Рішення від 25.02.2026 по справі 420/43014/25

Справа № 420/43014/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенніОдеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовноюзаявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (код ЄДРПОУ 35567199, місце знаходження: 65045, м. Одеса, вул. Новосельського, 108) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 29 грудня 2025 року через підсистему Електронний суд (сформовано 27.12.2025) надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (код ЄДРПОУ 35567199, місце знаходження: 65045, м. Одеса, вул.. Новосельського, 108) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8), в якій просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16 вересня 2025 року №13278435/35567199.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» №5 від 26 серпня 2025 року датою її подання, а саме 26 серпня 2025 року.

Ухвалою від 02 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Зазначені позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної є протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

На обґрунтування вказаних тверджень представник позивача зазначив, що Позивач має ліцензію на господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками (за переліком видів робіт згідно з додатком,) видану Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 24 грудня 2019 р. (дата прийняття рішення та номер наказу про видачу ліцензії - 17 грудня 2019 р. № 72-Л).

19 червня 2023 року між Позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельною компанією «МОНОЛІТМОНТАЖ» був укладений Договір № 090623-1 на виконання послуг з розробки проектно-кошторисної документації по реконструкції цілої низки об'єктів. Договором передбачене поетапне виконання робіт.

21.06.2023 року Позивач на виконання умов Договору отримав від Замовника авансовий платіж у сумі 336000,02грн, у тому числі ПДВ-56000,00грн., про що складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну від 21.06.2023 року №1. Дана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН без будь-яких зауважень.

Розробка проектно-кошторисної документації виконувалася інженерами та кошторисником Позивача без залучення субпідрядних організацій.

На даний час роботи за договором фактично виконані. Проведені наступні етапи виконання робіт та підписані акти виконаних робіт без зауважень з боку замовника:

за січень 2025 року - акт від 02.01.2025 року №1 на загальну суму 280 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 46 666,67грн. Податкова накладна від 02.01.2025 №2 складена за вирахуванням авансового платежу на суму 224000,02 грн, в тому числі ПДВ 37333,34грн. Дана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025 року без будь-яких зауважень. Оплата за виконані роботи отримана позивачем 03.02.2025 року.

за січень 2025 року - акт від 02.01.2025 року №2 на загальну суму 280 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 46 666,67грн. Податкова накладна від 02.01.2025 року №3 складена за вирахуванням авансового платежу на суму 224000,02 грн, в тому числі ПДВ 37333,34 грн. Дана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025 року без будь-яких зауважень. Оплата за виконані роботи отримана позивачем 03.02.2025 року.

за червень 2025 року - акт від 12.06.2025 № 3 на загальну суму 280 000,02 грн., у тому числі ПДВ 46666,67 грн. Податкова накладна від 12.06.2025 року №2 складена за вирахуванням авансового платежу на суму 224 000,02 грн., в тому числі ПДВ 37 333,34 грн. Дана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН 26.06.2025 року без будь-яких зауважень. Оплата за виконані роботи отримана 17.09.2025 року.

26 серпня 2025 року між сторонами був підписаний Акт № 5 здачі-приймання проектно-кошторисної документації на загальну суму 185750,02 грн., в т.ч. ПДВ - 30958.34 грн.

На виконання приписів пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України Позивачем було складено податкову накладну № 5 від 26 серпня 2025 року на загальну суму 185750,02 грн. /в тому числі - ПДВ на суму 30958,34 грн./, яку було передано на реєстрацію до ЄРПН.Але, реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена відповідачем.

На виконання п. 7 Порядку № 520 Позивачем в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку 12 вересня 2025 року було направлено Повідомлення №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.Додатково Позивачем було надано разом із зазначеним повідомленням копії документів та пояснення з метою підтвердження вказаної інформації у податковій накладній №5 від 26 серпня 2025 року.

16 вересня 2025 року Головним управлінням ДПС у Одеській області [надалі також - ГУ ДПС] було прийнято Рішення №13278435/35567199 про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач не погоджується з Рішенням про відмову у реєстрації та переконаний, що відповідна податкова накладна підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.

Проте, представник звертає увагу, що оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для його прийняття Комісією. У квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних щодо надання документів правовій визначеності виключає для контролюючого органу можливість прийняття негативних для позивача рішень з підстав невиконання ним вимог.

На пропозицію суду через канцелярію суду 13.01.2026 року (вхід. № 4952/26) від позивача надійшли роздруковані додатки до позовної заяви.

До суду 15.01.2026 року через підсистему Електронний суд (сформовано 14.01.2026) від ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову повністю, з огляду на таке.

Відповідно до фактичних обставин справи, ТОВ «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 26.08.2025 № 5, виписану на адресу ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 42593400) на загальну суму з урахуванням ПДВ - 185 750, 02 грн. із номенклатурою товару «Послуги з розробки проєктно - кошторисної документації: Реконструкція ПС 330 кВ «Рудна» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., Криворізький р-н, с. Червоне, вул. Т. Шевченка, буд. 66».

За отриманою Квитанцією № 1 від 09.09.2025 з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 5 зупинена, оскільки: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.08.2025 № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=18.5689%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

Відповідно до пунктів 12-14 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою.

Станом на момент зупинення реєстрації податкової накладної № 5, у Позивача відсутня зареєстрована таблиця даних платника податку на додану вартість із кодом УКТЗЕД/ДКПП 71.12 як таким, що на постійній основі постачається/виготовляється відповідно до аналітичної системи ДПС АІС «Податковий блок». Отже, діяльність підприємства не є підтвердженою.

Відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зі змінами) ТОВ «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 12.09.2025 № 4 та додано додатки у кількості 12 шт.

За результатами розгляду Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 16.09.2025 № 13278435/35567199 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.08.2025 № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з тим, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Також, представник звернув увагу, що банківська виписка, надана на розгляд комісії регіонального рівня, завірені неналежним чином, оскільки не містить підпису відповідальної особи банківської установи та клієнта цієї установи як у фізичному, так і в електронному вигляді, а тому, Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що вищезазначений документ є сумнівним та ймовірно складений з порушенням чинного законодавства.

Відповідь на відзив до суду не надходила.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» зареєстроване 11.12.2007 року. Основний вид господарської діяльності: 43.21 Електромонтажні роботи. Інші: 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи, 46.52 Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього, 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням, 61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку, 61.20 Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку, 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування, 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування, 33.20 Установлення та монтаж машин і устаткування, 42.21 Будівництво трубопроводів та 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» має ліцензію від 17 грудня 2019 р. № 72-Л на господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками (за переліком видів робіт згідно з додатком,) видану Державною архітектурнобудівельною інспекцією України 24 грудня 2019 р.

Судом встановлено, що з метою здійснення господарської діяльності між ТОВ «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (підрядник) та ТОВ «Будівельною компанією «МОНОЛІТМОНТАЖ» (замовник)19.06.2023 року був укладений Договір № 090623-1на виконання послуг з розробки проектно-кошторисної документації, а саме:

Реконструкція ПC 330 кВ «Нивки» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: м. Київ, вул. Стеценка, 1A;

Реконструкція ПC 330 кВ «Броварська» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Київська обл., Броварський р-н, с. Красилівка,

Реконструкція ПC 330 кВ «Рудна» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., Криворізький р-н, с. Червоне, вул. Т. Шевченка, 66;

Реконструкція ПC 330 кВ «Дніпровська» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., Кам'янський р-н, с. Бикове, 9-й км автошляху ВільногірськБожедарівка;

Реконструкція ПC 330 кВ «Полтава» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Щербані. вул. Підстанційна, буд. 1;

Реконструкція ПC 330 кВ «Павлоградська» з будівництвом комплексної системибезпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., м.Павлоград, вул. Терьошкіна, 25А. (р. 1 договору)

Загальна ціна договору становить 1 400 000,10 грн без ПДВ, та 280 000,02 грн ПДВ. (п. 2.2 договору)

Замовник здійснює оплату на таких умовах:

аванс 20 % від загальної вартості проектних робіт протягом 7 банківських днів з дати отримання від Підрядника рахунку-фактури. Підрядник зобов'язаний надати рахунок на аванс протягом 3-х робочих днів з дати укладення договору,

подальша оплата здійснюється Замовником після повного погашення Підрядником авансу протягом 25 банківських днів з дати підписання Сторонами двох примірників акту здачі- приймання виконаних робіт (за формою згідно з «Настанова з визначення ваpтoстi проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво») та за наданими Підрядником (після підписання Замовником зазначених Актів) рахунком-фактурою. (п. 3.3 договору)

Відповідно до додаткової угоди № 2 від 25.06.2025 року, зокрема, п. 2.2 договору змінено в частині загальної ціни за договором « 1 368 125,10 грн без ПДВ та 273 625,02 грн ПДВ».

Як зазначив позивач у позовній заяві, 21.06.2023 року Позивач на виконання умов Договору отримав від Замовника авансовий платіж у сумі 336000,02грн, у тому числі ПДВ-56000,00грн., про що складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну від 21.06.2023 року №1.

Так, на виконання умов договору, підрядником було здійснено відповідні послуги з розробки проєктно-кошторисної документації, викладені в Актах та накладних:

- акт №1від 02.01.2025 року на загальну суму 224 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 37333,34грн; накладна №0201-25-1 від 02.01.2025 року;сформовано, направлено до ЄРПН та зареєстровано податкову накладну № 2 від 02.01.2025 року;

- акт №2 від 02.01.2025 року на загальну суму 224 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 37333,34 грн; накладна №0201-25-2 від 02.01.2025 року; сформовано, направлено до ЄРПН та зареєстровано податкову накладну № 3 від 02.01.2025 року;

- акт №3 від 12.06.2025 року на загальну суму 224 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 37333,34 грн; накладна №1206-25-3 від 12.06.2025 року; сформовано, направлено до ЄРПН та зареєстровано податкову накладну № 2 від 12.06.2025 року;

- акт №5 від 26.08.2025 року на загальну суму 185 750,02 грн., у тому числі ПДВ - 30958,34 грн; накладна №1206-25-5 від 26.08.2025 року; сформовано та направлено до ЄРПН податкову накладну № 5 від 26.08.2025 року(яка є спірною).

Факт оплати за надані послуги підтверджено виписками з банку по рахунку за 03.02.2025 та17.09.2025 року.

Так, судом встановлено, що за фактом надання послуг/виконання робіт, позивачем було сформовано та направлено на реєстрацію ПН № 5 від 26.08.2025 на загальну суму 185 750,02грн.

Відповідно до квитанції № 9272193750 від 09.09.2025 року реєстрацію вказаної ПН зупинено, з підстав того, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.08.2025 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71,12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=18,5689%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

На пропозицію податкового органу позивачем булонадано повідомлення №4 від 12.09.2025 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

До вказаного повідомлення було надано: 12 додатків.

В графі «пояснення» зазначено: пояснення до повідомлення викладені у додатку №1 на 2 аркушах.

Проте, 16.09.2025 року відповідачем за результатами розгляду наявних документів прийняло рішення № 13278435/35567199 про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Підставою для відмови у реєстрації якої вказано: надання платником податків копій документів складених з порушенням законодавства.

Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав скаргу до ДПС України надавши всі наявні документи, проте у її задоволенні було відмовлено, а рішення регіонального рівня залишено без змін.

Не врахування пояснень та доданих документів на підтвердження реального здійснення господарської операції, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Судом також досліджено всі надані до податкового органу первинні документи серед яких:Ліцензія на виконання робіт; Договір № 090623-1 від 19.06.2023 року та додаткові угоди до нього; акт за січень №1; акт за січень №2; акт за червень №3; акт за серпень №4; акт за серпень №5; Виписка банку за 03.02.2025; Виписка банку за 17.09.2025 та інші.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).

Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.

Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

З 01.02.2020 року діє Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019р. №1165 (далі - Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Згідно з п. 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).

Відповідно до п. 5, п.6 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Відповідно до п. 10, п. 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Так, судом встановлено, що в порядку встановленого податковим законодавством за фактом надання послуг/виконання робіт, позивачем було сформовано та направлено на реєстрацію ПН № 5 від 26.08.2025 на загальну суму 185 750,02 грн.

Відповідно до квитанції № 9272193750 від 09.09.2025 року реєстрацію вказаної ПН зупинено, з підстав того, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.08.2025 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71,12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=18,5689%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

У Додатку 3 до Порядку № 1165 встановлено Критерії ризиковості здійснення операцій.

Пунктом 1 зазначених Критеріїв визначено такі критерії ризиковості здійснення операцій: «Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС».

Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Отже, реєстрація податкової накладної поданої позивачем зупинена з пропозицією надання додаткових документів, перелік яких визначено формально без визначення конкретних обставин, які необхідно підтвердити вказаними документами та висвітлити у наданих до вказаних документів поясненнях.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що на пропозицію податкового органу позивачем було надано повідомлення №4 від 12.09.2025 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

До вказаного повідомлення було надано: 12 додатків.

В графі «пояснення» зазначено: пояснення до повідомлення викладені у додатку №1 на 2 аркушах.

Разом з тим, наведений у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної перелік документів є формальним, оскільки повністю дублює приписи п. 5 Порядку № 520, без врахування особливостей господарської операції між позивачем та його контрагентом.

Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Проте, 16.09.2025 року відповідачем за результатами розгляду наявних документів прийняло рішення № 13278435/35567199 про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Підставою для відмови у реєстрації якої вказано: надання платником податків копій документів складених з порушенням законодавства.

Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Оцінивши надані сторонами докази та виходячи із вищенаведених норм права, суд доходить висновку, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення помилково, з огляду на таке.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що основний вид господарської діяльності підприємства: 43.21 Електромонтажні роботи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» має ліцензію від 17 грудня 2019 р. № 72-Л на господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками (за переліком видів робіт згідно з додатком,) видану Державною архітектурнобудівельною інспекцією України 24 грудня 2019 р.

Судом встановлено, що з метою здійснення господарської діяльності між ТОВ «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (підрядник) та ТОВ «Будівельною компанією «МОНОЛІТМОНТАЖ» (замовник) 19.06.2023 року був укладений Договір № 090623-1 на виконання послуг з розробки проектно-кошторисної документації, а саме:

Реконструкція ПC 330 кВ «Нивки» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: м. Київ, вул. Стеценка, 1A;

Реконструкція ПC 330 кВ «Броварська» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Київська обл., Броварський р-н, с. Красилівка,

Реконструкція ПC 330 кВ «Рудна» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., Криворізький р-н, с. Червоне, вул. Т. Шевченка, 66;

Реконструкція ПC 330 кВ «Дніпровська» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., Кам'янський р-н, с. Бикове, 9-й км автошляху ВільногірськБожедарівка;

Реконструкція ПC 330 кВ «Полтава» з будівництвом комплексної системи безпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Щербані. вул. Підстанційна, буд. 1;

Реконструкція ПC 330 кВ «Павлоградська» з будівництвом комплексної системибезпеки з інтеграцією в єдину систему моніторингу та керування за адресою: Дніпропетровська обл., м.Павлоград, вул. Терьошкіна, 25А. (р. 1 договору)

Загальна ціна договору становить 1 400 000,10 грн без ПДВ, та 280 000,02 грн ПДВ. (п. 2.2 договору)

Замовник здійснює оплату на таких умовах:

аванс 20 % від загальної вартості проектних робіт протягом 7 банківських днів з дати отримання від Підрядника рахунку-фактури. Підрядник зобов'язаний надати рахунок на аванс протягом 3-х робочих днів з дати укладення договору,

подальша оплата здійснюється Замовником після повного погашення Підрядником авансу протягом 25 банківських днів з дати підписання Сторонами двох примірників акту здачі- приймання виконаних робіт (за формою згідно з «Настанова з визначення ваpтoстi проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво») та за наданими Підрядником (після підписання Замовником зазначених Актів) рахунком-фактурою. (п. 3.3 договору)

Відповідно до додаткової угоди № 2 від 25.06.2025 року, зокрема, п. 2.2 договору змінено в частині загальної ціни за договором « 1 368 125,10 грн без ПДВ та 273 625,02 грн ПДВ».

Як зазначив позивач у позовній заяві, 21.06.2023 року Позивач на виконання умов Договору отримав від Замовника авансовий платіж у сумі 336000,02 грн, у тому числі ПДВ-56000,00грн., про що складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну від 21.06.2023 року №1.

Так, на виконання умов договору, підрядником було здійснено відповідні послуги з розробки проєктно-кошторисної документації, викладені в Актах та накладних:

- акт №1 від 02.01.2025 року на загальну суму 224 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 37333,34 грн; накладна №0201-25-1 від 02.01.2025 року; сформовано, направлено до ЄРПН та зареєстровано податкову накладну № 2 від 02.01.2025 року;

- акт №2 від 02.01.2025 року на загальну суму 224 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 37333,34 грн; накладна №0201-25-2 від 02.01.2025 року; сформовано, направлено до ЄРПН та зареєстровано податкову накладну № 3 від 02.01.2025 року;

- акт №3 від 12.06.2025 року на загальну суму 224 000,02 грн., у тому числі ПДВ - 37333,34 грн; накладна №1206-25-3 від 12.06.2025 року; сформовано, направлено до ЄРПН та зареєстровано податкову накладну № 2 від 12.06.2025 року;

- акт №5 від 26.08.2025 року на загальну суму 185 750,02 грн., у тому числі ПДВ - 30958,34 грн; накладна №1206-25-5 від 26.08.2025 року; сформовано та направлено до ЄРПН податкову накладну № 5 від 26.08.2025 року (яка є спірною).

Факт оплати за надані послуги підтверджено виписками з банку по рахунку за 03.02.2025 та 17.09.2025 року.

Так, судом встановлено, що за фактом надання послуг/виконання робіт, позивачем було сформовано та направлено на реєстрацію ПН № 5 від 26.08.2025 на загальну суму 185 750,02 грн.

Крім того, матеріалами справи підтверджується, що позивачем до податкового органу надавались додаткові поясненняразом з повідомлення №4 від 12.09.2025 року, в яких представник детальніше розкрив суть господарської діяльності підприємства у співпраці з контрагентом, зокрема спірної господарської операції та надав докази на підтвердження її реальності.

До даних пояснень було додано повний перелік документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналіз наданих копій первинних документів надає можливість встановити наявність трудової та технічної можливості позивача щодо реальностінадання такого виду послуг.

В той же час, у квитанції зазначено посилання на відповідність Критеріїв, визначених в п. 1 та наведено загальний перелік документів, які може надати позивач, разом з цим конкретно не визначено документів, які слід надати позивачу для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Водночас можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання на реєстрацію податкової накладної напряму залежить від чіткого формулювання фіскальним органом позиції про те, під який саме критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій підпадає платник податку, якому відповідає платник податку, що прямо впливає на можливість надання платником податку в подальшому відповідних документів, перелік яких міститься у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.

Суд відхиляє доводи представника відповідача викладені у відзиві, з підстав того, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, а у подальшому в рішенні про відмову у реєстрації ПН, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів.

Посилання представника відповідача на те, що банківська виписка, надана на розгляд комісії регіонального рівня, завірені неналежним чином, оскільки не містить підпису відповідальної особи банківської установи та клієнта цієї установи як у фізичному, так і в електронному вигляді, відхиляються судом з огляду на те, що спірна податкова накладна була сформована за фактом виконання робіт, а не надходженням коштів.

Таким чином, такі доводи представника відповідача є помилковими та відхиляються судом.

Крім того, відповідачем не заперечується що попередні подані позивачем податкові накладні про надання аналогічних послуг за тим самим договором були зареєстровані без будь-яких зауважень.

Таким чином, зупинення податкової накладної, виписаної позивачем не відповідає умовам критеріїв ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій та контролюючим органом, порушено вимоги Порядку № 1165.

Відповідно до ч. п. 25, 26, 27 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Згідно з п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Згідно з додатку до Порядку № 520 в рішенні про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних обов'язково зазначаються конкретні документи.

Так, як вбачається з матеріалів справи в оскаржуваному рішенні, податковим органом було зазначено підставою для відмови у реєстрації податкової накладної «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

В графі «податкова інформація» (зазначити конкретні документи) оскаржуваного рішення, вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Аналізуючи зазначену, як підставу для відмови у реєстрації поданої податкової накладної в ЄРПН, суд зазначає, що контролюючим органом не наведено конкретних документів, які саме складені чи сформовані позивачем з порушенням норм законодавства, а лише узагальнено зазначено перелік можливих документів.

Таким чином, суд доходить висновку, що матеріали справи не містять належних і достатніх доказів спростування відповідачами тверджень позивача, наведення відповідних мотивів прийняття спірного рішення та неврахування наданих позивачем документів, а відтак, підтверджень правомірності рішення податкового органу, у зв'язку з чим, таке рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН є протиправним та підлягає скасуванню.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 26.08.2025 року, суд зазначає таке.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні є дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права, а тому суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч.1,3ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову не довели, з посиланням на відповідні докази, правомірності своїх рішень, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Враховуючи, що позов задоволено у повному обсязі сплачений судовий збір підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління на користь позивача в розмірі 3028,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (код ЄДРПОУ 35567199, місце знаходження: 65045, м. Одеса, вул.. Новосельського, 108) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування № 13278435/35567199 від 16.09.2025 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) зареєструвати податкову накладну № 5 від 26.08.2025 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (код ЄДРПОУ 35567199, місце знаходження: 65045, м. Одеса, вул.. Новосельського, 108) в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) сплачений судовий збір на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛТД» (код ЄДРПОУ 35567199, місце знаходження: 65045, м. Одеса, вул.. Новосельського, 108) в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко