Справа № 420/29457/25
25 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління Національної поліції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів, -
Головне управління Національної поліції в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- стягнути з ОСОБА_2 на користь Головного управління Національної поліції в Одеській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 1 021,04 грн. (одна тисяча двадцять одна гривня 04 копійки) за наступними реквізитами: Головне управління Національної поліції в Одеській області, p/p UA 878201720313221001302092669, банк Державна казначейська служба України м. Київ, ЄДРПОУ 40108740.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 звільнений зі служби, та під час звільнення ним було отримано наказ про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився. Однак, ОСОБА_2 вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, самостійно не відшкодував, що й послугувало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/29457/25 за позовом Головного управління Національної поліції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів.
Ухвалою суду від 30.10.2025 року зупинено провадження у справі № 420/29457/25 за позовом Головного управління Національної поліції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою, - до набрання законної сили рішенням у справі № 420/22886/25 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними і скасування наказів про застосування дисциплінарного стягнення та звільнення зі служби, поновлення на посаді.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.02.2026 року, зважаючи на усунення обставин, котрі зумовили зупинення провадження по справі №420/29457/25, поновлено провадження, відповідно до положень ст.237 КАС України
Відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений Ухвалою суду від 02.09.2025 року строк для подання відзиву на позовну заяву, проте, до суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою органу поштового зв'язку: «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п.4 ч.1 ст.127 КАС України часом вручення повістки вважається день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з ч.11 ст.126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 проходив службу в Національній поліції України.
21.06.2025 року Головним управлінням Національної поліції в Одеській області видано наказ № 739 о/с, згідно якого відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), ОСОБА_2 , 21.06.2025 року. сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не скінчився, складає 4049,04 грн.
Головним управлінням Національної поліції в Одеській області видано довідку № 47 про отримані поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився, згідно якої ОСОБА_2 на день звільнення видано 9 предметів однострою, сума вартості предметів предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не скінчився, складає 4049,04 грн.
Наказ від 21.06.2025 року № 739 о/с та довідка № 47 отримані ОСОБА_2 - 21.06.2025 року, про що свідчить підпис у розписці.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 17 ЗУ "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно ст. 20 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України. Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 823.
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм, затверджений наказ Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2017 року № 772 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1 розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно п. 3, 4 розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, які, зокрема, проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України. Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 1, 4 розділу ІІІ Порядку № 772 забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення. Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції.
Згідно п. 1-3 розділу IV Порядку № 772 строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу.
Відповідно до п. 2, 3, 11, 13, 16 розділу VІІ Порядку № 772 однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою. Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено. Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою. Поліцейському під час переведення до іншого органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, призначення на посаду після закінчення навчання або у зв'язку із зарахуванням на денну форму навчання до ЗВО оформлюється атестат на предмети однострою у двох примірниках. Перший примірник отримується поліцейським особисто під підпис та є підставою для забезпечення одностроєм за новим місцем служби, другий примірник зберігається в підрозділі, що видав атестат на предмети однострою.
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою.
Відповідно до п. 1, 9 розділу V Порядку № 772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України. Строк добровільного відшкодування поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить п'ятнадцять днів із дня його звільнення із служби в поліції.
З аналізу вищевикладеного слідує, що у разі звільнення поліцейського зі служби, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, він повинен відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
З матеріалів справи вбачається, що 21.06.2025 року Головним управлінням Національної поліції в Одеській області видано наказ № 739 о/с, згідно якого відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказаним Наказом також визначено, що сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не скінчився, складає 4049,04 грн.
Згідно довідки - розрахунку № 47 щодо суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився, ОСОБА_2 були видані: шапка-вушанка, шапка, куртка спеціальна, костюм (сорочка, брюки), фуфайка з короткими рукавами, черевики чорного кольору, черевики демісезонні чорного кольору, ремінь для брюк синтетичний, костюм-дощовик. Сума вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився складає 4049,04 грн.
Наказ від 21.06.2025 року № 739 о/с та довідка № 47 отримані ОСОБА_2 - 21.06.2025 року, про що свідчить підпис у розписці.
Згідно листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області від 18.08.2025 року, за даними бухгалтерського обліку, за колишніми працівниками поліції існує заборгованість по відшкодуванню вартості предметів однострою особистого користування строк експлуатації яких не закінчився, та станом на 15.08.2025 р., зокрема, за ОСОБА_2 , складає - 1021,04 грн.
Доказів на підтвердження сплати відповідачем - ОСОБА_2 , всієї вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, на дату розгляду справи, матеріали справи не містять.
Окрім того, судом також встановлено, що Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 року, котре набрало законної сили 06.01.2026 року, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів №1439 ГУНП в Одеській області від 12.06.2025 року «Про застосування дисциплінарних стягнень до поліцейських УОАЗОР ГУНП в Одеській області» та № 739 о/с від 21.06.2025 року ГУНП в Одеській області в частині звільнення інспектора відділу диспетчерської служби управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції в Одеській області майора поліції ОСОБА_2 зі служби в поліції відповідно до Закону України від 2 липня 2015 року №580-УІІІ «Про Національну поліцію» за п.6 ч.1 ст.77 ( у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби), поновлення на посаді.
Таким чином, враховуючи викладене, та встановлені судом фактичні обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління НП в Одеській області є правомірними, та, як наслідок, підлягають задоволенню, шляхом стягнення з ОСОБА_2 суми вартості предметів однострою, у загальному розмірі 1 021,04 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Національної поліції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів, є правомірними, а отже підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів,- задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Національної поліції в Одеській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 1021,04 грн. (одна тисяча двадцять одна гривня 04 копійки) за наступними реквізитами: Головне управління Національної поліції в Одеській області, p/p UA 878201720313221001302092669, банк Державна казначейська служба України м. Київ, ЄДРПОУ 40108740.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко
Адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів,- задовольнити.
25.02.2026