Ухвала від 24.02.2026 по справі 420/4790/26

Справа № 420/4790/26

УХВАЛА

24 лютого 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хурса О. О., вивчивши адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулась Військова частина НОМЕР_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просить:

- визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Семиразума Євгена Володимировича від 09.01.2026 ВП № 79960768 про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору з військової частини НОМЕР_1 в розмірі 32 000 грн.

Відповідно до частини першої ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява подана з порушенням вимог ст. 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:

- до позовної заяви не додано оригіналу документа про сплату судового збору;

- звернення до адміністративного суду оформлено у формі скарги на дії та рішення старшого державного виконавця;

- визначити статус сторін у справі не відповідає нормам Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною третьою ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пункту першого частини третьої ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суб'єкти владних повноважень, юридичні особи сплачують за подання до адміністративного суду позову: - майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менш 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; - не майнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Також, частиною третьою ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», з 01.01.2026 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3328 грн.

Позивачу необхідно сплатити судовий збір у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026, тобто у сумі 2662,4 грн.

Відповідно до частин першої та другої ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги, щодо предмета спору та їх обґрунтування.

При цьому, частиною другою ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Однак, всупереч наведеним нормам звернення до адміністративного суду оформлено у формі скарги на дії та рішення державного виконавця, тоді, як Кодекс адміністративного судочинства України чітко визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою.

При цьому суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень, якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до пункту дев'ятого частини п'ятої ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються у справах, щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

У даному випадку, у порушення вимог ч. 1 ст. 46, ч. 1 та 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Військова частина НОМЕР_1 звертається до Одеського окружного адміністративного суду зі скаргою (замість позовної заяви), в якій сторонами зазначає: «заявник», замість «позивач» та «стягувач» - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, замість «відповідач».

Відповідно до ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160 та 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

За таких обставин позовна заява має бути залишена без руху, а позивачу наданий 5- денний строк для усунення недоліків шляхом надання до суду: - оригіналу документа про сплату судового збору у сумі 2662,4 грн та 2 - належним чином оформлену позовну заяву із дотриманням вимог Кодексу адміністративного судочинства України, в якій правильно визначити статус сторін у справі, навести в позові відповідне обґрунтування позовних вимог із посиланням на норми Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 12, 160, 161, 171, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність в 5-денний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Олександр ХУРСА