Справа № 420/4948/26
25 лютого 2026 року суддя Одеського окружного адміністративного суду, Бжассо Н.В., дослідив матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Міністерства освіти і науки України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Приватне акціонерне товариство «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна академія управління персоналом» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Міністерства освіти і науки України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Приватне акціонерне товариство «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна академія управління персоналом» про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати стипендії, зобов'язання нарахувати і виплатити стипендію один раз на місяць.
Суддя встановила, що позивачі звернулися із вказаною позовною заявою до відповідача - Міністерства освіти і науки України, що знаходиться за адресою: м. Київ, пр-кт. Берестейський, буд. 10, 01135.
При цьому, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 ;
зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_2 є: АДРЕСА_2 ;
зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_3 є: АДРЕСА_3 ,
зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_4 є: АДРЕСА_4 .
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 1 КАС України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Приписами ч. 2 ст. 26 КАС України визначено, що підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
При цьому, суддя наголошує, що звернення до суду із позовом декількох позивачів до одного й того ж самого відповідача не впливає на визначення підсудності щодо позовних вимог кожного окремого позивача за правилами, передбаченими ст.ст. 25,26 КАС України.
Тобто, щодо кожного з позивачів має бути визначена підсудність вказаного позову або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , або за місцезнаходженням відповідача МОН України.
Суддя встановила, що з урахуванням наведених положень КАС України та враховуючи відомості щодо зареєстрованих місць проживання позивачів вказана справа за позовними вимогами ОСОБА_1 підсудні або Одеському окружному адміністративному суду або Київському окружному адміністративному суду, за позовними вимогами ОСОБА_2 та ОСОБА_4 - Київському окружному адміністративному суду, за позовними вимогами ОСОБА_3 , - Черкаському окружному адміністративному суду або Київському окружному адміністративному суду.
З урахування положень ч. 1 ст. 26 КАС України, позивачі звернулися до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом з порушенням правил територіальної підсудності, оскільки лише щодо одного з позивачів позовні вимоги підсудні Одеському окружному адміністративному суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, суд вважає необхідним передати зазначену справу до Київського окружного адміністративного суду, до територіальної підсудності якого відноситься розгляд зазначеної справи.
Керуючись ст.ст. 1,19, 29, 243, 248, КАС України, суд
Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Міністерства освіти і науки України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Приватне акціонерне товариство «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна академія управління персоналом» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії для розгляду за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 26).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.В.Бжассо