про закриття провадження у справі
24 лютого 2026 рокуЛуцькСправа № 140/1412/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку; зобов'язання внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з 25 квітня 2022 року на підставі відомостей довідки військово-лікарської комісії від 25 квітня 2022 року №41.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 квітня 2022 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою постановки на військовий облік, де був направлений на проходження військово-лікарської комісії. Пройшовши медичний огляд, позивач згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 25 квітня 2022 року №41 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що 25 квітня 2022 року відповідачем був зроблений відповідний запис у військовому квитку серії НОМЕР_1 . Однак 09 травня 2025 року, встановивши додаток «Резерв+», ОСОБА_1 виявив невідповідні дані відносно себе, а саме те, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та має облікову категорію (військовозобов'язаний) та звання (рекрут). Тому для приведення відомостей Реєстру у відповідність з фактичними даними, які підтверджуються документально, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач направив заяву від 22 липня 2025 року, у відповідь на яку відповідач листом від 20 листопада 2025 року №15138 повідомив про необхідність ОСОБА_1 прибути для проведення медичного огляду.
Позивач із таким діями ІНФОРМАЦІЯ_1 не погоджується, адже він з 25 квітня 2022 року виключений з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби, а відтак він втратив статус військовозобов'язаного та не нього не поширюються обов'язки з військового обліку (зокрема, щодо проходження медичного огляду). На переконання позивача, ІНФОРМАЦІЯ_3 , до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен внести актуальну інформацію про нього до Реєстру.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач відзив на позов не подав, натомість у заяві від 18 лютого 2026 року повідомив про те, що ОСОБА_1 згідно з відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» виключений з військового обліку (пункт 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу») у зв'язку з визнанням останнього непридатним до військової служби (а.с.59-64).
26 лютого 2026 року представник позивача - адвокат Меженська А.А. подала до суду заяву, у якій просить закрити провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, мотивуючи внесенням відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.68-69).
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових та фактичних підстав для закриття провадження у справі з огляду на таке.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач оскаржує бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 25 квітня 2022 року ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби на підставі статті 2а графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад з виключенням з військового обліку (а.с.19).
З військового квитка серії НОМЕР_1 слідує, що ОСОБА_1 знятий з військового обліку військовозобов'язаних 25 квітня 2022 року (а.с.33).
З військово-облікового документа, сформованого у застосунку «Резерв+» станом на 07 лютого 2026 року, вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.68).
Разом з тим відповідно до відомостей облікової картки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» станом на 16 лютого 2026 року та застосунку «Резерв+» станом на 24 лютого 2026 року позивач є таким, що виключений з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби (а.с.64, 69).
Згідно із пунктом 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, тобто порушення були виправлені відповідачем як суб'єктом владних повноважень, і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання оскаржуваних дій протиправними після такого виправлення, тому провадження у даній справі належить закрити на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Як передбачено частинами першою, другою статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами пункту 5 частини першої статті 7 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Зважаючи на те, що провадження у цій справі закрито з інших підстав, ніж у зв'язку з відмовою позивача від позову, а саме на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, тому позивачу необхідно повернути з бюджету судовий збір у сумі 1331,50 грн, сплачений згідно з квитанцією до платіжної інструкції від 30 січня 2026 року №4 (а.с.9). Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України підтверджується випискою від 02 лютого 2026 року (а.с.54).
Керуючись статтею 132, пунктом 8 частини першої, частиною другою статті 238, статтями 248, 256 КАС України, суд
Заяву про закриття провадження у справі задовольнити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії закрити.
Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з бюджету судовий збір у сумі 1331,50 грн (одна тисяча триста тридцять одна грн 50 коп.), сплачений згідно з квитанцією до платіжної інструкції від 30 січня 2026 року №4.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк