Справа № 420/19352/25
24 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку - 02.11.2009 року.,
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує на те, що 02.11.2009 ІНФОРМАЦІЯ_4 його було знято з військового обліку на підставі графи 1 статті 100 наказу МОУ №402 від 14.08.2008, у зв'язку з наявністю онкологічного захворювання, що підтверджується військовим квитком та відповідними медичними документами.
Однак під час перевірки мобільним блокпостом у місті Одеси з'ясувалось, що зазначена інформація відсутня у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», що створює необґрунтовані правові наслідки та порушує права позивача.
27.05.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із письмовою заявою про внесення відповідних відомостей, однак на момент подання позову відповідач таких дій не вчинив.
Позивач вважає, що відповідач, як суб'єкт, на якого нормами чинного законодавства покладено обов'язок забезпечувати актуалізацію даних його баз, зобов'язаний внести до Реєстру актуальну інформацію про облікові дані позивача, зокрема про його зняття з військового обліку 02.11.2009.
Ухвалою суду від 24.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Ухвалу суду від 24.06.2025 в електронному вигляді відповідачу було направлено судом через підсистему Електронний суд та доставлено до електронного кабінету - 26.06.25 (17:59).
Однак, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 від ІНФОРМАЦІЯ_5 не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до копії наявного у справі тимчасового військового квитка (замість військового квитка, до отримання бланків) серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 24.02.2010:
- у розділі 1. «Відношення до військової служби» (п.5) містяться дані про те, що призовною комісією Суворовського району м.Одеси визнаний не прибутним до військової служби Пр.22 від 02.11.2009; Проходження військової служби (п.10) не служив та штамп «Знятий з військового обліку на підставі наказу МОУ №342 від 09.06.2006. Суворовський райвіськом м.Одеси»;
- у розділі 6 «Відмітка про військовий облік» містяться дані про прийняття на облік ІНФОРМАЦІЯ_8 24.02.20210 та дані про те, що 02.11.2009 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 за ст.100 р.1 розкладу хвороб (Наказ МОУ №402 від 2008) визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.
З військово-облікового документу, сформованого через мобільний застосунок «Резерв+» вбачається, що категорія обліку позивача позивач «військовозобов'язаний».
У зв'язку із встановленими розбіжностями, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 із заявою про внесення відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», в якій просив з метою приведення паперових документів та електронних баз до відповідності внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» інформацію про виключення його, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , військовий квиток НОМЕР_1 від 24.02.2010 року про зняття з військового обліку - 02.11.2009р.
Не отримавши відповіді на своє звернення, вважаючи свої права порушеними через відсутність актуальних відомостей щодо нього в електронному реєстрі призовників, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 65 Конституції України визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Як визначено ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За приписами ч.2,3 ст.1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з вимогами ч.7, 10 ст.1 Закону №2232-ХІІ, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч.1, 2, 6 ст.14 Закону №2232-XII взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.
Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Для взяття на військовий облік призовників громадяни України зобов'язані особисто прибути до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, визначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.
Відповідно до п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 (далі Порядок №1487).
Відповідач є органом військового управління, який веде ЄДРПВР та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII від 25 березня 1992 року (далі - Закон №2232-XII).
Частиною 9 ст. 1 Закону №2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (абзац 1 ч.1 ст. 39 Закону №2232-XII).
Згідно з ч.5 ст. 37 Закону 2232-XII зняттю з військового обліку підлягають громадяни України:
з військового обліку військовозобов'язаних:
-які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
- які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
- які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
-в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України;
з військового обліку резервістів:
-які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України на нове місце проживання;
- які прийняті на службу до Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, податкової міліції, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
- які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
-які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
-в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
Отже, законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку".
З матеріалів справи, а саме: тимчасового військового квитка (замість військового квитка, до отримання бланків) серії СК №008083 від 24.02.2010 вбачається, що 02.11.2009 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 позивач був визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку на підставі наказу МОУ №402 від 14 серпня 2008 року, який станом на теперішній час втратив чинність.
Разом з цим, у розділі 6 «Відмітка про військовий облік» вказаного тимчасового військового квитка міститься інформація про прийняття на облік ІНФОРМАЦІЯ_8 24.02.2010.
Жодних відомостей про зняття позивача з військового обліку після 24.02.2010 тимчасовий військовий квиток позивача не містить.
Крім того, взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України, а саме на військовий облік військовозобов'язаних: зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України (абзац 7 пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232-XII).
Проаналізувавши матеріали справи судом встановлено, що відповідно до ст. 37 Закону №2232-XII, чинної станом на час виникнення спірних правовідносин, відсутні підстави для зняття з військового обліку позивача.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
.