Рішення від 25.02.2026 по справі 240/22072/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/22072/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення від 21.08.2025 року №918260132966 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким вирішено відмовити ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за заявою від 14.08.2025 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок від 13.06.2025 № 75-Ф; від 13.04.2024 № 76-Ф, починаючи з 01.09.2025 року та з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначає, що на виконання судового рішення її переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу". Однак при розрахунку розміру пенсії не враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки право на перерахунок пенсії, а саме, збільшення заробітної плати згідно Закону України "Про державну службу" відсутнє.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відзив на позов не подало.

У відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити, оскільки спір у даній справі стосується неналежного первинного обчислення розміру пенсії державного службовця а не подальшого перерахунку.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_2 є особою з інвалідністю II групи та 23.03.2005 була звільнена з державної служби у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Вказані обставини сторонами не заперечуються.

З 01.03.2022 ОСОБА_1 було переведено автоматично без звернення на пенсію по інвалідності відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В подальшому позивачка звернулася до органів ПФУ із заявою про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

У зв"язку з відмовою у такому переведенні, позивач звернулася до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.05.2024 у справі №240/27281/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 918260132966 від 20.07.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок - перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.

Крім того, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №240/15032/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.07.2024 №918260132966 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 з 18.07.2024 (з дати подачі заяви) з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

ОСОБА_1 звернулася із заявою від 14.08.2025 щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про Державну службу" на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця від 13.06.2025 №75-Ф, від 13.04.2024 №76-Ф.

Зокрема, з довідки від 13.06.2025 №75-Ф про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) вбачається, що ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області на посаді головного спеціаліста першого операційного відділу управління з нарахування та виплати пенсій. Довідка містить інформацію про заробітну плату станом на 31 грудня 2023 року, на всі види оплати праці, включені до довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне стахування (Довідка від 13.06.2025 Х275-Ф).

Довідка від 13.04.2024 №76-Ф про інші складові заробітньої плати для призначення пенсії особі, яка має не меннл як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у дерхсавних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, з інформацією про середній розмір надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передував місяцю звернення за призначенням пенсії. Відповідно до Довідки, на всі описані види оплати праці, включені до довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Довідка від 13.04.2024 №76-Ф).

Рішенням Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.08.2025 року №918260132966 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки перерахунки згідно наданих нових довідок про складові заробітньої плати для призначення особі пенсії державного службовця не передбачено чинним законодавством.

Позивач вважає таке рішенням протиправним, тому звернулася з позовом за захистом порушеного права на пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частина перша статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" №3723-XII, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 9 грудня 2015 року №1013, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України "Про державну службу" №889-VIII.

У зв'язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.

Пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV визначено, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що з 1 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 9 грудня 2015 №1013, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку із набранням у подальшому чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, не підлягають перерахунку ні у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, ні у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого пенсіонера.

Ані Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, не визнані неконституційними, на час звернення позивачки до суду з позовом.

Отже законодавством, чинним на час звернення позивачки за перерахунком розміру пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку, тому у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Як стверджує позивач їй у 2005 році була призначена пенсія за умовами Закону України "Про державну службу" .

Тобто, при первинному зверненні позивача за призначенням пенсії за умовами Закону України "Про державну службу", нею уже було реалізовано право на пенсію державного службовця, передбачену ч. 1 ст. 37 №3723-XII.

Фактично в межах спірних правовідносин позивач просить здійснити перерахунок пенсії на підставі нових довідок про складові заробітної плати.

Водночас, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 22.04.2021 у справі №712/10182/17, від 03.11.2021 у справі №373/2149/16-а.

Судом враховано, що відсутність механізму перерахунку пенсій державним службовцям, призначених за ст. 37 Закону №3723-ХІІ була предметом розгляду Конституційного Суду України.

Так, рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 року №3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення пп.1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII зі змінами.

При цьому, в абз. 4 п. 5.6 мотивувальної частини цього рішення Конституційний Суд України також констатував, що розміри пенсій державних службовців, призначених на підставі ст. 37 Закону №3723-ХІІ, на відміну від розмірів пенсій, призначених на підставі інших нормативних актів, не підлягають перерахуванню.

Ураховуючи наведене, Конституційний Суд України зазначив, що сучасний стан законодавчого врегулювання з перерахунку розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі ст. 37 Закону №3723-ХІІ, є не звичайною законодавчою прогалиною (лакуною), а законодавчим упущенням (legislative omission), наявність якого є порушенням Конституції України. Для розвитку, конкретизації та деталізації приписів статей 3, 8, 24, 46 Основного Закону України перерахунок розмірів пенсій обов'язково має бути внормований у законі, ухваленому Верховною Радою (п. 5.7 згаданого рішення).

Поряд з цим, визнаючи неконституційним підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ зі змінами, Конституційний Суд визначив, що підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 зі змінами, а також вказав про необхідність Верховній Раді України внормувати перерахунок розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ зі змінами, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.

У свою чергу, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" неодноразово продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відтак, рішення Конституційного Суду України, станом на сьогодні, не змінює нормативно-правого регулювання спірних правовідносин та не дає підстав для висновку про наявність підстав для проведення органом Пенсійного фонду перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців.

Відтак, з огляду на те, що пенсія державного службовця уже призначалася позивачу у 2005 році на підставі поданих нею довідок та відсутність законодавчо встановленого права на перерахунок пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для обрахунку пенсії позивача за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" із урахуванням нових довідок .

Зазначеної позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 09.06.2025 Справа № 120/6419/24.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що спірне рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.

Відповідно до ст. 77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те що, позивач не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, з огляду на з'ясовані обставини справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26,м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49094. РНОКПП/ЄДРПОУ: 21910427) , Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос

25.02.26