Справа № 560/76/26
іменем України
25 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним та скасування рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи від 17.10.2025 №3050/25/107/ВП, зобов'язати провести оцінювання його функціонального стану за місцем проживання відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" з урахуванням критеріїв встановлення інвалідності. В обґрунтування позову зазначає, що відповідач в порушення вимог законодавства про медико-соціальну експертизу протиправно скасував попередньо прийняте рішення про визнання його особою з інвалідністю 2 групи, оскільки фактичне медичне обстеження з вивченням його документів та стану здоров'я не проводилось. Крім того, позивача не було повідомлено у встановленому законом порядку про проведення переогляду та його підстави.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом подати відзив.
Суд витребував необхідні для розгляду справи докази. Станом на цей час витребувані судом матеріали не надійшли, відтак суд розглядає справу за наявними доказами.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити належний соціальний захист.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 №1317 (втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1338 від 15.11.2024) було затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, відповідно до яких медико-соціальну експертизу проводили медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05 вересня 2011 №561 ( втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я №2067 від 10.12.2024) була затверджена Інструкція про встановлення груп інвалідності, пунктом 1.4 якої було визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. При огляді у МСЕК проводились вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії.
Вказана Інструкція була чинна станом на час встановлення позивачу 2 групи інвалідності (починаючи з 2012).
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.10.2024 №1809 права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії було покладено на державну установу "Український державний науково - дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" з дати підписання цього наказу.
Цим же наказом затверджено нове Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ. Вказаний наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я №2022 від 03.12.2024 "Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи". Цим наказом права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи покладені на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673). Відповідно до цього наказу Центру оцінювання функціонального стану особи визначено забезпечити прийняття медико-експертних справ, скарг та документів, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 № 1338.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Положення) експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених Постановою №1338.
У пункті 7 Положення зазначено, що права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи за рішенням МОЗ покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ, та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Згідно з п. 10 Порядку №1338 рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.
Згідно з підпунктом 2 пункту 8 Положення Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.
Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення.
Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.
Аналогічне положення зазначене у п. 51 Порядку, в якому встановлено, що Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді; за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу); за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи.
Згідно з абзацом 13 пункту 51 Порядку за результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.
У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п. 53 Порядку після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг із рішення, що формується в електронній системі у зв'язку з прийнятим рішенням, та рекомендації у зв'язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
За змістом п. 47 Порядку №1338 повторне оцінювання осіб з інвалідністю з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму проводиться раз на один - три роки або в інший строк, визначений відповідно до критеріїв встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 № 1338.
Відповідно до пунктів 57 - 59 Порядку №1338 рішення експертних команд або медико-соціальних експертних комісій можуть бути оскаржені особами, стосовно яких їх прийнято (далі - скаржник), їх уповноваженими представниками в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або в судовому порядку.
Скарга на рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії (далі - скарга) подається скаржником (його уповноваженим представником):
у паперовій формі до Центру оцінювання функціонального стану особи;
в електронній формі через електронну систему шляхом звернення до лікаря, який направив (в разі наявності технічної можливості).
Розгляд скарг здійснюється експертними командами Центру оцінювання функціонального стану особи.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.12.2024 №2067 "Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи" затверджено серед іншого: перелік відомостей, що містяться в направленні на оцінювання повсякденного функціонування особи; перелік відомостей, що містяться в протоколі розгляду експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи; перелік відомостей, що містяться в рішенні експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; форму направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи; форму рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; форму витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 була встановлена ІІ група інвалідності з 12.06.2012, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК від 12.06.2012 серії ХМ№243878. Інвалідність встановлена на строк до 01.07.2014. В подальшому довідкою до акта огляду МСЕК від 10.06.2014 серії АВ№0352819 ОСОБА_1 було продовжено ІІ групу інвалідності до 10.06.2015. Довідкою до акта огляду МСЕК від 23.06.2015 серії АВ№0567347 ІІ групу інвалідності продовжено до 01.07.2016. Довідкою до акта огляду МСЕК від 18.07.2016 серії АВ№0840588 ІІ групу інвалідності продовжено до 18.07.2018. Довідкою до акта огляду МСЕК від 26.06.2018 серії АВ№1117204 ІІ групу інвалідності продовжено до 01.07.2019. Довідкою до акта огляду МСЕК від 11.06.2018 серії АВ№0046114 ІІ групу інвалідності продовжено до 01.07.2021. Довідкою до акта огляду МСЕК від 09.11.2021 серії 12АВ№538124 ІІ групу інвалідності продовжено до 01.12.2024 (а. с. 16-22).
12.05.2025 щодо ОСОБА_1 Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", який виконував повноваження Центральної МСЕК, прийняте рішення №130/25/2086/Р експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. У рішенні зазначається, що за результатами оцінювання згідно з даними медичної документації (виписні епікризи та консультативні заключення) та об'єктивного обстеження, ступінь вираженості функціональних порушень та обмеження життєдіяльності пацієнта ОСОБА_1 дають підстави для продовження третьої групи інвалідності терміном на 3 роки. Також у рішенні зазначено, що формою розгляду є очна, у закладі охорони здоров'я (а.с. 30-33).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, ОСОБА_1 подав до Центру оцінювання функціонального стану особи скаргу.
17.10.2025 щодо ОСОБА_1 Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", який виконував повноваження Центральної МСЕК, прийняте заочне, на підставі документів, без участі особи рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи №3050/25/107/ВП ( оскаржується у цій справі), за результатами розгляду скарги на рішення експертної команди №130/25/2086/Р.
У рішенні зазначається, що на підставі розгляду наданої медичної документації експертна команда дійшла висновку, що порушення функцій нервової системи відповідають критеріям помірного ступеня обмеження повсякденного функціонування пацієнта та не досягає ступеня, який би відповідав критеріям встановлення ІІ групи інвалідності. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1338 від 15.11.2024 команда експертів формувала рішення про підтвердження оскаржуваного рішення - ІІІ група інвалідності терміном на 3 роки.
Водночас, суду не надані належні докази того, що позивач отримував у встановленому порядку рішення чи повідомлення про запрошення його на огляд від Центру оцінювання функціонального стану особи при державній установі «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» в частині перевірки обґрунтованості розгляду його скарги. Протилежне суду не доведене.
Також не надано доказів того, що спірне рішення приймалось відповідачем на підставі всебічної оцінки і вивчення медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження позивача, проведених щодо нього необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова; не надані докази того, що позивач від проходження повного медичного обстеження/оцінювання стану здоров'я відмовився.
Крім того, відповідач не надав суду інформацію або документи про те, на якій підставі було проведено перегляд групи інвалідності та прийняте рішення від 12.05.2025 (постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді за запитом робочої групи), з яких би вбачались конкретні підстави для скасування/перегляду групи інвалідності, встановлені щодо позивача. Відсутність будь-яких процесуальних рішень слідчого, прокурора або слідчого судді щодо позивача виключає можливість проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК.
Відповідач, крім того, не звернув увагу на те, що щодо позивача протягом тривалого часу, починаючи з 2012 року, регулярно проводились відповідні медичні огляди та переогляди компетентними органами, за результатами яких неодноразово підтверджувалась саме ІІ група інвалідності з підстав захворювання з дитинства, що свідчить про систематичний характер медичного контролю та відсутність одноразовості проходження ним медико-експертних процедур.
Предметом оскарження у цій справі є рішення експертної команди від 17.10.2025, прийняте за результатами розгляду скарги позивача, яким фактично підтверджене попереднє рішення про встановлення ІІІ групи інвалідності.
Разом з тим, відповідачем не доведено, що під час розгляду скарги позивача було забезпечено дотримання вимог Порядку №1338 щодо процедури її розгляду, зокрема належного повідомлення позивача про розгляд скарги та забезпечення можливості його участі в оцінюванні. Матеріалами справи підтверджено, що рішення від 17.10.2025 прийняте заочно, без виклику та участі позивача. Докази належного виклику чи повідомлення останнього про проведення повторного оцінювання/ розгляду скарги суду не надані.
Зважаючи на вказане, дії відповідача суд визнає неправомірними і вважає можливим зобов'язати повторно розглянути скаргу позивача на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №130/25/2086/Р.
У частині позовних вимог про зобов'язання відповідача провести оцінювання функціонального стану позивача саме за місцем його проживання, суд вважає необхідним відмовити, адже визначення форми та способу проведення оцінювання належить до дискреційних повноважень відповідача та не може бути визначене судом самостійно.
За таких обставин суд вважає, що спірне рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 17.10.2025, прийняте за результатами розгляду скарги, є протиправним та підлягає скасуванню із зобов'язанням провести повторний розгляд скарги позивача на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №130/25/2086/Р, тоді як в решті вимог слід відмовити.
Зважаючи на вказане, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №3050/25/107/ВП від 17.10.2025 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, прийняте Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", яка виконувала повноваження Центральної медико-соціальної експертної комісії, за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №130/25/2086/Р.
Зобов'язати Державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 на рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №130/25/2086/Р та зобов'язати прийняти обґрунтоване рішення відповідно до вимог Порядку №1338.
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1200 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 лютого 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Державна установа "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (пров. Феодосія Макаревського, 1А,м. Дніпро,Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49005 , код ЄДРПОУ - 03191673)
Головуючий суддя І.С. Козачок