Комісії з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при Черкаській міській раді подання з усіма необхідними документами про виплату грошової компенсації ОСОБА_1 за належні для отримання жилі приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280 для розгляду, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.

Рішенням Комісії з розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб від 13.10.2025 відмовлено позивачу у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, учаснику бойових дій з числа внутрішньо переміщених осіб на підставі п.2, підп.7-1, 9-1 п.13 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року №280.

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статей 17, 65 Основного Закону України громадяни України, які захищають Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України, виконують конституційно значущі функції, тож держава повинна надавати їм і членам їхніх сімей особливий статус та забезпечувати їх додатковими гарантіями соціального захисту відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України як під час проходження служби, так і після її закінчення; щодо осіб, на яких покладено обов'язок захищати Україну, її незалежність та територіальну цілісність, та членів їхніх сімей частиною п'ятою статті 17 Конституції України встановлено особливий соціальний захист, який не обмежено умовами й рівнем, визначеними у статті 46 Основного Закону України.

Конституційний Суд України неодноразово висловлював низку юридичних позицій, згідно із якими: «З урахуванням встановленого Конституцією України функціонального призначення Збройних Сил України, в умовах триваючої збройної агресії Російської Федерації проти України законодавче регулювання порядку реалізації права на соціальний захист, гарантованого частиною першою статті 46 Конституції України, має здійснюватися у системному взаємозв'язку з вимогами щодо посиленого соціального захисту військовослужбовців у розумінні частини п'ятої статті 17 Основного Закону України»; «припис частини п'ятої статті 17 Конституції України чітко покладає на державу конституційний обов'язок щодо створення системи посиленої соціальної підтримки військовослужбовців і членів їхніх сімей»; «виконання державою конституційного обов'язку щодо забезпечення посиленого соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних або резервістів покликане не тільки забезпечити соціальний захист кожного з них індивідуально, а й сприяти виконанню громадянами України обов'язку щодо захисту Вітчизни - України, її суверенітету, незалежності та територіальної цілісності»; «заходи в сфері оборони держави мають бути своєчасними, послідовними та комплексними, оскільки від їх ефективного запровадження залежить стан обороноздатності України» [абзаци четвертий - сьомий підпункту 5.1 пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 06.04.2022 № 1-р(II)/2022].

Розвиваючи зазначені юридичні позиції, Конституційний Суд України у рішенні від 12.10.2022 № 7-р(II)/2022 вказав на те, що встановлений частиною п'ятою статті 17 Основного Закону України обов'язок держави забезпечити соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, поширюється як на громадян України, які безпосередньо перебувають на такій службі, так і на тих, яких звільнено з неї.

Тобто, на Державу покладається конституційний обов'язок посиленого соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, а також осіб, які вже виконали свій обов'язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності.

Ветерани війни з числа внутрішньо переміщених осіб залишились без житла внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Поліпшення житлових умов ветеранів війни-переселенців є невід'ємною і найважливішою частиною соціальної політики держави.

Закон України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Предметом спору у цій справі є рішення Комісії в Шевченківському районі від 05.09.2025 № 36, щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, створеної при адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, про відмову ОСОБА_1 у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність суверенітет та територіальну цілісність України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - Прядок №280).

Згідно з п. 1 Прядку №280 він визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов, включені у списки осіб, які станом на 1 червня 2024 р. користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пункті 2 цього Порядку (далі - квартирний облік), обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб та інформацію про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних), і звернулися за призначенням грошової компенсації у місячний строк після взяття на квартирний облік.

На підставі п.2 Прядку №280 (у редакції із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 851 від 29.07.2022, № 263 від 24.03.2023; в редакції Постанови КМ № 614 від 30.05.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1416 від 13.12.2024) право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку станом на 1 червня 2024 р., обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку в базі даних та звернулися за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Суд зазначає, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі № 320/31254/23, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2025, визнано протиправними та нечинними зміни до Порядку №280, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 263 від 24.03.2023, а саме додаткову умову: особа має бути облікована, як внутрішньо переміщена особа в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб до 24 лютого 2022 року.

Разом з тим, постановами Уряду №614 від 30.05.2024 та №1416 від 13.12.2024 п.2 Порядку №280 викладено в редакції: «…які перебувають на квартирному обліку станом на 1 червня 2024 р., обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку в базі даних та звернулися за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.».

Вказана редакція Порядку №280 є чинною, протиправною не визнавалась, відтак підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Отже, відповідно до п.2 Постанови №280 (в редакції станом на час звернення позивача за спірною компенсацією) для отримання компенсації за належні для отримання жилі приміщення були визначені наступні умови (підстави):

1) особа захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 року заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

2) особа визнана особою з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасником бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

3) особа перебуває на квартирному обліку станом на 1 червня 2024 року;

4) особа має бути облікована, як внутрішньо переміщена особа в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб до 24.02.2022;

5) особа звернулась за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.

За правилами п.4 Порядку № 280, за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на які покладено функції з питань ветеранської політики, з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об'єднань ветеранів (за їх згодою).

Абзац 1 пункту 6 Порядку № 280 передбачає, що заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник чи уповноважений представник подає в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган) не пізніше ніж у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Місцевий орган не пізніше ніж через десять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації (абз. 1 п. 8 Порядку № 280).

Згідно пункту 10 Порядку № 280 Комісія протягом п'яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи або її законного представника чи уповноваженого представника приймає рішення про призначення (відмову в призначенні/виплаті) грошової компенсації, перегляд рішення, скасування попереднього рішення, надання дозволу на відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в базі даних, виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено або виплачено не в повному обсязі на території, на якій ведуться бойові дії, внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася з території, на якій ведуться бойові дії, за місцем перебування на обліку в базі даних.

Пунктом 13 Порядку №280 визначено виключний перелік підстав для відмови внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації.

Зокрема, відповідно до підп.9-1 п.13 Порядку №280 Комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації, якщо внутрішньо переміщена особа вперше облікована в базі даних після 24 лютого 2022 року

Суд встановив, що відповідно до довідки від 12.05.2023 №7102-5002759697 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач облікований в базі даних як внутрішньо переміщена особа після з 12.05.2023.

Також, члени родини позивача - дружина ОСОБА_2 (довідка від 23.06.2023 №7101-5002829485), та син, ОСОБА_3 (довідка від 23.06.2023 № 7101-5002829499) взяті на облік ВПО після 24.02.2022.

Враховуючи, що відповідно до підпункту 9-1 пункту 13 Порядку №280 комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації зокрема у зв'язку з тим, що внутрішньо переміщена особа облікована в базі даних ВПО після 24.02.2022, суд дійшов висновку, що позивачу обґрунтовано відмовлено у призначенні грошової компенсації.

Відтак, спірне рішення є законним та не підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ