Ухвала від 25.02.2026 по справі 420/2066/26

Справа № 420/2066/26

УХВАЛА

25 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про розгляд справи у відповідності до положень статті 263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови ОСОБА_1 вчинити:

- з 01.03.2022 перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності з урахуванням: підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), що визначається шляхом множення: основного розміру пенсії * 0,140, коефіцієнт збільшення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від розміру пенсії проіндексованої у 2022 році, який складається із суми: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118, помноженого на 25%;

- з 01.03.2023 перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності з урахуванням: підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), що визначається шляхом множення: основного розміру пенсії * 0,140, коефіцієнт збільшення, відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від розміру пенсії двічі проіндексованої у 2023 році, який складається із суми: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, помноженого на 25%;

- з 01.03.2024 перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності з урахуванням: підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), що визначається шляхом множення: основного розміру пенсії * 0,140, коефіцієнт збільшення, відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), що не можеперевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від розміру пенсії тричі проіндексованої у 2024 році, який складається із суми: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, помноженого на 25%;

- з 01.01.2025 перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності:

а). З урахуванням: підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), що визначається шляхом множення: основного розміру пенсії * 0,140, коефіцієнт збільшення, відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від розміру пенсії тричі проіндексованої у 2024 році, який складається із суми: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, помноженого на 25%;

б). Без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» починаючи з 01.01.2025;

в). Без обмеження пенсії максимальним (фіксованим) розміром;

- з 01.03.2025 перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності:

а). З урахуванням: підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), що визначається шляхом множення: основного розміру пенсії * 0,140, коефіцієнт збільшення, відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185; збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2025 році (з 01.03.2025), що не може перевищувати 1500 грн. (фіксована сума), установлене пунктом 3 постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»; збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від розміру пенсії чотиричі проіндексованої у 2025 році, який складається із суми: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2025 році (з 01.03.2025), установлене пунктом 3 постанови КМУ від 25.02.2025 № 209, помноженого на 25%;

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не визначення: з 01.03.2022 та з 01.03.2023 року розміру підвищення пенсії (індексації), передбаченого постановою Кабінету Міністрів України: від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та його неврахування під час подальших перерахунків пенсії в супереч положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 та у порушення приписів частини четвертої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що суттєво вплинуло на визначення суми збільшення на 25% основного розміру пенсії, яке підлягало до виплати ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), як особі з інвалідністю в наслідок війни 2-ої групи:

- з 01.03.2022, підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022, що підлягало визначенню шляхом множення: основного розміру пенсії * 0,140, коефіцієнт збільшення, відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118, а також збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від суми проіндексованої пенсії у 2022 році, що складалось із: основного розміру пенсії + розміру індексації пенсії ОСНП 2022 (з 01.03.2022) згідно Постанови № 118, помноженого на 25%;

- з 01.03.2023, підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2023, що підлягало визначенню відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням розміру підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до пункту 2 Постанови № 118, а також збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від суми двічі проіндексованої пенсії у 2023 році, що складалось із: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до Постанови № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 Постанови № 168, помноженого на 25%;

- з 01.03.2024, за умов не виконання положень підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та неврахування розміру підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), відповідно до пункту 2 Постанови № 118, ОСНП 2023 (з 01.03.2023) відповідно до пункту 2 Постанови № 168, а також збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від суми тричі проіндексованої пенсії у 2024 році, що складалось із: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до Постанови № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 Постанови № 168 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 185, помноженого на 25%;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності

- з урахуванням:

розміру підвищення пенсії (індексації) відповідно до: постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185;

збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381;

- без обмеження пенсії максимальним (фіксованим) розміром, починаючи з 01.03.2022 по дату фактично проведеної виплати включно, з урахуванням раніше виплачених сум;

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не визначення: з 01.01.2025 та з 01.03.2025 року розміру підвищення пенсії (індексації), передбаченого постановою Кабінету Міністрів України: від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та його неврахування під час подальших перерахунків пенсії в супереч положень постанови Кабінету Міністрів України: від 23.02.2024 № 185, від 25.02.2025 № 209 та у порушення приписів частини четвертої ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що суттєво вплинуло на визначення суми збільшення на 25% основного розміру пенсії, яке підлягало до виплати ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», як особі з інвалідністю в наслідок війни 2-ої групи:

- з 01.01.2025, за умов не виконання положень підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та неврахування розміру підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), відповідно до пункту 2 Постанови № 118, ОСНП 2023 (з 01.03.2023) відповідно до пункту 2 Постанови № 168, а також збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від суми тричі проіндексованої пенсії у 2024 році, що складалось із: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до Постанови № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 Постанови № 168 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 185, помноженого на 25%;

- з 01.03.2025, за умов не виконання положень пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та неврахування розміру підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022), відповідно до пункту 2 Постанови № 118, ОСНП 2023 (з 01.03.2023) відповідно до пункту 2 Постанови № 168, відповідно до підпункту 1 пункту 2 Постанови № 185, а також збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається від суми чотиричі проіндексованої пенсії у 2025 році, що складалось із: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до Постанови № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 Постанови № 168 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 185 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії у 2025 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 209, помноженого на 25%;

5. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування обмежувальних коефіцієнтів до суми перевищення у розмірах і порядку, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та обмеження пенсії максимальним (фіксованим) розміром починаючи з 01.01.2025 року;

6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити з 01.01.2025 і з 01.03.2025 року перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 по інвалідності:

- з урахуванням:

розміру підвищення пенсії (індексації) відповідно до: постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209;

відповідної суми збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції з 01.03.2022), що визначається:

- з 01.01.2025, від суми тричі проіндексованої пенсії у 2024 році, що складалось із: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до Постанови № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 Постанови № 168 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 185, помноженого на 25%;

- з 01.03.2025, від суми чотиричі проіндексованої пенсії у 2025 році, що складалось із: основного розміру пенсії + підвищення пенсії (індексації): ОСНП 2022 (з 01.03.2022) відповідно до Постанови № 118 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2023 році (з 01.03.2023), установлене пунктом 10 Постанови № 168 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії в результаті її перерахунку у 2024 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 185 + 1500 грн. (фіксована сума) збільшення пенсії у 2025 році (з 01.03.2024), установлене пунктом 3 Постанови № 209, помноженого на 25%;

- без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та обмеження пенсії максимальним (фіксованим) розміром починаючи з 01.01.2025 року;

7. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 по інвалідності у загальній сумі визначеної: на 01.01.2025 року - у розмірі 74885,42 грн., починаючи з 01.03.2025 року у розмірі - 76760,42 грн., без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження максимальним (фіксованим) розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2025 року по дату фактично проведеної виплати включно.

Ухвалою від 16.02.2026 року визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

23.02.2026 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява з процедурних питань, в якій він просить розглянути справу за позовом ОСОБА_1 до ГУПФУ в Одеській обл. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до положень статті 263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження по справі.

Вирішуючи вказану заяву, суд виходить з такого.

Відповідно до положень ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

За приписами ч.3 ст.257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно ч.1 ст.260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, якою передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

В свою чергу, ст.263 КАС України передбачено скорочений розгляд справ незначної складності у строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема справ щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд зазначає, що конструкція норми ст.263 КАС України передбачає особливості розгляду таких категорій справ, а не саму можливість такого розгляду.

Таким чином, в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, приналежність до яких може встановлюватися законом або відноситися судом самостійно з урахуванням конкретних обставин справи.

Критерії віднесення справи до такої, яка має характер незначної складності, мають оціночний характер і законодавець надає суду можливість самостійно визначати їх у конкретній справі.

Суд в ухвалі про відкриття провадження у справі не зобов'язаний обґрунтовувати, яким чином були враховані критерії і до яких обставин застосовані, а лише фіксує, що враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, суд дійшов висновку про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд звертає увагу, що цільове призначення спрощеного позовного провадження за ст.263 КАС України полягає у розгляді відповідних категорій адміністративних справ, щодо яких суд визнав пріоритетним швидкий розгляд, за умови дотриманні положень адміністративного процесуального законодавства та забезпечення ефективного захисту прав та інтересів приватних осіб, навіть за відсутності певних процесуальних етапів судового провадження.

При цьому, обрання форми судочинства обумовлюється складністю справи, яка в кожному випадку індивідуальна та визначається розсудом суду.

Незважаючи на те, що законодавець визначив, що це справи незначної складності, які за загальним правилом розглядаються у спрощеному позовному провадженні у 30 денний строк, однак прямої заборони розглядати такі справи у спрощеному позовному провадженні за ст.262 КАС України немає.

Також, при вирішенні питання про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суд врахував обраний позивачем спосіб захисту, об'єднання в одному позові значної кількості позовних вимог, категорію та складність справи, великий зміст позовної заяви та значний обсяг поданих доказів. Ухвалу винесено також з урахуванням фактичного часу забезпечення суду електроенергією, часу повітряних тривог, режиму воєнного стану та з огляду на рівень навантаження справ на суддів ООАС.

Суд звертає увагу, що розгляд справи без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за ст.262 КАС України жодним чином не свідчить про можливість порушення принципів верховенства права, законності, рівності всіх учасників адміністративного процесу, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування усіх обставин справи.

Враховуючи викладене, суд не знайшов підстав для задоволення заяви позивача про розгляд справи у відповідності до положень статті 263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі та вважає за можливе продовжити розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд зазначає, що судовий розсуд щодо обрання форми адміністративного судочинства, що не суперечить правилам, установленим КАС України, не підлягає оцінці, а ухвала в частині обрання форми адміністративного судочинства не підлягає оскарженню.

Недотримання форми адміністративного судочинства може мати юридичний наслідок у вигляді скасування судового рішення лише у випадках, коли такий розгляд призвів до неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи (п.1 ч.1 ст.317 КАС України), чи суд не дослідив зібрані у справі докази (п.1 ч.2 ст.353 КАС України).

Крім того, позивач в поданій до суду заяві належним чином не обґрунтував, яким чином розгляд справи в 60-денний строк замість 30-денного може призвести до порушення його прав у справі.

Керуючись ст.12, 243, 248, 257, 258, 260, 262, 263 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про розгляд справи у відповідності до положень статті 263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження в адміністративній справі № 420/2066/26 - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.А. Кузьменко