Ухвала від 24.02.2026 по справі 120/1308/24

УХВАЛА

м. Вінниця

24 лютого 2026 р. Справа № 120/1308/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання рішення від 26.07.2024 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26.07.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.06.2020 за першою складовою з урахуванням обчисленого середньомісячного заробітку відповідно до абз 4 частини 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 241 крб 48 коп, із визначенням коефіцієнта заробітку в розмірі 1,30270 та заробітної плати в розмірі 4 888,83 грн із підвищенням такого заробітку на коефіцієнт 1,12, із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.03.2021 у розмірі коефіцієнта 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127, з 01.03.2022 у розмірі - 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, з 01.03.2023 у розмірі - 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168, з встановленням доплати за понаднормований стаж за 12 років в розмірі 12% заробітку, обчисленого відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Надалі, ухвалою від 01.08.2025 суд задовольнив заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі № 120/1308/24. Цією ж ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі № 120/1308/24.

На виконання вимог ухвали, відповідач подав Звіт, у якому вказує на виконанні рішення суду у справі №120/1308/24 в межах покладених судом зобов'язань та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Представник позивача у додаткових поясненнях заперечує виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №120/1308/24. Просить зобов'язати відповідача повторно подати звіт, в порядку визначеному положеннями частини 1 статті 382 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у прийнятті Звіту та встановлення повторного строку для подання звіту.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до поданого Звіту ГУ ПФУ у Вінницькій області зазначає, що на виконання рішення від 26.07.2024 у справі №120/1308/24, з урахуванням ухвали від 01.08.2025, проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.06.2020 та встановлено складові пенсійної виплати.

Середньомісячний заробіток установлений по ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Для доплати за понаднормовий стаж за 12 років в розмірі 12% заробітку з 01.06.2020 - 2737,74 грн (4888,83 х 0,56000).

Коефіцієнт стажу для першої складової за 23 р 9 міс - 0,23750. Середньомісячний заробіток для 1 складової з урахуванням рішення суду:

з 01.06.2020 - 7 132,92 грн,(4888,83 х 1,30270 х 1,12);

з 01.03.2021 - 7 917,54 грн ( 4888,83 х 1,30270 х 1,12 х 1,11),

з 01.03.2022 - 9 026,00 грн (4888,83 х 1,30270 х 1,12 х 1,11 х 1,14),

з 01.03.2023 - 10804,12 грн (4888,83 х 1,30270 х 1,12 х 1,11 х 1,14 х 1,197).

Розмір пенсії після перерахунку з 01.06.2020 становить: розмір 1 складової без обмеження 1694,07 грн (7132,92 х 0,23750); розмір підвищення за стаж 12 років - 328,53 грн.

Розмір пенсії - 2022,60 грн.; до пенсії призначено додаткову пенсію особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії у розмірі 113,88 грн.

Загальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2020 становить 2136,48грн.

Розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2021: розмір 1 складової без обмеження 1880,42 грн (7917,54 х 0,23750); розмір підвищення за стаж 12 років - 328,53 грн; додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС - 113, 88 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 2322,83грн.

Розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2022: розмір 1 складової без обмеження 2143,68 грн (9 026,00 х 0,23750); розмір підвищення за стаж 12 років - 328,53 грн; додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС - 113, 88 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 2586, 09грн.

Розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2023: розмір 1 складової без обмеження 2565,98 грн (10804,12 х 0,23750); розмір підвищення за стаж 12 років - 328,53 грн; додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС - 113, 88 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 3008,39грн.

Донараховані кошти в сумі 25886,00 грн за період з 01.06.2020 по 30.09.2023 включено до Реєстру судових рішень, обліковуються в підсистемі "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФУ та будуть виплачені після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.

Суд не погоджується з проведеним обрахунком пенсії позивача за першою складовою з огляду на таке.

Так, згідно з ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З аналізу наведених норм слідує, що для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 за першою складовою пенсійному органу слід обраховувати середній заробіток (добуток показника середньої заробітної плати по Україні за останні 3 роки, що передують призначенню пенсії з подальшими індексаціями на індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,30270 та на послідовний коефіцієнт підвищення, 1,12, 1,11, 1,14, 1,97 відповідно) і обраховувати 55 % від цього заробітку як основну суму заробітку пенсії за першою складовою та додатково 12 % від цього заробітку як доплату за понаднормований стаж за 12 років.

Відповідач у звіті вказує, що середньомісячний заробіток для 1 складової з урахуванням рішення суду становить: з 01.06.2020 - 7 132,92 грн (4888,83 х 1,30270 х 1,12); з 01.03.2021 - 7 917,54 грн (4888,83 х 1,30270 х 1,12 х 1,11), з 01.03.2022 - 9 026,00 грн (4888,83 х 1,30270 х 1,12 х 1,11 х 1,14), з 01.03.2023 - 10804,12 грн (4888,83 х 1,30270 х 1,12 х 1,11 х 1,14 х 1,197).

Тому, обрахунок пенсії позивача за першою складовою має становити 55 % від цього заробітку як основну суму та 12 % як доплату за понаднормований стаж. Зокрема, з 01.06.2020 - 3 923,11грн (7 132,92 грн х 55%) та 12%, що становить 855,95 грн (7 132,92 грн х 12%).

З 01.03.2021 - 4 354,64 грн (7 917,54 грн х 55%) та 12%, що становить 950, 10 грн (7 917,54 грн х 12%).

З 01.03.2022 - 4 964,30 грн (9 026,00 грн х 55%) та 12%, що становить 1083,12 грн (9 026,00 х 12%).

З 01.03.2023 - 5942,27 грн (10804,12 грн х 55%) та 12%, що становить 1296,49 грн (10804,12 х 12%).

Отже, дії відповідача щодо обрахунку пенсії за першою складовою на коефіцієнт страхового стажу 0,23750 не відповідають положенням ч. 1 ст. 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в силу якої пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії.

Коефіцієнт стажу, що відповідає 23 рокам 9 місяців, в розглядуваному випадку не може застосовуватися в силу того, що пенсія позивачу призначена із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача про порушення його права на належне пенсійне забезпечення, а дії відповідача при виконанні рішення суду не відповідають критеріям правомірних, обумовлених статтею 2 КАС України.

З цих підстав, відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, оскільки рішення суду не виконано.

Керуючись ч. 3 ст. 382-3 КАС України суд вважає за необхідне додатково встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 26.07.2024, а саме 15 календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

В контексті установлених обставин, суд застосовує висновки Верховного Суду у постанові від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 у якій зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Суд акцентує, що за правилами частини 3 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд, з урахуванням положень абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України, вважає, що наразі підстави для накладення на керівника відповідача штрафу відсутні, оскільки не установив умисного невиконання рішення суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Відповідно до ч. 5 статті 382-1 КАС України, ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. ст. 241, 243, 248, 254, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення від 26.07.2024 у справі №120/1308/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 26.07.2024, а саме 15 календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Повне судове рішення складено 24.02.2026.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна